dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie Papierologia w różnych krajach

    Witam!

    Taka ploteczka do mnie dotarła:
    Pan starszy, po latach życia w USA powrócił do Polski i zaszokowała go podobnież nasza mnogość papierków i opłat. W USA zaniósł do "magistratu" rysunek przedstawiający umiejscowienie domu na działce w postaci kartki z większym wielokątem (działka) i mniejszym (dom), zapłacił 30$ i koniec - mógł budować.

    Jak jest naprawdę? Czy są systemy bardziej liberalne od naszego, czy ta plotka to tylko takie marzenia ściętej głowy, że gdzieś jest lepszy świat?
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  2. #2

    Domyślnie

    NIe ma tak latwo jak sie wydaje.
    Wprawdzie nie budowalam jeszcze w USA ale w innych krajach EU wymagania sa takie same jak w Pl. -a moze nawet jeszcze wieksze

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Swego czasu oglądając namiętnie Discovery T&L trochę posłuchałem jak sprawy się mają w Angli. Wygląda mi na to, że budowę mogą rozpocząć bez całkowitego projektu, ale z drugiej strony urzędnicy mogą decydować nawet o takim elemencie jak kolor elewacji. Więc pewnie co kraj to obyczaj. Ale chętnie poczytam gdzie i jak się sprawy mają.

  4. #4

    Domyślnie

    Pracowałem jako architekt 8 lat w Irlandii, jestem członkiem tamtejszej izby architektów. Mogę z całą stanowczością powiedzieć że ilość biurokracji budowlanej w polsce przerasta irlandzką w stopniu trudnym do wyobrażenia. Właściwie jest to temat na książkę a nie na wpis. Tylko jeden wątek - pieczątki: na jednym rysunku polskiego zagospodarowania terenu można czasem doliczyć sie >10, a w irlandii, w projekcie budowlanym czyli w u nich w planning application = 0! Mówię o całym projekcie, nie o jednym rysunku.
    Piotr Płużański
    www.pluzanski.pl/blog/ - blog architekta

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    W stanach też nie jest tak łatwo. Swego czasu Murator opisywał jak przebiega tam proces budowy. Ilość kontroli urzędowych budowy była ogromna.

  6. #6

    Domyślnie

    Bo to jest tak-u nas mnogość papierologii,a następnie róbta co chceta,inwestor swoimi rękami lub rękami pana Mietka może zrobić wszystko.
    W krajach gdzie nie jest nawet potrzebny projekt budowlany są wymagania dotyczące wykonawców.Poszczególne etapy muszą realizować wykonawcy którzy posiadają określone uprawnienia(wypełniają papiery i wystawiają rachunek biorąc pełną odpowiedzialność za swoje poczynania).
    I to w zasadzie ma ręce i nogi,bo często doświadczony i dobrze wyszkolony wykonawca poprawia już w trakcie roboty projekty architektów,którzy rysują bez ładu i składu,aby tylko narzucone ustawami normy zostały zachowane,a czy to ma jakieś praktyczne uzasadnienie dla całości projektu czy inwestora,to już nieważne.
    Jestem ciekawa czy znajdzie się tutaj ktoś,komu np elektryk czy hydraulik do projektu zaglądał
    Chyba tylko murarz trzyma się ściśle projektu,żeby po obrysie się zgadzało.
    Ale takie procedury odbierające inwestorowi możliwość zrobienia czegoś samemu czy przy pomocy firm nie specjalizujących się,podwyższają koszta budowy.
    Ostatnio edytowane przez marynata ; 31-07-2012 o 23:59

  7. #7

    Domyślnie

    Polecam ten wątek.
    Lena opisuje bardzo dokładnie jak przebiega proces budowy w Niemczech,papierologia,wymagania miejscowego planu itd
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...m-mie%C5%9Bcie

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał marynata Zobacz post
    Polecam ten wątek.
    Lena opisuje bardzo dokładnie jak przebiega proces budowy w Niemczech,papierologia,wymagania miejscowego planu itd]
    W Niemczech jeśli np. chcesz budować systemem gospodarczym (np. z rodziną) to musisz ich zgłosić do ArbeittPoitzell. Bo ich odpowiednik PINBu ma również funkcję PIPu i sprawdza kto pracuje na budowie,

  9. #9

    Domyślnie

    Ale jak tak czytam o ich warunkach zabudowy,jak decydują o wszystkim od a do zet,jaki dom energooszczędny,nawet jest lista roślin które można sadzić w ogrodzie,to ja już wolę naszych skwaszonych i lekko skretyniałych (bez urazy) urzędników
    Podobno są naciski ,żeby to prawo unijne szybciej u nas wprowadzać.
    Buduj się kto może!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony