dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 90
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    batata

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie Góralska chata do przeniesienia- dziennik bataty

    Witam w moim dzienniku budowy.
    Komentarze można wpisywać w dzienniku. Tak będzie wygodniej i będzie to dla mnie miła pamiątka. Oczywiście jeżeli bedą chętni.

    Od razu uprzedzam, że budowa to daleka przyszłość, chociaż dom już mam. Jest to góralska chata z płazów z 1951r. , której szczęśliwą posiadaczką zostałam dokładnie 3 dni temu, czyli w sobotę 22.05.2010.
    Zanim jednak dojdzie do tego, że chata stanie na docelowym miejscu, minie trochę czasu. Ile, nie mam pojęcia. Muszę zrobić projekt, potem uzyskać pozwolenie na budowę, zrobić fundamenty, a bez bicia przyznaję się, że finanse mocno się skurczyły po zakupie działki i chaty. Przysłowie 'Czas to pieniądz' ma tutaj solidne podstawy.

    Trochę historii.

    Działka:

    Od kilku lat zaczęłam marzyć o domu nad jeziorem- takim miejscu, gdzie panuje cisza, śpiewają ptaki, kot wygrzewa się na parapecie, łódeczka stoi zacumowana przy pomoście, malwy kwitną... wiecie o co chodzi.
    Pomysłem zaraziłam męża, ale na mnie spadły poszukiwania, bo mąż czasu wolnego ma niewiele.
    Ileś razy jeździliśmy w różne okolice i oglądaliśmy działki z ogłoszeń, ale zawsze coś było nie tak- albo cena, albo położenie, albo... wszystko super, ale działka bez prawa zabudowy.
    Tak minęły z dwa lata.
    Pewnego dnia w 2008 roku, na wiosnę, znalazłam w necie ogłoszenie o działce w kujawsko-pomorskim. 3ha nad jeziorem. Zdjęcia mnie oczarowały, więc wracając z Mazur od znajomych namówiłam męża, żebyśmy zrobili 50km. więcej i zajechali do miejscowości z ogłoszenia. Mąż zgodny człowiek, więc pojechaliśmy.
    Działka była już niestety nieaktualna, ale teren tak nas zachwycił, że postanowiliśmy zrobić rundę po okolicy i popytać.
    I tak trafiliśmy do 'naszego' gospodarza. Pan popatrzył, pogadał z nami i powiedział, że ewentualnie, może byłby skłonny sprzedać nam trochę ziemi z dostępem do jeziora. To było naprawdę szczęście, bo działek w tej miejscowości (takich z własną linią brzegową) kupić chyba się już nie da.
    W grudniu 2008 roku zakończyliśmy formalności notarialne i działka o powierzchni 1ha. była nasza.
    Mamy więc kawał pola (jakieś 5000m2), skarpę z drzewami, drogę nad jezioro, plac nad jeziorem (ok.2500m2) i 70m. linii brzegowej. Jest też źródełko bijące z ziemi i płynące do jeziora oraz strumyk. Na wiosnę skarpa jest błękitna od przylaszczek.
    Wszystko to leży w Parku Krajobrazowym wśród jezior i pagórków, a do miasta jest ok.2 km.

    Działka ma kształt taki, jak widać po ogrodzeniu- z lewej strony prosto schodzi do jeziora, a z prawej rozszerza się po skosie (od miejsca gdzie stoi samochód), potem prostuje i schodzi do jeziora. Ten dodatkowy klinik był potrzebny, bo skarpa jest stroma i nie byłoby jak zjechać czy wygodnie dojść nad jezioro.







    W zeszłym roku działkę ogrodziliśmy, doprowadziliśmy wodę i prąd oraz otrzymaliśmy warunki zabudowy. W tym roku zrobiliśmy przecinkę drzew na skarpie i nad jeziorem. Niestety przy tej powierzchni to kropla w morzu. Przed nami ogrom prac i kosztów, a że działka leży 170km. od miejsca zamieszkania, więc doszłam do wniosku, że trzeba coś postawić, żeby mieć gdzie schować głowę na noc. Myślałam o przyczepie, ale pomysł upadł, bo znalazłam CHATĘ.

    Historię chaty opiszę w następnym poście. Kilka osób z forum Domy z bala bardzo mi pomogło w podjęciu decyzji- bo właśnie tam pytałam czy warto i czym to się je- za co serdecznie dziękuję.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    batata

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    kruszon11 - Dzisiaj 12:19

    No to się pierwszy wpiszę., a tym bardziej jest mi miło, że dom będzie również z płazów.....

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    batata

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał batata Zobacz post
    kruszon11 - Dzisiaj 12:19

    No to się pierwszy wpiszę., a tym bardziej jest mi miło, że dom będzie również z płazów.....
    Witam ponownie.

    P.S. Udało się! - założyć dziennik, zrobić link. Jest jaki jest, ale działa i przenosi na właściwą stronę, a to najważniejsze
    Ja jednak jestem Wielki Komplikator!

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar artmach
    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Posty
    153

    Domyślnie

    Ale się Kruszon fajnie wpisał (redaktor..)..... ja się wpiszę tradycyjnie i od razu subskrybuję.
    Ostatnio edytowane przez artmach ; 25-05-2010 o 20:03

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    batata

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Dalsza część historii:

    CHATA.

    Wymyśliliśmy, że na takim terenie powinien stanąć bezpretensjonalny domek. Marzyła mi się chata mazurska- w każdym razie dom drewniany. Na forum wynalazłam namiary na domy z bala. Oglądaliśmy domy firmy Trochanowski, byliśmy na budowie takiego domu. Bardzo nam się podobało, ale musielibyśmy dysponować większą gotówką, żeby podjąć decyzję o zawarciu umowy. Bo jak już zaczyna się budowę, to terminy są krótkie (nie, że to źle, bo odwrotnie- bardzo dobrze, ale jednak pieniądze trzeba mieć, a my choć liczyliśmy w prawo i w lewo, to nijak nam nie starczało).
    Potem miałam chwile załamania i gotowa byłam kupić domek holenderski- byle tylko coś stanęło na działce i żeby można było pojechać tam na ileś dni w lecie i być 'u siebie', a nie wynajmować pokój w okolicy. I prawie taki domek kupiliśmy, ale Bozia nas widocznie strzegła- w ostatniej chwili zrezygnowaliśmy. Kosztował 32 000zł. Czyli prawie tyle, co nasza CHATA- ale przecież wartość nieporównywalna! Pod każdym względem.
    Na szczęście opowiadaliśmy różnym znajomym o naszych planach- dzięki temu jedni odwiedli nas od kupienia plastikowego domku, a drudzy...


    Znaleźli nam CHATĘ ! Byli w Zakopanem i zgadali się z właścicielem pensjonatu, że chce sprzedać dom góralski do przeniesienia. Pan kupił ten dom od ludzi, którzy lata temu wyjechali do Stanów. Mieli wrócić, więc domem zajmowali się ich rodzice, którzy mieszkają obok. I tak to trwało przez lata, aż w końcu ci ludzie zdecydowali się sprzedać, bo wiedzieli, że już nie wrócą, a rodzice z powodu wieku już nie mają sił na dbanie o chatę.
    Nowy właściciel kupił ten domek 2 lata temu i chciał w nim zrobić dodatkowe pokoje obok swojego pensjonatu. Niestety plany życiowe mu się zmieniły po rozwodzie z żoną. Musiał się trochę ograniczyć finansowo i zdecydował, że dom sprzeda, a pieniądze zainwestuje w istniejący pensjonat.

    Ostatni akapit skopiowałam z forum o domach z bali, bo po co pisać raz jeszcze to samo.
    Jako ciekawostkę opowiem dlaczego był taki pośpiech i szum zrobiony przeze mnie na forum. Otóż nasi znajomi zadzwonili do nas, że jest taki dom na sprzedaż, i że domek został właśnie wystawiony na allegro za 35 000. Obejrzeliśmy fotki, zadzwoniliśmy do sprzedawcy i zonk! ktoś już jest umówiony i jedzie obejrzeć. Pan obiecał, że oddzwoni czy ten ktoś kupił czy nie. W międzyczasie (a trwało to ok. 1 godziny) weszłam jeszcze raz na allegro, a tu następny zonk! domek sprzedany- ktoś kliknął i już. Wieczorem sprzedawca zadzwonił i potwierdził. Przykro nam było, ale niespecjalnie się zdziwiłam, bo jakoś nie liczyłam na wyjatkowe szczęście.
    Minęło kilka dni i ... telefon z Zakopanego- dzwoni właściciel domku i pyta czy nadal jesteśmy zainteresowani, bo domek kliknął jakiś nieodpowiedzialny człowiek. Kliknął, potem przyjechał i powiedział, że może teraz wpłacić 1000zł, a o resztę musi wystąpić o kredyt, ale na pewno dostanie i do końca sierpnia się rozliczy. A właściciel już zamówił jakieś wyposażenie pensjonatu, ma płatności umówione i tak długo czekać nie może, więc jeżeli chcemy obejrzeć, to on już nie będzie wystawiał ponownie i obniży nam cenę. A w allegro nie chce się już bawić, bo tam jacyś niepoważni ludzie są.
    Zdecydowaliśmy się pojechać i ... musieliśmy kupić.

    Takie cudo:



    Na razie uciekam spać, bo już padam na nos.
    Ostatnio edytowane przez batata ; 26-05-2010 o 01:11

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    batata

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał artmach Zobacz post
    Ale się Kruszon fajnie wpisał (redaktor..)..... ja się wpiszę tradycyjnie i od razu subskrybuję.
    To moja wina. I mojego gapiostwa- nie umiałam dziennika załozyć.

    Zapraszam. Chociaż na pewno nie będzie to na razie bardzo dynamiczny dziennik budowy.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar meg60
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Posty
    4.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    839

    Domyślnie

    Witam !!! Choć buduję murowańca, to zawsze podobały mi się domy drewniane, takie z klimatem. Ten wasz ma coś w sobie Kibicuję wszystkim budującym z bala, szkieletu i oczywiście tym co mają odwagę przenosić domy stare w nowe miejsca - podziwiam !! Ale wiem też, że te domy są niezwykłe. Będę trzymać kciuki i podglądać !! Pozdrawiam !

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kruszon11
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    1.292
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    357

    Domyślnie

    Cytat Napisał artmach Zobacz post
    Ale się Kruszon fajnie wpisał (redaktor..)..... ja się wpiszę tradycyjnie i od razu subskrybuję.
    To nie ja.... Samo się tak zrobiło.....

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    batata

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Kilka dodatkowych fotek mojej chatki.

    Powierzchnia dołu wynosi ok. 75m2. Po dobudowaniu 12m. ganku będzie ok.87-88m2. Na strychu jest odpowiednio mnie (skosy), ale 2 supialnie i łazienkę na pewno uda się zrobić. Wysokość pomieszczeń na parterze 2.70 czyli dość wysoko jak na chatę.



    Widok od strony wejścia.




    Drzwi wejściowe i sień. W głębi weranda.




    Sień i schody- widok od strony werandy.





    Tzw. biała izba.




    I czarna izba z piecem.



    Część strychowa do adaptacji.



    I widok z zewnątrz na część strychową.

    A teraz zacznę projektować czyli tworzyć Rysunki Małego Kazia. W zasadzie mam już narysowany projekt, ale nie nadaje się do publicznej prezentacji.
    Przerysuję porządnie i wrzucę.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    batata

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał meg60 Zobacz post
    Witam !!! Choć buduję murowańca, to zawsze podobały mi się domy drewniane, takie z klimatem. Ten wasz ma coś w sobie Kibicuję wszystkim budującym z bala, szkieletu i oczywiście tym co mają odwagę przenosić domy stare w nowe miejsca - podziwiam !! Ale wiem też, że te domy są niezwykłe. Będę trzymać kciuki i podglądać !! Pozdrawiam !
    Witaj, Meg.
    Trzymaj kciuki, bo będą potrzebne. Niby nie święci garnki lepią, ale my się zupełnie nie znamy na domach do przeniesienia. Mamy rok na naukę.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar meg60
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Posty
    4.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    839

    Domyślnie

    Wow !!!! Cudo !!!! A piec........zaje....fajny !!! A tak wogóle to - szkoda gadać - zazdroszczę !!!

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    batata

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Wklejam projekt czyli Rysunki Małego Kazia.

    Poniżej to, co wymyśliliśmy w ciągu ostatnich kilku dni.
    Na razie parter. Piętro muszę rozrysować. Stroną techniczną zajmie się architekt, ale chcielibyśmy, żeby tak mniej więcej wyglądała nasza chata w środku. Dodaliśmy ganek w którym zmieści się kotłownia i pralka oraz wiatrołap z szafą i starym kufrem na którym można usiąść na chwilę.
    A! No i oczywiście zadaszony taras na którym będzie można siedzieć nawet w czasie deszczu. I na upały też się przyda.




    A tu istniejący układ chaty- bardzo prosty- sień z werandą i dwie izby.




    Projekt piętra (dodany 06.06..10)
    Ostatnio edytowane przez batata ; 06-06-2010 o 22:50

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    batata

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał meg60 Zobacz post
    Wow !!!! Cudo !!!! A piec........zaje....fajny !!! A tak wogóle to - szkoda gadać - zazdroszczę !!!


    Cieszę się, że Ci się podoba.

    Z pieca chcę zrobić kominek. Tzn. wykorzystać kafle. Wiem, że można znaleźć teraz ładniejsze, ale przecież TE kafle należą do TEJ chaty.
    Może uda się też zrobić coś w rodzaju duchówki czyli takie miejsce przy kominku, gdzie można włożyć naczynie z jedzeniem, żeby nie stygło. Zobaczymy jak się wyrobimy z miejscem.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    batata

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Jedna ważna sprawa- w ferworze zakupu chaty i zakładania dziennika (obie czynności podniosły mi ciśnienie )- zapomniałam o najważniejszym czyli przedstawieniu się.

    Mam na imię Beata, a mój mąż Jacek.
    Naszą pasją jest ogród- uwielbiamy kopać, sadzić, planować nowe rozwiązania, ale nasz przydomowy ogród ma tylko 900m, więc możliwości mamy ograniczone. Tym bardziej, że ten ogód jest już w zasadzie zrobiony i wiele w nim się nie zdziała- tylko wtedy, jak się jedno wytnie, to można posadzić coś innego.

    Dlatego cieszymy się z zakupu tego 1ha. nad jeziorem, bo tam będziemy mogli poszaleć i to w zupełnie innym stylu- wielkie dzikie róże (poniżej wypiszę ku pamięci wybrane), czeremchy, brzozy, głogi, derenie, kaliny, lilaki, wierzby, szakłaki- czyli wszystko to, co rośnie duże i nie pasuje do niewielkiego ogrodu pod miastem. Jak ktoś zna jeszcze inne fajne rośliny w tym stylu, to niech podrzuci nazwy.

    ---------------------------------------------------------------------------------------------

    Róże:
    pnące, do lasu
    - lykkefund- białokremowa, 6-8m, silny zapach, podwójne, czerwiec
    -rosa helenae semipleny- biała, 8m, delikatny zapach, półpełne, czerwiec
    -rosa rubrifolia nova- ciemny róż, 1,2-2,1m, na każdą glebę, cień, pojedyńcze, czerwiec (owoce dla ptaków!)

    parkowe
    -fruhlinsgold- j. żółta, 2-2,5m, b,silny zapach, podwójne, maj- p. czerwca
    -rose de resht- purpurowa, b.silny, pełne, powtarza kwitnienie, 1-1,2m (konfitury!) Do sadzenia w grupach.
    -parkfuer- szkarłatnoczerwona,3-5m, delikatny zapach, pojedyńcze.

    żywopłot
    -rosa canina- białoróżowa, 1-3m, silny zapach, pojedyńcze, maj
    -rosa rugosa agnes- bursztynowożółta, 2m, b.silny zapach, pełne, maj, cień
    -maiden's blush- jasnoróżowa, 1,5-2,5m, b.silny zapach, pełne, koniec czerwca
    -nevada- białokremowa,1,2-1,5, delikatny, pojedyńcze, maj-czerwiec (bez kolców)
    -stanwell perpetual- białokremowa do różowej, 1,8-2,40, delikatny zapach, pełne, powtarza kwitnienie, cień (gęste kolce)
    -rosa rugosa hansa- różowoczerwona, 1,2-1,8m, b.silny zapach, pełne, powtarza kwitnienie

    Wszystkie wytrzymują b.niskie temperatury (podobno) i są niekłopotliwe.
    Ostatnio edytowane przez batata ; 23-08-2013 o 13:21

  15. #15

    Domyślnie

    Bardzo fajna działka i chatka.

    Mam tylko nadzieję, że owa linia brzegowa nie oznacza ogrodzenia do samej wody albo nawet kilka metrów w głąb?

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kala67
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    9.703
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1353

    Domyślnie


    .....i co ja moge napisac???
    poprostu zajefajna chata!!!!!!!!!!!!
    Witaj batata
    będę zagladać i kibicować!!!

  17. #17

    Domyślnie

    domek piękny, już to piałam w innym temacie. Mam nadzieje ze przeniosą go sptrawnie i nie popsują nic po drodze, bo domek palce lizać

  18. #18

    Domyślnie

    no batata dzienniczek się rozbuchał w posty .
    zerknąłem na plan dobrze to sobie wykombinowaliście nie wiem co rozumiecie pod słowem kotłownia ale jeśli tam ma być komin to odpada ze względów technicznych z drugiej strony to po co wam kotłownia jeśli kominkiem w salonie zagrzejecie całą chatę a i jeszcze ciepła woda z tego będzie , na pewno będzie troszeczkę więcej miejsca zajmował bo kominek kominkiem a komin musi stać plus trochę miejsca przy nim na rury i takie tam ustrojstwa.zasada usadowienia komina taka im bliżej szczytu dachu tym lepiej.
    Pewnie parę rzeczy będzie trzeba zmienić nieznacznie bo np z kuchni i łazienki trzeba poprowadzić wentylację ku górze więc jeszcze bym pion wentylacyjny postawił za drzwiami łazienki no ale to będzie wiedział architekt jak zrobić dobrze a jakby co to masz ,mamy forum i będzie można sobie podyskutować.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar AgaJeżyk
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    3.871
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    84

    Domyślnie

    No to jeszcze ja się buchnę

    Będę podglądać ...bo subskrybcję już odpaliłam ... pozwolicie ?

    Trzymam kciukasy za pomyślne przeprowadzenie tej "przeprowadzki"
    "Zbudować dom z nadziei chcę..."

    Jeżykowa chatka
    Jeżykowa chatka - komentarze

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    batata

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał osioek Zobacz post
    Bardzo fajna działka i chatka.

    Mam tylko nadzieję, że owa linia brzegowa nie oznacza ogrodzenia do samej wody albo nawet kilka metrów w głąb?
    Witam w góralskiej chacie nad jeziorem.

    Na razie ogrodziliśmy się tak do 2m. od jeziora. Są jednak sąsiedzi, którzy mają ogrodzenie do samej wody i tablice 'Teren prywatny!'.

    My planujemy zostawić te 2m, a na początku drogi nad jezioro zrobić jeszcze jedno ogrodzenie i niską bramę- wszystko z drewna i w takim samym stylu jak będzie ogrodzony front działki- typu ranczo na 4 dechy. Chodzi o to, że gdyby ktoś 'zaplątał się' na brzeg, to żeby pies/psy nie miały możliwości wygryźć mu tego i owego.
    Tablice może postawimy, bo co innego przejść wzdłuż brzegu, a co innego pić piwo i grilować na moim placyku.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony