dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie krzewy na piaszczystą i nieurodzajną glebę

    Moja działka to jak zasypane gruzowisko. Gdzie nie wbiję łopatę to gruz , kamienie i beton. Co prawda nawiozłam trochę ziemi ( a właściwie kilka samochodów ), ale żeby był jakiś efekt to musiałabym nawieźć ok 40 dm a kasy już brak. Zastanawiam się nad krzewami liściastymi tylko nie wiem, które mają małe wymagania glebowe. Działkę mam słoneczną. Czytałam trochę na temat krzewów i myślę o krzewuszce, migdałku i pęcherznicy a może coś innego ? Będę wdzięczna za każdą radę. Chciałabym też zrobić kompozycję z różnych krzewów w jednym miejscu i tu liczę na jakieś sugestie. Dla mnie są to dopiero początki "zabawy w ogrodnika"

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    krzewuszka potrzebuje gleb żyznych, wilgotnych. na takim "żwirowisku" nie poradzi sobie. Pęcherznica - powinna dac radę, jest tyle odmian barwnych ze jest w czym wybierać:

    'Diable D'Or'



    'Diabolo'



    'Dart's Gold'



    'Luteus'



    Poza tym z krzewów liściastych nada się karagana syberyjska, berberysy (tez jest wiele barwnych odmian) perukowiec podolski, róża pomarszczona, tawuła szara, tamaryszek, śnieguliczka.

    na rabaty takie bardziej kwiatowe nadadza się trawy ozdobne, jukki, przegorzan, liatra, rudbekie, nawet piekna perowskia (o ile nie przemarznie )

  3. #3

    Domyślnie

    Czy takie krzewy skoro rosną na piaskach i nieurodzajnych glebach trzeba przy starcie ( poczas sadzenia) podsypać czymś żyżniejszym np . w dołek dać obornik ? czy tylko kopie się dół i w tak jałową ziemię wsadza roślinę?

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki Mymyk Teraz wiem czego szukać. Jak sadziłam brabanty to w dołek dawałam torf kwaśny i myślę, że teraz też dam jakąś ziemię ogrodniczą. Samo kopanie dołków to była makabra. Wyjmowałam półmetrowe głazy a w jednym miejscu musiałam odpuścić bo kilof się złamał a beton ani drgnął ( nawet moi murarze nie dali rady ). Jeszcze jedno pytanko do kiedy najpóźniej mogę sadzić krzewy i w jakiej kolejności aby kompozycja była ciekawa

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Pod Brabanty torf kwaśny?! No to nieźle je urządziłaś

  6. #6

    Unhappy

    Tak mi powiedzieli w ogrodniczym byłam pewna, że mogę im zaufać i co teraz ????

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nic, będą źle rosły.
    Żywotniki to rośliny lubiące lekko zasadowe, gliniaste podłoże i dużo wody. A nie kwaśne torfy i piaski.
    Centra ogrodnicze nie są miejscami dobrze płatnymi dla pracowników, więc nie zatrudnia się tam fachowców z reguły.

    Na piaskach sadzi się jałowce, sosny, świerki kłujce, jodły jednobrawne - z iglastych (żywopłot z jałowca chińskiego "Obelisk", "Spartan", "Monarch")
    Berberysy, rokitniki, oliwniki, tamaryszki, perukowce, lawendy, kaliny hordowiny, świdośliwy, klony jesionolistne, tatarskie i polne, amorfy, karagany, brzozy, moszenki, słonisze, głogi, szczodrzeńce, janowce, glediczje, pustokrężniki, pięciorniki, gruszę wierzbolistną, antypki, tarniny, sumaki, róże pomarszczone, gęstokolczaste, szefedrie, wierzby wawrzynkowe i płożące, śnieguliczki, tawułę trójłatkową, juki, robinie akacjowe i włochate.

    Bezwzględnie sprawdź pH gleby, bo cześć z wymienionych gatunków rośnie na kwaśnych a część na zasadowych glebach. piaski z reguły mają tendencję do zakwaszania się.

    Krzewy w donicach można sadzić póki ziemia nie jest zamarznięta.

  8. #8

    Domyślnie

    Co masz na myśli, że będą źle rosły słaby wzrost czy przebarwienia, a może podsypać czymś, aby zmienić odczyn. Jeśli zadałam głupie pytanie wybacz, ale jak już pisałam jestem laikiem.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    O żywotnikach było miliony postów. O tym jak je sadzić i w jakiej glebie Mirek pisał w każdym żywotnikowym wątku. Nie chce mi się pisać oczywistych rzeczy po raz tysięczny, poszukaj.

    A "źle rosły" oznacza przebarwienia, podatność na choroby, wolny wzrost, itd.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mymyk_KSK Zobacz post
    krzewuszka potrzebuje gleb żyznych, wilgotnych. na takim "żwirowisku" nie poradzi sobie. Pęcherznica - powinna dac radę, jest tyle odmian barwnych ze jest w czym wybierać:

    'Diable D'Or'



    'Diabolo'



    'Dart's Gold'



    'Luteus'



    Poza tym z krzewów liściastych nada się karagana syberyjska, berberysy (tez jest wiele barwnych odmian) perukowiec podolski, róża pomarszczona, tawuła szara, tamaryszek, śnieguliczka.

    na rabaty takie bardziej kwiatowe nadadza się trawy ozdobne, jukki, przegorzan, liatra, rudbekie, nawet piekna perowskia (o ile nie przemarznie )
    Fajnie,to mi sie podoba fotki i nazwy roslin kture mozna sadzic na dzialce piaszczystej,t,j 6 klasa ziemi ,a co nie wymagaja zbytnio pracy,Mymyk moze wiecej cos nazw jeszcze roslin i fotek,przyda sie jak pojade na zakupy,dziekuje i pozdrawiam,

  11. #11

    Domyślnie

    może zerkniecie jeszcze raz na moje pytanie :" czy takie krzewy skoro rosną na piaskach i nieurodzajnych glebach trzeba przy starcie ( poczas sadzenia) podsypać czymś żyżniejszym np . w dołek dać obornik ? czy tylko kopie się dół i w tak jałową ziemię wsadza roślinę? "

  12. #12

    Domyślnie

    aha i jeszcze jedno pytanko , czy znacie stronę inter. o roślinach gdzie widniałby podział właśnie na rośliny rosnące na glebach suchych , urodzajnych, ze zdjęciami oczywiście .Może wtedy nie zadręczałabym Elfirka głupimi pytaniami

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Cytat Napisał duduś Zobacz post
    czy takie krzewy skoro rosną na piaskach i nieurodzajnych glebach trzeba przy starcie ( poczas sadzenia) podsypać czymś żyżniejszym np . w dołek dać obornik ? czy tylko kopie się dół i w tak jałową ziemię wsadza roślinę?
    zawsze jest lepiej "podsypać" żyźniejszej ziemi, bo ułatwi to roślinie przenosiny z doniczki z podłożem uniwersalnym na jałowy piasek
    Generalnie - obornik i wapnowanie (byle nie jedno razem z drugim!) zawsze warto dać na piaskach, by polepszyć ich pH i strukturę. Ale to wcześniej, nie w momencie sadzenia roślin. Przy sadzeniu - zrobić spory dołek (ok. 60 cm średnicy i tyle głebokości) i wypełnić go ziemią uniwersalną albo po prostu dostępną żyzną ziemią i do tak przygotowanego dołu sadzić "kwiatki".

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    A dobrą encyklopedią roślin z własną wyszukiwarką jest ibro (internetowa baza roślin ozdobnych) i strony polskiego związku szkółkarzy. Wyszukiwarki mają w opcjach wybór rodzaju gleby, ilości wody, nasłonecznienie itp.

  15. #15

    Domyślnie

    Elfirek napisała :" Generalnie - obornik i wapnowanie (byle nie jedno razem z drugim!) zawsze warto dać na piaskach, by polepszyć ich pH i strukturę. Ale to wcześniej, nie w momencie sadzenia roślin. " - "ale to wcześniej " - tzn co wcześniej????

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Wapnowanie czy obornik daje się zwykle na jesień. Więc na wiosnę jak najbardziej można przystępować do sadzenia roślin.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony