dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Odkurzacz centralny w dwóch budynkach

    Czy ktoś z forumowiczów prowadził kiedyś instalację odkurzacza pomiędzy budynkami? Chcę wstawić odkurzacz (jednostkę centralną) w wolnostojącym garażu i przeprowadziś rurę ssącą do bud. mieszkalnego. Poszukuję porady co do sposobu poprowadzenia instalacji pod ziemią: jaka głębokość, czy rurę osłonić czymś dodatkowo (myślałem o 100mm rurze karbowanej - jak do odwodnienia, ale BEZ perforacji) itd? Jakieś inne pomysły?

    Dzięki!

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    ja instalacje poprowadziłem pod daszkiem ktory łaczy garaż (wolnostojący) z domem, odkurzacz bedzie stał na antresoli w garażu.
    Jeśli musisz dawać w ziemi to wsadź to w rurę osłonową najlepiej metalową.

  3. #3

    Domyślnie

    Jeżeli musisz przeprowadzić rurę z budynku do budynku wykop rów o głębokości około 80 cm, a na samą rurę załóż otulinę(wytrącanie się pary wodnej za względu na różnicę temperatury) i całość włóż np. do rury karbowanej, o której pisałeś.
    Regulamin forum

  4. #4

    Domyślnie

    O otulinie nie pomyślałem - dzięki za radę. Zdecydowanie chcę schować rurę w ziemi, bo to ozdoba żadna (też mam zadaszony łącznik pomiędzy garażem i domem).

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    myciek - zastanów się czy warto. Jaką masz odległość między garażem a budynkiem? Ponadto piszesz, że odurzacz będzie na antresoli - a to kolejne metry i kolejne kolanka.

    Z pewnością odległość wynosi kilkanaście metrów a to powoduje, że musisz kupić mocniejszą (czytaj droższą) jednostke centralną. W instalacji odkurzacza liczy się każdy metr, każde kolanko (instalatorzy przyjmują, że 1 kolanko 90stopni = od 2 do 3 m instalacji) .
    Ponadto rura fi 100. To niedorzeczność. Taki przekrój spowoduje, że utracisz moc ssącą. Standardem jest fi 50 i tego się trzymaj.

    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Wowka,

    Dzięki za rady, ale nie wszystkie dotyczą mojej sytuacji:
    1. Nie mam antresoli - to nie ja chcę ustawić odkurzacz na antresoli.

    2. "Z pewnością kilkanaście metrów" to w moim przypadku 9m+2m wewnątrz garażu+ok.2 m na zejście pod ziemię i z powrotem. Faktycznie w przypadku niektórych firm oznacza to kupno mocniejszego odkurzacza. Jednak różnica (w konkretnych przypadkach) wynosi ok. 300-400 zł a przecież żeby odkurzać samochód w garażu musiałbym kupić drugi "tradycyjny" odkurzacz też za jakieś pieniądze. A gdzie znana nam wygoda odkurzacza centralnego? Sumując: wiem, że to drożej, ale daje więcej wygody i możliwości.

    3. "Rura fi 100 to niedorzeczność". No pewnie! Tylko, że u mnie to jest średnica rury osłonowej, co napisałem wyraźnie. Brudy lecą typową rurą Beama 50mm.

    4. Na koniec jeszcze dokładniejsze wyjaśnienie dlaczego odkurzacz będzie w garażu. Otóż sprzedawca (podobno wieloletni) odkurzaczy na moje stwierdzenie, że jednostka centralna znajdzie się w pomieszczeniu gospodarczym powiedział, żebym uważał przy odbiorze budynku, bo miał już takich klientów, którym zakwestionowano taką lokalizację. Powodem jest to, że w kotłowni nie może być urządzeń zawierających iskrzące silniki!
    Ponieważ byłem poważnie zainteresowany doprowadzeniem końcówki odkurzacza do garażu (kto ma odkurzacz c. ten wie dlaczego!) to sprzedawca zaproponował, abym cały odkurzacz umieścił w garażu. Dodatkową korzyścią jest oddalenie hałasującej jednostki od mieszkania.
    Pozdro
    M.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony