dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 59
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1168
  1. #1

    Domyślnie Pompa powietrze woda TYLKO do cwu

    Właśnie jestem przed wyborem metody ogrzewania TYLKO cwu i TYLKO po tzw sezonie.
    W okresie zimowym woda będzie ogrzewana kotłem na paliwo stałe, konkretnie piec typu "ekogroszek"
    Zastanawiam się nad:
    1. palenie cały rok w piecu
    2. solary
    3. pompa powietrze/woda

    1. wariant najtańszy ale i najbardziej upierdliwy
    czy takie palenie na podtrzymaniu nie będzie szkodliwe dla pieca i komina?

    2. teoretycznie "darmowa" woda
    tu nie mam pytań

    3. ten mnie najbardziej interesuje
    może ktoś wie / podpowie ile czasu średnio może działać dziennie to urządzenie? zakładam że pompa pobiera ok 650W, energia elektryczna 0,58 brutto
    pompa stanie w piwnicy i pomysł jest taki by czerpała powietrze z kuchni (południowa strona 2 okna), wyrzucała do salonu
    jaki będzie "świst" powietrza w pomieszczeniach ?
    czy tak można zrobić i ma to sens ? ok 5m kanału + dwa kolanka 90 st dla każdego typu powietrza
    podawane przez producenta dB nic mi nie mówi....

    zdaję sobie sprawę z kosztów jakie muszę ponieść i kiedy (i czy ) inwestycja się zwróci
    po prostu szukam drobnych miesięcznych oszczędności - 100zł / mc to już dużo
    najłatwiej byłoby wpłacić kasę do banku i z konta regulować miesięczne należności... ale pokusa wydania na inny szczytny cel jest zbyt wielka

    ps
    proszę nie pisać "załóż sobie gaz zimny...." lub "słyszałem że szwagier brata znajomego ..." itp itd
    Ostatnio edytowane przez marcin-r ; 20-04-2010 o 09:36

  2. #2

    Domyślnie

    Na piecach ani solarach się nie znam natomiast mogę Ci odpowiedzieć odnośnie pompy powietrze- woda do cwu.
    Mam takie ustrojstwo firmy Vestherm, baniak 270 litrów. Grzeje do 52 stopni i wody starcza dla 4 osób jeżeli się używa jej z umiarem. Pompę mam sterowaną zegarem i u mnie chodzi od 13.00 do 15.00 (tania taryfa) i potem włącza się o 21.00 do 6.00 rano (tania taryfa jest od 22.00). Nie wiem ile godzin chodzi w nocy, bo wtedy spię. Wszystko zależy od zużycia ciepłej wody.
    W weekend chodzi od 12.00 do 15.00 i potem włącza się o 18.00.
    Możesz ją ustawić, że będzie chodziła tylko w taniej taryfie ale wtedy może Ci braknąć ciepłej wody, szczególnie w weekend, kiedy w ciągu dnia się sporo z niej korzysta.
    Co do świstu to się nie wypowiem ale nie jest to ciche urządzenie i trochę szumi. Być może byłoby ciszej jakby zasys i wyrzut puścić w kanałach, co mam zamiar niedługo zrobić. Dla mojej pompy maksymalna dopuszczalna długość kanałów zasysu i wyrzutu to 6 metrów dla fi 160 lub 10 metrów dla fi 220. Maksymalnie trzy kolanka 90 stopni.
    Co do kosztów to nie wiem, bo płacę za prąd po całości ale możesz policzyć. Pobór mocy to jakies 550 Wat.
    Mam nadzieję, że pomogłem
    Pozdrawiam

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin-r Zobacz post
    Właśnie jestem przed wyborem metody ogrzewania TYLKO cwu i TYLKO po tzw sezonie.
    W okresie zimowym woda będzie ogrzewana kotłem na paliwo stałe, konkretnie piec typu "ekogroszek"
    Zastanawiam się nad:
    1. palenie cały rok w piecu
    2. solary
    3. pompa powietrze/woda

    1. wariant najtańszy ale i najbardziej upierdliwy
    czy takie palenie na podtrzymaniu nie będzie szkodliwe dla pieca i komina?

    2. teoretycznie "darmowa" woda
    tu nie mam pytań

    3. ten mnie najbardziej interesuje
    może ktoś wie / podpowie ile czasu średnio może działać dziennie to urządzenie? zakładam że pompa pobiera ok 650W, energia elektryczna 0,58 brutto
    pompa stanie w piwnicy i pomysł jest taki by czerpała powietrze z kuchni (południowa strona 2 okna), wyrzucała do salonu
    jaki będzie "świst" powietrza w pomieszczeniach ?
    czy tak można zrobić i ma to sens ? ok 5m kanału + dwa kolanka 90 st dla każdego typu powietrza
    podawane przez producenta dB nic mi nie mówi....

    co do czasu działania to różnie, zależy od tego jak dużo wody się zużywa,
    natomiast co do hałasu,
    trzeba zdać sobie sprawę z tego że pompa ciepła żeby podgrzać wodę musi tego powietrza przerzucić dobrze podna 100 m3/h
    na pewno wiąże się to z hałasem, ale nie jest to hałas zbytnio uciążliwy,


    zdaję sobie sprawę z kosztów jakie muszę ponieść i kiedy (i czy ) inwestycja się zwróci

    koszty takiej pompy ciepła producent Hewalex ze sprężarką Toshiby, grzejącą wodę od 0 C zobaczysz tutaj

    po prostu szukam drobnych miesięcznych oszczędności - 100zł / mc to już dużo
    najłatwiej byłoby wpłacić kasę do banku i z konta regulować miesięczne należności... ale pokusa wydania na inny szczytny cel jest zbyt wielka

    ps
    proszę nie pisać "załóż sobie gaz zimny...." lub "słyszałem że szwagier brata znajomego ..." itp itd
    i to by było na tyle

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950
    co do czasu działania to różnie, zależy od tego jak dużo wody się zużywa
    zdaję sobie z tego sprawę, bardziej chodziło mi o to czy to ustrojstwo chodzi ciągle czy tylko jak ma grzać wodę
    Cytat Napisał 1950
    na pewno wiąże się to z hałasem, ale nie jest to hałas zbytnio uciążliwy
    hałas jak klimatyzacja czy jak odkurzacz ?

    Cytat Napisał Bonzo
    Grzeje do 52 stopni i wody starcza dla 4 osób jeżeli się używa jej z umiarem
    52 st wystarcza? raczej umiaru nie przewiduję, po latach używania prysznica ( a i tak zużywamy ok 9m3/mc) będzie wreszcie wanna
    raczej nastawiam się na jedną taryfę dzienną, nie widzę możliwości oszczędzania na innych...

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    - pracuje tylko wtedy jak dogrzewa,

    - jak klimatyzator,

    - z doświadczeń klientów, wynika że starcza wody, maksymalna temperatura wody to 60 C

  6. #6

    Domyślnie

    dostałem szczegółowe koszty użytkowania pompy Buderusa Logafix WPT 300M
    kalkulacja ceny też jest pozytywna
    jeżeli ktoś zainteresowany informacjami proszę bardzo:
    http://www.plikos.pl/14m8/Sprawozdan...t300m.pdf.html

    jedna sprawa się wyjaśniła: pompa tak właściwie nie jest w stanie schłodzić pomieszczenia...

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    nieprawda, w przypadku gdybyś pobierał powietrze z małego pomieszczenia, to pompa ciepła potrafi w nim tak obniżyć temperaturę, że automatyka ją wyłączy,

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bonzo Zobacz post
    Co do kosztów to nie wiem, Pobór mocy to jakies 550 Wat.
    mam identyczne urządzenie na podliczniku. Miesięcznie idzie ok. 50-60 zł - czyli nie więcej jak 100kWh/m-c dla rodzinki 2+2. Zużycie wody ok 6-7 m3/m-c (rzecz jasna ogółem-ile w tym ciepłej nie wiem). PC chodzi -tak jak u Bonzo - na programatorze. W dni robocze tylko na II taryfie w weekendy dodatkowo I. Generalnie godziny pracy ustawione tak aby wymusić pracę w II (taniej) taryfie. Temp. ustawiona na ok. 46-48 st.C. W zimie daję 48stC coby ciepła wystarczyło z uwagi na większe straty cyrkulacyjne

  9. #9

    Domyślnie

    marcin-r i co dokonałeś wyboru?

    Ja stoje przed tym samym dylematem. Mam piec na eko groszek, zasobnik 300l z jedną wężownicą i zastanawiam się nad zastosowanie pc woda-powietrze takiej bez zasobnika, aby ją podpiąć do posiadanego już zbiornika? Co o takim rozwiązaniu myślicie? Sezon grzewczy przełączam zawory na grzanie z pieca, po sezonie uruchamiam pc która grzeje wode w zasobniku.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Luk kbk Zobacz post
    marcin-r i co dokonałeś wyboru?
    im więcej szukam i wiem tym trudniej wybrać

    jeszcze jedna propozycja:
    http://www.thermovalpolska.pl/pompa-...moval-KRS.html
    właśnie zamontowane u znajomego i jest w fazie testów

    MINUS:
    zbiornik nie ma możliwości podłączenie grzania "wody z pieca"
    jednostka zewnętrzna
    jednostka zewnętrzna trochę jednak głośna - jak by miała wisieć koło sypialni ta noc prze......

    PLUS
    cena niższa niż Buderus
    2h na zagrzanie całego zbiornika wody - taryfa II powinna wystrczyć
    COP = 4,05

    znajomy jest zadowolony - ale co ma mówić
    szacunkowy koszt miesięcznie powinien wynieść ok 30-40zł

  11. #11

    Domyślnie

    A co myślisz o pompie ciepła cwu Hewalex'a? Mają je razem z zbiornikiem lub same do podpięcia w instalacje (PCWU3,...

  12. #12

    Domyślnie

    To i ja się podepnę

    Gdzie najpraktyczniej umiejscowić czerpnię i wyrzutnie z takiej pompy?

  13. #13

    Domyślnie

    Ja u siebie myślę nad rozwiązaniem następującym - czerpnia ze strychu, który ma funkcje magazynową. Wyrzutnia albo na dwór, albo do garażu...
    Jak w tym tygodniu podłącze wodę do posiadanego (niesprawdzonego technicznie) zasobnika to będę myślał nad doborem PC: gdy będzie dobry zakupie prawdopodobnie tego Hewalex'a, a jeśli nie to pomyśle nad Buderusem z zasobnikiem

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    redlum

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Białystok
    Posty
    483

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat - w gabinecie (ok 10m2) w którym będzie 6 komputerów pracujących non stop miałem zamiar zainstalować klimatyzator. Ale po przeczytanie tego tematu (oraz paru innych) wpadłem na pomysł - że postawię pompę ciepła powietrze-woda do CWU. Jako że gabinet jest dokładnie pod pomieszczeniem gospodarczym myślę, że nie będzie problemu z jego instalacją. W związku z tym mam parę pytań:
    1. Ile czasu dziennie działa taka pompa - czy średnim użytkowaniu wody przez 3 osoby?
    2. Jeśli będę potrzebował więcej zimna - czy da się używać jej do schładzania non-stop? Jeśli tak - to do jakiej temperatury może mi ona podgrzać wodę?
    3. Będę miał ogrzewanie gazem - kocioł De Dietrich MCA 15, wentylacja mechaniczna rekuperator + gwc glikolowe. Czy przy czymś takim opłaca mi się kombinować z pompa ciepła - czy może dać se siana i zainstalować klimatyzator? Jeśli to drugie - to ile klima może prądu ciągnąć w takich warunkach?

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    redlum

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Białystok
    Posty
    483

    Domyślnie

    widać nikt nie kwapi się odpowiedzieć na moje pytania - więc przedstawię swoje przemyślenia czysto teoretyczne

    Zrobię to na podstawie pompy ciepła Logafix WPT 300M. Ma ona moc grzewczą 1,87 kW, - więc domyślam się, że tyle też maksymalnie wyciąga ciepła z powietrza. Jeśli nagrzanie całego zbiornika wody od 15C do 55C zajmuje 7,2h i przyjmiemy że dziennie będziemy średnio zużywać te 300l (wartość raczej zbyt duża - ale niech będzie) - to po przemnożeniu tych wartości wychodzi nam 13,464kWh. Komputery zaś będą oddawać ciepło - ok 1kW - czyli dziennie 24kWh. Wynika z tego moc wychładzania powietrza jest zbyt mała. Mogę tylko przypuszczać - że w zimę bym miał jako taka temperaturę - zaś w lato to bym się gotował.
    Jeśli znajdziecie błędy w moim rozumowaniu - to proszę o sprostowanie ich.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał redlum Zobacz post
    Podepnę się pod temat - w gabinecie (ok 10m2) w którym będzie 6 komputerów pracujących non stop miałem zamiar zainstalować klimatyzator. Ale po przeczytanie tego tematu (oraz paru innych) wpadłem na pomysł - że postawię pompę ciepła powietrze-woda do CWU. Jako że gabinet jest dokładnie pod pomieszczeniem gospodarczym myślę, że nie będzie problemu z jego instalacją. W związku z tym mam parę pytań:
    1. Ile czasu dziennie działa taka pompa - czy średnim użytkowaniu wody przez 3 osoby?
    2. Jeśli będę potrzebował więcej zimna - czy da się używać jej do schładzania non-stop? Jeśli tak - to do jakiej temperatury może mi ona podgrzać wodę?
    3. Będę miał ogrzewanie gazem - kocioł De Dietrich MCA 15, wentylacja mechaniczna rekuperator + gwc glikolowe. Czy przy czymś takim opłaca mi się kombinować z pompa ciepła - czy może dać se siana i zainstalować klimatyzator? Jeśli to drugie - to ile klima może prądu ciągnąć w takich warunkach?
    Redium.
    Jeżeli cierpisz na nadmiar gotówki to możesz sobie sprawić taką pompę.
    1. Aspekt ciepłej wody. Sam piszesz, że ogrzewanie masz gazem czyli nim też możesz podgrzać wodę. Jako, że rachować potrafisz to policz kiedy Ci się zwróci koszt tej pompy (przy dobrych poszukiwaniach znajdziesz taką za 4-5 tys. zł) uwzględniając zużycie gazu do podgrzania wody oraz zużycie prądu przez pompę.
    2. Aspekt schładzania pomieszczenia. Pompa pracuje w zależności ile pobierzesz wody, czy masz stale włączona cyrkulację, która (jeżeli słabo zaizolowane rurki) to skutecznie obniża wodę w baniaku - tolerancja pompy to chyba 2 stopnie, tzn. jeżeli o tyle spadnie temperatura wody w baniaku, którą ustawiłeś to pompa się załączy. U mnie pomieszczenie gospodarcze ok. 10 m2 wychładza dość skutecznie. Ale musisz pamiętać, że latem, kiedy tego chłodu będziesz potrzebował najwięcej pompa chodzi krócej, bo nikt w upały nie bierze gorącego prysznica.
    Podsumowując. Jest to fajne urządzenie to podgrzewania wody dla tych, którzy zautomatyzowanego pieca na gaz albo nie chcą palić w piecu wynglem by podgrzewać wodę. Funkcja chłodząca to temat poboczny ale kupować to tylko po to by schładzać gabinet to się chyba nie opłaca. Klimatyzator tańszy a i lepiej Ci sprawę załatwi.

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    redlum

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Białystok
    Posty
    483

    Domyślnie

    dzięki za spostrzeżenia - doszedłem do takiego samego wniosku - już lepiej kupić jakąś dobra klimę i cieszyć się komfortem - bo spuszczanie cieplej wody - aby ochłodzić pomieszczenie mija się z celem

  18. #18

    Domyślnie

    mam dylemat skąd "brać" ciepłe powietrze min 8st. O ile wydmuchiwane, schłodzone mogę usunąć szybem kominowym (mam wolny kanał) o tyle miejsce skąd zassać troszkę mnie martwi. Myślę o takich opcjach:

    1. czerpnia z garażu/wyrzut w komin wentylacyjny.....ale boję się, że garaż i tak zimny za mocno się wychłodzi i temp. spadnie poniżej minimalnych 8st i będzie lipa
    2. czerpnia w ogrzewanej ale małej kotłowni (8m2) i wyrzut do garażu. Ma to sens bo wyciągnie z kotłowni 20st a do garażu wydmucha 18st......tym samym dociepli i osuszy auta. Tylko czy kubatura kotłowni nie jest zbyt mała??


    Czy ktoś wie z PRAKTYKI jak długo PC o mocy 1,87kW grzeje ok. 300l wody?
    DIMPLEX Si14TE.....mój nowy pożeracz czasu

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał krolik2002 Zobacz post
    Czy ktoś wie z PRAKTYKI jak długo PC o mocy 1,87kW grzeje ok. 300l wody?
    O ile rzeczywiście ma 1,87kW mocy grzewczej, to podgrzanie 300litrów ciepłej od temperatury 10 do 50 st. C potrwa minimum 7,5h.
    W praktyce rzadko kiedy całe 300 litrów jest wykorzystane, więc podgrzewanie potrwa odpowiednio krócej.

  20. #20

    Domyślnie

    czyli jak napełnię wannę dla dzieci, potem dla siebie.......ciepła woda z kranu popłynie mi za kilka godzin????? Toż to jakaś kpina. Coraz mniej mi się ten patent podoba. Niestety z kim bym nie rozmawiał o swoim wyborze (Dimplex 15kW + powietrze/woda 1,87kW), każdy mówi cobym nie kombinował tylko brał "normalną" pompę
    DIMPLEX Si14TE.....mój nowy pożeracz czasu

Strona 1 z 59

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony