dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 105
  1. #1

    Domyślnie Uratować od zniszczenia ,przenosiny chaty

    Witam
    Pozwoliłem sobie zrobić mini dzienniczek budowlany z przenosin domu.
    Mam teraz chwilę przerwy w remoncie swojej chaty i w ramach wolnego czasu przenoszę dla znajomych chatę rocznik zacny bo 1888 więc frajda wielka szczególnie że to już ostatni dzwonek dla biedulki.Poprzedni właściciel obszedł się z nią brutalnie i część gospodarczą porąbał by ogrzać część mieszkalną ostała się tylko ta resztka.

    budynek ma 7,60cm/5.30cm z częścią spaloną miała by 22m .

    Bojkowie czyli mieszkańcy Bieszczad do akcji Wisła budowali domy zrębowe jedno zagrodowe czyli budynek mieszkalny widoczny na zdjęciu następnie wolna przestrzeń około 3/4m zwana boisko i budynek dla zwierząt wszystko przykryte jednym dachem .

    szerokość płazów to 14cm a ich wysokość dochodzi nawet do 60 cm

    datę i krzyż umieszczali najczęściej na ościeżu drzwi wejściowych

    numerki porobione , jutro będzie ostra demolka łomy ,młoty,kliny i sznury przygotowane więc jutro postaram się o fotoreportaż z demontażu jak będę miał jeszcze czucie w palcach

  2. #2

    Domyślnie

    Z przyczyn niezależnych ( padł intrnet )relacja się opóźniła.
    tak jak pisałem na drugi dzień wzięliśmy przyrządy konserwatorskie i zaczęliśmy go rozbierać.
    Robota łatwa ( średnia waga beleczki 100 kg) czysta ( wapno,kórz , pajęczyny i inne cholerstwo ) i przyjemna naprawdę
    dach poszedł tak szybko że nie zdążyłem porobić foto.


    Płazy oparte o dom to powała o grubości 12 cm wtedy to stropy robiono


    Część domu już załadowana


    jako że chata jest z tej samej wsi środkiem transportu jest dwukółka do przewożenia metrów.
    Załadunek i przewóz zabrał nam jeden dzień

  3. #3

    Domyślnie

    na drugi dzień rozładunek.
    Fundamenty a właściwie wieniec już przygotowane


    zaczynamy składanie


    [/URL]
    Na górze jest beleczka spinająca całą chatę na nią już idzie wieńcowa


    sztukowania trochę było poprzedni właściciel wyrżną tą całą ścianę (może zamarzył sobie taras )

    [/URL]
    Dom mimo swojego wieku jest zdrowy za wyjątkiem miejsc gdzie miał styczność z wodą Kiedyś były drzewa łańcuch w pile tępił się w szybkim tempie
    otwornica wchodzić nie chciała i wyrywała wiertarkę z ręki dla porównania w podwalinie która jest nowa wchodziła jak w masło.
    Dom pierwotnie był pociągnięty ropa lecz od jakiś dobrych parunastu lat nikt go nie konserwował a robala nie uświadczysz .


    do skończenia została tylko powała więc jak pogoda pozwoli to w tym tygodniu robimy dach .
    A dachuweszki też z odzysku rocznik 1928 pierwsza klasa

  4. #4

    Domyślnie

    Powiedz mi jak z drewnem, domek nie zaciekał, drewno zdrowe ?

  5. #5

    Domyślnie

    procentowo to 80% jest zdrowa w 100% ,następne dziesięć procent jest zbutwiałe po wierzchu i wtedy jeśli nie wpływa to na konstrukcję zostawiam , resztę wymieniam na nowe lub sztukuję.
    Na szczęście dom nie był tynkowany od wewnątrz więc drzewo oddychało a dach zaczął zaciekać niedawno i dużo szkód nie narobiła woda.

  6. #6

    Domyślnie

    Fajnie zobaczyć,że nie jesteśmy sami...
    I może też powinniśmy stworzyć taki mini-dzienniczek naszej chatki.. U nas do wymiany był jedynie kawałek podwaliny i część bala przy oknie (przy którym na pewno obecna była woda). Duży ten twój domek?

  7. #7

    Domyślnie

    domek mój ma 22m długości plus zadaszeniem na drewutnię razem 25m,szerokość to 5,5m, remont a raczej budowa od fundamentów po dach.
    Mini dzienniczek dobry pomysł,może po przeczytaniu ktoś następny uratuje jakąś starą chatę ,od zniszczenia,ja na pewno bym chętnie zaglądał .
    A możesz rzucić foto domu bom ciekaw wielce

  8. #8

    Domyślnie

    Oczywiście - staram się już drugi dzień - bo stron wcale nie chce mi otwierać...Twój domek jest troszkę większy. Z chęcią wrzucę fotki - na razie jedną - nie wiem czy my tu pasujemy ..Nasz domek jest już ocieplony i nie ma takiego rustykalnego wyglądu

    "Nadzieja nie jest marzeniem, lecz sposobem przekształcania marzeń w rzeczywistość."
    — Léon-Joseph Suenens -

  9. #9

    Domyślnie

    Aura mocno spowalnia pracę dzisiaj np mamy śnieg a dach czeka




    a na dodatek odkryliśmy co znaczy krecia robota


    skubaniec powiedział stanowcze NIE !!! wszelkim przeszkodom i przerył się przez wieniec betonowy o grubości 18cm

  10. #10

    Domyślnie

    domek zacny i też wcale niemały mój ocieplany był od wewnątrz bo priorytetem u nas było zachować zewnętrzną bryłę w oryginale jako że chat tego typu w naszym rejonie jest już jak na lekarstwo

  11. #11

    Domyślnie

    to już końcówka budowy postawiliśmy krokwie zostały wzmocnione jętkami i załatotowane.
    [/URL]
    szczyty zostały zrobione otwór będzie służył do załadunku siana

    no i jak bozia przykazał po tych czynnościach idzie dachówka rocznik 1928 świetny stan grubość około 2 cm można się przyczepić co do idealnych jej kształtów ale w końcu dawniej nie był norm. Z dachówką wiąże się pewna historia była kupowana w kieleckim bo ponoć w tamtych czasach dachówki z tego rejonu były najlepsze ,więc ojciec pani co nam sprzedała dom z tymi dachówkami musiał się tam wybrać by je kupić ,wsiadł na rower i pojechał a blisko nie miał bo to było ponad 200 km i zajęło mu dwa dni . za nim na drugi dzień pojechały wozy by ją przywieść ,na miejscu okazało się że zgubił pieniądze bardzo musiał prosić właściciela o wydane ich na gębę ten się zgodził biorąc rower pod zastaw i wrócili do domu gdzie się okazało że pieniędzy nie zgubił tylko zapomniał.Oddanie pieniędzy zajęło mu następne cztery dni.
    To były czasy jak ktoś chciał się budować to musiał mieć niezłą kondycję

    Chata jest już na finiszu za niedługo będzie wiecha
    Ostatnio edytowane przez maciej74 ; 02-05-2010 o 17:02

  12. #12

    Domyślnie

    Trochę zaniedbałem temat a domek już dawno skończony więc przedstawiam zdjęcia finalne produktu







    dojdą jeszcze opaski na okna ,drzwi ,szpaler słoneczników i dziki bez by dopełnić całość uroku chatki.
    Chatka była przeniesiona z t tą myślą by w niej trzymać konie i kozy ale właściciele się łamią bo im trochę szkoda
    Całość operacji bez robocizny i fundamentu to koszt 2000 zł i jest to chyba najtańsza opcja na np.domek letniskowy,drewutnia a nawet garaż .
    I podstawowe pytanie po co ten wątek ,
    mam nadzieję że może zainspiruje to kogoś do uratowania jakiejś zapomnianej starej chałupki przed niechybną śmiercią ,niestety w dobie suporeksu i blacho dachówki domów takich i tym podobnych jest coraz mniej i serce mi się kraja gdy widzę jak drewniane domy znikają z naszego krajobrazu.
    Ostatnio edytowane przez maciej74 ; 23-05-2010 o 11:29

  13. #13

    Domyślnie

    Wygląda pięknie Gratulacje, uratowany piękny domek
    Mam pytanie, czy to drewno jest jakoś przytwierdzone do fundamentu ?
    Czy konstrukcja trzyma się w kupie dzięki złożeniu wszystkich ścian razem ?

  14. #14

    Domyślnie

    dziękuję
    podwalina jest przytwierdzona prętami gwintowanymi i skręcona do wieńca betonowego.

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar alexkoz
    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1

    Domyślnie

    szczere gratulacje! - piękna robota, no i można przy okazji dorobić teorię o ocaleniu od zapomnienia ale widać po zdjęciach, że warto było. Oceniając oględnie stan pierwotny, to by człowiek za tę chatkę*funta kłaków nie dał - patrząc po przeprowadzce, jestem pod dużym wrażeniem - wszyło super.
    Ostatnio jestem pod mocnym wpływem budowy domu z naturalnych materiałów, mając w dalszych planach budowę domu z bali.

    PS Wypadało by się przywitać, w końcu to mój pierwszy post na tym forum, zatem kłaniam się nisko forumowiczom

  16. #16

    Domyślnie

    fakt faktem dom z odzysku jest mocno proekologiczny a nawet ekonomiczny sam budulec na pierwszy rzut oka nic niewart i właściciel chciał 1000 zł teraz przejeżdżał rowerem i właścicielom mówił że jak by wiedział że można zrobić takie coś to go trochę w dołku ściska inni we wsi też się w głowę pukali po co takie próchno stawiać teraz jak stoi to przestali,może swoje chaty po remontują jakoś z głową i nie będą spróchniałe belki suporeksem łatać.
    Dachówka to koszt 500 zł ,gąsiory były kupowane a raczej znajdowane na podwórkach koszty to dwie flaszeczki wszyscy teraz na grandę blachę kładą bo śnieg nie zawiewa i o ceramikę nietrudno. Zresztą sam teraz żałuję bo mogłem u siebie zamiast szkieletowej drewutni taką chatkę postawić wyszło by taniej i ładniej .

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    super wyszło. gratulacje. pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  18. #18

    Domyślnie

    No Maćku, efekt super. Bardzo dobrze, ze ociplanie od środka, chatka ma super facjate. Co to właściciel co palił swój dom mieszkając w jego drugiej czesci, to jak by znajać własna rękę.
    Pewnie jakiś pijaczek, stary kawaler... Czy dobry profil sprawcy? nadaję się na pracownika FBI?
    Ja właśnie niedawno ogladałam spichlez 4x5 metrów, za 2500. Zastanawiam się czy to nie za dużo, ale wygląda fajnie, raczej w dobrym stanie. Służyłby jako budynek gospodarczy bo nasz dom nie ma piwnicy. Położony z 15 km od miejsca docelowego, więc transpotr nie będzie wielkim kosztem. Teraz kwestia znalezienia ekipy co by to przewiozła, i pytanie czy to dobra cena, czy trochę za dużo. ..... Ile myślisz powinna wynieść robocizna? Ekip do przenoszenia jeszcze tu nie znam, nasz dam stawiali górale (super ekipa) a tu trzeba by było kogos chyba miejscowego szukac, bo nasi górale mocno oblegani ( i się nie dziwię).
    Maciek, gratuluję. Masz na swoim koncie podwójny sukces bo nie dość że chata ocalona, to jeszcze pewnie tym minidziennikiem nie jednego zainspirujesz.

  19. #19

    Domyślnie

    egzamin na śledczego zdałaś celująco a żeby był ciekawiej to był to cieśla i stolarz zarazem ponoć jak jeszcze nie pił to fachowiec najlepszy w okolicy.
    co do ceny za spichlerz to jeśli jest w dobrym stanie to cena leciutko zawyżona ale do przełknięcia za materiał na drewutnie szkieletową odeskowaną co ni jak się ma do zrębowej to trzeba się liczyć z podobną ceną ja osobiście to bym to kupił szczególnie że budynki gospodarcze typu spichlerz , kuźnia ,stodółka itp to już rarytasy .
    Co do ekipy i ceny to ciężko mi coś doradzić bo chatę tą tak jak pisałem przenosiłem znajomym i w ramach wolnego czasu nie jest to moim źródłem dochodu i na dobrą sprawę nie wiem ile by sobie ekipa policzyła.
    Zróbmy tak jak masz fotki to wstaw je a ja postaram Ci w przybliżeniu powiedzieć ile takie przenosiny mogły by kosztować.
    Problemem też może być ekipa która by się podjęła takiej roboty ale to jest do przeskoczenia bo przy przenosinach potrzebny jest tylko jeden mądry cieśla a reszta wystarczy żeby siłę miała.Można samemu też spróbować przenieść ,taki spichlerz nie jest wielkim wyzwaniem trzeba tylko wiedzieć co i jak i w tym chętnie posłużę radą ja na pierwszy strzał to przeniosłem swoją chatę i się udało z początku miałem strasznego pietra a wiedzę prawie żadną i jak to mówią strach ma wielkie oczy i jak ruszyłem pierwsze belki to później poszło z górki więcej się narobiłem fizycznie niż umysłowo .
    A stawianie ? Cóż nie da się inaczej postawić jak było i po to się numeruje.
    wstaw zdjęcia to pomyślimy co z tym fantem zrobić.

  20. #20

    Domyślnie chata

    Moja chałupa troszke młodsza,nie przenosiłem,poprawiłem fundament,podwaline,dach,etc
    W sercu ułana na pierwszym miejscu panna,a przed nią tylko koń

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony