dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 15 z 15
Pokaż wyniki od 281 do 296 z 296
  1. #281
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Jeżeli chcemy grzać gazem i mamy duże zapotrzebowanie na CWU, dom tak dobrze ocieplony, że instalując solary zejdziemy do taryfy W-2, ma to jakiś sens. Jeżeli nie uda nam się zejść do tej taryfy, to tak czy siak będziemy płacili wysokie koszta przesyłu i nie będziemy korzystali z tańszego gazu w tej taryfie bo przecież będą solary. Rocznie kilkaset złoty za free dla gazowni.
    Ja jednak wolał bym zainwestować w tanią PC do CWU. Tutaj przynajmniej miałbym pewność 100% CWU w okresie od wiosny do jesieni za niewielkie pieniądze.

  2. #282

    Domyślnie

    mpopław ..jeden wykres wiosny nie czyni.
    Poczytaj temat o solarach na elektroda .pl ,smiem twierdzic jako ze na tamtym forum goszcze troszkę czesciej ,ze tamto forum jest duzo bardziej jak ty nazwałaes,,powazne,,. Na muratorze to raczej wiadomosci trzeba dzielic przez dwa.a to dlatgeo ze tutaj jest duzo teoretyków,a bzdurne i nieprawdziwe informacje nie sa raczej przez moderacje kasowane,na elektrodzie spróbuj napisac jakas bzdure a natychmiast post idzie do kosza- jest kładziony nacisk na doswiadczenia empiryczne i to nie jednej osoby...
    Dlatego tez radze poczytaj relacje i popatrz na fotki solarów ,,home made,,,a takze zestawów firmowych i zobacz do ilu jest w stanie sie woda nagrzac..oczywiscie 70c to jest górna granica ale jest to mozliwe.
    Skoro ty masz panele i masz takie slabe wyniki to najwidoczniej masz cos spierdzielone albo w instalacjii ,albo same panele jakies niewydarzone akurat tego nie wiem ,ale tak przypuszcam po tym co piszesz.W lipcu w srodku dnia masz max. 46C? Tragiczny wynik to prawda.
    Ostatnio edytowane przez Kasia242 ; 15-12-2011 o 19:15

  3. #283

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Jeżeli chcemy grzać gazem i mamy duże zapotrzebowanie na CWU, dom tak dobrze ocieplony, że instalując solary zejdziemy do taryfy W-2, ma to jakiś sens. Jeżeli nie uda nam się zejść do tej taryfy, to tak czy siak będziemy płacili wysokie koszta przesyłu i nie będziemy korzystali z tańszego gazu w tej taryfie bo przecież będą solary. Rocznie kilkaset złoty za free dla gazowni.
    Ja jednak wolał bym zainwestować w tanią PC do CWU. Tutaj przynajmniej miałbym pewność 100% CWU w okresie od wiosny do jesieni za niewielkie pieniądze.
    dokładnie taki mam plan,oczywiscie zycie zweryfikuje zuzycie i zobaczymy czy sie zmieszce w tej taryfie. Praktyka pokaze.
    pozdrawiam

  4. #284
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Dziś kolektor próżniowo-rurowy CPC o powierzchni 3,5m^2 (21 rur jakby kto pytał) dostarczył 4kWh do zbiornika 300l. Instalacja podłączona w technologi AquaSystem. Maksymalna, zarejestrowana temperatura w kolektorze podczas pracy 99,8stC. Lokalizacja: Warszawa, kierunek kolektora - centralnie na południe.

    Pozdrawiam.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  5. #285
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Dziś kolektor próżniowo-rurowy CPC o powierzchni 3,5m^2 (21 rur jakby kto pytał) dostarczył 4kWh do zbiornika 300l. Instalacja podłączona w technologi AquaSystem. Maksymalna, zarejestrowana temperatura w kolektorze podczas pracy 99,8stC. Lokalizacja: Warszawa, kierunek kolektora - centralnie na południe.

    Pozdrawiam.
    to teraz powiedz jeszcze ile taki zbiornik traci ciepła na dobę...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  6. #286
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    to teraz powiedz jeszcze ile taki zbiornik traci ciepła na dobę...
    Straty stałe części dogrzewanej wg. DIN 4701-10: 0,9kWh/d
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  7. #287
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Straty stałe części dogrzewanej wg. DIN 4701-10: 0,9kWh/d
    to jest tylko teoria...
    w praktyce taki baniak nagrzany w sezonie "słonecznym" traci ok. 5kwh/doba
    średno na "jeża" w sezonie traci się połowę "urobku" ze słońca, no chyba że ktoś na bieżąco tą wodę wylewa...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #288

    Domyślnie

    Chciałbym zacytowac jednego z kolegów z forum elektroda.pl,mysle że własciwie obrazuje temat
    cyt:


    I nie ma się co dziwić, bo odpowiedź na to czy się opłaci, jest trudna,gdyż zależy od wielu czynników, matematyk powie, że jest za dużo zmiennych.
    Ponieważ też chciałem poznać odpowiedź na postawione w temacie pytanie, więc korzystając z wskazówek, sugestii, doświadczeń uczestników tego forum i ogólnie dostępnych w necie info, doszedłem do bardzo dla mnie ciekawych wniosków, z którymi chciałbym się na forum podzielić.
    Aby oszacować czy zainwestowanie (w domu jednorodzinnym) w kolektory na cele c.w.u. się opłaci, należy znać:
    1) ilość ciepłej wody zużywanej codziennie(np. 100, 200 lub 400l),
    2) dotychczasowy sposób grzania wody (prąd, gaz czy węgiel),
    3) całkowity koszt planowanej (lub zrobionej) instalacji (np. 5000 lub 10000zł czy więcej).
    Jeśli to wiem (przykładowo: dotychczas codziennie grzeję 200l wody, podgrzewaczem elektrycznym, a w banku na koncie leży 5000PLN) , to mogę rozpocząć, bardzo proste, przybliżone obliczenia:
    na podgrzanie 200l wody o 40°C potrzeba (ΔE=mcΔt) ok. 10kWh,
    co wciągu roku daje ok. 3500kWh,
    Jeśli po zainstalowaniu kolektorów, pokryję to zapotrzebowanie chociażby tylko w 60% to zaoszczędzę ok. 2000kWh, czyli zaoszczędzę (zakładając, że cena 1kWh to ok. 50gr.) w każdym roku ok. 1000zł
    Stąd już prosto wysnuć:
    wniosek1- Jeśli zużywam ok. 200l wody podgrzewanej elektrycznie i wydam na kolektory 5000zł, to już po 4-5 latach moja inwestycja będzie spłacona.
    Jeśli wydam 2x więcej czyli 10000zł to:
    wniosek2- Jeśli zużywam ok. 200l wody podgrzewanej elektrycznie i wydam na kolektory 10000zł, to już po 9-10 latach moja inwestycja będzie spłacona.
    Jeśli będę zużywać 2x więcej wody to:
    wniosek3- Jeśli zużywam ok. 400l wody podgrzewanej elektrycznie i wydam na kolektory 10000zł, to już po 4-5 latach moja inwestycja będzie spłacona.
    kon.cyt

    Od siebie dodam ze najnormalniej w swiecie rejestrowane temp. w zasobnikach 200-400 litrów przy najprostrzych panelach płaskich latem to nawet 80-85c w górnej czesci zbiornika.wystarczy 2-4 godziny by taki zbiornik był pełen goracej wody.

    mpopław skoro latem masz 46 C to juz wiem na pewno ze cos jest noie tak w instalacjii.
    Ostatnio edytowane przez Kasia242 ; 15-12-2011 o 20:34

  9. #289

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Dziś kolektor próżniowo-rurowy CPC o powierzchni 3,5m^2 (21 rur jakby kto pytał) dostarczył 4kWh do zbiornika 300l. Instalacja podłączona w technologi AquaSystem. Maksymalna, zarejestrowana temperatura w kolektorze podczas pracy 99,8stC. Lokalizacja: Warszawa, kierunek kolektora - centralnie na południe.

    Pozdrawiam.
    całkpowicie normalne,wystarczy słoneczny dzien w srodku zimy i mamy ciepłą wode.A dzis było piekna pogoda

  10. #290
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał front247 Zobacz post
    całkpowicie normalne,wystarczy słoneczny dzien w srodku zimy i mamy ciepłą wode.A dzis było piekna pogoda
    straszny wyczyn...
    połowę z tego wyciągam kawałkiem dachu, chłodnicą i wentylatorem (mówię o grudniu w słoneczny dzień )
    jestem całe 0,60 zł w plecy w stosunku do kosmicznej technologii...
    urządzenie za 1,5 klocka kontra super wynalazek za dziesięć razy tyle...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  11. #291

    Domyślnie

    no,sasiad 15 grudnia bierze kapiel z zona w wannie napełnionej z bojlera elektrycznego..a ktos kto ma solke za darmo...i to odkrecasz kran i sie pluskasz jak kaczka,i nic cie nie interesuje.
    Prad idzie w góre srednio kilka % co rok obstawiam ze za 3-5 lat bedzie kosztował dwa razy tyle co dzisiaj..a ja nadal bede korzystał z darmowej wody.
    pozdrawiam

  12. #292
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał front247 Zobacz post
    no,sasiad 15 grudnia bierze kapiel z zona w wannie napełnionej z bojlera elektrycznego..a ktos kto ma solke za darmo...i to odkrecasz kran i sie pluskasz jak kaczka,i nic cie nie interesuje.
    Prad idzie w góre srednio kilka % co rok obstawiam ze za 3-5 lat bedzie kosztował dwa razy tyle co dzisiaj..a ja nadal bede korzystał z darmowej wody.
    pozdrawiam
    ja już od 10 lat słyszę ...
    a co będzie jak prąd zdrożeje...
    ano nic ...
    jakoś nie zauważam tych podwyżek
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  13. #293

    Domyślnie

    Mpopław,cięzko się dyskutuje ,bo poruszamy się po innych trajektoriach.
    Ja wierze ludziom którzy mając zestawy solarne firmowe lub ,,hand made,, ,zamieszczaja porównania,zdjecia bo ..nawet filmy z przebiegu grzania,opisuja empiryczne dośw. w obcowaniu z kolektorami.
    nieraz czytałem ze system u kogoś nie działał jak trzeba,wynikało to zawsze z jakiegoś błedu po drodze ewentualnie jakiegoś uszkodzonego elementu.
    Oczywiscie ze 99C na panelu to nie oznacza tyle w zbiorniku ,ktos napisał odczyt z kolektora a ty to juz krytykujesz-TO BYŁ ODCZYT Z PANELU!

    Widzisz to jest własnie niewiedza...co z tego ze prózniowe działaja inaczej skoro zasada jest ta sama-musi być słońce(choćby nawet przebijające przez chmury),żeby to zadziałało.Więc nie ma to w tamtym opisywanym przypadku zadnej róznicy.
    A tak na marginesie wg. ludzi uzytkujących w praktyce wychodzi że panele prózniowe to niepotrzebnie wiekszy wydatek niz płaskie poniewaz uzysk energii w miesiacach zimowych jest i tak czesto mały natomiast w pełny,m słońcu płaskie panele sa bardzo wydajne.
    mpopław przykro mi ale nie znajduje z toba płaszczyzny do rzeczowej polemiki. Ty sobie ...fakty sobie.

    Chłopie pogadaj z ludzmi na necie co maja panele i spytaj sie lepiej co masz u siebie nie tak,skoro u ciebie max temp to 46 C to jest wynik mozliwy do uzyskania w normalny słoneczny dzien w srodku zimy... a ty tu piszesz o lecie,nie mierz wszystkiego miara swojego malo wydajnego zestawu,u innych wcale tak zle nie jest.
    Ty sobie liczysz to co chcesz liczyc i dla takich załozen jakie ty chcesz by wyszły...
    odwróce twoje i tak bzdurne wyliczenie...wychodzi ze solar przecietnie w ciagu doby wyprodukuje maxymalnie energii za 51 groszy...ty jestes lepszy niz Kobuszewski i Pietrzak z tymi swoimi obliczeniami

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Kasia242 ; 16-12-2011 o 07:41

  14. #294
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pitkazach

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wieruszów
    Kod pocztowy
    98-400
    Posty
    1

    Domyślnie solary windenergy etc...

    Witam
    Stary temat co wybrać ...solary PC czy może wiatrak???/?
    Mam dylemat ...obecnie mam piec na groch (od 7-ciu lat) chodzi na CO i na CWU i rocznie spalam około 5 ton grochu dom 250 m ,5 osób , ocieplony styropian 15cm . Koszt około 3500zł. za groch,+150zł x 12 miesięcy+ gaz z butli 50x12 = 1800 +600+3500=6000 zł/rok tj.500/miesiąc..
    Do czego zmierzam Może ktoś podpowie jak zmniejszyć koszty np. o 20%
    Z tego co wynika z dyskusji na forum to nie ma środków opartych na ekonomii tylko raczej na ekologii .
    Myślę że dobrze jest zbudować elektrownie wiatrową połączoną z siecią oraz panele fotowoltaiczne ,takie rozwiązanie daje energie w dzień i w nocy....jak świeci słońce i jak wieje wiatr (hybrydowe) .Mówiąc o kosztach i zwrocie inwestycji nie ma mowy ,ponieważ koszt takiego przedsięwzięcia to 80000 tys.pln. Do czasu kiedy państwo nie będzie promować inwestycji ekologicznych tzn.rozwiązanie inne będą obłożone podatkiem ,(nie mówię o dopłatach ,na które trzeba wziąć kredyt i wychodzi na zero) takie rozwiązanie mija się z celem.Może się mylę to niech mnie ktoś poprawi ,tylko ten który korzysta z tańszego rozwiązania jak groch + elektryczność, w naszym klimacie.....
    pozdrawiam Piotr

  15. #295

    Domyślnie

    Witm

    mpoplaw niewiara to rzecz ludzka

    Ja długo się zastaawiałe nad opłacalnością

    Już to pisałem na cytowanym powyżej form elektroda

    W 2011 kupiłem taki zestaw
    Kolektor próżniowy 40 rur
    Zbiornik 300L 2w xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx posiadałem zbiornik 300l 1w
    Sterownik solarny
    Pompę dwudrożną
    Naczynie przeponowe 18l
    Płyn 20l
    Odpowietrznik i złączki
    Cena 6000

    Dodatkowo dokupiłem
    Rury miedziane
    Izolację
    Zawory i złączki inne drobiazgi
    Cena w przybliżeniu 1000

    Kolektor zamontowałem samodzielnie i bez tzw. „śmiesznej” dotacji 45%

    Moja instalacja jest nieco bardziej skomplikowana gdyż może być dodatkowo z cyrkulowana z drugim zbiornikiem 300 l 1w
    razem 600L

    Kolektor pracował od maja-listopada 2011
    Poza wyjątkami poniżej zaspokajało to moje potrzeby na cwu temp. 60-80 *C.Bywało nawet po 75*C w obu

    -w sumie tylko 5 dni dodatkowego podgrzewałem cwu zbiornik 300l 35*C- do 50*C tak, aby był komfort

    Kolektor słoneczny z 40 rurami powinien mieć zbiornik 500-600 l koniczność
    Inaczej temperatura może przekroczyć 85*C

    Posiadam zabezpieczenie na wypadek zaniku zasiania UPS 120 Ah TU należy się Podziękowanie koledze Tomaszowi & #61514;

    Pusy
    to się opłaca i jestem zadowolony
    wady
    zepsuł się sterownik na szczęście w Listopadzie

    2012
    Ostatni tydzień stycznia
    Choć mróz w dzień po -15*C to słońce grzeje instalacja działa i podgrzewa mi cwu w zbiornik do 51*C
    moc średnio 9-12kWh dni słoneczne 96 kWh m-c styczeń 2012 małopolska

  16. #296

    Domyślnie

    Dla osób zainteresowanych Solarami:

    Dopłaty do Solarów istnieją z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, do 2500 zł do m2 Planelu słonecznego.
    45% kosztów kwalifikowanych (tak to ładnie brzmi)

    Tylko kilka banków to oferuje, szczegółowe informacje to zapraszam na pw. albo na http://www.nfosigw.gov.pl/

    Szczególnie osoby, które mają gotówkę na sfinansowanie tej inwestycji, opłaca się dowiedzieć się szczegółów.

    Na pompę ciepła itp. są preferencyjne kredyty, niższe oprocentowanie z pomocą z WFOŚ [Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska] ale to w Warmińsko - Mazurskim, nie wiem jak w innych województwach.

    Jeśli ktoś ma pytania zapraszam na pw.

Strona 15 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony