dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Podłoga w starym domu na piachu

    Dzień dobry wszystkim;
    Bardzo proszę o pomoc i podpowiedz jak wykonać podłogę w starym domu murowanym w którym były legary na piachu.
    Wiem że temat był kilkukrotnie poruszany ale dość dawno i nie mogę z zebranych informacji ułożyć planu działania a informacje do tamtych użytkowników pozostały bez echa.
    Sprawa dotyczy pokoju na parterze a sytuacja wygląda następująco:
    Zerwana stara podłoga drewniana i obecnie mam piaskownicę w pokoju. Różnica pomiędzy dnem a poziomem starej podłogi to 30 cm. Fundamenty mają izolację poziomą.
    Pewnie będę zamawiał beton bo nie mam za bardzo warunków gdzie i jak zrobić a różnica cenowa tez nie jest znacząca.
    Pytanie - ten piach ubić i czy na ten piach od razu beton chudziak (10 cm) czy wysypać keramzyt (z 10 cm) na to pierwsza warstwa betonu chudziak (10cm) a moze folia izolacyjna pod spód ? Potem dodatkowa izolacja - folia, zbrojenie(siatka) i druga warstwa betonu (10cm)? Jak z wylewką przy fundamentach - trzeba zrobic dylatację (na wszystkich warstwach?). Wiem ze można też robić ze styropianem. Co lepsze styropian czy keramzyt?
    Bardzo proszę o podpowiedzi.

  2. #2
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Nawet jak byś na ten piach wysypał bezpośrednio z 5 worków lub więcej cementu wymieszał grabiami ubił-zawibrował położył dwie warstwy grubej foli budowlanej na niej styropian na zakładkę 5x5 cm lu jeszcze więcej a jak już przy tym jesteś to nawet się nie zastanawiaj i kładź rurki pex do podłogówki bo to grosze a ogrzewanie najlepsze z najlepszych a tam na dole pod folią natura zrobi swoje jak cenent naciągnie wilgocią . wylewkę na styropianie to najlepiej ekipa z mixokretem u mnie za 100m2 wzięli 2300 zł .

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za podpowiedź.
    No właśnie jak dzwoniłem do firm z betonem - to problemem jest tu ilość betonu- jakbym robił strop czy cały dół to nie ma problemu a tu jeden pokój 3,9X4m stąd potrzebne mi będzie 1-1,4 m3 a to minimalna ilość w jaką chcą się bawić.Wiec zabawy dużo a powierzchnia mała
    Czyli można ubić piach i na to wysypać składniki wymieszać i będzie ok>? Kurcze trochę mi to zburzyło całą konstrukcję )
    To jest dom murowany na działce- ale docelowo jest plan tu zamieszkać stąd chciałbym to zrobić tak żeby za 10 lat nie wyszło mi coś albo nie zawaliło się , pękło itp.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek098 Zobacz post
    Dzień dobry wszystkim;
    Bardzo proszę o pomoc i podpowiedz jak wykonać podłogę w starym domu murowanym w którym były legary na piachu.
    Wiem że temat był kilkukrotnie poruszany ale dość dawno i nie mogę z zebranych informacji ułożyć planu działania a informacje do tamtych użytkowników pozostały bez echa.
    Sprawa dotyczy pokoju na parterze a sytuacja wygląda następująco:
    Zerwana stara podłoga drewniana i obecnie mam piaskownicę w pokoju. Różnica pomiędzy dnem a poziomem starej podłogi to 30 cm. Fundamenty mają izolację poziomą.
    Pewnie będę zamawiał beton bo nie mam za bardzo warunków gdzie i jak zrobić a różnica cenowa tez nie jest znacząca.
    Pytanie - ten piach ubić i czy na ten piach od razu beton chudziak (10 cm) czy wysypać keramzyt (z 10 cm) na to pierwsza warstwa betonu chudziak (10cm) a moze folia izolacyjna pod spód ? Potem dodatkowa izolacja - folia, zbrojenie(siatka) i druga warstwa betonu (10cm)? Jak z wylewką przy fundamentach - trzeba zrobic dylatację (na wszystkich warstwach?). Wiem ze można też robić ze styropianem. Co lepsze styropian czy keramzyt?
    Bardzo proszę o podpowiedzi.
    byłoby dobrze gdybyś przedstawił przekrój tej konstrukcji podłogowej.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekkur Zobacz post
    byłoby dobrze gdybyś przedstawił przekrój tej konstrukcji podłogowej.
    taaaaaaaaaaaa....
    Opisałem sytuację chyba najprościej jak się da. Czytajmy ze zrozumieniem
    Gdybym miał przekrój tej konstrukcji to bym się nie pytał czy najpierw beton czy styropian czy folia, dylatacja itp. -
    Odpowiedź ?- brak przekroju i brak podłogi, brak pomysłu dlatego pytam tutaj może ktoś pomoże i podpowie jak w "praktyce- w życiu" wychodzą takie prace.

    Przepraszam bardzo ale

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek098 Zobacz post
    taaaaaaaaaaaa....
    Opisałem sytuację chyba najprościej jak się da. Czytajmy ze zrozumieniem
    Gdybym miał przekrój tej konstrukcji to bym się nie pytał czy najpierw beton czy styropian czy folia, dylatacja itp. -
    Odpowiedź ?- brak przekroju i brak podłogi, brak pomysłu dlatego pytam tutaj może ktoś pomoże i podpowie jak w "praktyce- w życiu" wychodzą takie prace.

    Przepraszam bardzo ale
    chodziło mi tylko i wyłacznie o przekrój czyli szkic wykonany przez Ciebie, jak to wyglada z naniesionymi wymiarami. Nie prosiłem o plany budynku. po prostu chciałem pomóc najlepiej jak mogłoby to być możliwe.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekkur Zobacz post
    chodziło mi tylko i wyłacznie o przekrój czyli szkic wykonany przez Ciebie, jak to wyglada z naniesionymi wymiarami. Nie prosiłem o plany budynku. po prostu chciałem pomóc najlepiej jak mogłoby to być możliwe.
    Ok sorry nie zrozumienie intencji.
    Wiec po kolei:

    Planuję wybrać trochę piachu tak żeby się zmieścić z warstwami i tak od dołu :
    1) podsypka (żwir z piachem ubity ) ok 15 cm - 20cm
    2) beton chudziak B10/b15 warstwa ok 15 cm
    3) folia izolacyjna ( z naddatkiem na ściany oczywiście)
    4 i 5 ) dwie warstwy styropianu najpierw 10cm na nią 5 cm (układane na krzyżyk)
    6) ponownie folia izolacyjna
    7) beton własciwy( podłogowy) z siatką zbroj. oczko 15x15.
    na to zapewne panele

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podloga_warstwy.jpg
Wyświetleń:	189
Rozmiar:	81,2 KB
ID:	443763

    Nie wiem czy tak wystarczy, czy może więcej którejś z warstw.
    Beton chyba zamówię tak jak pisałem- chociaż z kilku źródeł już słyszałem że można wymieszać na tym gruncie cement z piachem i kruszywem zmoczyć i wylewka (dolny beton) jak się patrzy. Faktycznie tak się robi?
    Pytanie jeszcze co do drugiej warstwy betonu - jak to zrobić? Zapewne będzie potrzebne po jej wykonaniu wlanie wylewki samopoziomującej bo wątpię żeby udało się wyprowadzić go na super prosto

    A i dość ważna chyba uwaga- w tym domu planuję mieszkać wiec chciałbym to zrobić tak żeby było ok i na lata.
    Wiem że tanio i dobrze ciężko połączyć ale jakoś muszę sobie radzić.
    Dodatkowa kwestia- biję się z myślami czy nie zrobić od razu kuchni (3x3,9 m) która przylega do tego pokoju i ma jeszcze starą podłogę na legarach ale przewiduję ze rok dwa i będzie powtórka z rozrywki.
    Nie wiem czy załącznik przejdzie z rysunkiem warstw i ściany z kawałkiem fundamentu i piaskownicą Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podloga_piach.jpg
Wyświetleń:	221
Rozmiar:	94,5 KB
ID:	443771

    Z góry dziękuję za podpowiedzi

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek098 Zobacz post
    Ok sorry nie zrozumienie intencji.
    Wiec po kolei:

    Planuję wybrać trochę piachu tak żeby się zmieścić z warstwami i tak od dołu :
    1) podsypka (żwir z piachem ubity ) ok 15 cm - 20cm
    2) beton chudziak B10/b15 warstwa ok 15 cm
    3) folia izolacyjna ( z naddatkiem na ściany oczywiście)
    4 i 5 ) dwie warstwy styropianu najpierw 10cm na nią 5 cm (układane na krzyżyk)
    6) ponownie folia izolacyjna
    7) beton własciwy( podłogowy) z siatką zbroj. oczko 15x15.
    na to zapewne panele

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podloga_warstwy.jpg
Wyświetleń:	189
Rozmiar:	81,2 KB
ID:	443763

    Nie wiem czy tak wystarczy, czy może więcej którejś z warstw.
    Beton chyba zamówię tak jak pisałem- chociaż z kilku źródeł już słyszałem że można wymieszać na tym gruncie cement z piachem i kruszywem zmoczyć i wylewka (dolny beton) jak się patrzy. Faktycznie tak się robi?
    Pytanie jeszcze co do drugiej warstwy betonu - jak to zrobić? Zapewne będzie potrzebne po jej wykonaniu wlanie wylewki samopoziomującej bo wątpię żeby udało się wyprowadzić go na super prosto

    A i dość ważna chyba uwaga- w tym domu planuję mieszkać wiec chciałbym to zrobić tak żeby było ok i na lata.
    Wiem że tanio i dobrze ciężko połączyć ale jakoś muszę sobie radzić.
    Dodatkowa kwestia- biję się z myślami czy nie zrobić od razu kuchni (3x3,9 m) która przylega do tego pokoju i ma jeszcze starą podłogę na legarach ale przewiduję ze rok dwa i będzie powtórka z rozrywki.
    Nie wiem czy załącznik przejdzie z rysunkiem warstw i ściany z kawałkiem fundamentu i piaskownicą Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podloga_piach.jpg
Wyświetleń:	221
Rozmiar:	94,5 KB
ID:	443771

    Z góry dziękuję za podpowiedzi
    kolejność warstw jak najbardziej. Pod chudziak każdy z tych materiałów jest odpowiedni. Chudzial po ułożeniu 2-3 miesiące powinien sobie poleżeć. Folia na chudziak 0,5mm lub podwójnie 0,2. Zakładki posklejanie bardzo dokładnie bez fałd wywinięty na ściany. Folia 0,2 styropian 150mm w dwóch warstwach jak na szkicu. Folia 0,2 mm. Chudziak i podkład podłogowy można wykonać w betoniarce. To nie są duże powierzchnie? Betoniarkę można wypożyczyć. Można także kupić duży kalfas to taka wanna do wyrabiania betonu. Mieszadło elektryczne i wykonać chudziak i podkład cementowy na siatce. Siatkę na głębości minimum połowy grubości .
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    jeżeli w kuchni są deski to może warto ponyśleć czy ich nie odnowić?
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekkur Zobacz post
    jeżeli w kuchni są deski to może warto ponyśleć czy ich nie odnowić?
    Zgadzam się : Stare porządne dechy wycyklinowane i polakierowane-- miodzioo. Tylko ze tym daje max rok jak pisałem i się załamią. Już są miejscami widoczne zawilgocenia. Wiec lepiej chyba zrobić porządną izolację i mieć z głowy problem.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekkur Zobacz post
    Chudzial po ułożeniu 2-3 miesiące powinien sobie poleżeć.
    o w morde tego nie przewidziałem

    Dobra- a jakiś inny sposób na zrobienie podłogi trwałej i w ciagu 2-3 tyg???

    Chyba że mowimy o uzyskaniu wszystkich parametrów betonu...
    Nie można tak zrobić żeby po wylaniu chudziaka poczekać 2-3 tyg i jechać ze styropianem i kojeną wylewką? Potem poczekac 2-3 tyg i na razie połozyc np wykładzine pcv i niech sobie powoli dochodzi....?
    Ostatnio edytowane przez marek098 ; 05-05-2020 o 19:59

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek098 Zobacz post
    o w morde tego nie przewidziałem

    Dobra- a jakiś inny sposób na zrobienie podłogi trwałej i w ciagu 2-3 tyg???

    Chyba że mowimy o uzyskaniu wszystkich parametrów betonu...
    Nie można tak zrobić żeby po wylaniu chudziaka poczekać 2-3 tyg i jechać ze styropianem i kojeną wylewką? Potem poczekac 2-3 tyg i na razie połozyc np wykładzine pcv i niech sobie powoli dochodzi....?
    Można. Warto mu dać trochę ciepełka i pożądnie odizolować jak pisałem.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekkur Zobacz post
    Można. Warto mu dać trochę ciepełka i pożądnie odizolować jak pisałem.
    Pod PCV raczej nie będzie dochodził. Przecież to gruba folia. Wilgoć zostanie w podkładzie/wylewce i nie wyschnie. Lepiej nie przykrywać tylko zostawić odkryty lub przykryć czymś przepuszczalnym parę wodną.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  14. #14

    Domyślnie

    Dobra - jutro ma podjechać facet z betoniarni żeby zobaczyć jak wygląda sprawa zrzucenia betonu przez okno.
    Proszę was jeszcze o kilka podpowiedzi.

    Wstępnie juz plan gotowy - pytanie mam do górnej wylewki bo planuję ją zrobić we własnym zakresie (betoniara itd).
    Jak to zrobić? Jaką grubość? bo muszę wycyrklować pod właz do przyłącza wodnego (nie pisałem o nim wcześniej). W rogu pokoju mam dziurę metr na metr głęboką na 1,2 z przyłączem wodnym do którego muszę mieć dostęp w razie "w". Ściany tej dziury są z pustaka więc na to położę metalową konstrukcję włazu no i muszę do tego poziomu dociągnąć wylewkę na równo.

    Z czego tzn jaki beton? Myslę ze 6-8 cm z siatką wystarczy.(?) Tą warstwę trzeba ułożyć na równa stąd pytanie czy na nią jeszcze samopoziomującą bo chyba nie ma takiej żeby była samopoziomująca i gruba na 8 cm..?.


    Ok- gość od betonu się nie zjawił wiec czekam. Ale przeliczyłem wszytko i jestem w szoku- na pokój 16m2 (minus 1m2 na ten właz) wyjdzie mi lekko 3 tys zł>
    Sam styropian 520 zł, żwir 500, beton chudziak 450. Plus folia, wypozyczenie maszyny do ubijania gruntu no i plus wylewka górna ze zbrojeniem.. No i dodać trzeba ślusarza który mi ten właz zrobi na pewno z 500 zł.
    Wiedziałem że za darmo nie zrobię ale jak doliczę jeszcze panele czy wykładzine + malowanie szpachlowanie, progi to z 4 tyś lekko mnie szarpnie. Czy coś liczę nie tak? proszę o podpowiedz.
    Ostatnio edytowane przez marek098 ; 11-05-2020 o 09:48

  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    BigU77

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Radziejów
    Kod pocztowy
    88-200
    Posty
    1

    Domyślnie

    Dobry Wieczór Panie Marku,

    Jestem w identycznym miejscu robót jak Pan.
    Właśnie zwaliłem stare drewniane podłogi.
    Czy Pan już zakończył ten temat?

  16. #16
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał marek098 Zobacz post
    Dobra - jutro ma podjechać facet z betoniarni żeby zobaczyć jak wygląda sprawa zrzucenia betonu przez okno.
    Proszę was jeszcze o kilka podpowiedzi.

    Wstępnie juz plan gotowy - pytanie mam do górnej wylewki bo planuję ją zrobić we własnym zakresie (betoniara itd).
    Jak to zrobić? Jaką grubość? bo muszę wycyrklować pod właz do przyłącza wodnego (nie pisałem o nim wcześniej). W rogu pokoju mam dziurę metr na metr głęboką na 1,2 z przyłączem wodnym do którego muszę mieć dostęp w razie "w". Ściany tej dziury są z pustaka więc na to położę metalową konstrukcję włazu no i muszę do tego poziomu dociągnąć wylewkę na równo.

    Z czego tzn jaki beton? Myslę ze 6-8 cm z siatką wystarczy.(?) Tą warstwę trzeba ułożyć na równa stąd pytanie czy na nią jeszcze samopoziomującą bo chyba nie ma takiej żeby była samopoziomująca i gruba na 8 cm..?.


    Ok- gość od betonu się nie zjawił wiec czekam. Ale przeliczyłem wszytko i jestem w szoku- na pokój 16m2 (minus 1m2 na ten właz) wyjdzie mi lekko 3 tys zł>
    Sam styropian 520 zł, żwir 500, beton chudziak 450. Plus folia, wypozyczenie maszyny do ubijania gruntu no i plus wylewka górna ze zbrojeniem.. No i dodać trzeba ślusarza który mi ten właz zrobi na pewno z 500 zł.
    Wiedziałem że za darmo nie zrobię ale jak doliczę jeszcze panele czy wykładzine + malowanie szpachlowanie, progi to z 4 tyś lekko mnie szarpnie. Czy coś liczę nie tak? proszę o podpowiedz.
    Jak robiłem podłogówkę w swoim domu też na piachu i o reszcie nie będę pisał ale za 100m2 wylewki z mixokreta zapłaciłem 2300 zł z ich materiałem , mój był styropian i folie .

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał BigU77 Zobacz post
    Dobry Wieczór Panie Marku,

    Jestem w identycznym miejscu robót jak Pan.
    Właśnie zwaliłem stare drewniane podłogi.
    Czy Pan już zakończył ten temat?
    Witam
    Jestem w trakcie.
    Wywaliłem dodatkowo ok 30 cm starego piachu - był nieładny, zmieszany z ziemią, jakies kawałki cegły, kamienie itp.
    Tak jak pisałem- mam pokój ok 15 m2 wiec tego wywiozłem troche - jakies 5 m3

    Po dodatkowych konsultacjach z gościem który robi podłogi oraz w żwirowni powiedzieli że żwir teoretycznie jest ok ale po prostu nie ubiję go w pokoju- musi być piasek wymieszany z kruszywem czyli po prostu pospółka i na tym wszyscy przy budowie jadą włącznie z budową bloków. Zamówiłem 6m3 - koszt z transportem 250 zł czyli ponad 2.5 taniej niż żwir.
    Wypożyczyłem zagęszczarkę 100kg - z przyczepką - koszt za dobę ok 120 zł.
    Wczoraj wrzuciłem tą pospółkę z kilkukrotnym zagęszczeniem. Wyszło mi na równo ok 35 cm do poziomu więc jest ok.
    Przywiozłem styropian - EPS 100 - jedna warstwa 5cm druga 10cm i folię - koszt 600 zł.

    Teraz czekam na beton - zamawiam b10 albo b15 - pogadam jeszcze w betoniarni o cenie i jazda.
    Ostatnią wylewkę/szlichtę będę chyba robił sam - jeszcze przeliczę czy opłaca się szarpać, no i muszę pozbierać dokładne informacje jak to zrobić

    Jeżeli będę mógł pomóc - proszę o info- chętnie coś podpowiem.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Jak robiłem podłogówkę w swoim domu też na piachu i o reszcie nie będę pisał ale za 100m2 wylewki z mixokreta zapłaciłem 2300 zł z ich materiałem , mój był styropian i folie .

    Ok dzięki za informację- u mnie jednak za mała powierzchnia żeby ściągać ekipę. Po prostu tak jak przy zamawianym betonie -sam beton 300 zł a transport 200zł. Przy robieniu większej powierzchni / strop czy piętro - jak najbardziej koszty się rozkładają i jest to alternatywa warta rozważenia.

  19. #19

    Domyślnie

    Ok; Beton przyjechał;
    Kierowca wyginał się ostro ale dał radę podjechać pod okno. Trzeba było dodatkowe 2 leje ale wszedł elegancko przez okno. Zrobił rzadki beton wiec z rozprowadzeniem nie było problemu. Pierwszą warstwę ustawiliśmy na wysokość wymierzoną od góry 24cm . Obeszło się bez profili czy sznurków. Rozprowadziliśmy ją równo i czekamy z 2 tyg aż zastygnie. A dalej - wiadomo stryro folia i szlichta cementowa.
    Obliczam własnie czy nie zamówić z betoniarni szlichty cementowej bo koszt podobny -ok 550 zł za gotową - czy warto robić plac budowy.

  20. #20

    Domyślnie

    Dokleje się do tego tematy. Mam identyczną sytuację - stary dom z lat 80, w pokoju pod deskami (spróchniałymi) mnóstwo piachu. Czy na ten piach mogę wysypać 40 worków tego betonu - https://www.leroymerlin.pl/produkty/...-45437371.html, wymieszać grabiami, podlać wodą i poczekać aż stwardnieje, a następnie kłaść styropian, wylewki itp?
    Pokój ma 5 x 4 metry.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony