dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 58 z 59
Pokaż wyniki od 1.141 do 1.160 z 1168
  1. #1141

    Domyślnie

    Tak, hałas z przepływu będzie, ale z typowego splita też by był, pisałem wyżej.
    Moje przepływy zimą planuję na 800m3, latem 2000, rury przy centrali 50cm, więc o średnicy akurat takiej jak wiatrak w obudowie splita. Wszystko więc pasuje, choć oczywiście spasowanie obudowy to nie będzie banał, może będzie łatwiej umocować kanały do fabrycznej obudowy splita i tylko obić to jakaś blachą z dachu

    Pompa, o jakiej teraz myślę to Chigo. Wymaga właśnie 800m3 i daje 7kW mocy dla CWU, ale przydałaby się mocniejsza.

  2. #1142
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Pompa, o jakiej teraz myślę to Chigo. Wymaga właśnie 800m3 i daje 7kW mocy dla CWU, ale przydałaby się mocniejsza.
    Takie monstrum to do czego? Pensjonat jakiś spory? Co będziesz robił z taką ilością ciepłej wody w upały?
    Dla przeciętnego domu to z 5kWh na CWU dziennie wystarczy. Czyli taka pompa chodziłaby jakieś 43minuty. I wyprodukowałaby ze 3,5kWh chłodu.

    Ale są inne problemy - jak chcesz zrobić obieg zamknięty, to nie wystarczy średnica wentylatora. Musisz obudować szczelnie całą jednostkę zewnętrzną. Trochę większą od wentylatora.

    Do tego co ze skroplinami? Co z oporami przepływu powietrza gdy PC nie działa? Co z serwisowaniem (trudny dostęp)?

    IMO gra nie warta świeczki. Koszt na 99% większy, niż klimy i małej, zintegrowanej PC (Lydos to w LM 2,3Kzł). Jak coś ma sens, to tylko małą PC (typu ten Nuos 100-200m3/h przepływu). Ale też sens dyskusyjny.

  3. #1143

    Domyślnie

    Tak, zużyje całe CWU. Tak, trzeba chyba obudowac cały split, jak kupie to zdecyduję. Na skropliny tacka, rury do pokoi chłodzonych izolowane. Gdy pompa nie działa można ją ominąc kolejna przepustnicą. Dostęp tak samo trudny jak do każdego komina. Koszt niższy niż dodatkowej klimy i zerowe koszty chłodzenia.

    Kolejna iteracja:
    - w wersji najprostszej wystarczą tylko przepustnice 3 i 4 - chłodzenie całego domu w obiegu zamkniętym)
    - w wersji zoptymalizowanej wstawiamy przepustnice na kanał wywiewu z sanitariatów i nawiewu na pokoje, jakich nie chcemy ochładzać - dodajemy przepustnice 1 i 2

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	chłodzenie PC_2.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	45,4 KB
ID:	420385

    Co ważne - wszystkie przepustnice uruchamiamy jednym sygnałem - wszystkie są albo w ustawieniu normalnym (zielone), albo chłodzenie w zamkniętym obiegu (czerwone). Zgrubnie licząc przepustnice i rury to max 1000-2000zł w zależności od średnicy, sterownik (zwykły temperaturowy albo czasowy ok. 100zł z przekaźnikiem aktywowanym uruchomieniem pompy ciepła).

    Dla osób, które mają niezbilansowane przepływy pompa/wentylacja można dodać przepustnicę 5 - jak z wentylacji jest za dużo, to sobie ucieknie na zewnątrz. A jak pompa ma za mało, to sobie pobierze z zewnątrz.

    PS. Jeśli tak wygląda mniej więcej wnętrze splita, to wystarczy do jego obudowy doczepić rury z przodu i tyłu, by zapewnić mu przewiew. Nie trzeba robić dodatkowej obudowy na całe pudło.
    Ostatnio edytowane przez humidorek ; 19-10-2018 o 01:08

  4. #1144

    Domyślnie

    Takiej budowy nie mają wewnętrze jednostki typu single split. To jest jakiś skraplacz chłodniczy. Podobną budowę mają jednostki kanałowe, ale są szerokie a niskie.

  5. #1145
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Dla osób, które mają niezbilansowane przepływy pompa/wentylacja można dodać przepustnicę 5 - jak z wentylacji jest za dużo, to sobie ucieknie na zewnątrz. A jak pompa ma za mało, to sobie pobierze z zewnątrz.
    Zakladajac szczelny pensjonat, to i między PC a czerpnią musi byc analogiczny. Jak PC ciagnie więcej, niz wurzuca wentylacja to musisz to też wypuścić przed czerpnią. Tyle, ze przy otwarciu ukladu wpada i wypada co chce w zaleznosci, jak wiatr powieje.

  6. #1146

    Domyślnie

    Dla mnie to jest wszystko za bardzo zagmatwane, brak jakiś uszczelnień jednostek?!?! rozumiem z jednostką do tego przystosowaną - kanałową ale ścienna wewnętrzną czy zewnętrzną już nie wiem, którą bo się w tym pogubiłem i co najważniejsze nie będzie sensownego sterowania, tak jak mówi kolega wyżej

  7. #1147

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil.szymczak Zobacz post
    Takiej budowy nie mają wewnętrze jednostki typu single split. To jest jakiś skraplacz chłodniczy. Podobną budowę mają jednostki kanałowe, ale są szerokie a niskie.
    Bo to jest jednostka zewnętrzna, o takiej pompie piszę



    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zakladajac szczelny pensjonat, to i między PC a czerpnią musi byc analogiczny. Jak PC ciagnie więcej, niz wurzuca wentylacja to musisz to też wypuścić przed czerpnią. Tyle, ze przy otwarciu ukladu wpada i wypada co chce w zaleznosci, jak wiatr powieje.
    Słusznie, u mnie ten wlot/wylot zbędny, więc tak tylko rzuciłem pomysł, jakby ktoś chciał sobie to zrobić w mniejszym obiekcie.

    Cytat Napisał kamil.szymczak Zobacz post
    Dla mnie to jest wszystko za bardzo zagmatwane, brak jakiś uszczelnień jednostek?!?! rozumiem z jednostką do tego przystosowaną - kanałową ale ścienna wewnętrzną czy zewnętrzną już nie wiem, którą bo się w tym pogubiłem i co najważniejsze nie będzie sensownego sterowania, tak jak mówi kolega wyżej
    Nie każdy musi być konstruktorem, możesz wybierać rozwiązania ze sklepu, sterowanie opisałem

  8. #1148

    Domyślnie

    Bardziej mi chodziło o dopracowanie, rozwianie tego tematu jeśli czujesz się na siłach. Teraz po obrazku rozumiem, czyli w Twoim przypadku skraplacz będzie łączony z kanałami?
    Swoją drogą od dawna mam w planach przerobienie leżącego i nieużywanego klimatyzatora na pompę ciepła do CWU ale bez wpinania w wentylację tylko oddzielnie 2 jednostki jak przy normalnej klimatyzacji, tylko musze zakupić wymiennik i zasobnik, a także znaleźć chętnego na użyczenie urządzenia, borykam się z ta modyfikacją już dobry rok.

  9. #1149

    Domyślnie

    Tak, czymś takim można połączyć, co przy okazi ułatwi ew serwis splita
    https://www.wentstore.pl/pl/p/TYWENT...EL-K-400/32471

  10. #1150

    Domyślnie

    Ech, im dalej w las, tym więcej drzew... Jak przyszło do rozplanowania konkretnych kształtek na i pod dachem z optymalnymi promieniami łuków, to się z tego zrobiła kolumbryna 3x3x1m. Zajętą powierzchnię pod dachem jeszcze bym zniósł, ale klocki ustawione na dachu rzucałyby cień na 12m2 powierzchni dachu, której w takiej sytuacji nie można wykorzystać na panele fotovoltaiczne. W moim przypadku jednak faktycznie lepszym rozwiązaniem będzie prosty wyrzut z wentylacji do pompy ciepła, a chłodzenie zwykłym splitem wiszącym choćby na ścianie.

  11. #1151

    Domyślnie

    Dlatego mówie coś za coś za dużo kombinacji, swoją droga musi to kosmicznie wyglądać Teraz podstawowa klimatyzacja do salonu do 35-40m2 to do 3 tys zł brutto 8%VAT także to nie są kosmiczne pieniądze a będziemy mieli sprawnie działający układ bez zbędnych kombinacji.

  12. #1152

    Domyślnie

    Jeszcze się nie poddaję, znalazłem właśnie wariant zajmujący pod dachem 2,4x1,5x0,8m, a nad dachem 1,6x1x0,6 (oczywiście jak ktoś używa rur 200mm to wymiary 2x mniejsze). Kluczem było myślenie w trzech wymiarach oraz zrobienie dwóch wyrzutni.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	chłodzenie PC_3.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	25,7 KB
ID:	420495

    Na żółto elementy nad dachem, przerywane to elementy pod resztą układu, na niebiesko rekuperator, ciekawe, czy ktoś to zrozumie...
    Ostatnio edytowane przez humidorek ; 21-10-2018 o 13:11

  13. #1153

    Domyślnie

    Czy powierzchnia wężownicy 1.4m2 przy 200L nie jest za małą powierzchnią, co sądzicie?

  14. #1154

    Domyślnie

    Czy powierzchnia wężownicy 1,4m2 przy 200L nie jest za mała powierzchnią? Szukam jakiegoś taniego zasobnika na testy.

  15. #1155

    Domyślnie

    chciałbym się was poradzić chcę zamontować pompę CWU na powietrzu zewnętrznym, mam do wyboru dwa modele:
    -Hewalex 200EK 2,5KW 91.10.82 200L
    -Viessmann Vitocal 060-A T0S 251L
    obydwie pompy mają wężownicę na czym mi zależy bo będzie podłączona do pieca olejowego Viessmann, Hewalex jest około 1200zł tańszy.
    Obydwa urządzenie mają gwarancję 5 lat, jednakże w Viessmannie bardziej problematyczną (wymagany coroczny serwis pompy przez 5 lat)
    Możecie coś doradzić co wybrać?

  16. #1156

    Domyślnie

    Takie zabawki za gruba kase na 4 letnie miesiace.
    Ile takie cuda kosztuja z kompletnym montazem i potem jeszcze serwisowaniem???
    A ile oleju zuzywasz w letni miesiac na ogrzanie cwu?
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  17. #1157

    Domyślnie

    czemu tylko na cztery miesiące, pompy te pracują do temperatury -7 stopni.
    mam tylko cenę samych pomp, Hewalex to około 7800zł, Viessmann około 9000zł Zapewne montaż to gdzieś 2000-3000zł
    Oleju zużywam około 800-1000L na rok.

  18. #1158

    Domyślnie

    Cytat Napisał zukers Zobacz post
    czemu tylko na cztery miesiące, pompy te pracują do temperatury -7 stopni.
    mam tylko cenę samych pomp, Hewalex to około 7800zł, Viessmann około 9000zł Zapewne montaż to gdzieś 2000-3000zł
    Oleju zużywam około 800-1000L na rok.
    jakiś kosmos. załóż sobie bojler elektryczny i grzej w taniej taryfie. albo w ogóle jakiś większy bufor do CO i CWU jako wspomaganie olejaka, w taniej taryfie pewnie będzie znacznie tańsze. albo pomyśl o PC do grzania całego domu, chociażby jako uzupełnienie aktualnego CO w dodatnich temperaturach, jakieś monobloki Heier 8 kW można kupić za 10 tys. PLN.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  19. #1159

    Domyślnie

    Cytat Napisał zukers Zobacz post
    czemu tylko na cztery miesiące, pompy te pracują do temperatury -7 stopni.
    mam tylko cenę samych pomp, Hewalex to około 7800zł, Viessmann około 9000zł Zapewne montaż to gdzieś 2000-3000zł
    Oleju zużywam około 800-1000L na rok.
    To poczytaj sobie instrukcje indtslatora np.hawalexu pracuje do minus 5 ale tskie piekne ostrzezrnie ze praca ponizej zera skraca zywotnosc sprezarki rozbawilo mnie to troche.
    Zadzwon do viessmana nie h Ci dadza pelna tabelke osiaganych copow.
    To sie madaje tylko na lato cop 3,6 ale dla temp powietrza plus 20 i odzysku 5stopni a w baniaku woda o temp wodociagowej.
    Niech Ci podadza cop dla plus5st a w baniaku podgrzanie wody od 40st do 50st to sie lekko zdziwisz bo wyjdzie ze od 5st w dol to taniej tym olejakiem zagrzac.

    Koszt to jakis kosmos.
    900l oleju na sama cwu?????
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  20. #1160

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    jakiś kosmos. załóż sobie bojler elektryczny i grzej w taniej taryfie. albo w ogóle jakiś większy bufor do CO i CWU jako wspomaganie olejaka, w taniej taryfie pewnie będzie znacznie tańsze. albo pomyśl o PC do grzania całego domu, chociażby jako uzupełnienie aktualnego CO w dodatnich temperaturach, jakieś monobloki Heier 8 kW można kupić za 10 tys. PLN.
    dopytywałem się w tej kwestii i na moje 250 mkw niezbyt dobrze ocieplonego domu w którym nie mam podłogówki jedyne jeśli ogóle co mi polecano to pompę min 16kW, ale nie mam 50-60 tyś na to.

Strona 58 z 59

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony