dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 18
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 345
  1. #41

    Domyślnie

    A gdzie te śruby albo pręty wychodzące z betonu?
    JEŚLI CHCESZ ABY BYŁO ZROBIONE DOBRZE,ZRÓB TO SAM.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tedii Zobacz post
    A gdzie te śruby albo pręty wychodzące z betonu?
    W sklepie.
    Dziury nawiercę i wstawię.

  3. #43
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    w jakim celu te marki lub szpilki jak będzie kotwienie do szklanki- aby było to zrobione fachowo musi być dokładne rozmierzone i do tego wykonana konstrukcja lub na odwrót
    Ostatnio edytowane przez ANSEXXX ; 14-05-2010 o 23:06

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał ANSEXXX Zobacz post
    w jakim celu te marki lub szpilki jak będzie kotwienie do szklanki- aby było to zrobione fachowo musi być dokładne rozmierzone i do tego wykonana konstrukcja lub na odwrót
    Ansexxx, z calym szacunkiem, czy moglbys przetlumaczyc na polski pojecia:
    marki
    szpilki
    szklanki
    ???

  5. #45
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    z całym szacunkiem wystarczy wpisać zagadnienia w google lub też poszukać we wcześniejszych moich postach

  6. #46

    Domyślnie

    sory, teraz zauważyłem że altana stoi swobodnie ....
    Ostatnio edytowane przez BOHO ; 17-05-2010 o 21:01
    BOHO
    Warszawa

  7. #47

    Domyślnie

    Podnoszę wątek, bo przymierzam się też do wykonania wiaty, podobnej do tej, którą buduje autor tego wątku. Pierwszy dylemat do rozwiązania, to mocowanie słupów drewnianych do podłoża. Znalazłem tutaj http://www.zms-zary.pl/index.php?nav=2&l1=4 różne typy łączników. Czy rozwiązanie zastosowane przez netcoma jest OK (fundamenty betonowe do słupów wystające ponad poziom gruntu a potem przykręcenie słupów do betonu za pomocą http://www.zms-zary.pl/index.php?nav=2&l1=4&l2=13 ew. innego innego łącznika - czy możecie zerknąć który byłby najlepszy?)?
    Czy może zastosować do połączenia słupów z betonem któryś z łączników zalewany betonem (który)? Przekroje słupów i powierzchnia mojej wiaty będą zbliżone do tych z wiaty netcoma.

  8. #48
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    w zależności jakie chcesz zastosować mocowanie czy wtapiane w beton czy przytwierdzone na kotwy > producenci umożliwili wiele zastosowań odnośnie wybrania -pod kątem podłoża jak i poziomu -możliwości regulacji .> odnośnie osadzenia krokwi w łącznikach proponuję zakup większego wymiaru od łącznika o 5mm na stronę i wyfrezować go na odcinku mocowania na grubośc odpowiadającej grubości wewnętrznego łącznika

  9. #49

    Domyślnie

    Dzięki za odzew. Czyli element łącznika metalowego (pojedynczy pręt lub kotwy) jak rozumiem powinien być zabetonowany? Bo rozważałem taką opcję, jak u netcoma - tzn. wylać stopy fundamentowe, wywiercić w nich otwory i do nich dopiero przykręcić łączniki metalowe (U lub obejmę kwadratową) i potem do łączników przykręcić słuoy drewniane. Czy takie rozwiązanie ma jakieś minusy?

  10. #50
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    MA jeżeli dostanie sie do środka krokwi tlen miedzy łącznik a drewno - materiał musi być dobrze zaimpregnowany po to aby nie powstało zjawisko rozkładu drewna - dlatego też zaproponowałem frezowanie aby woda która bedzie spływała przy deszczu nie miała kontaktu między materiałem w łączniku a łącznikiem - takie zastosowanie podałem po to aby woda nie dostała sie do szczeliny miedzy łacznik a drewno > co do wylania podwaliny < stopy > mozesz to wykoanć jak Tobie wygodniej jednak dokladniejsze jest zatopienie łączników < możliwośc dokladnego rozmierzenia > pamiętaj o dobrej impregnacji w otwory krokwi po pr\zewierceniu jak i same miejsce w łączniku

  11. #51

    Domyślnie

    Dzięki ogromne za pomoc. Zabieram się do tego wszystkiego jak kot do jeża ale spróbuję jeszcze zasięgnąć wiedzy fachowej!

    Nie ukrywam, ze zalezy mi na wykorzystaniu materiałów, które zostały po budowie. Znalazłem w ogrodzie kilkanaście bloczków fundamentowych (opisywane tu wczesniej emki). Czy zamiast wylewania podwalin betonowych mogę je zastosować - i, jeśli tak, w jaki sposób to zrobić? Czy pojedyncza podwalina z emek może byc wykonana z jednego bloczka wkopanego w pozycji poziomej (wtedy będzie osadzony bardzo płytko, tylko na 14 cm) czy tez kilka bloczków powinno byc ułozonych jeden na drugim? Niby banalne dla kogoś doświadczonego w temacie, ja niestety do tych osób nie należę...

    Rozumiem, że przy zastosowaniu emek mocowanie metalowych uchwytów do słupów drewnianych możliwe jest tylko poprzez przykręcenie uchwytów do emek?

    I jeszcze jedno: znalazłem kilka krawędziaków (bali?) 12x12 cm i myslę, że gdyby przeciac je na pół powinienem miec wystarczającą ilośc drewna na słupy do wiaty. Czy przekrój 6x12 będzie dobry na słupy (dach z desek lub z blachodachówki czyli lekki)?

    A czy płatew (podwalina na której bedą leżały krokwie) łącząca w poziomie wszystkie słupy z każdej strony wiaty może byc łaczona na słupach z kilku odcinków? Czy też musi być wykonana z 1 odcinka?

    I pytanie techniczne - jak w warunkach warsztatu domowego przeciąć WZDŁUŻNIE bal 12 x12 na połowę, długość ok. 6 m? Piła tarczowa (krajzega)? Moja przetnie wysokość max do 8 cm ale nie wiem, czy poradzi sobie z balami jodłowymi, które mi zostały? Czy wtedy cięcie obustronne? Czy są lepsze sposoby? Widziałem, jak podczas budowy więźby cieśla ciął taki bal piłą lańcuchową ale po pierwsze mial piłę sporo mocniejsza od mojej a po drugie miał wprawę.
    Ostatnio edytowane przez tomek_2 ; 21-07-2010 o 20:48

  12. #52

    Domyślnie

    Podciagam watek, moze jest ktos kto moglby cosik doradzic?

  13. #53
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Na pytania odnośnie przekrojów nie odpowiem, bo brak mi wiedzy, natomiast co do cięcia wzdłużnego, to widzę tu dwa sposoby:

    - piła tarczowa, ale nie typu krajzega ze stołem, a taka ręczna, prowadzona raz z jednej strony bala, raz z drugiej. Typowe mają wysokość cięcia 55mm, więc potrzebna byłaby taka trochę większa. Nawet typową jednak też można, a ten ostatni niedocięty centymetr bez problemu się rozłupie poprzez wbicie w rzaz drewnianych klinów. Ręcznie prowadzoną tarczówką (z ostrą tarczą mającą dobrze porozwierane zęby bądź szerokie nakładki z węglików na zębach, inaczej tarcza się zagotuje w połowie roboty) w każdym razie da się to zrobić bezpiecznie, podczas gdy taka stolikowa.... oj bałbym się prowadzić po niej ważącą kilkadziesiąt kilogramów kłodę, w momencie, kiedy ona nie jest nawet przecinana na wylot.
    - łańcuchowa. Tu naprawdę nie jest potrzebna jakaś super wprawa, bala musisz sobie dobrze ułożyć na jakichś kozłach, wyrysować linię cięcia i najnormalniej w świecie tniesz, prowadząc piłę wspomagasz się metalowymi zębami, które szanująca się piła ma u nasady łańcucha, warto najwyżej, żeby ktoś stał z drugiej strony bala i patrzył, czy po drugiej stronie linia cięcia w górę albo w dół nie ucieka. Ciąłem tą metodą wzdłużnie dwumetrowy sosnowy pień średnicy 30cm, nawet bez pomocy owej drugiej osoby i wyszło bezproblemowo.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  14. #54

    Domyślnie

    Czyli widze, ze musze powalczyc jednak swoja spalinowka z tym cieciem wzdluz bali. Pozostałe pytania (min. o emki jako podwaliny pod slupy) jak najbardziej aktualne...

  15. #55
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    100/100 ewentualnie 120/120 takie krokwie powinieneś zastosować , jednak jako legary muszą być z jednego kawałka , chyba ze zastosowana bedzie klejonka o odpowiednim ułożeniu połączona w monolit zbyt drogi koszt < grubośc 60/140 - w zależności od konstrukcji dachu jeżeli będzie wykonany wiązar to moze być 40 /160 -40 /120 zastosowanie jarzma, odnośnie ciecia piłą spalinową -odradzam pomniejszysz materiał o 15mm - wystarczy piła stołowa potrzebne dwie osoby <cięcie poprzez nacięcie jednostronne lub poprzez przecięcie materiału polecam nacięcie mniejszy opór krawędzi tnącej na materiał . na pile stołowej robisz bazę prawa strona stołu tzw prowadnicę ustawiasz ja na dany wymiar następnie z lewej ustawiasz grzebień

    Uploaded with ImageShack.us na szerokośc materiału po to aby materiał który wprowadzasz nie przesunął się -docisk materiału

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Krokwie 55 x 120 wystarczą przy rozstawie ok 60 cm i dł do podpory ok 3m.
    Płatew może być łączona kilka razy na krótką zakładkę ale tylko nad słupkiem. W innym przypadku płatew musi być grubsza a zakładka dłuższa.
    Słupek 55 x 120 nada się ale tu trzeba niestety zobaczyc jaka jest konstrukcja wiaty tzn jakie siły na słupek będą działać. Jeżeli tylko osiowe to nie ma problemu. jeżeli zginające od mieczy to trzeba to w przekroju uwzględnić.
    W warunkach domowych sprawdzi się ręczna piła tarczowa na dwa razy. To najbezpieczniejsze rozwiązanie. Powinna miec do tego odpowiednią tarczę bo inaczej może palić. Jak masz taką budowlaną krajzegę to możesz spróbować ale przy długości 6m to zabawa dla doświadczonego stolarza albo cieśli. Podstawa to nie spieszyć się .
    Piła łańcuchowa (poza specjalistycznymi) ma nieodpowiednie zęby do cięcia wzdłużnego. Jak będzie trochę tępa to będzie palić.
    Ostatnio edytowane przez perm ; 24-07-2010 o 14:00
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał ANSEXXX Zobacz post
    100/100 ewentualnie 120/120 takie krokwie powinieneś zastosować , jednak jako legary muszą być z jednego kawałka , chyba ze zastosowana bedzie klejonka o odpowiednim ułożeniu połączona w monolit zbyt drogi koszt < grubośc 60/140 - w zależności od konstrukcji dachu jeżeli będzie wykonany wiązar to moze być 40 /160 -40 /120 zastosowanie jarzma, odnośnie ciecia piłą spalinową -odradzam pomniejszysz materiał o 15mm - wystarczy piła stołowa potrzebne dwie osoby <cięcie poprzez nacięcie jednostronne lub poprzez przecięcie materiału polecam nacięcie mniejszy opór krawędzi tnącej na materiał . na pile stołowej robisz bazę prawa strona stołu tzw prowadnicę ustawiasz ja na dany wymiar następnie z lewej ustawiasz grzebień

    Uploaded with ImageShack.us na szerokośc materiału po to aby materiał który wprowadzasz nie przesunął się -docisk materiału
    Dzięki serdeczne za twoje uwagi. Krajzega ma prowadnicę, muszę tylko zmienić tarczę - i tak musiałbym to zrobić, bo stara tarcza jest już mocno stępiona. Grzebienia niestety piła nie ma - o ile myślimy o tej samej rzeczy. Czy chodzi o ogranicznik wysokości, żeby nacinana belka nie podskakiwała do góry?

    A co sądzicie posadowieniu słupów na bloczkach fundamentowych? Czy dobry pomysł i - jeśli tak - jak to zrobić (napisałem w pytaniu wyżej)

  18. #58
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    możesz to zrobić jednak bedziesz musiał zrobić dodatkowe miecze < zastrzały > i dobrze by było abyś zrobił stężenie dołem zamocował belki < krokiew > z trzech stron konstrukcji a jeżeli to możliwe to z czterech stron z zostawieniem miejsca na wejscie po to aby wzmocnić konstrukcję i wówczas moze stać na samych betonowych bloczkach ale również dobrze aby było to odizolowane od podstawy markami < łącznikami > i zaimpregnowane


    jeżeli chodzi o grzebień jest do docisk boczny aby materiał po wprowadzeni miał stały docisk wykonaj go z kawałka deski grubości 25-32 - im porobisz cieńsze pióra tym bedzie mniejsze naprężenie na materiał wykonanie wedle mocy w wprowadzanym materiale -
    Ostatnio edytowane przez ANSEXXX ; 24-07-2010 o 21:16

  19. #59

    Domyślnie

    Witam,
    Mam prośbę do Was Forumowicze, czy ktoś z Was mógłbym ocenić mój projekt wiaty na drewno. Pozostało mi trochę materiałów z budowy więc chciałem mniejszym kosztem zbudować sobie taka "drewutnie".

    http://img340.imageshack.us/img340/2236/46595679.jpg
    http://img823.imageshack.us/img823/2086/73947993.jpg

    Kilka danych technicznych:
    ->Fundament w rurkach PCV ∅110
    ->Kotwy do wmurowania
    ->Słupy, miecze, płatwie, krokwie - 7x7
    ->Kleszcze - 5x5
    ->Łaty - 3x3
    ->Deski - 10x2
    ->Pokrycie z blachodachówki
    Tak sobie wstępnie zbierałem wszystkie obciążenia działające na krokwie, płatwie i wynika ze taki przekrój powinien wystarczyć. Problem mam przy tych skrajnych słupkach, ponieważ nie bardzo wiem jak uwzględnić rozpieranie się drewna wewnątrz. Czy to uwzględniać w takich obliczeniach, jeśli tak to w postaci zbierać to obciążenie. Dodam ze niestety jestem trochę ograniczony ilością drewna.

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejeczek Zobacz post
    Witam,
    Mam prośbę do Was Forumowicze, czy ktoś z Was mógłbym ocenić mój projekt wiaty na drewno. Pozostało mi trochę materiałów z budowy więc chciałem mniejszym kosztem zbudować sobie taka "drewutnie".

    http://img340.imageshack.us/img340/2236/46595679.jpg
    http://img823.imageshack.us/img823/2086/73947993.jpg

    Kilka danych technicznych:
    ->Fundament w rurkach PCV ∅110
    ->Kotwy do wmurowania
    ->Słupy, miecze, płatwie, krokwie - 7x7
    ->Kleszcze - 5x5
    ->Łaty - 3x3
    ->Deski - 10x2
    ->Pokrycie z blachodachówki
    Tak sobie wstępnie zbierałem wszystkie obciążenia działające na krokwie, płatwie i wynika ze taki przekrój powinien wystarczyć. Problem mam przy tych skrajnych słupkach, ponieważ nie bardzo wiem jak uwzględnić rozpieranie się drewna wewnątrz. Czy to uwzględniać w takich obliczeniach, jeśli tak to w postaci zbierać to obciążenie. Dodam ze niestety jestem trochę ograniczony ilością drewna.
    Wiata którą zamierzasz postawić niewątpliwie będzie stała, problem pojawi się gdy trochę dmuchnie albo spadnie śnieg. 20 cm mokrego śniegu na 1m2 to ok 180 Kg. Dwóch ludzi mniej więcej. Wyobraź sobie na twojej wiacie dwóch dorosłych chłopów na każdym metrze kw. Do tego wszyscy zgodnie zaczynają się bujać. Oczywiście to skrajne warunki ale trzeba je w konstrukcji uwzględnić. Jak nie masz innych przekrojów to pozbijaj te 7x7 w grubsze beleczki. Te miecze 5x5 powinny być przynajmniej 10x5 i trochę dłuższe. Płatew też musi być masywniejsza. Brakuje stężeń poprzecznych (na krótszym boku) Jeżeli dasz je tylko na skrajnych słupach to muszą one być masywniejsze (i słupy i miecze) bo będą przenosić cały nacisk boczny od wiatru.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

Strona 3 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony