dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 9
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 167
  1. #1

    Domyślnie Przydomowa Oczyszczalnia Ścieków-Jakie są koszta i opinie?

    Witam.
    Planuję instalację przydomowej oczyszczalni ścieków.... Mam pytanie jakie są koszta takiej inwestycji (oczyszczalnia na 5 osób) no i wasze opinie .....

  2. #2

    Domyślnie

    w zależności or rodzaju oczyszczalni oraz sposobu montażu ok kilku (3-4) do kilkunasty tysięcy zł.

    ja robię - koszt z montażem ok. 6,5 tys zł.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    franco103

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Słupsk
    Posty
    274

    Domyślnie

    Hm... ja mogę napisać tylko tyle, że z braku kanalizacji sam stanąłem przed taki dylematem... długo myślałem o zwykłej oczyszczalni z drenażem ale ostatecznie zdecydowałem się na biologiczną. Ma to wyglądać tak, że z domu ścieki wędrują do trzykomorowej oczyszczalni biologicznej, z niej do studzienki, z której to oczyszczona woda będzie w sezonie wykorzystywana do podlewania trawnika, mycia samochodu itp., a dopiero z tej studzienki przelewem do drenażu rozsączającego.

    Nie byłem zdecydowany na żaden konkretny model, wybrał za mnie pan, który adaptował instalacje wodno-kanalizacyjną w projekcie. Całość ma kosztować około 12.000pln. Wybiegając w przyszłość złożyłem już w gminie wniosek o dofinansowanie... czy jakieś dostane to się okaże!!!

    Pozdrawiam i życzę powodzenia w poszukiwaniach.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Witam. W marcu będzie rok jak zamontowałem przydomową oczyszczalnię ścieków. Jestem bardzo zadowolony. Skończyły się problemy z wywozem nieczystości, chociaż robiłem to sam bo mam pompę, beczkę i ciągnik. Co raz więcej problemu gdzie to wylać i z czasem. Nie wspominając o kosztach jak ktoś nie ma czym. Dochodzi problem gdy szambo się napełniło a firma która się tym zajmuje mówi że przyjadą na drugi tydzień. Mam zamontowaną oczyszczalnię z drenażem rozsączającym o długości 48m. Oczyszczalnia jest wyliczona od 4 do 6 osób. Długośc drenażu jest uzależniona od warunków glebowych. Skożystałem z usługi firmy z okolic częstochowy która zajmuje się tym od lat. Nie chcę podawać z kąd bo nie wiem czy można. Jak ktoś chce to mogę podać namiary na priva. Przywieźli oczyszczalnię, wykopali, zamontowali i zasypali w jeden dzień. Na oczyszczalnię z drenażem potrzeba dość dużo miejsca ( drenaż), Jak ktoś ma małą działkę to panowie mogą zamontować na matach rozsączających. Maty mają tą zaletę że nie potrzeba tyle miejsca i mogą zmagazynować więcej wody przed rozsączeniem niż żwir przy drenażowej. Koszt eksploatacji jest prawie żaden, jedna saszetka bakterii na miesiąc ( około 5pln). Panowie skasowli równo 5 tyś. + na mój koszt przywiozłem około 11ton żwiru z pobliskiej żwirowni ( koszt około 550PLN) Firma ta mogła przywieść też żwir ale wyszłoby drożej. Jeśli ktoś ma w pobliżu jakiś rów, staw czy coś takiego można zamontować oczyszczalnię biologiczną. Oczyszczone ścieki z takiej oczyszczalni można legalnie bez problemu odprowadzić w takie miejsca. Koszt niestety wyższy. O ile się oriętuję to około 8 tyś. pln. Po krótce to tyle. Pozdrawiam.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał franco103
    Hm... ja mogę napisać tylko tyle, że z braku kanalizacji sam stanąłem przed taki dylematem... długo myślałem o zwykłej oczyszczalni z drenażem ale ostatecznie zdecydowałem się na biologiczną. Ma to wyglądać tak, że z domu ścieki wędrują do trzykomorowej oczyszczalni biologicznej, z niej do studzienki, z której to oczyszczona woda będzie w sezonie wykorzystywana do podlewania trawnika, mycia samochodu itp., a dopiero z tej studzienki przelewem do drenażu rozsączającego.

    Nie byłem zdecydowany na żaden konkretny model, wybrał za mnie pan, który adaptował instalacje wodno-kanalizacyjną w projekcie. Całość ma kosztować około 12.000pln. Wybiegając w przyszłość złożyłem już w gminie wniosek o dofinansowanie... czy jakieś dostane to się okaże!!!

    Pozdrawiam i życzę powodzenia w poszukiwaniach.
    Z tym podlewaniem kwiatków to cię trochę naciągnąć chcą tak myślę. U mnie idzie około 50 kubików wody na kwartał to nie wiem jakie te rabatki byś musiał mieć żeby to zużyć. Nie wiem ile osób ma z tego dobrodziejstwa kożystać ale piszę ci tak dla orientacji, nie wiem jaką masz dużą działkę bo na drenaż to trochę miejsca jest potrzebne. Można wywiercić studnię chłonną Lub bezpośrednio odprowadzać do rowu, stawu i itp. Co do dofinansowania też ten temat przerabiałem. U mnie w UG pan który się zajmuje ochroną środowiska był zdziwiony tym o czym ja mówię i odpowiedział że na terenie gminy nie było takiego problemu i rada nie podejmowała jeszcze takiego tematu o dofinansowaniu na takie inwestycje. Zadzwoniłem do woj. oddziału ochrony środowiska w opolu i pani mnie zapytała czy jestem osobą fizyczną czy na firmę. Odpowiedź: na firmę Tak, prywatnie NIE. Kuzyn mieszka na śląsku i tam 80% na oczyszczalnię i 80% na piec ekologiczny dotacji. Niby jeden kraj a dwa światy. Życzę powodzenia.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bupalus

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    24
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Posiadam zwykle szambo i chcę je zmienić na takie z drenażem.Czy potrzebne są projekty , zezwolenia czy wystarczy zgłoszenie i ewentualnie jakie dokumenty?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał bupalus
    Posiadam zwykle szambo i chcę je zmienić na takie z drenażem.Czy potrzebne są projekty , zezwolenia czy wystarczy zgłoszenie i ewentualnie jakie dokumenty?
    Mogę ci kolego powiedzieć co było potrzebne u mnie ale przy montarzu oryginalnej oczyszczalni. Stare szambo zasypałem. Musiałem tylko napisać powiadomienie o budowie do starostwa powiatowego, dołączyć oświadczenie o własności działki i badanie geologiczne (chodzi o przepuszczalnośc gleby). Jeśli starostwo nie wniesie przeciwskazań to po trzydziestu dniach od zgłoszenia możesz budować. Druk oświadczenia o własności działki i zgłosznia budowy można ściągnąć ze strony starostwa, geologa musisz sobie znaleść. Nie wiem gdzie mieszkasz ale do mnie podjechał gościu z opola (mam do niego namiary), Zrobił to szybciutko i niedrogo ( 400pln). Projekt otrzymałem bezpłatnie od gościa który mi sprzedał oczyszczalnie i montował ze wszystkimi wyliczeniami. Wysłał mi jako załącznik e-mailem i sobie wydrukowałem. To pokrótce tyle co do formalności, chyba nic nie zapomniałem.
    Nie wiem czy ci się opłaca kombinować z tym szambem. Oryginalny zbiornik gnilny oczyszczalni ma wbudowany filtr (można by to jakoś dorobić do szamba), Wskazane żeby był bo jak ci bakterie czegoś nie zdążą przerobić i pójdzie to do drenażu to ci się szybko zamuli. Ten filtr to nic nadzwyczajnego, jest to kosz plastikowy z otworkami wypełniony koksem. Koks ma strukturę porowatą i dlatego dobrze wyłapuje to co chciałoby się dostać do drenażu. Oczyszczalnia pracuje na zasadzie pełnego zbiornika. Znaczy to że zbiornik gnilny zalewamy do pełna czystą wodą. Nieczystości wlatują do zbiornika a nadmiar przelewa się do studzienki rozgałęziającej a ta dzieli oczyszczone ścieki do nitek drenażu.

  8. #8

    Domyślnie

    Może ktoś ma z was namiary na jakąś dobrą oczyszczalnię no i wykonawcę???
    Tereny górnego śląska.
    I jeszcze jedno czy jest szansa na dofinansowanie takiej inwestycji z gminy???

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał ramzes wielki
    Może ktoś ma z was namiary na jakąś dobrą oczyszczalnię no i wykonawcę???
    Tereny górnego śląska.
    I jeszcze jedno czy jest szansa na dofinansowanie takiej inwestycji z gminy???
    Co do finansowania musisz pytać w urzędzie w wydziale ochrony środowiska a firma która mi montowała, montuje na terenie całego kraju. Patrz wyżej.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65
    Witam. W marcu będzie rok jak zamontowałem przydomową oczyszczalnię ścieków. Jestem bardzo zadowolony. Skończyły się problemy z wywozem nieczystości, chociaż robiłem to sam bo mam pompę, beczkę i ciągnik. Co raz więcej problemu gdzie to wylać i z czasem.
    To nie wywoziłeś tego do oczyszczalni ścieków, która przyjmuje zawartość szambiarek?

    Tylko wywoziłeś byle gdzie? Jak śmieci do lasu?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    franco103

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Słupsk
    Posty
    274

    Domyślnie

    karoka65

    Z tym podlewaniem kwiatków to cię trochę naciągnąć chcą tak myślę. U mnie idzie około 50 kubików wody na kwartał to nie wiem jakie te rabatki byś musiał mieć żeby to zużyć.
    Nikt mnie nie chce naciągać... sam wymyśliłem sobie taki sposób wykorzystywania wody, a o nadmiar wody się nie martwię, bo jak napisałem ze studzienki, z której to będę tą wodę pobierał będzie szedł przelew do drenażu rozsączającego, więc się jakoś o to nie martwię, a podlewać na pewno będę miał co!

    Co do dofinansowania też ten temat przerabiałem.
    Ja też już go przerobiłem... nie ma żadnego problemu. Złożyć wniosek, postawić oczyszczalnie, zaprosić pana z gminy na odbiór i przedstawić faktury. Zwracają do 50% poniesionych kosztów ale nie więcej jak 5000pln.[/quote]

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    franco mieszkasz w bardziej cywilizowanej gminie, swój problem opisałem wyżej. Tak jak pisałem wcześniej mój kuzyn który mieszka na śląsku dopytywał się u siebie to odpowiedzieli że na oczyszczalnie i kotły ekologiczne dofinansowują do 80%. Woj. Ośr. Ochr. środowiska zaproponował mi kredyt preferencyjny. Kuzyn mieszka w Radlinie II, terytorialnie należy ta miejsc. chyba do Wodzisławia Śl.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Do krzysztof lis 2, muszę cię kolego uspokoić trochę bo nie wywoziłem tego do lasu jak śmieci. Podłączoną do szamba miałem też oborę i wychodziła z tego wszystkiego taka gnojowica z dodatkiem mydła, a wylewałem to na swoje pole uprawne. Problem był jak polało albo takie śniegi jak teraz przyszły a i czasu też nie mało trzeba było temu poświęcić.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    adi_

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    1.593

    Domyślnie

    jedyny plus z oczyszczalni przydomowej to taki ze woda z nij wyplywa 2 klasy czyli mozna zrobic oczko dosc spore i jak juz gmina dociagnie do ciebie kanalize to mozesz im pokazac srodkowy palec co innego jest jak masz szambo wtedy musisz im dac dobrowolnie troszke kasy zazwyczaj 1000 zl oczywiscie dobrowolna skladka :D i podlaczyc sie i odciac szambo pozdrawiam
    koszt oczyszczalni z lekkim zapasem montazem 7 do 10 tys
    ten co u nas robi w rejonie bieze 20zl za metr kopania rowu
    rozbuj w bialy dzien pozdrawiam
    w zyciu piekne sa tylko chwile _ Rysiek Riedel_DZEM

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał adi_
    jedyny plus z oczyszczalni przydomowej to taki ze woda z nij wyplywa 2 klasy czyli mozna zrobic oczko dosc spore i jak juz gmina dociagnie do ciebie kanalize to mozesz im pokazac srodkowy palec co innego jest jak masz szambo wtedy musisz im dac dobrowolnie troszke kasy zazwyczaj 1000 zl oczywiscie dobrowolna skladka i podlaczyc sie i odciac szambo pozdrawiam
    koszt oczyszczalni z lekkim zapasem montazem 7 do 10 tys
    ten co u nas robi w rejonie bieze 20zl za metr kopania rowu
    rozbuj w bialy dzien pozdrawiam
    Wszystko się zgadza tylko że nasza gmina ( podaje na przykładzie mojej teściowej) życzy sobie 3 tyś tak jak to ładnie napisałeś dobrowolnej składki na główny kolektor + koszt przyłącza do domu. Teściowa mieszka 7 km dalej, inna miejscowość tylko ta sama gmina co ja. U nas najpierw obiecywali na 2012r, a teraz jest już mowa o 2016 ale też pod znakiem zapytania. Pokaże im wtedy ten środkowy palec i nie będę płacił haraczu bo już im się w głowach poprzewracało i nie wiedzą ile kasować za ścieki.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65
    Do krzysztof lis 2, muszę cię kolego uspokoić trochę bo nie wywoziłem tego do lasu jak śmieci.
    fajnie brzmi, śmieci do lasu wozisz?
    Cytat Napisał karoka65
    Podłączoną do szamba miałem też oborę i wychodziła z tego wszystkiego taka gnojowica z dodatkiem mydła, a wylewałem to na swoje pole uprawne.
    a już na poważnie: chemia wymieszana z gnojówką to nadal chemia "wolnocć Tomku w swoim domku". Smutne, że nawet nie rozumiesz, że problemem jest wylewanie szamba na polu (nieważne czyim)...

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    a już na poważnie: chemia wymieszana z gnojówką to nadal chemia "wolnocć Tomku w swoim domku". Smutne, że nawet nie rozumiesz, że problemem jest wylewanie szamba na polu (nieważne czyim)...[/quote]

    Nie mówię że to jest, a raczej było dobrze robione ale podejrzewam że nie wiesz o jakim zjawisku piszesz. Przynajmniej miałem to szambo. Powiem ci że do tej pory jest wiele miejscowości gdzie na 150 budynków może 8 do 10 gospodastw wywozi nieczystości. Reszta wieczorami ląduje w kanalizacjach burzowych, stawach, rowach i rzeczkach itp. Jedno wielkie szambo. Myślę że jeszcze trochę to potrwa ale mam nadzieję że zmieni się to na lepsze. Widzę że zainteresowanie tematem jest bardzo duże bo już dzisiaj otrzymałem kilka maili z prośbą o namiary na firmę która mi montowała. Śmieci też nie wywożę do lasu, nie czepiajmy się słówek. Nie po to jest to forum żeby jeden drugiemu mógł dopiec, tylko pomódz i doradzić w miarę możliwości. Pozdrawiam.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Przepraszam coś nacyrkałem przy cytowaniu.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65
    Powiem ci że do tej pory jest wiele miejscowości gdzie na 150 budynków może 8 do 10 gospodastw wywozi nieczystości. Reszta wieczorami ląduje w kanalizacjach burzowych, stawach, rowach i rzeczkach itp. Jedno wielkie szambo. Myślę że jeszcze trochę to potrwa ale mam nadzieję że zmieni się to na lepsze.
    Zmieni się, ale tylko wtedy, gdy ludzie mieszkający w tychże miejscowościach będą chcieli to zmienić. Samo z siebie, to będzie się zmieniało baaaaaardzo wolno.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2
    Zmieni się, ale tylko wtedy, gdy ludzie mieszkający w tychże miejscowościach będą chcieli to zmienić. Samo z siebie, to będzie się zmieniało baaaaaardzo wolno.
    A do tego czasu życzmy im szczęśliwego mieszkania na własnych gównach. Tylko niech nie narzekają że cywilizacja ich wykańcza i co raz to nowe choroby. a i smacznego ogórka z tego pola
    kwiatki, bratki, no i jeszcze garaż....

Strona 1 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony