dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja mechaniczna a skuteczność czujek czadu, dymu

    Takiego wątku nie znalazłem a wątpliwość jest.
    Czy montowanie czujek czadu, dymu, gazu itp. itd. w standardowych miejscach (zgodnie z instrukcją) ma sens? Dym np. będzie poruszał się trochę inaczej niż przy went. grawitacyjnej i może nie osiągnąć stężenia wyzwalającego czujkę, a tu chałupa się pali i pali
    Czy nie lepszym rozwiązaniem jest montowanie ich w kanale wywiewnym? Satel np. twierdzi że czujka w kanale nie zadziała prawidłowo ale nie potrafią jednoznacznie podać skutecznego miejsca montażu.
    Jeśli nie standardowo i nie w kanale to gdzie?
    Pozdrawiam - Piotr

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Przyznam, że nie bardzo rozumiem, dlaczego WM ma w jakiś sposób „ograniczać” działanie czujki.

    Przy prawidłowym działaniu, obu wentylacji, ruch powietrza jest ustalony – z pomieszczeń czystych, do „brudnych”.

    Tak na zdrowy rozum raczej, wentylacja grawitacyjna , jest nieprzewidywalna.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  3. #3

    Domyślnie

    Jak dla mnie to grawitacyjna jest przewidywalna, bo z reguły nie działa - czyli dym idzie do góry i wisi pod sufitem. Czujka zatem zadziała.
    Przy mechanicznej IMHO trzeba byłoby albo dać czujkę przy każdym anemostacie wywiewnym, albo w kanale wyrzutowym. Tyle że w kanale prędkość powietrza będzie za duża aby dym się skumulował i uruchomił czujkę.
    Pozdrawiam - Piotr

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar racer
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ci to przyszło do głowy?
    Posty
    679

    Domyślnie

    Centrala Berluf Selen ma wbudowany czujnik czadu i dymu. Tak dla przykładu podaje.
    Nie bij, wytłumacz!

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Czy czujnik dymu zadziała gdy umieszczę go w nawiewie tak aby reku się wyłączyło gdy sąsiad zadymi okolicę z kominka? pozdra adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Marax

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    8

    Domyślnie

    Logicznie rzecz biorąc to oczywiscie czujnik powinien zadziałać.

  7. #7

    Domyślnie

    Masz tu człowieku fajny komfortowy domek, ale cóż jak na około same kopciuchy. Aż się zastanawiam, czy WM w takim przypadku ma sens. W dzisiejszych czasach raczej pod tym kątem warto by było stosować czujki dymu itp.. Bo co z tego, że masz WM i liczysz na czyste powietrze jak niektórzy sąsiedzi palą nawet butami w piecach, a jak wiatr zawieje w kierunku czerpni to wszystko ładuje się do domu i to całego. Też szukam jakiejś odpowiedniej czujki dymu, którą umieściłbym przy samym wlocie do czerpni lub w kanale, ale czy są takie skuteczne i na tyle czujne czujki odpowiednie do WM, żeby w miarę wcześnie sygnalizowały "nieświerze" powietrze? Ktoś ma takie rozwiązanie dobrze działające?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Wentylacja mechaniczna a skuteczność czujek czadu, dymu
    Takie czujki się montuje w pomieszczeniach z kotłami. Ale w pomieszczeniach z kotłami nie ma wentylacji mechanicznej - tam musi być grawitacyjna. Gdzie chcesz montować tę czujkę? W kuchni?
    Nie sądzę żeby WM spowodowała że dym z ewentualnego pożaru będzie się poruszał inaczej.
    Ostatnio edytowane przez panfotograf ; 14-11-2015 o 16:52
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał ppluto Zobacz post
    Bo co z tego, że masz WM i liczysz na czyste powietrze jak niektórzy sąsiedzi palą nawet butami w piecach, a jak wiatr zawieje w kierunku czerpni to wszystko ładuje się do domu i to całego.
    1. W WM masz filtry przeciwpyłowe. Podobno można zamontować skuteczniejsze.
    2. Ja zaprogramowałem sobie WM tak że w godzinach 14:00 - 18:00 jest wyłączona. W tych godzinach najwięcej kopcą sąsiedzi. Mocniej wietrzę w godzinach południowych.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    1. W WM masz filtry przeciwpyłowe. Podobno można zamontować skuteczniejsze.
    2. Ja zaprogramowałem sobie WM tak że w godzinach 14:00 - 18:00 jest wyłączona. W tych godzinach najwięcej kopcą sąsiedzi. Mocniej wietrzę w godzinach południowych.
    A te filtry w reku nie przepuszczają nic dymu? Pytam, bo nie mam nikogo ze znajomych z reku, żeby zrobić jakieś doświadczenia.
    Gdzieś tu pisali na FM, że reku ma chodzić non stop i wyłączanie go jest niewskazane. No ale w takich przypadkach jak zasuwa dym sąsiada prosto na moją chałupę, to chyba jak najbardziej. Stąd właśnie zagłębiam się w temat czujki dymu, która sama wyłączałaby w razie problemu rekuperator.

    A po ostatniej wizycie na budowie leciał dym nie wiadomo skąd, ale smród taki, że nie dało się oddychać. Nie wiem czy to jakaś guma czy inne plastiki były palone.
    Ostatnio edytowane przez ppluto ; 14-11-2015 o 12:13

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał ppluto Zobacz post
    A te filtry w reku nie przepuszczają nic dymu?
    Ja mam filtry w postaci gęstej tkaniny. Trochę pyłu zatrzymują. Ale żeby neutralizowały trujące związki z dymu to trzeba by jakiś specjalny, może węgiel aktywny. Ale raczej to nierealne - koszty filtrów by cię pewnie zjadły.


    Cytat Napisał ppluto Zobacz post
    reku ma chodzić non stop i wyłączanie go jest niewskazane.
    A niby dlaczego? W takim przypadku raczej wskazane.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  12. #12

    Domyślnie

    Następny sezon i walka z kopciuchami, ale mam pewien pomysł. Jak zadziała, to napiszę.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał ppluto Zobacz post
    Następny sezon i walka z kopciuchami, ale mam pewien pomysł. Jak zadziała, to napiszę.
    Czytałeś ten wątek https://forum.muratordom.pl/showthre...o-rekuperatora

  14. #14

    Domyślnie

    Tak. Czytałem. Nie mieszkam w zagłębiu smogu, gdzie jest on dookoła (chociaż tyle dobrego). Dokuczający dym jest wtedy gdy wiatr wieje z zachodu czyli od kopciuchów z drugiej strony ulicy. Najgorzej jest jak sąsiedzi rozpalają w piecach, albo podrzucają do nich, wtedy w momencie dym nalatując na czerpnię automatycznie w momencie jest w całym domu. W normalnej pracy ich kotłów nie ma aż takiego problemu. Dlatego nie budowanie extra zaawansowanych filtrów jest moim celem, a wyłączanie reku na czas gdy uciążliwe warunki występują (załóżmy od 0,5 do 2 godzin) za pomocą odpowiednich czujek.
    Mam dwie czujki na testy w domu. Dotychczasowe eksperymenty z dymem papierosowym przeszły pozytywnie, ale jeszcze trzeba sprawdzić czy na tak rozrzedzone związki w powietrzu są w stanie zareagować. Czujek jest od liku, ale przeważnie gazu czy czadu. Czujki jakości powietrza jakie mam (czyli coś podobnego jak w samochodowych klimatyzacjach wykrywające spaliny samochodowe) są jeszcze do przetestowania.
    Ostatnio edytowane przez ppluto ; 07-12-2019 o 15:27

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał aadamuss24 Zobacz post
    Czy czujnik dymu zadziała gdy umieszczę go w nawiewie tak aby reku się wyłączyło gdy sąsiad zadymi okolicę z kominka? pozdra adam
    Obstawiam, że stężenie mimo wszystko będzie zbyt małe i najpierw poczujesz, a potem może się wyłączy z zaznaczeniem na MOŻE .-) Warto jednak spróbować .-)

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał ppluto Zobacz post
    Tak. Czytałem. Nie mieszkam w zagłębiu smogu, gdzie jest on dookoła (chociaż tyle dobrego). Dokuczający dym jest wtedy gdy wiatr wieje z zachodu czyli od kopciuchów z drugiej strony ulicy. Najgorzej jest jak sąsiedzi rozpalają w piecach, albo podrzucają do nich, wtedy w momencie dym nalatując na czerpnię automatycznie w momencie jest w całym domu. W normalnej pracy ich kotłów nie ma aż takiego problemu. Dlatego nie budowanie extra zaawansowanych filtrów jest moim celem, a wyłączanie reku na czas gdy uciążliwe warunki występują (załóżmy od 0,5 do 2 godzin) za pomocą odpowiednich czujek.
    Mam dwie czujki na testy w domu. Dotychczasowe eksperymenty z dymem papierosowym przeszły pozytywnie, ale jeszcze trzeba sprawdzić czy na tak rozrzedzone związki w powietrzu są w stanie zareagować. Czujek jest od liku, ale przeważnie gazu czy czadu. Czujki jakości powietrza jakie mam (czyli coś podobnego jak w samochodowych klimatyzacjach wykrywające spaliny samochodowe) są jeszcze do przetestowania.
    Proponuję skupić się na czujkach PMów one bardzo dobrze korelują z dymem. Dym to przecież cząstki stałe a na takie reagują te czujniki. Osobiście oprócz filtrów mam też wykonany taki wyłącznik wentylatorów w rekuperatorze, który na podstawie porównania zadanych PMów i zmierzonych je wyłącza. No ale to jest zmajstrowane na arduino a do tego trzeba samemu trochę znać się na elektronice i programowaniu.

  17. #17

    Domyślnie

    Mniejsza o automatykę. Możesz coś więcej powiedzieć jak się spisują w praktyce te czujki PM? Tzn. czy wygrywają z nosem czy nie zawsze?
    Ostatnio edytowane przez ppluto ; 07-12-2019 o 19:23

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    ppluto napisał:
    Mniejsza o automatykę.
    Na screenie poniżej mam m.in. swoje dwa czujniki jeden wewnątrz i drugi na zewnątrz i mimo niezłych parametrów powietrza zewnętrznego teraz,
    dzięki filtrom G5, F7 w pomieszczeniach zawsze mam lepsze parametry od powietrza z zewnątrz a dzięki automatyce w momencie przekroczenia
    stanu alarmowego rekuperator się wyłączy do czasu poprawy jakości powietrza lub otworzy bypass jeżeli parametry będą bardzo dobre. Ręczne
    sterowanie na tzw. nos jest kłopotliwe i wymaga stałej obecności.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	screen PM.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	96,3 KB
ID:	437919
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    PMy nie mają zapachu, więc to osobne "czujniki" - nos i czujnik PM.
    Benzopiren czy NO2 śmierdzą - ale czujnik PM ich nie wykrywa. Nos owszem.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    Na te "specjały" mam wewnątrz miernik HCHO i LZO wraz z oczyszczaczem pracującym niezależnie od rekuperacji.
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony