dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 19
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 371
  1. #41

    Domyślnie

    czyli jakiś tam procent central wydaje nieporządane dźwięki i/lub są głośne?

    Przy zdjętej obudowie i wyłączeniu silnika wyciągowego słychać wyraźną różnicę pomiędzy:
    - oba silniki włączone
    - silnik nawiewu wyłączony (przekręcenie termostatu antyzamrożeniowego)
    Słychać wyraźnie, że silnik nawiewu jest głośniejszy. Przedstawiciel Dospela to stwierdził i 2 dni później serwisant wymienił silnik. Niestety mnie przy tym nie było, natomiast po przybyciu okazało się, że nie ma żadnej różnicy w dźwięku.

    Załączam fotki reku po lewej i po prawej stronie. Może Wam przyjdzie również coś na myśl po ich obejrzeniu.
    Prawa strona jest na wszystkich "zakrętach" na kanałach sztywnych. Lewa strona na nawiewie jest na przewodzie miękkim i to zakręcającym do góry (zdjęcie z góry1). Zagięcia, na "miękkim zakręcie" są naprawdę niewielkie (widać je po zdjęciu kanału nawiewowego z rekuperatora - na zewnątrz wygląda to gorzej, ale tak układa się izolująca wełna). Chociaż na początku byłem pewien, że zagięcia te mogą być powodem hałasu. Jednak pracownicy wykonawcy instalacji pokazali mi, że hałas jest identyczny gdy przewód nawiewowy jest odłączony od rekuperatora, czyli reku pracuje bez oporów. Poza tym kanał nawiewu to fi 200, natomiast to co jest w rekuperatorze za silnikiem na wyjściu to kwadrat o boku ok 10cm, czyli znacznie mniejszy przekrój wchodzi w większy. Nawiewy hałasują, wywiewy dają przyjemny dla ucha szum.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	caly.jpg
Wyświetleń:	1650
Rozmiar:	80,4 KB
ID:	20919   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	prawa1.jpg
Wyświetleń:	1093
Rozmiar:	89,3 KB
ID:	20921   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	prawa2.jpg
Wyświetleń:	913
Rozmiar:	76,6 KB
ID:	20922   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	prawa3.jpg
Wyświetleń:	1027
Rozmiar:	50,0 KB
ID:	20923   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	z góry1.jpg
Wyświetleń:	950
Rozmiar:	83,9 KB
ID:	20924  


  2. #42

    Domyślnie

    Wstaw za rekuperatorem na kanale głównym tłumik - może być sztywny.
    A czy słychać u Ciebie hałasy w całej instalacji czy tylko w pierwszym nawiewie za rekuperatorem?

  3. #43

    Domyślnie

    We wszystkich słychać hałasy, w niektórych mniej, w niektórych więcej.

  4. #44

    Domyślnie

    To wstaw tłumiki na kanałach głównych nawiewu i wywiewu.
    Zacznij najpierw od nawiewu.
    A czy te hałasy to szumy czy buczenie?

  5. #45

    Domyślnie

    Oto moje dalsze refleksje dotyczące Optimala. Jest faktem, że jest złożony bardzo niechlujnie. Przednia pokrywa (odkręcana) nie jest dopasowana do obudowy. W górnej części nie zachodzi na obudowę. Pokrywa automatyki również jest niestarannie przymocowana- w taki sposób, że jest luźna. Niektóre otwory w niej (te pod wkręty) są tak wywiercone, że wypadają na samym brzegu, tak że wkręty jej nie dociskają (są luźne). Lekie pociągnięcie kabla od czujnika spowodowało wysunięcie go z wtyczki RJ (był słabo zaciśnięty).
    Co do funkcjonalności - automatyczny bypass to porażka. Trudno wyczuć kryteria załączania. W upały, gdy temp. z GWC była w granicach 18C, bypass był wyłączony (chciałoby się aby był włączony). Teraz gdy jest chłodniej, z GWC temp. poniżej 17C bypass się włącza. I to tak dziwnie, że po włączeniu centrali przez jakiś czas jest wyłączony i nagle nie wiadomo dlaczego się otwiera. W instrukcji podają, że się załącza przy temp. 18-26C, ale to się nie zgadza. Jest zagadką dla mnie, dlaczego czujnik jest wprowadzony w pobliże wentylatora wywiewającego powietrze na zewnątrz?
    Dokładność połączenia wymiennika z bypassem pozostawia również wiele do życzenia (słabo odizolowane). Przy otwartym bypass-ie częśc powietrza wędruje przez wymiennik, powodując stratę chłodu z GWC.
    Mój sposób na zapanowanie nad "automatycznym" bypassem: aby otworzyć, odpiąć przewód łączący bypass od modułu automatyki, aby zamknąć bypass zakleić otwór bypassa. Upierdliwe, ale skuteczne. Nie mam na razie innego pomysłu.
    Wymiennik całkiem przyzwoity. Przy temp z GWC 16,5-17C z moich pomiarów wyszła skuteczność 70-80% w zależności od obrotów.
    Wentylatory mogłyby być cichsze.
    Ogólnie przy tej cenie należało się spodziewać pewnych mankamentów. Myślę, że i tak warto tę kwotę wydać na ten rekuperator.

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerado28 Zobacz post
    To wstaw tłumiki na kanałach głównych nawiewu i wywiewu.
    Zacznij najpierw od nawiewu.
    A czy te hałasy to szumy czy buczenie?
    Zacznę od nawiewu bo na wywiewach nawet przy dużych prędkościach jest tylko szum. Chcę tylko dobrać coś co wytłumi to jak najbardziej skutecznie. Hałasy to coś pomiędzy buczeniem a gwizdem, w każdym razie dźwięk wyższej częstotliwości, głośniejsze od szumu, który też oczywiście występuje.

    Po ostatnim komentarzu cieszę się, że nie mam bypassu. Na pewno napiszę jak założę tłumik.

  7. #47
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar racer
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ci to przyszło do głowy?
    Posty
    679

    Domyślnie

    7tonik, co do budowy, trafiłeś chyba na niedopracowany egzemplarz.
    Nie bij, wytłumacz!

  8. #48

    Domyślnie

    Na wywiewie nie ma co hałasować
    A jaki masz wydatek powietrza nawiewanego?
    Oraz jakie masz kanały główne?
    Tłumik na kanał główny fi 160 kosztuje ok. 250zł

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał racer Zobacz post
    7tonik, co do budowy, trafiłeś chyba na niedopracowany egzemplarz.
    Chyba. teraz padł jeszcze wyłącznik

  10. #50
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar racer
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ci to przyszło do głowy?
    Posty
    679

    Domyślnie

    Cytat Napisał 7tonik Zobacz post
    Chyba. teraz padł jeszcze wyłącznik
    Zdecydowanie negatywne opnie to rzadkość dla tej jednostki. Myślę, że twój po prostu został złożony przez niechlujnego pracownika, ot co. Wezwij serwis przez punkt sprzedaży w którym się zaopatrywałeś. Szkoda, że takie masz doświadczenia.
    Nie bij, wytłumacz!

  11. #51

    Domyślnie

    Racer, wnioskuję z Twoich postów że jesteś w jakiś sposób związany z rekuperatorem tej marki, że go tak bronisz.
    Czy znajdzie się jakiś zadowolony użytkownik Optimal'a 400, u którego brak świstu w kanałach?

  12. #52

    Domyślnie

    no i wychodzi że cgyba wszystkim coś z tego urządzenia słychać
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  13. #53

    Domyślnie

    W przyszłym tygodniu montuję tłumik na nawiewie. Dopiero teraz z innych przyczyn.
    Dalej słychać świst z nawiewów (dokładnie tak bym to określił), z wyjątkiem prędkości 66%, czyli wg. mnie jest to wina rekuperatora. Natomiast Dospel odciął się komentarzem, że tłumik jest potrzebny i tyle.
    Tłumik, który wybrałem to największy jaki mi wchodzi:
    Tłumik DN200/900/50 czyli 90cm długości, średnica 200 i izolacja 50cm. Jeśli po tym będą jakieś świsty to nie podaruję. Zdam relacje co i jak po tym. Spróbuję zmierzyć jeszcze hałas jaki wydaje reku i jeśli jest większy niż podają w DTR to będę go dalej reklamował.

  14. #54
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar racer
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ci to przyszło do głowy?
    Posty
    679

    Domyślnie

    Cytat Napisał Oriman Zobacz post
    Racer, wnioskuję z Twoich postów że jesteś w jakiś sposób związany z rekuperatorem tej marki, że go tak bronisz.
    Czy znajdzie się jakiś zadowolony użytkownik Optimal'a 400, u którego brak świstu w kanałach?

    To jedna z wielu central z która miałem do czynienia. Nie jest związana z moim źródłem utrzymania.
    Nie bij, wytłumacz!

  15. #55
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar racer
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ci to przyszło do głowy?
    Posty
    679

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamilxus Zobacz post
    W przyszłym tygodniu montuję tłumik na nawiewie. Dopiero teraz z innych przyczyn.
    Dalej słychać świst z nawiewów (dokładnie tak bym to określił), z wyjątkiem prędkości 66%, czyli wg. mnie jest to wina rekuperatora. Natomiast Dospel odciął się komentarzem, że tłumik jest potrzebny i tyle.
    Tłumik, który wybrałem to największy jaki mi wchodzi:
    Tłumik DN200/900/50 czyli 90cm długości, średnica 200 i izolacja 50cm. Jeśli po tym będą jakieś świsty to nie podaruję. Zdam relacje co i jak po tym. Spróbuję zmierzyć jeszcze hałas jaki wydaje reku i jeśli jest większy niż podają w DTR to będę go dalej reklamował.
    Brałes pod uwagę błąd wykonawczy?
    Nie bij, wytłumacz!

  16. #56
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar SemenOV
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Россия
    Posty
    5

    Domyślnie Reku Dospel Optimal 400 prosba o opinie

    Witam. Nosze sie z zamiarem zakupu nowego kompa.
    Co sadzicie Panstwo nt. kupienia Macintosha zamiast zwyklego PC-ta. Czy to dobry pomysl?Pragne poznac wasze opinie. Jakie sa glowne zalety i wady tego pomyslu.Moze ktos juz to przerabial?
    Za opinie z gory dziekuje.

  17. #57

    Domyślnie

    masz coś pokopane albo z centralą albo instalacją, nic nie powinno być słyszalne
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  18. #58

    Domyślnie

    Instalacja jest wg. mnie ok, bo centrala hałasowała tak samo głosno jak przewód nawiewu był odłączony od reku .

    Ostatnio przestał działać silnik nawiewu. Napisałem do Dospela i poradzili by sprawdzić bezpieczniki oraz, że wymiana bezpieczników należy do użytkownika - no problem. Faktycznie padł. Dzięki temu mogłem pobawić się z bezpiecznikami i stwierdzić, że centrala ma wadę fabryczną.
    Silnik wywiewowy pracuje jakieś 2 razy ciszej niż nawiewowy. Łatwo to porównać wyłączając silniki jeden po drugim (można to zrobić dzięki bezpiecznikom). A przecież są one chyba identyczne.
    Zaobserwowałem również, że przytykając nawiew o 30-40% (zasłaniając silnik od góry kartonem) pracuje ciszej. A przecież króciec nawiewowy centrali nie ma przekroju takiego jak otwór nad silnikiem, jest to kwadrat o boku ok 10-12cm, czyli mniej (w środku rury fi200 jest otwór kwadratowy o boku 10-12cm). Wg mnie te dysproporcje, oraz kształt otworu na wyjściu z rekuperatora odpowiadają za świszczenie nawiewu.

    Nie powinien on być okrągły o średnicy takiej jak otwór nad silnikiem? Co Wy o tym sądzicie? Może w innych Optimalach jest inaczej?

  19. #59

    Domyślnie

    Wczoraj był serwisant Dospela i dźwięk - świszczenie znikło. Jest oczywiście szum powietrza, ale to jest standard i nie jest to takie uciążliwe - powinno pomóc zamontowanie tłumika.

    Także po dość długim czasie Dospel doszedł do prawidłowego stanu i gdyby było tak od początku to nie miałbym nic do zarzucenia centrali, która kosztuje znacznie mniej niż u konkurencji.
    Ostatnio edytowane przez Kamilxus ; 17-01-2011 o 09:21

  20. #60
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    pokiwałem się nad konstrukcjami central na rynku i zastanawiam się czemu z uporem maniaka firmy montują wentylator nawiewowy za rekuperatorem? Przecież ta część y z załozenia musi być najcichsza bo idzie do pomieszczeń takich jak sypialnia. A tu siedzi wentylator prawie w anemostacie Jeśli wentylator byłby przed rekuperatorem wtedy rzeczony wymiennik zadziałałby jak tłumnik. Trochę offtop ale sporo tutaj było na temat hałasu.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

Strona 3 z 19

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony