dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Bartłomiej

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    68
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Witajcie,

    Moja chałupka coraz bardziej zbliża się do stanu "zero" i w związku z tym będę teraz miał całe mnóstwo drobnych (to się jeszcze okaże ) pytań i problemików. Tym razem zwracam się do tych, którzy murowali klinkier.
    Zamierzam zrobić podmurówkę z klinkieru (później przyjdzie czas na ogrodzenie) i bardzo dużo się naoglądałem "implementacji", w których po pół roku od zakończenia prac klinkier pokrył się jakimś szarym nalotem. Z daleka wygląda to jak sprawka wapnia w zaprawie, ale ja tam nie wiem, chemikiem nie jestem. Na szczęście nie jest to regułą i można wymurować klinkier tak, aby tych zacieków nie było. Nasłuchałem się sporo, że to sprawka złej zaprawy, że jest to później bardzo kłopotliwe w wyczyszczeniu i jeszcze droższe w "impregnacji" (jaiś olej czy coś).
    A zatem pytam się szanownych inwestorów: Jakich błędów uniknąć i jak przypilnować budowlańców, żeby mi potem żona nie kazała zasuwać przy czyszczeniu cokołu z tego szarego nalotu?

    Będę wdzięczny za odpowiedzi.
    Jutro zaczynają murować cokół.

    Pozdrawiam,
    Bartłomiej

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Bartłomiej - poczytaj co pisałem o tym do tej pory i dopytaj jeżeli coś nie jest jasne (Szukaj: autor "Frankai", słowa "czyszcz" lub "klinkier"). Nie przjmuj się tematem wątku, bo np. w wątku o dylatacji zeszliśmy z tematu. Ciągle nie mam czasu spisać moich pełnych uwag o klinierze, a rozmawiałem o tym szczegółowo z przedstawicielem Roben'a.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Bartłomiej

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    68
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Witam,

    Dzięki za odpowiedź.
    Przeczytałem sobie wskazany przez Ciebie wątek - rzeczywiście wygląda na to, że sprawa jest b. poważna. Nie jestem w stanie zapewnić wody destylowanej do robienia zaprawy a dodatkowo obawiam się, że mój wykonawca uzna mnie za wariata i stracę jakiekolwiek poważanie, które udało mi się wywalczyć.

    Zrobiłem wywiad wśród dystrybutorów gotowych zapraw. Optiroc wychodzi po jakieś 22 złote za 25. kg worek. Drogo. Sopro - zaprawa KMT - jest jeszcze droższa i kosztuje ok 33zł za 25 kg.
    Alternatywą jest zrobienie zaprawy cementowej i wymieszanie jej z Cemaplastem zastępującym wtedy wapno. Koszt nieporównywalnie mniejszy (5 litrów to 35 zł) bo 100ml wystarcza na worek cementu.
    Do tego rozwiązania namawia mnie wykonawca - człowiek oszczędny.

    Czy masz może pomysł, ile trzeba zużyć tej zaprawy Optiroca czy Sopro na 1 metr kwardatowy cokołu? Tak orientacyjnie. Od przedstawiciela Sopro usłyszałem, że wychodzi 1kg na cegłę. ZGROZA !!!

    Ogólnie potrzebuję dobrej porady. Jutro zaczynają murować cokół.

    Pozdrawiam,
    Bartłomiej

  4. #4

    Domyślnie

    Też mam podobny problem i będę robił sam zaprawę z cementu i piachu.
    Ostatnio oglądałem gotową zaprwę z Optirocka i za 25 kg musiałbym zapłacić 14zł, więc te 22zł to trochę dużo.
    Jak policzyłem to przez wydajność do za samą zaprwę musiałbym dać ponad 500zł.

    A wydajność optirocka to ok. 50kg na wymurowanie 1m2 ściany z cegły 1/2.
    Pozdrawiam

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Bartłomiej

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    68
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Znalazłem zaprawę Optiroca za 17pln za worek. Mam do wymurowania ok. 7m2 cokołu co daje sumę 350kg lub 14. worków lub 240pln na samą zaprawę. Gdy porównam to z kosztem Cemaplastu oraz kosztem zwykłego cementu to coś we mnie mówi, że jeszcze będę na co miał wydawać ciężko zarobione pieniążki. Wykonawca mnie zapewnia, że już nie jeden raz tak robił (na Cemaplaście) i było OK. Poza tym, "wykwity" potrafią być też solne (rozmowa z fachowcem od Optiroca) i też mogą schodzić przez 2 lata.

    Sam już nie wiem, ale chyba pójdę w ten tańszy wariant.
    Pozdrawiam,
    Bartłomiej

  6. #6

    Domyślnie

    A może lepiej zapobiegać niż leczyć.
    Do murowania klinkieru, do przygotowania zaprawy można zastosować plastyfikatory zamiast wapna. Wtedy nie ma mowy o brudzeniu cegieł. Tak robił kolega (właśnie kończy stan surowy) i jest zadowolony.

  7. #7

    Domyślnie

    Bartłomieju ja potrzebuję ponad tonę, na głupie wymurowanie przodu ogrodzenia. Nie dość, że zapłaciłem 1000zł za cegłę i tak promocja więc za pół darmo to nie mam zamiaru podrażać kosztów. Kupuję piach uziarnienie 0,2mm za 40zł/m3 do tego cement - jak nie spojrzysz to wyjdzie taniej. Kiedyś nie było tych wynalazków a ludzie mają klinkiery i stoją piękne.

    Musi być sposób i jest sposób.

    Powiedz mi tylko, po co chcesz dodać ten środek. Ja myślałem że wymuruję na sam cement i piasek. Dajesz, aby mieć lepszą urabialność zaprawy. Czy ona nie jest szkodliwa dla klinkieru.
    Pozdrawiam

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Bartłomiej

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    68
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    On 2002-05-07 15:22, kodi_gdynia wrote:
    Bartłomieju ja potrzebuję ponad tonę... [ciach]

    Powiedz mi tylko, po co chcesz dodać ten środek. Ja myślałem że wymuruję na sam cement i piasek. Dajesz, aby mieć lepszą urabialność zaprawy. Czy ona nie jest szkodliwa dla klinkieru.
    Pozdrawiam
    Do tej pory wydawało mi się, że wapno powinno znaleźć się w zaprawie. Nie wiem czemu; nie znam się na chemii budowlanej. Dowiedziałem się również, że wapno powoduje wykwity na klinkierze. W związku z tym aby wyeliminować wapno można zastosować:
    a) specjalną zaprawę np. Optiroc M 100/600
    b) dodatek do zaprawy "zwykłej" zastępujący wapno, czyli cemaplast
    Wariant b) jest znakomicie tańszy a nie udało mi się dojść w czym takie rozwiązanie jest gorsze od stosowania zaprawy specjalnej, dedykowanej do klinkieru.

    Pozdrawiam,
    Bartłomiej

  9. #9

    Domyślnie

    Dodanie plastyfikatora nie wychodzi drożej niż wapna, poza tym, że dodaje się go mniej niż wapna i tu może potrzeba uzupełnienia cementem i piachem. Dokładnej kalkulacji nie znam bo jak pisałem tak budował kolega. Jutro się dowiem czegoś więcej to odpiszę.

  10. #10

    Domyślnie

    Ja mam klinkier murowany na zwykłą zaprawe z plastyfikatorem bez żadnego wapna (albo Cenplast albo Klutan, juz nie pamiętam). Ten cokół stoi od września 2000 i wykwitów nie ma tylko jest troche ubabrany czym innym mimo okrycia folią. Pozdrawiam

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    No więc tak (na bazie rozmów z przedstawicielem Roben'a i dobrymi fachowcami). Zapomnijcie o wodzie destylowanej. Może byc studnia, deszczówka lub odstana - woda nie robi wielkiej różnicy. W żadnym wypadku wapno! Można murować na zwykłym cemencie bez dodatków (ważne!). Zostawić fugę niewypełnioną na jakieś 1.5cm. Po tygodniu wyfugować oryginalną zaprawą do fugowania. Nie bawcie się kręceniem zaprawy na budowie. Widziałem dom z "ukręconą" zaprawą. Koszmar! Co fuga to inny odcień. Jeżeli chcecie stosować zaprawę do klinkieru (nie trzeba fugować, czyli fachowcy podchodzą raz do sprawy), to faktycznie wychodzi drożej. Worek "zaprawy" starcza na 40 cegieł, a "fugi" na 10-15m2 (52 cegły/m2). Worek zaprawy to 29zł, a fugi 80, więc pod kątem materiału fugowanie jest znacznie tańsze. Fachowców trzeba pilnować, by ścierali zabrudzenia na bieżąco! Końcowe fugi i przy "zaprawie" i "fudze" muszą być płaskie. Wklęsłe choć może ładniejsze powodują osadzanie brudu i powstawanie wykwitów. Facio z Roben'a nie polecał impregnacji. Jeżeli macie klinkier a nie cegłę licową (ma większą nasiąkliwość) to nie impregnujcie. Jeszcze coś?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony