dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Czy konieczny spadek na tarasie drewnianym?

    Witamy,
    planujemy wykorzystać do budowy tarasu deski z modrzewia europejskiego. Czy konieczne jest zrobienie spadku, tak jak piszą o tym w różnego typu poradnikach, wynoszącego 2-3%. Wydaje nam się, że to dużo. Czy jeśli nie zrobimy żadnego spadku, drewno bardzo na tym ucierpi? Pozdrawiamy

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    EcoTeak

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Kołobrzeg
    Kod pocztowy
    78-100
    Posty
    25

    Domyślnie

    Każdy taras powinien mieć spadek, służący do odpływu wody.
    Dla tarasów budowanych z Kompozytu Drewna EcoTeak zalecany jest spadek podłoża wynoszący 1cm na każde 2m.
    Jeśli jednak nie zrobicie żadnego spadku na tarasie, wiąże się to z kilkoma niedogodnościami. Stanie wody, a co się z tym wiąże pęcznienie i uszkodzenia drewna, przy nadmiarze tej wody, może ona dostawać się do wew. mieszkania.

    Oczywiście najlepszym rozwiązaniem dla tarasu będzie budowa go z Kompozytu Drewna EcoTeak, który jest wysoce trwały na wszelkie warunki atmosferyczne, insekty, grzyby, wilgoć oraz pleśń i grzyby.

    Pozdrawiam!
    Ł.B.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał EcoTeak Zobacz post

    Oczywiście najlepszym rozwiązaniem dla tarasu będzie budowa go z Kompozytu Drewna [B]
    Poprosze kolege o uzasdnie merytoryczne powyższego zdania.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Poprosze kolege o uzasdnie merytoryczne powyższego zdania.

    a także na porównanie kosztów...

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    xwujass

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    3

    Domyślnie

    Wykonywałem tarasy drewniane w Norwegii różnych wielkości ,wszystkie były poziomowane bez spadków,odległosci pomiędzy deskami wynosiły od 3mm do 5mm max.Deski były płaskie nie ryflowane.
    Ostatnio edytowane przez xwujass ; 15-06-2010 o 09:04

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kot&Fyś Zobacz post
    Witamy,
    planujemy wykorzystać do budowy tarasu deski z modrzewia europejskiego. Czy konieczne jest zrobienie spadku, tak jak piszą o tym w różnego typu poradnikach, wynoszącego 2-3%. Wydaje nam się, że to dużo. Czy jeśli nie zrobimy żadnego spadku, drewno bardzo na tym ucierpi? Pozdrawiamy
    Około 2% spadek przy deskach ryflowwanych jest konieczny, przy czym należy brać pod uwagę spadek wzdłuż poszczególnych desek, co nie musi oznaczać spadku całego tarasu. Istotą jest swobodny spływ wody z zagłębień ryflowych w powyższych deskach. Przy deskach gładkich może być bez spadku, woda spłynie po ich bokach. Pozdrawiam.

  7. #7

    Domyślnie

    ja bym dał 1 cm na 2 m tarasu woda spłynie a taras wygląda normalnie
    mam 4 cm na 3 m i faktycznie czasem wygląda na zbyt pochyły.... niby jest ok , ale...........................

    pozdr

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał annecy Zobacz post
    ja bym dał 1 cm na 2 m tarasu woda spłynie a taras wygląda normalnie
    mam 4 cm na 3 m i faktycznie czasem wygląda na zbyt pochyły.... niby jest ok , ale...........................

    pozdr
    Przy bardzo sztywnej konstrukcji podany przez Ciebie spadek może wystarczyć. Jednak konstrukcje są różne, drewno też ma różne odkształcenia wynikiem czego spadek czasami przestaje być spadkiem. Warto wziąć to pod uwagę. Pozdrawiam.

  9. #9

    Domyślnie

    Mam ok. 1,5% czyli przy 4m wychodzi jakieś 6-7cm i niestety ale rzeczywiście jest to widoczne, szczególnie jak do tego są barierki no ale skoro wszyscy twierdzą że spadek ma być to tak zrobiłem. Tylko trzeba się liczyć z tym efektem wizulalnym .

  10. #10

    Domyślnie

    Witam
    Rozumię że spadek konieczny jest przy tarasach odkrytych, przy tarasie zadaszonym spadek jest nie potrzebny?
    Pozdrawiam

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał xwujass Zobacz post
    Wykonywałem tarasy drewniane w Norwegii różnych wielkości ,wszystkie były poziomowane bez spadków,odległosci pomiędzy deskami wynosiły od 3mm do 5mm max.Deski były płaskie nie ryflowane.
    Zastanawiam się tylko jak po takim tarasie chodziło się po deszczu?
    Skoro drewno nie było ryflowane, to chyba było tam bardzo ślisko?

  12. #12

    Domyślnie

    Ja bym mimo wszystko nie polecał tarasów bez spadku. Nawet niewielki, ale zawsze w odpowiednią stronę i bardzo szybko odprowadzi wodę.
    Dotyczy to zarówno zadaszonych (deszcz często zacina), niezadaszonych jak i podjazdów i innych powierzchni utwardzonych.

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    xwujass

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    3

    Domyślnie

    Ślisko nie było woda dość szybko odparowywała i deska po kilkunastu min. wyglądała na suchą

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maciejewskik

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Pszczew
    Kod pocztowy
    66-330
    Posty
    12

    Domyślnie

    Spadek na tarasie to podstawa, od niego zaczynamy budowę każdego tarasu. 1-2 % na metrze długości zupełnie wystarcza, w przeciwnym razie powstaną na tarasie miejsca w których stać będzie woda, co osłabi żywotność deski i prowadzić będzie do jej wykręcania się.
    Buduję tarasy

  15. #15

    Domyślnie

    Odgrzewam temat

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Greenshot 2020-05-08 10.48.25.jpg
Wyświetleń:	481
Rozmiar:	19,6 KB
ID:	443851
    Czy któryś z obecnych tu forumowiczów jest w stanie zasugerować jak powinny wyglądać spadki w przypadku tarasu narożnego przylegającego do okien tarasowych z dwóch stron?
    Obojętnie w którą stronę bym nie zrobił 2% spadku to na długości 5m pod oknami będzie 10cm uskoku.
    Dodam, że taras jest prawie w całości zadaszony. Poza obrys okapu wystaje niewielka cześć ok. 8m2

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    uzbad

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Lesznowola
    Kod pocztowy
    05-506
    Posty
    1

    Domyślnie

    Nie do końca rozumiem Twój rysunek, zresztą pewnie już zdążyłeś taras wykonać, ale podejrzewam, że część desek powinna być obrócona o 90 stopni i mieć ukośną linię łączenia poprzez taras.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony