dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tur555

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    3

    Domyślnie Wyburzenie ściany w bloku - od czego zacząć ?

    Witam serdecznie jest to mój pierwszy post , mam nadzieję że w dobrym dziale.
    Chciałbym połączyć pokój z kuchnią , dzieli go 10cm ścianka. Blok został zbudowany w latach 50 - 60 obecnie jest to wspólnota mieszkaniowa , czy można wyburzyć taką ściankę , czy trzeba jakieś zezwolenie , kogoś powiadomić , kompletnie nie wiem od czego zacząć - proszę o radę.

  2. #2

    Domyślnie

    Witam
    Podstawą jest zidentyfikowanie czy masz do czynienia ze ścianą nośną czy też działową - najlepiej poprosić o pomoc w tym fachowca (osobę z uprawnieniami budowlanymi, architekta, może kogoś z działu technicznego zarządcy nieruchomości, itp.). Pytanie też jaki to blok - ile pięter, na którym Ty jesteś?
    Rozważmy wariant "bardziej optymistyczny" - czyli ścianka działowa, w niewysokim bloku . Jeśli mieszkanie jest własnością hipoteczną, to w zasadzie możesz działać bez żadnych zezwoleń, powiadomień (oprócz "grzecznościowego" uświadomienia sąsiadów ) - inaczej ze ścianą nośną, która stanowi element nieruchomości wspólnej, a jej ruszenie narażone jest już na wiele więcej komplikacji
    Ostatnio edytowane przez pjasio253 ; 29-05-2010 o 21:52

  3. #3

    Domyślnie

    Ja mam ten sam problem, tylko w mojej kamiennicy nik nie wie, która o ścianka nośna, a która działowa

    Po oględzinach mamy pewne przypuszczenia.
    I będę burzuc sciankę miedzy pokojem a kuchnią ma jakies 5m długosci i kawałek (2,5m długosci) ścianki domniemenej nośnej, ale tam planujemy zamontowac legary i ponoc to jest bezpieczne, zgadza się?

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Kaniek

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    3

    Domyślnie

    Myślę, że wypadałoby dowiedzieć się na początku "anonimowo" w administracji jak to wygląda w danej spółdzielni. Znajdąc życie, administracja czy spóldzielnia nie zgodzi się na takie rzeczy dlatego zaznaczyłem aby najpierw po prostu "dopytać się" wcześniej jako "Marek Jurek"
    Tu była reklama [ Regulamin Forum, pkt 2.4.c ]

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gormiti Zobacz post
    Ja mam ten sam problem, tylko w mojej kamiennicy nik nie wie, która o ścianka nośna, a która działowa

    Po oględzinach mamy pewne przypuszczenia.
    I będę burzuc sciankę miedzy pokojem a kuchnią ma jakies 5m długosci i kawałek (2,5m długosci) ścianki domniemenej nośnej, ale tam planujemy zamontowac legary i ponoc to jest bezpieczne, zgadza się?
    ponoć? na forum szukasz potwierdzenia wyburzenia ściany nośnej zastępując ją legarami? Dla mnie to jakaś bzdura jest...
    Na likwidację fragmentu ściany nośnej potrzebne jest projekt i PnB. I nie chodzi o danie legarów a raczej belki przenoszącej obciążenia znad zlikwidowanego odcinka ściany na jej pozostałe odcinki. No chyba, że u Ciebie legar (zwykle drewniany podkład pod podłogę) to właśnie belka. Ale w takim przypadku należy zestawić obciążenia i dobrać odpowiedni profil i określić sposób zamocowania, a więc wykonać projekt budowlany.


    tur555 - zwykle ściany tej grubości to ścianki działowe. Istniały jednak technologie (właśnie w tym okresie), w których żelbetonowe ściany o takiej grubości przenosiły obciążenia. Najlepiej poprosić osobę uprawnioną (inż budownictwa, ew. architekt)
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  6. #6

    Domyślnie

    Kaniek ja mówiłam u zarządcy i to wcale nie anonimowo, że będe ścianki wewnątrz mieszkania wyburzac to nic nie powiedzieli i o pozwoleniach nie wspomnieli

    robercie skiek użyłam słowa legar bo takie usłyszałam od budowlanców, a chodzi o konstrukcje stalową, która dokładnie tak jak piszesz przejmie na siebie ciężar . I tak jak wspomniałam wczesniej mojego zarządcy nic a nic to nie interesuje Ja prosiłam o plany kamiennicy jaka ściana jes jaka i nic takiego nie mają U nas sytuacja jest troszke zamieszana bo własciele lokali ( czyli ja) maja innego zarządce, a osoby z niewykupionymi mieszkaniami maja innego. U tego drugiego tez sprawdzałam i też nie mają takich planów.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzej_ar

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    79
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nic o pozwoleniach nie wspomnieli bo im one niepotrzebne.
    To inwestor jest zobowiązany takie uzyskać.
    Co więcej przy wspólnotach jeśli robimy projektem i PnB to trzeba w zasadzie o 1 egz. dokumentacji więcej robić - właśnie dla celów archiwalnych i dołączenia do KOB. To samo dotyczy kopii PnB...
    Jeśli nie ma dokumentacji archiwalnej to zlecając projekt trzeba też zlecić wykonanie inwentryzacji w zakresie niezbędnym do wykonania projektu - po to żeby potem extra nie dopłacać

  8. #8

    Domyślnie

    O to się jeszcze dopytam dzięki

    O inwentaryzacje pytałam juz kiedyś, ale nie ma ich u mojego zarządcy, są u tego drugiego od mieszkan komunalnych. Musze się tam wybrac

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Każdy fachowiec jest w stanie sprawdzić czy ściana jest nośna czy działowa. Działowe są budowane w inny sposób na łączeniu z sufitem.

  10. #10

    Domyślnie

    Juz wszystko sprawdzone i dogadane ... teraz tylko 5 chłopa do tego żelastwa potrzeba i dzwigu, który to przez okno wtransportuje
    Nosnej ruszam w koncu tylko 1,2m, a działowej 5,5m.

  11. #11

    Domyślnie

    Osobiście łączyłem łazienkę z toaletą. Trochę to trwało, niektórzy sąsiedzi zareagowali trochę nerwowo, ale "operacja" się udała. Wypelniłem betonowym praktycznie cały zamówiony na tę okolicznośc kontener (5 m3). Wynosiłem gruz wiadrami do windy, później juz "tylko" kilka schodków z parteru do wyjścia i mogłem wracac po kolejną "porcję" gruzu. Po 3 dniach intensywnego noszenia marzyłem o tygodniowym odpoczynku.

    W kamienicy bez windy sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Dopytaj o mozliwośc wypożyczenia "rękawa", ale to pewnie parę złotych będzie kosztowało. I koniecznie zorganizuj sobie pomocników.
    tak czy inaczej, powodzenia
    Wyedytowany, a szkoda...

  12. #12

    Domyślnie

    Na całe szczescie to 1 piętro ... z gruzem juz zaczelismy manewry, kujemy niektóre tynki ... narazie składujemy gruz obok piwnicy ... kontener najwiekszy zamówie jak juz scianki polecą. U nas podstawiaja taki zamówiony kontener tylko na 4 dni, wiec w zyciu bysmy z cała gruzową robotą nie wyrobili. U nas nic procz noszenia nie wchodzi w gre. Z jednej strony okien są dwa daszki, a z drugiej 2m od bloku ulica ... moglibysmy kogos lub cos przy takich manewrach jak rękaw czy kołowrotek itd uszkodzic. Lepiej nie Do gruzu mam 3 osoby

  13. #13

    Domyślnie

    My wyburzyliśmy 4 ściany w naszym mieszkaniu. Były tak krzywe, że gdybyśmy chcieli je wyrównać, to poszło by więcej pieniędzy na materiał niż przy postawieniu nowych. U nas ściany zewnętrzne są ścianami nośnymi (te w których są okna i drzwi wyjściowe) więc nie było problemu. W Spółdzielni Mieszkaniowej nawet hydraulik wiedział które to nośne Mimo wszystko ostrzegam- należy podeprzeć czymś sufit w trakcie usuwania ścian. Nasz blok jest z roku 1969 lub 1970. Przy usuwaniu jednej ze ścian popękała sąsiadce z góry jej ściana (ups).

  14. #14

    Domyślnie

    Ja mam taki lokal - czyli tzw. własność hipoteczna, blok zarządzany przez spółdzielnię i do wyburzenia ściany działowej zażądali sobie opinie biegłego!

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mike8 Zobacz post
    Ja mam taki lokal - czyli tzw. własność hipoteczna, blok zarządzany przez spółdzielnię i do wyburzenia ściany działowej zażądali sobie opinie biegłego!
    Żądać sobie sobie może, ale bezprawnie. Nie jest to element konstrukcyjny, służy wyłącznie dla Twojego użytku, nie jest więc częścią wspólną i wspólnocie ani spółdzielni nic do tego.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał KamillaDeMon Zobacz post
    My wyburzyliśmy 4 ściany w naszym mieszkaniu. Były tak krzywe, że gdybyśmy chcieli je wyrównać, to poszło by więcej pieniędzy na materiał niż przy postawieniu nowych. U nas ściany zewnętrzne są ścianami nośnymi (te w których są okna i drzwi wyjściowe) więc nie było problemu. W Spółdzielni Mieszkaniowej nawet hydraulik wiedział które to nośne Mimo wszystko ostrzegam- należy podeprzeć czymś sufit w trakcie usuwania ścian. Nasz blok jest z roku 1969 lub 1970. Przy usuwaniu jednej ze ścian popękała sąsiadce z góry jej ściana (ups).
    Mój blok jest z 1970 roku. mieszkam na parterze i chcę zlikwidować metalową futrynę. Grubość ściany 10 cm. Nad futryną jest zbrojenie. Czy mogę usunąć?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.777

    Domyślnie

    Pewnie jest to ścianka działowa, np. z cegły 6,5cm + 2 x tynk = 10cm.
    Zbrojenie (np. 2 pręty fi 6-8-10mm) dotyczy nadproża nad ościeżnicą.
    Jeżeli jest to ścianka działowa to możesz usunąć. Jeżeli jest to ścina nośna (mało prawdopodobne) to też bo jest nadproże a ościeżnica nie jest elementem nośnym.
    Ale... powinien ktoś biegły w tych sprawach to obejrzeć i potwierdzić.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Malga2 Zobacz post
    Mój blok jest z 1970 roku. mieszkam na parterze i chcę zlikwidować metalową futrynę. Grubość ściany 10 cm. Nad futryną jest zbrojenie. Czy mogę usunąć?
    Sciana jest z betonu i widać że ma pręty więc uzbrojona. W przedpokoju jest taka sama sciana i bez ościeżnicy.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.777

    Domyślnie

    Zamieść rzuty pomieszczeń i zdjęcia.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony