dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 47

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Co lepsze solary czy Pompa ciepła do CWU ?

    ja w temacie, które z urządzeń będzie lepsze dla dość dużego zapotrzebowania na ciepło ? Które będzie taniej produkować CWU ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Latem solary, zimą pompa.

  3. #3

    Domyślnie

    Ogólnie to tarcie.... duuużo tarcia

    Browar
    "Bądźmy wdzięczni idiotom. Gdyby nie oni, reszta nigdy nie osiągnęłaby sukcesu." MT

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigmor
    Latem solary, zimą pompa.
    Potrzebna tylko w lecie. Bo w zimie za mało ciepła jest ... pompa stać będzie na strychu.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  5. #5

    Domyślnie

    kupujesz pompe ciepla w wersji z mozliwoscia podpiecia solarow np vitocell 160 bodajze i stawiasz ja w kotlownii. W lato wode podgrzewja solary a w zime pompa wykorzystuje ciple powietrze z kotlownii.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Artis0
    kupujesz pompe ciepla w wersji z mozliwoscia podpiecia solarow np vitocell 160 bodajze i stawiasz ja w kotlownii. W lato wode podgrzewja solary a w zime pompa wykorzystuje ciple powietrze z kotlownii.
    Pompa ciepła kosztuje tyle co dobre solary. Po co się pakować w podwójne rozwiązanie ? Jaki zysk z tego ?
    Fakt że wody potrzeba sporo ... cirka about 2m3 na dobę.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    estifer

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-922
    Posty
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOTO Zobacz post
    Pompa ciepła kosztuje tyle co dobre solary. Po co się pakować w podwójne rozwiązanie ? Jaki zysk z tego ?
    Fakt że wody potrzeba sporo ... cirka about 2m3 na dobę.
    Tak, są takie urządzenia na rynku i dobrze to wygląda, tylko, że jak się nawet prostym rachunkiem liczy, to jest to mało opłacalne zazwyczaj... Raczej pozostaje wybór pompy powietrznej lub kolektorów...
    Za pompą przemawia praca w dłuższym okresie roku, jakby nie było chociażby w pochmurne dni, ale z kolei instalacja solarna jest mniej awaryjna, skomplikowana i ma większe szanse popracować 20 i więcej lat. Jak się policzy koszty eksploatacji instalacji solarnej dla podgrzewania cwu dla 3-4 osób, to wychodzi to na około 6-8 zł miesięcznie, a już pompa powietrza to około 50-60 zł.
    - wybór bywa trudny...

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    in*s*7

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    kobyłka
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    260

    Domyślnie

    Cytat Napisał estifer Zobacz post
    Za pompą przemawia praca w dłuższym okresie roku, jakby nie było chociażby w pochmurne dni, ale z kolei instalacja solarna jest mniej awaryjna, skomplikowana i ma większe szanse popracować 20 i więcej lat. Jak się policzy koszty eksploatacji instalacji solarnej dla podgrzewania cwu dla 3-4 osób, to wychodzi to na około 6-8 zł miesięcznie, a już pompa powietrza to około 50-60 zł.
    - wybór bywa trudny...
    Należy uwzględnić również przy wyborze planowane przez polski Rząd spore podwyżki cen energii elektrycznej w najbliższych latach.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vega1
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    1.434
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    kupujesz PC :
    http://www.ochsner.pl/produkte/produ...chproducts_pi1[ch_products_productid]=3&tx_chproducts_pi1[linkrefererpid]=23&cHash=a6f3456aa7

    i po co solary?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie Re: Co lepsze solary czy Pompa ciepła do CWU ?

    Cytat Napisał NOTO
    ja w temacie, które z urządzeń będzie lepsze dla dość dużego zapotrzebowania na ciepło ? Które będzie taniej produkować CWU ?

    Liczyłem dość skrupulatnie oba rozwiązania, przy czym każde z rozwiązań w kosztach"robione tymi ręcyma", bądź zakup taniej PCi o możliwie najmniejszej mocy, aby wykorzystywać w pełni, bądź częściowo wyrzucane powietrze z reku.

    Wybór zależy tak naprawdę od specyfiki potrzeb.
    U mnie zdecydowałem się raczej na kierunek PCi, gdyż"
    sprawność jest całoroczna ( prawie, bo nawet w okresie zimowym średnia temp. oscyluje ok. 2C, przy wspomaganiu wyrzutem powietrza z reku COP jest całkiem przyzwoity. Pozostaje kilkanaście dni w roku kiedy trzeba dogrzewać cwu inaczej ). Nadmiar możliwości PCi w okresach przejściowych można wykorzystać do ogrzewania/dogrzewania.

    Zalety solarów - prostota układu i wykonania, energia bardzo tania w pozyskaniu, aczkolwiek nie za darmo jak niektórzy twierdzą.
    Wada solarów - dostępność energii w okresie, gdy jest mniej potrzebna.

    Zaleta PCi - całoroczne działanie,
    Wada - nieco bardziej skomplikowany układ.

    Koszty wykonania po uwzględnieniu elementów wspólnych dla obu układów podobne na korzyść solarów ( nieco taniej wychodza. )

    Zysk energetyczny ( zwrot ) w okresie 15 lat nieco na korzyść PCi.
    Dom zoptymalizowany energetycznie.
    Nie sztuką jest wydać pieniądze dla idei.
    Moją ideą jest wydać je zgodnie ze sztuką.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Jeśli rozpatrujemy, tylko zmniejszenie kosztów przygotowania CWU w okresie „pozagrzewczym”, to koszty eksploatacyjne podgrzania CWU w tym okresie, raczej wskazują na pompę ciepła.
    Przemawia za tym fakt, że dostępność CWU, podgrzewana PCi, raczej będzie ciągła i na niezmiennym poziomie.
    Solary, teoretycznie też mogą to zapewnić, ale przy zachowaniu pewnych warunków:
    1. - trzeba zwiększyć ich powierzchnię, aby w dni „pochmurne” też zabezpieczały 100% zapotrzebowania,
    2. -wypełniając warunek powyższy, w słoneczne dni mamy nadmiar energii, z która coś trzeba zrobić,
    3. – wypełniając warunek 1 możemy w okresach przejściowych „dogrzewać” solarami dom, ale z drugiej strony jest warunek 2.
    4. – potrzeba osobnej (dodatkowej) instalacji,

    Moim zdaniem – oczywiście.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Do autora wszystkich tematów o kamienicy
    Wiem że przed realizacja dobrze jest se pomarzyć ale proponuję zejść na ziemie Mamy tu budynek z wieloma użytkownikami którzy to nie będą zainteresowani jakimi kolwiek pracami na rzecz własnej instalacji ( kociołek na pelets) skoro płacą rachunki Instalacja trochę kombinowana raczej nie nowoczesna i do tego już wykonana a to co do zrobienia to okaże się ze z elementów używanych lub najtańszych jeśli tak to kaskada 2-3 kotłów do co i jeden z odpowiednim zasobnikiem do cwu
    Jeśli planujecie jakieś dotacje to bierz projektanta i montuj wszystkie nowinki techniki
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał niezły
    Do autora wszystkich tematów o kamienicy
    Wiem że przed realizacja dobrze jest se pomarzyć ale proponuję zejść na ziemie Mamy tu budynek z wieloma użytkownikami którzy to nie będą zainteresowani jakimi kolwiek pracami na rzecz własnej instalacji ( kociołek na pelets) skoro płacą rachunki Instalacja trochę kombinowana raczej nie nowoczesna i do tego już wykonana a to co do zrobienia to okaże się ze z elementów używanych lub najtańszych jeśli tak to kaskada 2-3 kotłów do co i jeden z odpowiednim zasobnikiem do cwu
    Jeśli planujecie jakieś dotacje to bierz projektanta i montuj wszystkie nowinki techniki
    Nie do końca czaję pierwszą część wypowiedzi.... proponujesz kaskadę 203 używanych kotłów do CO ?
    A nowinki to po to aby dostać dotację ? Ile jej może być ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    dla kamienicy 750m2 z dużą liczbą lokatorów i sporym zapotrzebowaniem na CWU można by się zastanowić na solarem, tym bardziej ze to Kraków i jest możliwa 50% dotacja bezzwrotna
    Albo solar albo PC. Nie ma sensu pakować się 2 instalacje, które podobnie kosztują. Chcę wybrać taką która w perspektywie roku da lepsze owoce
    To ma być wspomaganie , nie zakładam 100% CWU z tego. Reszta ma być z gazu albo z pelet.
    Dla uproszenia mogę mieć z pieca gazowego litr ciepłej wody za 6 gr w perspektywie 5 lat to jeśli uda się zbudować solar który da litr po 3 gr i pokryje połowę zapotrzebowania to będą to dodatkowo zarobione pieniądze.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    PC to w najlepszym razie 0,1zł/kWh niżej nie zejdzie choćby nie wiem co

    solar z dotacją może zejść na 0,05zł/kWh w perspektywie 10 lat dla kamienicy i dużego zapotrzebowania CWU
    Ja swoje ceny (groszowe) podałem z kapelusza.
    Czy Twoje są z jakiś przeliczeń ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  16. #16

    Domyślnie

    O i takie klarowanie do mnie przemawia. Dzięki.
    PC mogłaby chodzić tylko w taniej taryfie. Co by zaoszczędzić.

    W sumie dal takiej inwestycji przydałoby się porobić pomiary kiedy ile wody schodzi. Wtedy lepiej dobierze się urządzenie.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  17. #17

    Domyślnie

    Czy do takiej PC można podłaczyć dodatkowy zbiornik (standard to tylko 300l), który również byłby ładowany z tej pompy ?
    Wiem, że są osobne pompy - ale ten model wykonać jako rozwojowy .
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Przy małej mocy pompy mógłbyś nie doczakać czasu kiedy ten dodatkowy zbiornik zobaczyłby ciepła wode.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    A ja tak doklejając się do tematu spytam o komentarz do wyników na tej stronie:
    http://www.basen.eurograf.pl/index.php?page=srodowisko
    Wg mnie widać z nich, że kolektory słoneczne o tej porze roku nie dają praktycznie nic.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał bwojtek
    A ja tak doklejając się do tematu spytam o komentarz do wyników na tej stronie:
    http://www.basen.eurograf.pl/index.php?page=srodowisko
    Wg mnie widać z nich, że kolektory słoneczne o tej porze roku nie dają praktycznie nic.

    Jak to nic? Parę osób napisało, że przy śniegu na dachu i kolektorach wpuszcza ciepło z innego źródła do nich, aby ten śnieg roztopić. najczęściej bez efektu, ale straty są jak najbardziej.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony