dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 110
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Mariola6
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    263
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    proponuje poczytac wczesniejsze posty
    jezeli do każdej rolety sterownik (ca.100pln) to 1300 + przewody (nie kable bo te są w ziemi to może reszta z tych 7tys to WIEDZA fachowca
    a tak żeby poradzić to PIOGRON trzeba sie zastanowić czy do każdej rolety potrzeby jest sterownik może zrobić "grupę" dwa okna(silniki) tu , trzy tam
    i już masz mniejsze koszty
    można zastosować wariant MATEOOSHa
    pozdrowienia
    Staszek 1/2 Marioli

  2. #22

    Domyślnie

    Wszedłem na stronę Elmesu i chyba najbardziej odpowiadałby mi sterownik ST6H. Tylko on obsługuje 6 rolet, więc kupiłbym 2. Tylko co z tą jedną roletą? W instrukcji doczutałem się,że należy puścić przeowdy 4-o żyłowe od każdej rolety do sterownika i dodatkowo od każdego włącznika do sterownika. A czy zasilanie rolety jest realizowane oddzielnym przeowdem? I jeszcze jedno pytanie jaki przewód od rolety do włącznika? Przy takim zastosowaniu rozumiem,że steruje pilotem, który wysyła sygnał do ST6H. Tylko ten sterownik można zamontować w kotłowni, lub rozdzielni, czy sygnał dotrze przez ścianę? Nie wiecie jaki jest tego zasięg?

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Mariola6
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    263
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    pilot działa z kazdego miejsca w domu (przez ściany i stropy sygnał dochodzi)
    i z ogrodu też (ok.30m)
    ja mam sterowniki ST100GR , jedno zasilanie do wszyskich sterowników(rolet)
    wyłączniki podłączone są od sterownika "skretką "telefoniczną
    jest to strona niskiego napiecia
    w chwili obecnej (mądry Polak po....) zmniejszył by ilość sterowników
    Staszek 1/2 Marioli

  4. #24

    Domyślnie

    Ok dzięki, Twoje rady są cenne. Czyli co teraz zmniejszyłbyś ilość sterowników? Tzn pogrupowałbyś rolety? Czyli rozumiem,że włączniki na ścianach połączone są przewodami tylko ze sterownikiem. Nie są bezpośrednio podpięte pod rolety|?

  5. #25
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mateoosh

    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Czerwonak
    Kod pocztowy
    62-004
    Posty
    80

    Domyślnie

    jak juz napisalem wczesniej mam 2 x ST6H steruje nimi 10 rolet. Do kazdego silnika podchodze kablem 3-zylowym, do kazdego wylacznika kolejnym kablem 3-zylowym

    Sterownik jest centralnym elementem instalacji - Kazdy wylacznik jest podlaczony do sterownika, kazdy silnik jest podlaczony do sterownika - wada - duuuuzo kabli, ale za to mamy pelna elastycznosc. Oba sterowniki sa spiete z soba, jednym pilotem (32 kanalowym elmesu) moge sterowac kazda roleta z osobna a takze wszystkimi na raz.

    Koszty (ponad 1.5 roku temu to robilem) to 600 za sterowniki, 10 x ~50 wylaczniki rolet (simon contact - niezawodnie dzialaja juz ponad 1.5 roku) silniki mialem razem z oknami juz nie pamietam ile one kosztowaly. Rozwazalem rozne rozwiazania i to bylo zdecydowanie najtansze przy zachowaniu funkcjonalnosci na ktorych mi zalezalo.

  6. #26

    Domyślnie sterowanie rolet

    Proszę o sugestie jak wykonać sterowanie, które mogłoby realizować:
    1. Sterowanie pojedyńcze (poszczególną roletą),
    2. Sterowanie grupowe
    - 2, 3 rolety sterowane wspólnie (np. w obrębie 1 pomieszczenia),
    - sterowanie wieloma roletami na jednym poziomie (np. parter),
    - sterowanie wszystkimi roletami

    Jakie sterowniki najlepiej zastosować (czy nadają się do tego FF)?
    Jak zrealizować funkcję komfort (częściowe opuszczenie)?

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Mariola6
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    263
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    poczytaj wczesniejsze posty
    ( strona producenta, elmes)
    i proszę o konkretne pytania
    Jak zrealizować funkcję komfort (częściowe opuszczenie)?
    pilocikiem
    Staszek1/2Marioli
    Ostatnio edytowane przez Mariola6 ; 22-01-2011 o 06:26

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał ekmir Zobacz post
    Jakie sterowniki najlepiej zastosować (czy nadają się do tego FF)?
    Jak zrealizować funkcję komfort (częściowe opuszczenie)?
    TAK, można użyć sterowników FF.
    Co to znaczy komfort?
    1) Chcesz samodzielnie opuścić pojedynczą roletę do połowy?
    2) Chcesz automatycznie zatrzymać wszystkie rolety w połowie?
    3) Chcesz żeby rolety samoczynnie "porcjowały" dostęp światła słonecznego tak aby dane pomieszczenie nie przegrzewało się w lecie?
    4) Może masz inny pomysł na komfort swojego domu?

  9. #29

    Domyślnie

    Myślałem o zrealizowaniu pkt. 1 i 2 ale ten 3 też by się przydał.

    Jak można zrealizować pkt. 3?
    Ostatnio edytowane przez ekmir ; 26-01-2011 o 14:42

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał ekmir Zobacz post
    Myślałem o zrealizowaniu pkt. 1 i 2 ale ten 3 też by się przydał.

    Jak można zrealizować pkt. 3?
    Zakładam, że Twoja wiedza elektrotechniczna nie wykracza poza zastosowanie gotowych aplikacji, podaje Ci przykłady (poczytaj instrukcje, sprawdź ceny, zdecyduj):
    1) Dowolny sterownik, również F&F
    2) Nie każdy dowolny, F&F już tego nie potrafi, wspomniany ELMES tak
    3) LUMINA DUO

    Jeśli jesteś przed kablami to pół biedy, ale jeśli jesteś po ułożeniu okablowania i dopiero teraz szukasz rozwiązań to... masz ręce związane tym co elektryk narobił.

  11. #31

    Domyślnie

    Jestem na etapie - przed ułożeniem przewodów. Mam więc możliwość wyboru.

    Założyłem rozwiązanie z instalacją sterowników w rozdzielni, a takich chyba Elemis nie produkuje. Czy jest to dobre rozwiązanie?
    Czy spośród tzw. sterowników modułowych, są takie które zasługują na szczególną uwagę?
    Ostatnio edytowane przez ekmir ; 31-01-2011 o 08:15

  12. #32

    Domyślnie

    Ja bym Ci sugerował rozwiązanie ze sterownikami ze stajni F&F.
    Masz możliwość dowolnej rozbudowy takiego układu sterowania.
    W porównaniu do sterownika ELMES masz o wiele większe możliwości definiowania grup rolet.
    ELMES z kolei potrafi zrealizować pkt 2 Twojej koncepcji. F&F też potrafi, ale trzeba pokombinować trochę.
    Przy okazji, pkt 2 jest trudny w realizacji. Na papierze wszystko cacy, w praktyce nie do końca.
    ELMES ma też fajną funkcję w sterowaniu grupowym - opóźnione załączania kolejnych rolet. Przydatne, gdy rolet masz naście(dziesiąt)....

    Oprócz F&F są inni producenci modułówki jak chociażby ZAMEL albo THEBEN.

    Od strony okablowania, do rolet idą przewody 4x1,0 lub 4x1,5, do wyłączników idą 3x0,5.
    Przewody schodzą się do rozdzielnicy, ewentualnie przy większej ilości rolet rozbijasz to na kilka rozdzielnic (ograniczasz ilość okablowania).
    Później możesz podpiąć wyłączniki (przyciski) pojedyncze, podwójne, z kluczykiem, co kto woli.
    Między tą rozdzielnicą, a centralką alarmową dajesz przewód 8x0,5 - opuszczanie rolet po uzbrojeniu strefy alarmu, podnoszenie rolet po wykryciu pożaru/dymu....
    Od tej rozdzielnicy na zewnątrz dajesz 3 przewody 3x0,75 - czujnik słońca, księżyca, wiatru, deszczu....
    W samej rozdzielnicy 10-12 modułów wolnego miejsca na rozbudowę instalacji w przyszłości.

  13. #33

    Domyślnie

    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    pkt 2 Twojej koncepcji. F&F też potrafi, ale trzeba pokombinować trochę.
    Przy okazji, pkt 2 jest trudny w realizacji. Na papierze wszystko cacy, w praktyce nie do końca.
    Jeśli masz jakieś doświadzczenia w tym zakresie to podziel się nimi.

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    Oprócz F&F są inni producenci modułówki jak chociażby ZAMEL albo THEBEN.
    Jak wygląda porównanie tych produktów?

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    ... Między tą rozdzielnicą, a centralką alarmową dajesz przewód 8x0,5 - opuszczanie rolet po uzbrojeniu strefy alarmu, ....
    Osobiście uważam to rozwiązanie za nie najlepsze. Dlaczego? A zyski energii słonecznej przenikające przez szyby? Szkoda marnować darmowej energii.
    Lepszymi wariantami są, tak jak napisałeś:
    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    ... podnoszenie rolet po wykryciu pożaru/dymu....
    Od tej rozdzielnicy na zewnątrz dajesz 3 przewody 3x0,75 - czujnik słońca, księżyca, wiatru, deszczu...
    Dobre, a nawet bym powiedział, że obowiązkowe jest zamontowanie zegara astronomicznego, który by to automatycznie opuszczał po zachodzie i podnosił rolety przed wschodem słońca. Dodatkowo w ten sposób zatrzymamy energię w budynku zimą bo rolety będą tworzyły tzw. termos powietrzny.
    Ponadto całe sterowanie roletami można by podłączyć do modułu GSM (ot choćby jakiejkolwiek centrali alarmowej) i funkcją CLIP (bezkosztowe połączenie z modułem GSM) na zmianę podnosić i opuszczać rolety co pozwoli leżąc w łóżku w sypialni sterować roletami.
    Możliwości jest sporo. Główną zaporą może być tylko wzrastający koszt instalacji (i usługi) wraz z dodatkowymi gadgetami.

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał ekmir
    Jeśli masz jakieś doświadzczenia w tym zakresie to podziel się nimi.
    Niestety nie wyręczę Cię w czytaniu instrukcji obsługi.
    Mogę Ci pomóc jeśli masz jakiś konkretny problem, narazie to wyczekujesz na pomysły i gotowce.
    Nota bene gotowce są podane i rozrysowane w instrukcjach obsługi.

    Cytat Napisał ekmir
    Jak wygląda porównanie tych produktów?
    Nie jestem handlowcem, nie bawią mnie porównania.
    Porównać od strony technicznej możesz samodzielnie, zacznij od strony F&F.
    Opisy są napisane bardzo prostym językiem, podane masz przykłady zastosowań, schematy jednokreskowe, generalnie wszystko jak na tacy.

    Cytat Napisał Wakmen
    Osobiście uważam to rozwiązanie za nie najlepsze. Dlaczego? A zyski energii słonecznej przenikające przez szyby? Szkoda marnować darmowej energii.
    To co przenika przez szyby zostaje na firnach i zasłonach.
    W lecie, gdy szukam ochłody to chętnie bym oddał te zyski mojemu wrogowi.

    Cytat Napisał Wakmen
    Główną zaporą może być tylko wzrastający koszt instalacji (i usługi) wraz z dodatkowymi gadgetami.
    Najbardziej rozbudowa przewodowa instalacja sterowania roletami jest tańsza od zwykłej instalacji sterowanej drogą radiową.
    Zgadzam się, w przypadku drogi radiowej możemy mówić o prawdziwym narastaniu kosztów.
    Główną zaporą jest brak wiedzy i pomysłów u lokalnych zdzichów-elektryków.
    Jeśli elektryk klepie instalacje w okolicy po 20zł/pkt to nie będzie się wysilał na wymyślanie cudów, bo i tak znajdzie innych klientów na swoje proste i tanie instalacje.

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    ... To co przenika przez szyby zostaje na firnach i zasłonach...
    Tak chyba nie jest do końca bo w domach pasywnych, takich zakopanych w ziemi, tuż za "ścianą okien" buduje się ściany akumulujące ciepło słoneczne. Podobnie jest z podłogami gdzie po chwilowym padaniu słońca dość szybko wchłania energię ze słoneczka.
    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    ... W lecie, gdy szukam ochłody to chętnie bym oddał te zyski mojemu wrogowi...
    I tu masz rację. słońca latem to prawie zawsze jest za dużo w domu ale ... przed intensywnym słońcem w południe chroni nas wysunięty dach, który to nie dopuszcza tego intensywnego słońca (oczywiście pomijam domy niestandardowe, które nie mają takich dachów/osłon). Problemem w tym przypadku mogą byc okna połaciowe ale z tego co mi wiadomo to dość rzadko klienci decydują się na elektryczne rolety w oknach połaciowych. Je w okresie letnim na "bank" bym je zasłaniał automatycznie. Do tej automatyki można by zastosować jaką czułą fotokomórkę i czujnik temperatury, wszystko podłączyć do sterownika PLC (z alarmem mogły by być juz delikatne problemy by to zestoić) i ... wszystko ustawić według własnych potrzeb.
    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    ... Główną zaporą jest brak wiedzy i pomysłów u lokalnych zdzichów-elektryków.
    Jeśli elektryk klepie instalacje w okolicy po 20zł/pkt to nie będzie się wysilał na wymyślanie cudów, bo i tak znajdzie innych klientów na swoje proste i tanie instalacje.
    I tutaj masz całkowitą rację. Jedną lampę na suficie i kilka gniazdek na ścianach to każdy potrafi a konkurować z takimi ceną to raczej jest niemożliwe.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz Zobacz post
    Niestety nie wyręczę Cię w czytaniu instrukcji obsługi.
    Mogę Ci pomóc jeśli masz jakiś konkretny problem, narazie to wyczekujesz na pomysły i gotowce.
    Nota bene gotowce są podane i rozrysowane w instrukcjach obsługi.
    Szukam różnych rozwiązań i podpowiedzi, gdyż za ok miesiąc będzie układana instalacja i warto byłoby zrobić tak aby później nie było problemów, że o czymś zapomniełem.
    Ostatnio edytowane przez ekmir ; 07-02-2011 o 07:36

  18. #38

    Domyślnie

    Na etapie układania instalacji minimum to:
    - zasilanie do rolet,
    - przewody do sterowania lokalnego,
    - przewody do sterowania grupowego,
    - przewód sygnałowy do centrali alarmowej.
    Dodatkowo:
    - czujnik zmierzchu, nasłonecznienia,
    - stacja pogodowa,
    - przewód do anteny zewnętrznej (zdalne sterowanie w trudnych warunkach).
    W rozdzielnicy zostawiasz 10-12 modułów wolnego miejsca na ewentualną rozbudowę.
    Jeśli masz np: 15 rolet => 15 modułów na sterowniki + 10-12 modułów wolnego miejsca na rozbudowę.

    Warto się skupić nad sterowaniem grupowym.
    Niekoniecznie to musi być jedna grupa na danej kondygnacji.
    Możesz spiąć razem 2-3 okna w jednym pomieszczeniu zamiast 2-3 osobnych wyłączników lokalnych.
    Możesz spiąć wszystkie okna w całym domu i mieć 1 wyłącznik centralny np: w garażu, w wiatrołapie....

    Po tynkach łączysz sterowniki, uruchamiasz rolety, z czasem dodajesz komponenty i nowe funkcje o które pytasz.

  19. #39
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    przecież sterowanie roletami grupowo można realizować na przekaźnikach zamela albo F&f za kilkadziesiąt zł...
    http://www.zamel.pl/pl,47,0,exta
    http://www.fif.com.pl/lista_produktow/29

  20. #40

    Domyślnie

    Czy przy sterownikach na 24 V można stosować do ich wysterowania skrętkę UTP?

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony