dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 93
  1. #41

    Domyślnie

    A ja mam pytanie odnośnie łączenia podłogówki ze ściennym.

    Mam zbyt małą powierzchnię grzewczą na podłodze w łazienkach i chciałbym część pętli z podłogi położyć na ścianie.
    Czy są jakieś przeciwskazania?
    Pętla około 70 m i 10-15 m z tego na ścianę. Średnica rurki 16mm, na ścianie w najwyższym punkcie byłby odpowietrznik.

  2. #42
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Tak wygląda rozkład temperatur w ogrzewaniu płaszczyznowym :



    Ostatnio edytowane przez animuss ; 26-03-2012 o 12:23

  3. #43
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu.int Zobacz post
    Ciekawe jak by to wyglądało gdyby ściana grzała tylko dolną częścią (od 0m do max 1,5m) i z góry był nawiew WM? W zasadzie nawiewy WM również będą miały wpływ na podłogówkę.
    Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się najbardziej zbliżonym rozkładem temperatur do ideału ,oraz najmniejszym przenoszeniem cząsteczek kurzu.

  4. #44
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu.int Zobacz post
    Niewątpliwie ale cały czas mówimy o pomieszczeniu bez sztucznie wywołanego ruchu powietrza. WM już tutaj dużo namiesza. Ciekawe jak by te krzywe wyglądały też dla nagrzewania kanałowego od góry.
    Przy ściennym nagrzewaniu kanałowym od góry nie przyniosło by efektu tu i tak jest ciepłe powietrze więc to dodatkowe nagrzewanie w banie czytać -(głowę).
    A WM usuwa zużyte cieplejsze powietrze niż przy OP -(Ogrz.Podłog.)

  5. #45
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu.int Zobacz post
    WM (bez ogrzewania kanałowego) z nawiewami od góry chłodniejszego powietrza będzie spychać cieplejsze warstwy ku dołowi i spowoduje niezłą cyrkulację więc krzywe będą wyglądać inaczej. Poza tym WM w większości ma wyciągi w tzw. "brudnych" pomieszczeniach (łazienki, ubikacje, kuchnie itp.), które są zazwyczaj zamykane więc do nich powietrze przedostaje się przez podcięcia w drzwiach czyli dołem więc raczej nie będzie to cieplejsze powietrze.
    Od kiedy cięższe idzie do góry. Raczej odwrotnie ,chłodne powietrze opadnie na dół obniży jeszcze temperaturę w dolnej strefie a te zużyte cieplejsze nadal będzie kłębić się pod sufitem.A co to za wentylacja co ma tylko nawiewy. W czasie wędrówki przez pomieszczenia i tak powietrze ogrzeje się i pod sufitem w innym pomieszczeniu będzie tak samo ciepłe ,wszystkie pomieszczenia będą miały ścienne ogrzewanie więc rozkład temperatur będzie identyczny .
    http://www.projektoskop.pl/a-6986-od...ca-fasada.html
    http://www.projektoskop.pl/a-6222-sy...entylacji.html
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 26-03-2012 o 16:27

  6. #46
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu.int Zobacz post
    To oczywiste, że w stabilnym pomieszczeniu cieplejsze u góry jednak WM zaburza ten stabilny obraz, zwłaszcza, że jej wydajność zmienia się w czasie i to zupełnie inaczej niż momenty grzania ścian więc krzywe na pewno nie będą takie idealne jak na wykresach. Wcześniej pisałem, że WM ma zazwyczaj wywiewy w pomieszczeniach, do których powietrze dostaje się dołem więc tym bardziej idealna cyrkulacja jest zaburzona i rozkłady temp. odmienne od laboratoryjnych.
    Nie ma poparcia co do twojej interpretacji ,a jeżeli się mylisz to ty poniesiesz konsekwencje .
    Instalacje ogrzewania robi się na wiele lat i nie są to tanie inwestycje.

  7. #47
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Tak wygląda rozkład temperatur w ogrzewaniu płaszczyznowym :



    Nie jest to czasem tak, że podłogówka, dzięki swojemu uprzywilejowanemu
    usytuowaniu, może działać na najniższych parametrach temperatury?
    Ogrzewanie ścienne powinno mieć temperaturę wyższą, tak by skutecznie
    zadziałało promieniowanie podczerwone? Oczywiście sufit, w tych moich
    gdybaniach, powinien mieć temperaturę najwyższą ? Zaznaczam, że sobie
    gdybam, widząc,że mam do czynienia z osobami dość w temacie zaawansowanymi...

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Nie jest to czasem tak, że podłogówka, dzięki swojemu uprzywilejowanemu
    usytuowaniu, może działać na najniższych parametrach temperatury?
    Ogrzewanie ścienne powinno mieć temperaturę wyższą, tak by skutecznie
    zadziałało promieniowanie podczerwone? Oczywiście sufit, w tych moich
    gdybaniach, powinien mieć temperaturę najwyższą ? Zaznaczam, że sobie
    gdybam, widząc,że mam do czynienia z osobami dość w temacie zaawansowanymi...
    Podobnie jak podłogówka również ogrzewanie sufitowe może działać na dowolnych temperaturach.
    Powietrze w obu przypadkach ogrzewa się tylko od powierzchni stałych, z których emitowane jest promieniowanie podczerwone oraz od tych na które pada promieniowanie podczerwone.
    Te rysunki są trochę przejaskrawione, ponieważ trzeba pamiętać, że charakterystyki w obu przypadkach zawierają się w przedziale +-2*C wzdłuż wysokości pomieszczenia. Decydujące znaczenie ma jak zwykle gęstość mocy emitowanej z płaszczyzny grzewczej, które rzecz jasna zależy od temperatury wody w wężownicy, ale również od oporu przewodzenia ciepła warstw nad wężownicą w kierunku przepływu strumienia ciepła. Z natury rzeczy ogrzewanie sufitowe ma znacznie mniejsze opory na drodze przepływu ciepła niż podłogówka, za to ma większą akumulacyjność ciepła, która wpływa na jego większą bezwładność w stosunku do podłogówki, częściowo niwelowaną poprzez naturalną lub wymuszoną wymianę powietrza w pomieszczeniu.

    nilsan
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  9. #49
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Kurde nie łapię...Akumulacyjność będzie taka jaką zrobimy. Niezależnie od miejsca.
    Z kolei wymiana powietrza w pomieszczeniu, niweluje cokolwiek w czymkolwiek,
    bez względu na usytuowanie...

    Zaletą podłogówki jest to, że zanim ciepło z niej emitowane ucieknie, po drodze
    załapiemy się my i przedmioty na jego drodze. Z sufitu może nie dotrzeć, bo
    wydmuchamy je np WM. Stąd wzięło się moje przypuszczenie, że sufit musi
    bardziej "dawać" niż podłoga. Na chłopski rozum oczywiście biorąc...

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Kurde nie łapię...Akumulacyjność będzie taka jaką zrobimy. Niezależnie od miejsca.
    Z kolei wymiana powietrza w pomieszczeniu, niweluje cokolwiek w czymkolwiek,
    bez względu na usytuowanie...
    No nie, bo w standardowej podłogówce ciepło jest akumulowane w 6cm warstwie betonu i okładzinie, natomiast w grzejniku sufitowym (GS) w 3cm warstwie tynku i całej konstrukcji stropu.

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Zaletą podłogówki jest to, że zanim ciepło z niej emitowane ucieknie, po drodze
    załapiemy się my i przedmioty na jego drodze. Z sufitu może nie dotrzeć, bo
    wydmuchamy je np WM. Stąd wzięło się moje przypuszczenie, że sufit musi
    bardziej "dawać" niż podłoga. Na chłopski rozum oczywiście biorąc...
    WM wyciąga powietrze,a nie promieniowanie podczerwone. To ostatnie dotrze do każdej płaszczyzny w polu widzenia GS.
    WM zintensyfikuje jedynie wymianę ciepła z powierzchni grzejnika sufitowego na drodze konwekcji wymuszonej, o ile kratka wywiewna znajduje się w pomieszczeniu z GS. Jeżeli nie to ten problem nie występuje.

    nilsan
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  11. #51

    Domyślnie

    A ja ponawiam moje pytanie odnośnie łaczenia podłogówki ze ściennym. Jeśli ktoś widzi przeciwskazania niech powie.

    Cytat Napisał sojek1 Zobacz post
    A ja mam pytanie odnośnie łączenia podłogówki ze ściennym.

    Mam zbyt małą powierzchnię grzewczą na podłodze w łazienkach i chciałbym część pętli z podłogi położyć na ścianie.
    Czy są jakieś przeciwskazania?
    Pętla około 70 m i 10-15 m z tego na ścianę. Średnica rurki 16mm, na ścianie w najwyższym punkcie byłby odpowietrznik.

  12. #52

    Domyślnie

    po co Ci jakiś odpowietrznik ? nie komplikuj prostych rzeczy. u mnie wszystkie pętle ściennego działają tylko na jednym odpowietrzaczu zainstalowanym przy rozdzielaczu. oczywiście, wszystko było odpowietrzane przy uruchomieniu.
    a wracając do Twojego pytania, to oczywiście, że możesz łączyć a nawet powinieneś, skoro po podłodze Ci brakuje.
    desmear

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał desmear Zobacz post
    po co Ci jakiś odpowietrznik ? nie komplikuj prostych rzeczy. u mnie wszystkie pętle ściennego działają tylko na jednym odpowietrzaczu zainstalowanym przy rozdzielaczu. oczywiście, wszystko było odpowietrzane przy uruchomieniu.
    a wracając do Twojego pytania, to oczywiście, że możesz łączyć a nawet powinieneś, skoro po podłodze Ci brakuje.
    A jaką rurke pociągnąłeś w ścianie 16 czy 14?
    Boje się że przy 16 może się nie odpowietrzyć.
    Z łazienką na parterze nie będzie problemu bo podłącze ją pod rozdzielacz na piętrze natomiast obawiam sie, że na pietrze pętla może mieć problemy z odpowietrzaniem.

  14. #54

    Domyślnie

    wszędzie (podłoga, ściany) ciągnęli tę samą 16mm
    desmear

  15. #55
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    radek r

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    łódź
    Posty
    3

    Domyślnie

    Na początek dzień dobry
    Czy mógłby ktoś udzielić mi informacji na temat umieszczania odpowietrzników przy ogrzewaniu ściennym. Hydraulik który ma u mnie robić m.in. takie ogrzewanie twierdzi , że odpowietrzanie nie jest potrzebne , że taka instalacja tak jak podłogówka się nie zapowietrza , ale jak będę się upierał to zrobi odpowietrzenie na dole rurki odpływowej. Nie znam się na tym , ale wydaje mi się , że raczej taki odpowietrznik powinien być zrobiony na "górze" całego układu, ale może się mylę .Pytam bo nie znalazłem odpowiedzi na forum . Drugie pytanie to o regulację temperatury . Czy powinien być zawór na takiej ścianie ( hydraulik twierdzi , że mogę regulować w rozdzielaczu) . Trzecie pytanie czy tynk może być zwykły cementowo- wapienny , taki z agregatu(gotowa mieszanka np baumit). Z góry dziękuję za odpowiedź.

  16. #56
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Bez odpowietrznika.
    Można (wskazane) zamontować siłowniki na rozdzielaczu oraz termostaty w pomieszczeniach.
    Tynk może być cem.-wap. z siatką z włókna szklanego o wielkości oczek 7mmx7mm. Zakładka siatki 10cm, na granicy pow.ogrzewanej z nieogrzewaną 25cm. Tynk nakładać w dwóch warstwach mokre na mokre. Minimalna grubość tynku ponad rury to 10mm.
    W fazie wiązania tynku rozpocząć ogrzewanie przez minimum 12h, maksymalną temperaturą zasilania.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  17. #57
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    radek r

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    łódź
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dziękuję za szybką odpowiedź . Ale czy naprawdę takie instalację sie nie zapowietrzają
    A jeśli się zapowietrzy to co zrobić ? Druga rzecz to w chwili robienia tynków nie będę miał jeszcze pieca , więc nie będę mógł wygrzewać instalacji. Czy to czymś grozi , np popękaniem tynku

  18. #58
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Po pierwsze z czego ma się wziąć powietrze w instalacji?
    Po drugie prędkość wody w rurce powinna zapewniać porywanie bąbelków powietrza (nastawy).
    Również mieliśmy taki przypadek, że nie było czym grzać i przy ogrzewaniu ściennym Lago (miedziane) nie zauważyliśmy spękań tyku.
    Wygrzewanie mokrego tynku ma za zadanie go spękać aby tynkarza mogli go "poprawić" - to jest normalna procedura.
    Warto zrobić dylatacje.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  19. #59
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    radek r

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    łódź
    Posty
    3

    Domyślnie

    dziekuję jeszcze raz za odpowiedz

  20. #60
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    cita

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    3

    Domyślnie

    Kto mi zwiezle odpowie dlaczego nie daje sie izolacji termicznej bezposrednio pod rurkami na scianie, zeby zapobiec ogrzewaniu sciany do zewnatrz?

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony