dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 47
  1. #1

    Domyślnie Co lepsze solary czy Pompa ciepła do CWU ?

    ja w temacie, które z urządzeń będzie lepsze dla dość dużego zapotrzebowania na ciepło ? Które będzie taniej produkować CWU ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Latem solary, zimą pompa.

  3. #3

    Domyślnie

    Ogólnie to tarcie.... duuużo tarcia

    Browar
    "Bądźmy wdzięczni idiotom. Gdyby nie oni, reszta nigdy nie osiągnęłaby sukcesu." MT

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigmor
    Latem solary, zimą pompa.
    Potrzebna tylko w lecie. Bo w zimie za mało ciepła jest ... pompa stać będzie na strychu.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  5. #5

    Domyślnie

    kupujesz pompe ciepla w wersji z mozliwoscia podpiecia solarow np vitocell 160 bodajze i stawiasz ja w kotlownii. W lato wode podgrzewja solary a w zime pompa wykorzystuje ciple powietrze z kotlownii.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Artis0
    kupujesz pompe ciepla w wersji z mozliwoscia podpiecia solarow np vitocell 160 bodajze i stawiasz ja w kotlownii. W lato wode podgrzewja solary a w zime pompa wykorzystuje ciple powietrze z kotlownii.
    Pompa ciepła kosztuje tyle co dobre solary. Po co się pakować w podwójne rozwiązanie ? Jaki zysk z tego ?
    Fakt że wody potrzeba sporo ... cirka about 2m3 na dobę.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vega1
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    1.434
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    kupujesz PC :
    http://www.ochsner.pl/produkte/produ...chproducts_pi1[ch_products_productid]=3&tx_chproducts_pi1[linkrefererpid]=23&cHash=a6f3456aa7

    i po co solary?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie Re: Co lepsze solary czy Pompa ciepła do CWU ?

    Cytat Napisał NOTO
    ja w temacie, które z urządzeń będzie lepsze dla dość dużego zapotrzebowania na ciepło ? Które będzie taniej produkować CWU ?

    Liczyłem dość skrupulatnie oba rozwiązania, przy czym każde z rozwiązań w kosztach"robione tymi ręcyma", bądź zakup taniej PCi o możliwie najmniejszej mocy, aby wykorzystywać w pełni, bądź częściowo wyrzucane powietrze z reku.

    Wybór zależy tak naprawdę od specyfiki potrzeb.
    U mnie zdecydowałem się raczej na kierunek PCi, gdyż"
    sprawność jest całoroczna ( prawie, bo nawet w okresie zimowym średnia temp. oscyluje ok. 2C, przy wspomaganiu wyrzutem powietrza z reku COP jest całkiem przyzwoity. Pozostaje kilkanaście dni w roku kiedy trzeba dogrzewać cwu inaczej ). Nadmiar możliwości PCi w okresach przejściowych można wykorzystać do ogrzewania/dogrzewania.

    Zalety solarów - prostota układu i wykonania, energia bardzo tania w pozyskaniu, aczkolwiek nie za darmo jak niektórzy twierdzą.
    Wada solarów - dostępność energii w okresie, gdy jest mniej potrzebna.

    Zaleta PCi - całoroczne działanie,
    Wada - nieco bardziej skomplikowany układ.

    Koszty wykonania po uwzględnieniu elementów wspólnych dla obu układów podobne na korzyść solarów ( nieco taniej wychodza. )

    Zysk energetyczny ( zwrot ) w okresie 15 lat nieco na korzyść PCi.
    Dom zoptymalizowany energetycznie.
    Nie sztuką jest wydać pieniądze dla idei.
    Moją ideą jest wydać je zgodnie ze sztuką.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Jeśli rozpatrujemy, tylko zmniejszenie kosztów przygotowania CWU w okresie „pozagrzewczym”, to koszty eksploatacyjne podgrzania CWU w tym okresie, raczej wskazują na pompę ciepła.
    Przemawia za tym fakt, że dostępność CWU, podgrzewana PCi, raczej będzie ciągła i na niezmiennym poziomie.
    Solary, teoretycznie też mogą to zapewnić, ale przy zachowaniu pewnych warunków:
    1. - trzeba zwiększyć ich powierzchnię, aby w dni „pochmurne” też zabezpieczały 100% zapotrzebowania,
    2. -wypełniając warunek powyższy, w słoneczne dni mamy nadmiar energii, z która coś trzeba zrobić,
    3. – wypełniając warunek 1 możemy w okresach przejściowych „dogrzewać” solarami dom, ale z drugiej strony jest warunek 2.
    4. – potrzeba osobnej (dodatkowej) instalacji,

    Moim zdaniem – oczywiście.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Do autora wszystkich tematów o kamienicy
    Wiem że przed realizacja dobrze jest se pomarzyć ale proponuję zejść na ziemie Mamy tu budynek z wieloma użytkownikami którzy to nie będą zainteresowani jakimi kolwiek pracami na rzecz własnej instalacji ( kociołek na pelets) skoro płacą rachunki Instalacja trochę kombinowana raczej nie nowoczesna i do tego już wykonana a to co do zrobienia to okaże się ze z elementów używanych lub najtańszych jeśli tak to kaskada 2-3 kotłów do co i jeden z odpowiednim zasobnikiem do cwu
    Jeśli planujecie jakieś dotacje to bierz projektanta i montuj wszystkie nowinki techniki
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał niezły
    Do autora wszystkich tematów o kamienicy
    Wiem że przed realizacja dobrze jest se pomarzyć ale proponuję zejść na ziemie Mamy tu budynek z wieloma użytkownikami którzy to nie będą zainteresowani jakimi kolwiek pracami na rzecz własnej instalacji ( kociołek na pelets) skoro płacą rachunki Instalacja trochę kombinowana raczej nie nowoczesna i do tego już wykonana a to co do zrobienia to okaże się ze z elementów używanych lub najtańszych jeśli tak to kaskada 2-3 kotłów do co i jeden z odpowiednim zasobnikiem do cwu
    Jeśli planujecie jakieś dotacje to bierz projektanta i montuj wszystkie nowinki techniki
    Nie do końca czaję pierwszą część wypowiedzi.... proponujesz kaskadę 203 używanych kotłów do CO ?
    A nowinki to po to aby dostać dotację ? Ile jej może być ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    dla kamienicy 750m2 z dużą liczbą lokatorów i sporym zapotrzebowaniem na CWU można by się zastanowić na solarem, tym bardziej ze to Kraków i jest możliwa 50% dotacja bezzwrotna
    Albo solar albo PC. Nie ma sensu pakować się 2 instalacje, które podobnie kosztują. Chcę wybrać taką która w perspektywie roku da lepsze owoce
    To ma być wspomaganie , nie zakładam 100% CWU z tego. Reszta ma być z gazu albo z pelet.
    Dla uproszenia mogę mieć z pieca gazowego litr ciepłej wody za 6 gr w perspektywie 5 lat to jeśli uda się zbudować solar który da litr po 3 gr i pokryje połowę zapotrzebowania to będą to dodatkowo zarobione pieniądze.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    PC to w najlepszym razie 0,1zł/kWh niżej nie zejdzie choćby nie wiem co

    solar z dotacją może zejść na 0,05zł/kWh w perspektywie 10 lat dla kamienicy i dużego zapotrzebowania CWU
    Ja swoje ceny (groszowe) podałem z kapelusza.
    Czy Twoje są z jakiś przeliczeń ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  14. #14

    Domyślnie

    O i takie klarowanie do mnie przemawia. Dzięki.
    PC mogłaby chodzić tylko w taniej taryfie. Co by zaoszczędzić.

    W sumie dal takiej inwestycji przydałoby się porobić pomiary kiedy ile wody schodzi. Wtedy lepiej dobierze się urządzenie.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  15. #15

    Domyślnie

    Czy do takiej PC można podłaczyć dodatkowy zbiornik (standard to tylko 300l), który również byłby ładowany z tej pompy ?
    Wiem, że są osobne pompy - ale ten model wykonać jako rozwojowy .
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Przy małej mocy pompy mógłbyś nie doczakać czasu kiedy ten dodatkowy zbiornik zobaczyłby ciepła wode.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    A ja tak doklejając się do tematu spytam o komentarz do wyników na tej stronie:
    http://www.basen.eurograf.pl/index.php?page=srodowisko
    Wg mnie widać z nich, że kolektory słoneczne o tej porze roku nie dają praktycznie nic.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał bwojtek
    A ja tak doklejając się do tematu spytam o komentarz do wyników na tej stronie:
    http://www.basen.eurograf.pl/index.php?page=srodowisko
    Wg mnie widać z nich, że kolektory słoneczne o tej porze roku nie dają praktycznie nic.

    Jak to nic? Parę osób napisało, że przy śniegu na dachu i kolektorach wpuszcza ciepło z innego źródła do nich, aby ten śnieg roztopić. najczęściej bez efektu, ale straty są jak najbardziej.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    To w końcu co lepsze ?

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    omega2008

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    1

    Domyślnie kolektory czy pompa ciepła

    witam jeżeli chodzi o to co jest lepsze to z góry polecam pompy ciepła powietrze powietrze, pompa jest wielkości lodówki z wymiennikiem ciepłej wody 350 litrów. koszt takiej pompy to wydatek rzędu 12000 zł czas montażu to 4,5 godziny w kotłowni, pompa ta ma wydajność cały rok niezależnie od pogody, gdyż kolektory słoneczne uzależnione są od pogody, nocy, zimy itd. koszt montażu kolektorów to wydatek rzędu od 8000 do 16000 i różnie plus koszt dekarza to 3000 plus przeróbka instalacji [ 3 piony rur jak ktoś ma nowe łazienki i dom piętrowy to czeba pruć z góry na dół sciany płytki i co ino to dodatkowe koszty. także ekolektory słoneczne nie są już hitem. są lepsze konwencjonalne zródła energii takie jak pompa ciepła jeżeli chodzi o koszt utrzymania energia elektryczna to są one na takim samym poziomie gdyż pompa czynna jest cały rok niezależnie od pogody, ciepła woda non stop... ktoś chce się dowiedzieć więcej szwedzkie pompy ciepła hoval oto moje gg 2050405

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony