dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    Witam serdecznie.

    Chciałbym zapytac was o tzw. "kanał zetowy".
    Mam zaprojektowany taki w kotłowni do nawiewu powietrza z zewnatrz, ale dotychczas czytałem, że taki kanał stosuje sie tylko wówczas, gdy kotłownia połozona jest poniżej poziomu terenu, do wprowadzenia powietrza z zewnątrz na dół pomieszczenia i to zrozumiałe.
    Jednak moja kotłownia jest ok 30 cm nad poziomem terenu!?!
    W dodatku nigdzie nie mozna kupic czegoś takiego, ludzie mówią, że trzeba sobie wykuć w ścianie!?!
    Jak to jest?

    Sebastian.

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    Jeżeli dobrze zrozumiałam, chodzi o doprowadzenie powietrza do pomieszczenia, gdzie będzie stał /lub wisał/ piec gazowy. Jak możesz to wykuj w ścianie otwór wentylacyjny - kupuje się takie metalowe prostokatne wkładki wentylacyjne i obmuruj. To powinno wystarczyć. Mamy takie w piwnicy pod oknami. Majka

  3. #3

    Domyślnie

    Witam.

    Dobrze, ale czy nie będzie mi wtedy ewidentnie dmuchac mrozem z zewnatrz. Może taki kanal powinien byc jakoś zakrecony, albo przegrodzony, żeby to wlatujące powietrze jakoś się troszke ogrzało, żeby przynajmniej nie było strat przez promieniowanie?

    Sebastian.

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    Masz rację, ale to byla najprostsza metoda. Są firmy, które specjalizuja się w kratkach wentylacyjnych i w ich sklepach mozna uzyskać bardzo dokładne porady. My zamontowalismy najtańszą wersję i jeszcze "lodu" w piwnicy nie mieliśmy. Dom nie może być całkiem szczelny, bo będzie szwankowała cyrkulacja powietrza i zamiast domu ciepłego bedziesz miał duszny. Jak znajdziesz optymalną metodę to się pochwal na forum, ja zawsze z chęcią poznaje dobre rozwiazania. Pozdrawiam Majka

  5. #5

    Domyślnie

    Witam.

    Miałem nadzieje, że istnieje cos takiego:
    kratka wentylacyjna do wmurowania w ścianę, rodzaj krótkiego (na grubość ściany) kanału, ale przegrodzona ukośnie. Tworzyłoby to też taki mały "kanał zetowy" a ciepło nie uciekałoby przez promieniowanie. Czyzbym dopiero ja to wymyslił?
    A może gdzies mozna to kupić?

    Sebastian.

  6. #6

    Domyślnie

    Jesli tak zalezy Ci na ksztalcie Z to zrob z 2 kolanek i kawalka prostki. Z robi sie tak jak pisales jesli poziom piwnicy jest ponizej terenu. W Twoim przypadku daj rure na wprost tylko od srodka zaloz kratke wentylacyjna z jakas przeslona - np. zaluzja (nie wiem jakie sa rodzaje ale bede musial sie rozpatrzyc - tez potrzebuje). Pamietaj takze o min. wys. na jakiej powinien byc wylot od podlogi (bodajze 30cm? - i tak najlepiej porozmawiac z kominiarzem - on bedzie robil odbior)
    Ja mam zetke z rury fi 180 - ze wzgledu na grubosc scianka odcinka pionowego jest w licu sciany , teraz zakryta tynkiem. W tamtym roku w zimie dokladnie bylo widac na scianie gdzie idzie rura - szron. Zobacze jak bedzie w tym oraz jak zamieszkam, najwyzej rozkuje i ocieple styropianem.

    Pozdrawiam
    Dlugi

  7. #7

    Domyślnie

    Temat mocno odgrzewany, ale moje pytanie jest z tym związane. Czy wogóle jest potrzebny kanał nawiewny gdy kocioł będzie z zamkniętą komorą spalania np. kondensacyjny, gdzie powietrze do spalania zasysane jest z zewnatrz wprost do kotła. Jak to jest w przepisach, bo czeka mnie przeprawa z gazownikiem, który upiera się że jest potrzebny. gdybym pokazał mu jakiś przepis to pewnie by się uspokoił.
    dzięki

  8. #8

    Domyślnie

    No pomóżcie proszę...

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ewa

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    958
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    47

    Domyślnie

    Czytałam gdzieś, że do takich pieców nie jest potrzebny. Nie jest też wymagana min. powierzchnia kotłowni.

  10. #10

    Domyślnie

    Mkonos, poszperaj na tym forum: pamietam z jakichs wypowiedzi ze co prawda kotly nie wymagaja nawiewu powietrza z zewnatrz ale polskie przepisy nieco staroświeckie tak
    Niedługo(jeszcze w tym roku) zmienia sie niektóre przepisy dotyczace kotłowni - może pomóc.
    Bronek

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony