dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 829 z 833
Pokaż wyniki od 16.561 do 16.580 z 16653
  1. #16561

    Domyślnie

    żeby nie zakładać nowego wątku, to podepnę się pod ten więc mam kilka pytań:
    1. Czy jest ktoś z was, kto robił płytę fundamentową i już mieszka w takim budynku ?

    JEŻELI TAK, to mam następujące pytania

    1. Czy ta płyta fundamentowa jest całkiem zakopana w gruncie ? Czy cała położona jest na gruncie ? (pomijam warstwy pod nią, bo chodzi mi o samą płytę betonową)
    2. Jak wygląda sprawa z wysadzinami ? Jeżeli najwyższy punkt płyty wypada równo z gruntem, to czy wysadza budynek ?
    3. Jeżeli płyta jest na równo z gruntem (tj. najwyższy punkt płyty jest równy z gruntem rodzimym) - to czy woda wlewa się do domu ?

    Dlaczego zadaję te pytania ? Bo w projekcie mam płytę fundamentową gdzie najwyższy punkt płyty fundamentowej jest na równi z gruntem - kierownik budowy powiedział, żebym płytę całkowicie zakopał w ziemię albo nawet głębiej i nadmurował sobie bloczkami fundamentowymi ale w tym momencie tracę wszystkie plusy związane z płytą fundamentową, kierownik twierdzi, że jak tego nie zrobię to może mi wysadzić budynek - ale pojawia się problem z dostaniem się ewentualnej wody do domu...

    A ja chcę płytę umieścić ponad gruntem rodzimym tj. aby podstawa płyty fundamentowej była na równo z gruntem rodzimym.

    Pytanie, co zrobić ? I czy ktoś z was miał podobne problemy ? Dlatego ważne są odpowiedzi tych, którzy użytkują już taką płytę.
    Ostatnio edytowane przez zkubinski ; 06-08-2022 o 12:32

  2. #16562
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nic nie wysadza, nic się nie wlewa...
    U mnie płyta fundamentowa została wylana na równi z gruntem, na to przyszło jeszcze dodatkowe 10cm izolacji i 7-8cm jastrychu
    Powiedz kierownikowi budowy, żeby pilnował aby wszystko zostało zrobione ZGODNIE z projektem, bo od tego jest.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #16563

    Domyślnie

    Mam jeszcze pytanie, co do jastrychu.

    Czy mixokret może być o grubości 5cm ? Bo słyszałem, że za cienko i może pękać ?
    Czy ktoś może się wypowiedzieć na ten temat ?

  4. #16564
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Bez podłogówki może i dałby radę, optymalnie 6-7cm
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #16565

    Domyślnie

    no właśnie będę miał podłogówkę ale wydaje mi się, że owe pękanie może wynikać z braku dylatacji lub za mała dylatacja - ale mogę się mylić

  6. #16566

    Domyślnie

    Cytat Napisał zkubinski Zobacz post
    JEŻELI TAK, to mam następujące pytania

    1. Czy ta płyta fundamentowa jest całkiem zakopana w gruncie ? Czy cała położona jest na gruncie ? (pomijam warstwy pod nią, bo chodzi mi o samą płytę betonową)
    2. Jak wygląda sprawa z wysadzinami ? Jeżeli najwyższy punkt płyty wypada równo z gruntem, to czy wysadza budynek ?
    3. Jeżeli płyta jest na równo z gruntem (tj. najwyższy punkt płyty jest równy z gruntem rodzimym) - to czy woda wlewa się do domu ?
    1. Zalezy od projektu
    2. Poczytaj, co to sa wysadziny i kiedy moga wystapic. Fundamenty zabezpiecza sie przed wysadzinami. W przypadku plyty fundamentowej najczesciej robi sie opaske przeciwwysadzinowa ale mozna tez wymienic grunt pod plyta do granicy przemarzania na niewysadzinowy. To znow wynika z projektu
    3. Ma byc tak zaprojektowane, by nie bylo zadnej wody. Ani gruntowej, ani opadowej.

    A czy ten kierownik budowy wie, co to jest plyta fundamentowa?

  7. #16567
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Ja mam nawet ponad gruntem 10 cm ( dom jest podniesiony wzgledem gruntu dla lepszego efektu wizualnego ) na to eps, wylewki itp.
    Minęła jedna zima dopiero i nic sie nie stało acz dopiero wprowadzamy się w grudniu.. (wątpie by to mialo znaczenie).

    Dookola opaska przeciwwysadzinowa na dlugosc plyty xps ( ok 120 cm o ile dobrze pamietam), acz grunty jakie mam to piaski wiec architekt i tak dawał to tak dla 200% spokoju ducha.
    Ostatnio edytowane przez Dzeus86 ; 06-08-2022 o 21:22

  8. #16568
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał zkubinski Zobacz post
    no właśnie będę miał podłogówkę ale wydaje mi się, że owe pękanie może wynikać z braku dylatacji lub za mała dylatacja - ale mogę się mylić
    Dylatacje oczywiście są koniecznie - 6 cm także, niezależnie od nich
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #16569

    Domyślnie

    Cytat Napisał zkubinski Zobacz post
    Mam jeszcze pytanie, co do jastrychu.

    Czy mixokret może być o grubości 5cm ? Bo słyszałem, że za cienko i może pękać ?
    Czy ktoś może się wypowiedzieć na ten temat ?
    jak jest tylko 5cm to rób anhydryt
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  10. #16570

    Domyślnie

    Witam
    Kto budował płyte izolowaną xps-em i mógłby się podzielić kosztem robocizny i materiałów z tego roku . Dajcie foto jak możecie i wielkosc oraz grubosci warstw. Pozdrawiam

  11. #16571
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał Witos Zobacz post
    Witam
    Kto budował płyte izolowaną xps-em i mógłby się podzielić kosztem robocizny i materiałów z tego roku . Dajcie foto jak możecie i wielkosc oraz grubosci warstw. Pozdrawiam
    Wyceny maj - czerwiec 2022 dla płyty 188m2:
    - zbrojenie tradycyjne, xps 20cm, beton, kanaliza, przepusty, ekipa 635zł/netto / m2 ( liczony po wewnętrznym obrysie opaski xps) + dodatkowo roboty ziemne (piasek, koparka) oraz podłogówka

    - zbrojenie tradycyjne po obrysie, reszta zbrojenia kompozyt lub jakieś włókna, pręciki już w mieszance betonu (nie orientowałem się dokładnie o co chodzi), xps 15,, beton, kanaliza, przepusty, ekipa + koparka 515 netto/m2 + dodatkowo płatny piasek na podsypke oraz podłogówka.

    Nie pamiętam też dokładnie czy podłogówka była już w cenie (chyba jednak nie)

    Dałem sobie spokój i czekam co będzie za rok.
    Ostatnio edytowane przez domino34 ; 18-10-2022 o 21:58

  12. #16572
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    Wyceny maj - czerwiec 2022 dla płyty 188m2:
    - zbrojenie tradycyjne, xps 20cm, beton, kanaliza, przepusty, ekipa 635zł/netto / m2 ( liczony po wewnętrznym obrysie opaski xps) + dodatkowo roboty ziemne (piasek, koparka) oraz podłogówka

    - zbrojenie tradycyjne po obrysie, reszta zbrojenia kompozyt lub jakieś włókna, pręciki już w mieszance betonu (nie orientowałem się dokładnie o co chodzi), xps 15,, beton, kanaliza, przepusty, ekipa + koparka 515 netto/m2 + dodatkowo płatny piasek na podsypke oraz podłogówka.

    Nie pamiętam też dokładnie czy podłogówka była już w cenie (chyba jednak nie)

    Dałem sobie spokój i czekam co będzie za rok.
    Mało merytorycznie - "o **j". Płyta vs tradycyjny fundament +25%. No to tyle jeśli chodzi o popularną tezę, że płyta jest tańsza (albo kosztuje tyle samo) co tradycyjny fundament...
    Mój był wyceniony na 100-120 tys. vs 65 tys. tradycyjny. Pow. zabudowy ok. 155 m2
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  13. #16573

    Domyślnie

    Cytat Napisał Witos Zobacz post
    Witam
    Kto budował płytę izolowaną xps-em i mógłby się podzielić kosztem robocizny i materiałów z tego roku . Dajcie foto jak możecie i wielkość oraz grubości warstw. Pozdrawiam
    Podbudowa z kruszywa wykonana w 2021 w październiku
    Kanalizacja/woda/przyłącze od studni 2900 zł brutto + 1000zł koparka z dojazdem
    Piasek (zagęszczalny) 80 zł/tona (tak tyle w górach kosztuje piach) dwie małe wywrotki 2x 950 zł transportem
    XPS Prime 30 - 488 zł netto m3 (maj 2022) 32 m3
    Folia 0,5 mm 200 zł/rolka
    Stal Q335 (8mm 15x15) + stal na U-bigle, pręty fi 12 itd średnio wyszło 6300 zł netto tona (kwiecień 2022) wyszło razem 3,5 tony (na projektowanej Q252 było by 2,7T)
    drut wiązałkowy z dwoma uszkami pod klucz 1,6 mm 45 zł/1000 szt, klucz 25 zł 2 klucze i 6 paczek drutu
    Podkładki betonowe pod zbrojenie: 30 mm 1,5 zł netto/szt nie pamiętam dokładnie ile
    Beton B37 W8 340 zł/m3 z transportem i pompą (czerwiec 2022) dom 32 m3 garaż 12 m3
    Deski i kantówki na szalowanie burt
    Łącznie netto trochę ponad 60 tys zł - netto bo niektórzy maja 8% inni 23% VAT zależy czy z robocizną czy bez i jak kto jest z kim dogadany.
    Realizacją w górskim terenie - trudny dojazd

    Robota we własnym zakresie popołudniami po pracy - urlop tylko na lanie betonu
    Płyta garaż 60 m2 dom 150 m2
    Projekt płyty robił mi znajomy znajomego, konstruktor z doświadczeniem w płytach fundamentowych - dom parterowy strop żelbetowy, dachówka ceramiczna "W Calndivach G2" z adaptacja (płyta + garaż powiększony i przyłączony do budynku)

    Warstwy
    1) Podbudowa z kruszywa 70-110 cm
    2) Piasek ok 5 cm
    3) XPS 10 cm (20 cm perymetrycznie na burtach)
    4) Folia 0,25 mm
    5) Żelbet zbrojony grubość 20 cm zbrojenie góra i dół siatka Q335 fi8 oko 15x15 cm \beton B37 W8













    Wczoraj wyglądał tak:
    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 14-11-2022 o 21:58

  14. #16574

    Domyślnie

    próbuję przeczytać cały temat, łatwo nie jest. Mam spotkanie z wykonawcą, może dobra dusza na szybko podpowie, bo widzę, że wypowiadają się tu te same osoby. Czy buduje się jeszcze płyty bez xpsa? tzn bez izolacji pod płytą? W proj. mam tylko 10 cm izolacji nad płytą. Grunt - piasek, wody gruntowe ok 1 m, w porze chłodnej potrafi być mokro. Jak szybko zwróci się dodatkowe 10 cm xpsa pod płytą? I czy obecny jest problem skraplania się wody w lecie, w dołach ścian, jeżeli xpsa nie będzie?

  15. #16575

    Domyślnie

    Jakbyś mógł porównać zimą dwa domy w stanie SSZ na płycie, z i bez XPSu, to miałbyś odpowiedz. Teraz taka moda się zrobiła, że np, na okna w małym domu gośc wydaje 70 tys, a skąpi 8-10 tys na warstwę xpsu. Potem 10cm na płytę i jest problem. Lepiej wypośrodkować pewne wydatki, a to że czegoś jie widać to nie znaczy, że coś jest niepotrzebne.

  16. #16576

    Domyślnie

    A daje ktoś 5 cm XPSa pod płytę? Jest to stosowane i czy ma jakiś sens?

  17. #16577

    Domyślnie

    Płyta bez ocieplenia pod płytą jest bez sensu ponieważ tworzy się bardzo znaczący mostek cieplny

    płyta to żelbet z duża ilości prętów (góra dół i strzemiona/Ubigle przy krawędzi wiec tam ciepło transportowane do gruntu bardzo efektywnie małe opory
    Chcesz odpowiedzi ile w jakim przypadku zaoszczędzisz zrób obliczenia zapotrzebowania na ciepło ale nikt za darmo tego raczej nie wykonuje bo to pracochłonne
    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 07-11-2022 o 13:33

  18. #16578
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał irtherm Zobacz post
    Płyta bez ocieplenia pod płytą jest bez sensu ponieważ tworzy się bardzo znaczący mostek cieplny
    Powszechna jest taka opinia. Tylko nikt nie potrafi podać ile więcej kWh ucieknie pod dom przy 5, 10 czy 15 cm XPS włożonym pod płytę.
    Czy też ile kWh ucieknie przez brak tego XPSu w zależności od tego, czy ściana konstrukcyjna jest z BK400 czy z silki.
    A bez tego nie da się policzyć, czy ten XPS się opłaci. Ani czy płyta się opłaci w porównaniu do tradycyjnych fundamentów.

  19. #16579

    Domyślnie

    Nie zmienia to faktu istnienia mostka w tym miejscu. To jak wkładać buty zimą z połową podeszwy czy jest taniej zapewne tak, czy zanan kogoś kto takie buty ma ... ?
    Masz czas i dostęp do softu to zamodeluj sam albo zapłać to prace te wykona kto inny.
    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 07-11-2022 o 19:21

  20. #16580

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Powszechna jest taka opinia. Tylko nikt nie potrafi podać ile więcej kWh ucieknie pod dom przy 5, 10 czy 15 cm XPS włożonym pod płytę.
    Czy też ile kWh ucieknie przez brak tego XPSu w zależności od tego, czy ściana konstrukcyjna jest z BK400 czy z silki.
    A bez tego nie da się policzyć, czy ten XPS się opłaci. Ani czy płyta się opłaci w porównaniu do tradycyjnych fundamentów.
    No właśnie. U mnie padło twierdzenie, że przy domu parterowym 105m2, porothermie na ścianach i obecnych cenach XPSa, zwrot to 50 lat. I że zdecydowanie skuteczniej można te środki wykorzystać na innym etapie budowy. Tym bardziej, że są wątpliwości jakie parametry miałby ten XPS po 20-30 latach.

Strona 829 z 833

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony