dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 832 z 833
Pokaż wyniki od 16.621 do 16.640 z 16653
  1. #16621

    Domyślnie

    Z tych propozycji powyżej to dolomit. Tu idzie o dziesiątki/setki ton wiec cena ma znaczenie.
    U mnie konstruktor jako podbudowę na równanie terenu który był ze spadkiem wyznaczył kruszywo dolomitowe bo wystarczające i najtańsze




    Jak cię stać na porfir i masz niedaleko w okolicy skład/kruszarnie to jeszcze lepiej.
    Licz z dowozem, sprawdź czy wjedzie duża wanna 27 ton, czy trzeba solówkami przewozić bo to zmienia mocno cenę.
    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 09-02-2023 o 10:41

  2. #16622

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedz.
    Ten dolomit u Ciebie nie będzie stał okresowo w wodzie? U mnie podbudowa będzie narażona okresowo na wodę, drenaż będzie.
    Porfir (kopalnię) mam najbliżej z wszystkiego, dlatego też ten porfir nie powinien wyjść dużo drożej niż dolomit. Gdyby nie ta woda to byłby dolomit.
    Może nie zbankrutujemy, płyta ma tylko jakieś 80m2.

    Dopytam wykonawcę, bo się zastanawiali czy wanna wjedzie i nie wiem na czym stanęło.

    U mnie konstruktor nie podał co ma być na podbudowę, jak dopytywałam to mówił, że pospólka najtansza zazwyczaj, ale zależy od transportu i jak mam blisko profir to też ok i osoby z okolic Krakowa często go biorą. Tylko że to było zanim się okazało że grunt niejednorodny i jeszcze możemy mieć problem z wodą (nie gruntową jako taką, ale opadową i sączeniami). Konstruktor nie przejął się tym specjalnie, tylko KB zwrócił uwagę.

    Uprzedzając uwagi - badanie geologiczne było, ale na temat jego jakości się nie wypowiem (jak się człowiek nie orientuje co i jak to tak bywa). Z resztą sądząc po drugim badaniu takie rzeczy (odwierty do sprawdzenia gruntu) u mnie dużo nie mówią - geolog w odwietrach miał rumosz skalny z gliną (głównie rumosz), w jednym miejscu do 150cm nie było skały a w drugim była na 70cm. A w wykopach na 150cm na stopy słupów (kilka metrów od odwiertów) widać, że i piasek się trafia i miejsca z samą gliną i różne rodzaje gliny.

  3. #16623

    Domyślnie

    umnie glina jak w wyrobisku w cegielni dlatego
    - wykop został zniwelowany
    - zagęszczony duża 500kg płytą
    - ułożona została geowłóknina
    - całość odrenowana
    - podbudowa ma min 70 cm do 110 cm
    - zagęszczana co 20 cm przy układaniu
    wsztko powyżej udało się zrobić w czasie bez opadów
    - zanim postawiłem budynek podbudowa przezimowała i była pomierzona niwelatorem celem sprawdzenia wysadzin co nie miało miejsca

    Co do pospółki to się zgadza cenowo bezkokurencyja, jest tylko jedno ale to co jest na składach lub u lokalsów jako pospółka to w większości wypadków nie nadaje się na podbudowę domu - nie wiem może tylko w mojej okolicy taka specyfika
    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 09-02-2023 o 19:29

  4. #16624

    Domyślnie

    Szanowni forumowicze, chciałbym prosić Was o opinię na temat wykonania pierwszej warstwy ocieplenia płyty fundamentowej.
    W mojej ocenie jest mało estetycznie i dokładność pozostawia sporo do życzenia. Jedyny argument jest taki, że na pionowe elementy przyjdą jeszcze 2 warstwy XPS (łącznie 24 cm), a pod płytą będzie łącznie 30 cm XPS w 3 warstwach.

    https://drive.google.com/drive/folde...Rn?usp=sharing

  5. #16625

    Domyślnie

    Jak na roboty zlecone to zbliżone standardu wykonania na naszym kraju - tragedii nie ma, szału tez nie.
    Kilka słabo dopasowanych wycinków płyt, które można łatwo wymienić.
    Płyty klawiszują układane na piachu to różnie bywa począwszy od nie idealnej niwelacji, kamykach w piasku, a skończywszy na krzywych frezach i nie zawsze prostych samych płytach. Tez miałem płyty Sythosa i były z tym problemy wiec klej w pianie poszedł w ruch.


    Zrobiło się tak szczelnie z w dniu betonowania wybieraliśmy wodę odkurzaczem


    Z opisu wnioskuje ze to będzie budynek pasywny, wiec tu trzeba było by pilnować żeby nie było takich szczelin.
    Klawiszowania na piachu nie zlikwidujesz chyba ze zrobisz chudziaka ( u mnie tez niektóre płyt lekko się uginały)
    Rekomendował bym pilnować poziomów z niwelatorem

  6. #16626

    Domyślnie

    Cześć,

    Szukam porady doświadczonych osób. Planuję budowę domu w miejscu w którym stał dom częściowo podpiwniczony. Piwnica była niska. Ze względu na wysoki poziom wód gruntowych odeszliśmy od pomysłu budowania piwnic. Wykop po aktualnej piwnicy musimy zasypać i przygotować podłoże pod płytę fundamentową. Poniżej zdjęcie wykopu po piwnicach (stan na kwiecień tego roku).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2023-06-27_18-01-53.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	13,6 KB
ID:	465504

    Wykop ma ok 1.8m.

    W projekcie poziom pospółki zaczyna się na 70cm poniżej gruntu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2023-06-27_18-08-05.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	20,5 KB
ID:	465505

    Zastanawiam się co w takim przypadku jest najlepiej zrobić. Czy wystarzy zasypać i zagęścić wykop 1m piaskiem, a później już na całej powierzchni pod płytą uzupełnić pospółką? Czy może wszystko już pospółką?

    Dodatkowo czy na spód wyopu jest sens dawania geowłókniny i tłócznia jako pierwszej warstwy? Jak to według was powinno wyglądać?

  7. #16627
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.204

    Domyślnie

    Cytat Napisał Danek89 Zobacz post
    Czy wystarzy zasypać i zagęścić wykop 1m piaskiem, a później już na całej powierzchni pod płytą uzupełnić pospółką? Czy może wszystko już pospółką?

    Dodatkowo czy na spód wyopu jest sens dawania geowłókniny i tłócznia jako pierwszej warstwy? Jak to według was powinno wyglądać?
    Piasek to nie najlepszy pomysł. Kruszywo -takie które kupisz w rozsądnej cenie w okolicy, pospólka może być. Warswowo zagęszczaj i dobrze by było to badać.
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  8. #16628

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedź. Zrobię to w takim razie pospółką ze względu na koszt. Mam również inne pytanie. Wczoraj architekt przesłał mi aktualizację projektu gdzie uwzględnił opaskę antywysadzinową. Pod opaską ku mojemu zaskoczeniu uwzględnił chudziak...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_1.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	20,9 KB
ID:	465521

    NIe spotkałem się nigdy z czymś takim i nie widziałem też w internecie żeby ktoś poruszał temat po opaską antywysadzinową. Czy tak to powinno wyglądać?

    Dodatkowo jak wygląda kwestia wytyczenia domu przez geodetę w stosunku do prowadzonych prac wymiany gruntu? Logiczne by było, że najpierw prace ziemne a później dokładne wytyczenie domu. Chudziak a później płyta. Opaskę zakładam, że robi się trochę później, dlatego dziwnie się, że występuję tam chudy beton...

    Drugie pytanie czy robiąc opaskę nie narażam się na uszkodzenie gruntu pod chudziakiem? Przepraszam jeśli zadaję tendencyjne pytania

  9. #16629

    Domyślnie

    Ja dogadałem się żeby geodeta wstępnie wytyczył mi 6 punków narożników , bryła budynku w kształcie liwry L oznaczyłem je tyczkami to wystarczyło ekipie od robót ziemnych, a po wymianie gruntu było już dokładne tyczenie na ławiczkach z reperami.
    Złączaj zdjęcia o większej rozdzielczości bo to chyba kalkulatorem robione nic z niego nie idzie wywnioskować
    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 29-06-2023 o 12:29

  10. #16630

    Domyślnie

    Dzięki. Spróbuję więc podobnie z geodetą.

    Mam nadzieję, że teraz jest to widoczne na poniższym zdjęciu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	opaska_antywysadzinowa.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	108,1 KB
ID:	465533
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	opaska_antywysadzinowa.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	20,7 KB
ID:	465532  

  11. #16631

    Domyślnie

    1) Jeśli rysunek obrazuje twoja sytuacje to pod płytą powinieneś mieć wymieniony grunt.
    2) Nie mam pojęcia po co robić chudziaka pod płytę fundamentową, a pod opaskę to chyba tylko autor tylko wie co miał na myśli
    3) Pyłta 30 cm żelbetu ? czym konstruktor to uzasadnia skoro wymieniasz grunt na 1,8 m głębokości co tam będzie stało
    4) Pamiętaj o warstwowym zagęszczaniu zasypu

  12. #16632

    Domyślnie

    witam chce zrobić płytę fundamentową pod garaż 7m x 8m ściany z gazobetonu dach wiązary + blacha. Konsultowałem się z projektantem i polecił mi:
    - wybrać humus zasypać piaskiem zagęścić
    - 10 cm xps na spód plus po obwodzie
    - zbrojenie siatką (fi 12, oczko 15 cm) góra i dół bez zbrojenia po obwodzie (bez belek) zalane to 20 cm betonem b20
    czy będzie ok? Wydaje mi się że mocno pancerna płyta jak pod garaż można zejść z czegoś?

  13. #16633

  14. #16634

    Domyślnie

    Mam garaż dwustanowiskowy na płycie 8,60x6,40 m projektowo była siatka 20x20 fi 8 (Q252) 20 cm betonu B30 W8 z U-biglami co prawda, ale mam strop monolit 18 cm ( płaski dach) garaż stoi już niemal 1 rok.
    Grunt glina po wymianie na kruszywo

  15. #16635

    Domyślnie Popękana grzewcza płyta fudnamentowa - RATUNKU !!!

    Cześć!

    24h po wylaniu płyty fundamentowej, mimo zastosowania się do wszelkich wytycznych betoniarni (sztangowanie, zastosowanie preparatu do pielęgnacji betonu, podlewanie odstaną letnią wodą) beton popękał. Jest to samozagęszczalny beton B30 ze zbrojeniem rozproszonym od Lafarge - Agilla Fibro.

    Nasza sytuacja jest o tyle poważna, że to płyta fundamentowa grzewcza i po wylaniu warstwy żywicy epoksydowej miała stanowić gotową posadzkę. Boimy się, że pęknięcia, mimo wypełnienia żywicą, będą się poszerzać.

    Stanowisko betoniarni po wizycie na budowie w telegraficznym skrócie: „nieciągłości liniowe o szerokości od 0,2 do 1,2 mm przy głębokości od kilku do kilkunastu mm. Zarysowania zlokalizowane są głownie w miejscu, gdzie kończono realizację płyty fundamentowej. Znajomość produktu pozwala przypuszczać, że podczas końcówki betonowania doszło do zbyt dużej ingerencji w strukturę mieszanki betonowej, na etapie wykonywania sztangowania i/lub zastosowania środka pielęgnującego. Wygląd rys pozwala poinformować, że są to rysy o charakterze typowo skurczowym i nie mają wpływu na konstrukcję. Zjawisko występowania rys skurczowych jest często spotykane na powierzchniowych elementach betonowych. Jego występowanie związane jest najczęściej z brakiem prawidłowej pielęgnacji oraz z błędami wykonawczymi.”


    Głębokość zarysowań była weryfikowana drucikiem, więc klikanaście mm to jedynie głębokość, na którą się zmieścił, a co głębiej - nie wiadomo. Pęknięcia są na całej powierzchni płyty, ale najwięcej jest ich rzeczywiście na końcu. Co do „ingerencji w strukturę mieszanki” przez sztangowanie czy stosowanie preparatu, które sami zalecają… nawet nie wiemy jak się do tego odnieść.

    I proszę o informację, czy rysy skurczowe są rzeczywiście tak powszechnym zjawiskiem?
    Byłem na kilku budowach i jeśli jakieś w ogóle spotkałem, były zdecydowanie mniej niepokojące (gęstość / szerokość)


    Będziemy wdzięczni za merytoryczną opinię

    https://foteczkowo.pl/ib/R9dcxJTgIW
    https://foteczkowo.pl/ib/QMGqbMBsd7
    https://foteczkowo.pl/ib/GFEaWqDBXh
    https://foteczkowo.pl/ib/uTmir8qBVH

  16. #16636
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Nie jestem ekspertem od budologii, ale rozważ następujące kroki:
    1) wezwać kierbuda, niech się wypowie, dobrze by wpisał brak odbioru takiej płyty
    2) zlecić niezależne badania z zakresu materiałoznawstwa
    3) oczywiście nie płacić za spartoloną robotę
    4) wezwać do usunięcia starej płyty i wykonania kolejny raz płyty, w sposób należyty
    5) po upływie terminu wezwania wnieść pozew
    Zakładam, że po dobroci betoniarnia nie będzie chciała zapłacić kilkudziesięciu tys. zł.
    Zlecić ogarniętemu pełnomocnikowi, skoncentrować się na czymś innym w okresie postępowania (2 lat). Powodzenia
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  17. #16637
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.820

    Domyślnie

    Cytat Napisał LuKinu Zobacz post
    Cześć!

    24h po wylaniu płyty fundamentowej,

    I proszę o informację, czy rysy skurczowe są rzeczywiście tak powszechnym zjawiskiem?
    Byłem na kilku budowach i jeśli jakieś w ogóle spotkałem, były zdecydowanie mniej niepokojące (gęstość / szerokość
    Czy byliście na budowie w trakcie zalewana płyty, czy pan obsługujący "gruszkę" dopuszczał wodę do betonu przed wylaniem, opróżnieniem.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  18. #16638
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.204

    Domyślnie

    Cytat Napisał LuKinu Zobacz post
    Cześć!

    24h po wylaniu płyty fundamentowej, mimo zastosowania się do wszelkich wytycznych betoniarni (sztangowanie, zastosowanie preparatu do pielęgnacji betonu, podlewanie odstaną letnią wodą) beton popękał. Jest to samozagęszczalny beton B30 ze zbrojeniem rozproszonym od Lafarge - Agilla Fibro.

    ]
    Pytanie pierwsze co to jest sztangowanie?

    Kolejne pytania czy miałeś B30 w projekcie? A ten preparat do pielęgnacji to co niby mial zrobić?
    Beton samozagęszczalny czyli rozumiem że wibratora nie widział?
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  19. #16639

    Domyślnie

    Jest tu projektant, który ogarnie projekt zamienny fundamentów, małego domu parterowego, na pytę zbrojoną siatkami q252, max q335?

  20. #16640
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Cytat Napisał LuKinu Zobacz post
    Cześć!

    24h po wylaniu płyty fundamentowej, mimo zastosowania się do wszelkich wytycznych betoniarni (sztangowanie, zastosowanie preparatu do pielęgnacji betonu, podlewanie odstaną letnią wodą) beton popękał. Jest to samozagęszczalny beton B30 ze zbrojeniem rozproszonym od Lafarge - Agilla Fibro.

    Nasza sytuacja jest o tyle poważna, że to płyta fundamentowa grzewcza i po wylaniu warstwy żywicy epoksydowej miała stanowić gotową posadzkę. Boimy się, że pęknięcia, mimo wypełnienia żywicą, będą się poszerzać.

    Stanowisko betoniarni po wizycie na budowie w telegraficznym skrócie: „nieciągłości liniowe o szerokości od 0,2 do 1,2 mm przy głębokości od kilku do kilkunastu mm. Zarysowania zlokalizowane są głownie w miejscu, gdzie kończono realizację płyty fundamentowej. Znajomość produktu pozwala przypuszczać, że podczas końcówki betonowania doszło do zbyt dużej ingerencji w strukturę mieszanki betonowej, na etapie wykonywania sztangowania i/lub zastosowania środka pielęgnującego. Wygląd rys pozwala poinformować, że są to rysy o charakterze typowo skurczowym i nie mają wpływu na konstrukcję. Zjawisko występowania rys skurczowych jest często spotykane na powierzchniowych elementach betonowych. Jego występowanie związane jest najczęściej z brakiem prawidłowej pielęgnacji oraz z błędami wykonawczymi.”


    Głębokość zarysowań była weryfikowana drucikiem, więc klikanaście mm to jedynie głębokość, na którą się zmieścił, a co głębiej - nie wiadomo. Pęknięcia są na całej powierzchni płyty, ale najwięcej jest ich rzeczywiście na końcu. Co do „ingerencji w strukturę mieszanki” przez sztangowanie czy stosowanie preparatu, które sami zalecają… nawet nie wiemy jak się do tego odnieść.

    I proszę o informację, czy rysy skurczowe są rzeczywiście tak powszechnym zjawiskiem?
    Byłem na kilku budowach i jeśli jakieś w ogóle spotkałem, były zdecydowanie mniej niepokojące (gęstość / szerokość)


    Będziemy wdzięczni za merytoryczną opinię

    https://foteczkowo.pl/ib/R9dcxJTgIW
    https://foteczkowo.pl/ib/QMGqbMBsd7
    https://foteczkowo.pl/ib/GFEaWqDBXh
    https://foteczkowo.pl/ib/uTmir8qBVH
    Ze zdjęć trudno wywnioskować ile i jakie te rysy są. To wykonawca posadzki żywicznej powinien to obejrzeć i zdecydować o tym jak on chce podejść do położenia posadzki dekoracyjnej.
    U mnie faktem płyta fundamentowa bez systemu grzewczego ale sam jastrych ma 12cm wysokości. Też pojawiły się spękania i wykonawca przed położeniem żywicy wszystko sklejał takimi matami. Użytkuję rok tę posadzkę i nie ma żadnych nowych pęknieć
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PXL_20221105_101845022.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	97,6 KB
ID:	466726

Strona 832 z 833

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony