dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 198
  1. #1

    Domyślnie Własna studnia czy woda z wodociągu - co się bardziej opłaca?

    Witam,
    Mam możliwość podłączenia się do wodociągu za około 2200zł lub wykonania studni za 3000zł (studnia + hydrofor). Rozważając za i przeciw obu rozwiązań skłaniam się do wyboru podłączenia sie do wodociągu, odpadają wszelkie problemy obsługi, konserwacji i "czuwania" nad sprawnością urzadzeń, wiadoma jakość wody, minus to rosnące opłaty za wodę , legalizacja wodomierza, koszty podlewania ogrodu.
    Chciałbym zapytać Was o zdanie na temat: Czy lepiej podłączyć się do sieci wodociągowej czy też wykonać studnię ?
    pozdrawiam Pawell

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    Najważniejsza jest jakość wody.Jeżeli wodociąg dostarcza dobrą wodę np z ujęcia głębinowego - wybór jest tylko jeden.

  3. #3

    Domyślnie

    A najlepiej zrobić jedno i drugie. Wodę z wodociągu przeznaczyć do celów spozywczych, a wodę ze studni do podlewania ogrodu czy mycia auta. W ten sposób mozna dużo zaoszczędzić.
    pozdrowienia
    Agnicha

  4. #4

    Domyślnie

    Rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby podłączenie do wodociągu i zrobienie studni, niestety na razie przy rozpoczynającej się budowie chciałbym ograniczyć koszty do minimum. Przede mną zapewne wiele nieoczekiwanych wydatków w zwiazku z tym wybiorę na razie jedno rozwiązanie.
    pozdrawiam Pawell

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Raczej wodociąg, chyba że mają beznadziejną wodę i trzeba mieć filtry. Teraz jednak wymagania są wyższe na wodę, więc aż tak złej mieć nie mogą. Jak będziesz miał kasę to rób studnię. Jak będzie do podlewania ogrodu lub mycia samochodu, to nie będziesz potrzebował hydroforu. Bawienie się w studnię i jej obsługa zajmie Ci więcej czasu, a tego nie ma zbyt wiele, jak się budujesz.

  6. #6

    Domyślnie

    WITAM WSZYSTKICH.FORUM ODWIEDZAM JUŻ OD DŁUŻSZEGO CZASU.CZY KTOŚ MÓGŁBY MI PODPOWIEDZIEĆ JAKI JEST KOSZT WYKONANIA STUDNI GŁĘBINOWEJ(WOJ.KATOWICKIE).NIE MAM MOŻLIWOŚCI PODŁĄCZENIA SIĘ DO KANALIZACJI.STOJĘ PRZED PROBLEMEM STUDNIA KOPANA CZY GŁĘBINOWA. POZDRAWIAM

  7. #7

    Domyślnie

    W projekcie mam studnię, wodociągi odmówiły przyłączenia (brak sieci przy mojej ulicy). Mam następujące możliwości:
    1. zrobić studnię - z dokopaniem się do wody nie ma problemu, niestety cała okolica ma najpewniej mocno nieszczelne szamba;
    2. próbować walczyć o podłączenie do wodociągu poprzez działkę sąsiadki - jakieś 60 metrów + przekop pod jezdnią.
    Jestem ciekaw waszych opinii - jak to może wyglądać od strony kosztów, jakie są wady/zalety tych rozwiązań. Jak w praktyce sprawdza się studnia, ile kosztuje inwestycja/utrzymanie, na jakiej głębokości woda nadaje się do użytku.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Wody podskórne są dobre do podlewania ogródka, mycia samochodu, a nawet do spłuczek ale nie nadają się do picia. Nawet jeśli dasz taką wodę do zbadania dziś to nie znaczy, ze będziesz ją mógł pić jutro.

    Podłączenie do wodociągu 60 metrów + przepust pod drogą kosztował mnie 4 tys.pln, ale:
    1. Rów wykopałem we własnym zakresie (600 zł do łapy)
    2. To był piaty z kolei wykonawca - poprzedni nie chcieli zejść poniżej 6 tysięcy
    3. Droga była gruntowa i mój wykonawca przekopał się bez żadnych uzgodnień, itp - po prostu wykopał rów położył rurę i zakopał. Gdyby to była droga z nawierzchnią już tak łatwo by nie poszło.
    Jasiu

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki Jasiu. Napisz jeszcze co się składało na te 4 tys. zł?

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    Byłbym bezwzględnie za wodociągiem.
    Musisz popytać odnośnie kosztów rurociągu i przepychu pod drogą, ale weż pod uwagę, że koszty "studni" to:
    1) materiał na studnię ( w zależności od głębokości)
    2) robocizna j.w.
    3) hydrofornia najogólniej rzecz biorąc - hydrofor , pompa, itp.(trzeba mieć pomieszczenie),
    4) odcinek wodociągu od studni do domu i tak musisz zrobić (czyli częściowo jest to już kawałek rurociągu),
    5) koszt uzdatniania wody - filtr (jak mi się wydaje bez odżelaziacza i innych pewnie też się nie obejdzie)
    A tak z praktycznego punktu widzenia:
    1) niepewnośc czy nie zabraknie wody w studni, można to ograniczyć poprzez wykopanie głębokiej studni, ale to są koszty,
    2) zapewnienie odpowiedniego ciśnienia, będziesz miał bez przerwy do czynienia w hydroforem, co jakiś czas trzeba będzie regulować poziom poduszki powietrznej,
    3)wyobraź sobie brak prądu (zapomij o wodzie - chyba że będziesz pompował ręcznie),
    Ogólnie to chyba te wszystkie koszty przewyższą koszt wodociągu.

  11. #11

    Domyślnie

    koszt wodociągu to jakieś 100zł/mb, nie wiem ila za sam przepust pod drogą. Studnia na pewno wyjdzie drożej i chyba jednak mniej zdrowo. Pomyśl ile szamb w okolicy nie spełnia reżimów wodnoprawnych

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Jasiu trudno opierać jakąś sensowną radę na tak ogólnych danych jakie podałeś. Ja bym zrobił tak:
    1) Zrobiłbym rozeznanie wsród sąsiadów posiadających studnie jaka jest u nich woda, ewentualnie pobrałbym próbkę i dał do zbadania w sanepidzie.
    2) Dowiedziałbym się jaki jest koszt wykonania studni w mojej okolicy
    3)Po otrzymaniu wyników z sanepidu już będzie mniej więcej wiadomo jakiej wody można się spodziewać w studni i co trzeba w niej uzdatniać.
    4) Dowiedziałbym sie jaki jest koszt stacji uzdatniania wody, ile bedzie kosztować eksploatacja tej stacji jak: sól, lampy UV, przeglądy,itp.
    5) Zrobiłbym rachunek ekonomiczny studnia kontra przyłącze wodociągowe. Przyjąbym czas amortyzacji ok. 5...7 lat.

    Na Twoim miejscu bardzo poważnie rozważałbym budowę studni jest o co walczyć, na podlewanie ogródka idą naprawdę gigantyczne ilości wody. Jak ja podlewam latem to wychodzi ok. 2m3/h. Jak sobie policzysz ile kosztuje 3 godziny podlewania ogrodu to się załamiesz
    Pozdrawiam

  13. #13

    Domyślnie

    Analizę zrobić potrafię, tym się zawodowo - choć w zupełnie innej branży - zajmuję . Jest tylko kwestia danych wsadowych. Wiem że za 1 m głębokości płaci się w okolicy ok. 120 zł, natomiast zastanawiam się na jakiej głębokości woda jest zdatna do uzytku. Z sąsiadami to niestety słaby pomysł- albo są podpięci do wodociągu, albo wystarcza im studnia na 5-6 metrów (zresztą sam mam taką na cele budowlane) - nie ma nawet sensu badać jakości. Najbardziej interesują mnie opinie użytkowników studni - najlepiej głębinowych - oprócz odwiertu jest przecież cały szereg innych kosztów (pompa, zasilanie), a poza tym jak to się w praktyce sprawdza - ciśnienie, jakość wody, ciągłość dostawy itd. itp. Inwestor - a może jesteś w stanie powiedzieć coś więcej o stacji uzdatniania wody?

  14. #14

    Domyślnie

    koszt przecisku pod asfaltem ok 600 zł / 6 mb/
    stacja uzdatniania do regeneracji wymga zazwyczaj soli kuchennej - można rozważać

  15. #15

    Domyślnie

    Bylbym bezwzglednie za woda ze studni glebinowej, nie placisz pozniej za np podlewanie ogrodka itp....
    Studnia glebinowa kosztowala mnie okolo 6k PLN (firma brala na siebie ryzyko kopania bez sukcesu, zaznaczone mialem takze wydajnosc 1,5 kubika na h, okazalo sie, ze mam 2,5 kubika na h) 20 metrow glebokosci, pompa 1200 PLN, hydrofor, czujki i inne rzeczy okolo 600 PLN. Wszystko razem 8 k PLN. Policz sobie ile musisz zaplacic wodociagom za zuzyta wode do podlewania ogrodka, mycia samochodu itp... Po kilku latach bedziesz do przodu.

  16. #16
    Guest

    Domyślnie

    Do kuchni można zainstalować filtr odwróconej osmozy (można kupić za 750 PLN z mineralizatorem) i wiadomo co jest w szklance. W tym przypadku nie jest istotne skąd będzie woda. Brak prądu jest mniej uciążliwy i rzadszy od remontów sieci (ew. podłączania nowych nitek rurociągu) i związanego z tym efektu brązowej cieczy w kranach i oczywiście koszt podlewania ogrodu. Najlepsza jest woda ze studni z kręgów. Woda napowietrza się i ew. związki żelaza opadają na dno po czym są wymywane, pompa się nie zamula. Koszt (w 2000 roku) takiej w Warszawie to 2000 PLN za 20 m głębokości (samo kopanie i kręgi).
    Pozdrawiam - Darek

  17. #17

    Domyślnie

    Hej!

    Ja na czas budowy robie studnie wiercona (65PLN za metr z materialem, okolice Grodziska Maz.) na 15 metrow.
    Po budowie studnia zostaje do podlewania ogrodu, podlacze sie do wodociagu, ktory jest wlasnie na etapie realizacji. Odpada problem uzdatniania wody, a zawsze jak w wodociagach zabraknie wody, to mam tymczasowa swoja. Warto miec i jedno, i drugie.
    pozdr!

    Kisiel

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Pingo
    Nie potrafię podać Ci ceny stacji uzdatniania bo zależy ona od tego co ona ma w wodzie poprawiać: twardość, zażelazienie, mangan, bakterie i wiele innych, czy automatycznie regeneruje złoże, jaka jest wydajność, jaką ma automatykę i jakie bayery.
    Aktualnie technika uzdatniania wody jest na tyle zaawansowana, że z byle kałuży możesz dostać krystalicznie czystą wodę. Jeśli masz już studnię co prawda 5...6m i masz dojście do badań wody to zrób to. Z mojego doświadczenia wiem,że firmy zajmujace się instalacjami stacji uzdatniania wody zaczynają rozmowy od zapoznania się z wynikami analizy wody. Ewentualnie same robią takie analizy. Wiem również, że takie firmy podpisują umowy na takie instalacje w których gwarantują odpowiednią jakośc wody. Z tego co pamiętam jak robiłem ok. 1,5 roku temu rozeznanie w tym temacie to za ok. 2...4tyś.zł. można już mieć do domku taką stację, że z kiepskiej wody zrobi wodę pitną. W internecie są całe stada firm, które dostarczają stacje uzdatniania.
    Pozdrawiam

  19. #19

    Domyślnie

    wydaje się, że studnia będzie droższa w budowie niż wodociąg, zależy to od parametów obydwu instalacji, ale raczej tańsza w eksploatacji, szczególnie przy dużych wydatkach wody.
    No i nie słyszałam, żeby ktoś narzekał na wodę ze studni ( głebinowej ). Słyszałam, że ktoś tylko zakladał jakiś niedrogi filtr oprócz tego podstawowego. Myślę, że wodę z rurociągu ( tak mamy teraz ) nie można pić bez przygotowania, gdyż jest uzdatniana - czytaj chlorowana, a tam gdzie budujemy będziemy mieć studnię. Sąsiedzi piją z kranu i tylko "cmokają" mówiąc pyszna - jak woda może być pyszna ? Chyba, że pamiętają o pieniążkach włożonych w studnię !

    Karina

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Studnia i wodociag dodatkowo.

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony