dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    cnk531

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Bolesławiec
    Kod pocztowy
    59-730
    Posty
    3

    Domyślnie Strop/ posadzka na więźbie wiązarowej

    Witam,

    Potrzebuję porady odnośnie nośności więźby wiązarowej. Chodzi o możliwość wykorzystania pasa dolnego więźby jako podstawa do budowy podłogi poddasza.

    Jest to nowy budynek świeżo budowany i zaprojektowany z myślą o poddaszu użytkowym, jednak z tego co udało mi sie już rozeznać, mimo wszystko trzeba wziąć pod uwagę nośność podłogi podczas urządzania poddasza.

    Rozstaw belek jest 80cm ( w jednym miejscu jest 1m, szerzej na schody). Na obszarze "użytkowym" są zastosowane podwójne belki jedna na drugiej, co daje sumaryczną wysokość belek ok 40cm ( wys. ok 6cm). Pod nimi są tylko ścianki działowe, więc rozumiem, ze nie można ich traktować jako jakiekolwiek podpory.

    Na poddaszu ma się znaleźć łazienka z wanną i co do tego mam największe wątpliwości co do możliwości montażu.
    Oczywiście podłoga najprawdopodobniej z płyty OSB ( być może podwójnie oraz legary jeśli jest taka konieczność)

    Ogólnie czy ktoś może powiedzieć z doświadczenia, bądź po prostu policzyć i przełożyć na praktykę co można na tym poddaszu zbudować? Czy jest konieczność podpierać od doły belki?

    Poniżej załączam zdjęcie jak to mniej więcej wygląda.


  2. #2
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    cnk531

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Bolesławiec
    Kod pocztowy
    59-730
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam,

    Nikt nie pomoże?

    Zapomniałem dodać, krokwie w dolnym pasie mają długość ok 9m. szer ok 6cm, wys. 38cm.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    A jak Ci napiszę, że na oko będzie dobrze, to co z tym zrobisz potem, gdy coś nie zagra? Jest taki zawód jak konstruktor i do niego trzeba się zwrócić, ale nie za pośrednictwem forum.

  4. #4

    Domyślnie

    Generalnie to pytanie powinieneś zadać osobie która projektowała twoje wiązary. Sam mam wiązary w domu parterowym i góra jest przeznaczona tylko na strych-graciarnie. Mam zrobioną podłogę z osb na legarach. Ale z tego co pamiętam maksymalny nacisk na m2 to 150 kg. Skontaktuj się z firmą, która dla Ciebie wykonywała wiązary albo zajrzyj do dokumentacji technicznej, tam powinno być to wyszczególnione.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Cytat Napisał cnk531 Zobacz post
    Witam,
    Potrzebuję porady odnośnie nośności więźby wiązarowej. Chodzi o możliwość wykorzystania pasa dolnego więźby jako podstawa do budowy podłogi poddasza.
    ...
    Ogólnie czy ktoś może powiedzieć z doświadczenia, bądź po prostu policzyć i przełożyć na praktykę co można na tym poddaszu zbudować? Czy jest konieczność podpierać od doły belki?
    Jeżeli dźwigary dachowe były projektowane z uwzględnieniem obciążenia od stropu na dolnym pasie to możesz tak zrobić.
    Jeżeli nie były projektowane na takie obciążenia to najprawdopodobniej nie możesz obciążać dolanego pasa kratownicy.
    Zapytaj swojego projektanta lub producenta dźwigarów.

    BTW- chciałbyś by Tobie ktoś to policzył z Forumowiczów?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    80-90 cm czy nawet metr jak piszesz to spore odległości, potrzebujesz poprzeczne legary aby cokolwiek tam ułozyć. Jaki ile - wg obliczeń.

    Jak zlecałeś dźwigary to podałeś że na gorze będą pomieszczenia użytkowe (obciążenie 150kg/m2) czy strych (50kg/m2) -obciążenia normowe.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    cnk531

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Bolesławiec
    Kod pocztowy
    59-730
    Posty
    3

    Domyślnie

    Temat jest nieco skomplikowany, ponieważ jest to budynek budowany przez dewelopera i to nie ja zamawiałem wiązary. Postaram się dowiedzieć u dewelopera o dane producenta i zebrac informacje.

    Pytam tutaj z nadzieją, że już ktoś budował w podobnych "okolicznościach" i ma jakieś doświadczenia.

    Z tego co wiem, to projektant przewidział możliwość aranżacji poddasza, dlatego są podwójne "krokwie" oraz skosy z oknami dachowymi. W przeciwnym razie po co to wszystko?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał cnk531 Zobacz post
    Temat jest nieco skomplikowany, ponieważ jest to budynek budowany przez dewelopera i to nie ja zamawiałem wiązary. Postaram się dowiedzieć u dewelopera o dane producenta i zebrac informacje.

    Pytam tutaj z nadzieją, że już ktoś budował w podobnych "okolicznościach" i ma jakieś doświadczenia.

    Z tego co wiem, to projektant przewidział możliwość aranżacji poddasza, dlatego są podwójne "krokwie" oraz skosy z oknami dachowymi. W przeciwnym razie po co to wszystko?
    Ale tu nie liczą się podobne okoliczności, nie ma czegoś takiego. Jak masz projekt budynku to powinny tam być dżwigary i warstwy podłogi poddasza.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony