dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Adrix

    Zarejestrowany
    Jul 2010
    Posty
    2

    Domyślnie Przydomowe elektrownie wiatrowe

    Witam wszystkich. Mam pytanie do forumowiczów co sądzicie na temat przydomowych elektrowni wiatrowych? Czy waszym zdaniem montaż tego typu urządzenia jest opłacalnyw Polsce? Jakie macie obawy i zastrzeżenia?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    IMHO nie. Z tego, co wiem, w dobrych warunkach wiatrowych (a więc raczej na wysokim maszcie) elektrownia pracuje przez rok średnio z 10% mocy nominalnej.

    Przemnóż 10% przez moc turbiny wiatrowej w kilowatach i 8 760 godzin i zobacz, ile Ci rocznie wyprodukuje prądu w najlepszych warunkach.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Adrix

    Zarejestrowany
    Jul 2010
    Posty
    2

    Domyślnie

    Właśnie znajomy postawił sobie elektrownie ponad rok temu (Wrocław) i jest bardzo zadowolony! Około 60% mocy nominalnej dostaje. Obwód oświetleniowy ma z głowy i grzałke do grzania wody. Ma to na maszcie około 9 m. Pytam na forum bo sam planuję zakup i chciałem poznac zdanie większej grupy na temat przydomowej elektrowni wiatrowej..

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Przez cały rok ma te 60%? Czy przy największym wietrze?

    Na wysokości 9m?

    Oświetlenie i grzałkę?

    Nie wierzę.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Odświeżam.

    Co sądzicie o np takiej elektrowni wiatrowej?
    http://allegro.pl/airgenerator-elekt...650951522.html

    dane tech:
    http://www.generatory-wiatrowe.pl/pr...#_Toc219820790

    Nie chodzi mi o opłacalność w kontekście zwrotu inwestycji - mam pompę ciepła która też dla wielu jest nie opłacalna.
    Bardziej chodzi mi o to ile ten wiatrak jest w stanie wyprodukować energii i co faktycznie jest w stanie uciągnąć?
    Np oświetlenie i jeden komputer? Jak to policzyć?

    W ogłoszeniu jest napisane ze taka turbina zasili instalację oświetleniową w domku jednorodzinnym. Model 2kW, załóżmy że większą część roku wieje u mnie z prędkością ok 4,5ms wg tabelki rocznie jestem w stanie wyprodukować jakieś 3 574kWh.
    W moim domu średnio miesięcznie idzie jakieś 420kWh, czyli ten wiatraczek jest w stanie wyprodukować ok połowę mojego zapotrzebowania na prąd.

    A tak realnie?

  6. #6

    Domyślnie

    Ostatnio przejeżdżałem przez Rytro. Stoi tam siłownia wiatrowa. Swego czasu było o niej dość głośno bo to chyba jakiś księżulek postawił dla parafii czy coś takiego, mniejsza z tym. Ale widziałem, że stoi a nie pracuje. Nie wiem jak to wygląda na co dzień ale wydaje mi się, że niejednokrotnie ludziom wydaje się, że jak u nich wieje to będzie OK. Jeśli naszej inwestycji nie poprzemy dogłębnymi dość długotrwałymi badaniami parametrów i warunków wiatru do może się niestety okazać, że to będzie niewypał.

  7. #7

    Domyślnie

    Tym razem może ja odświeżę?
    Jakoś mało spotykany temat a fotoogniwami się wszyscy zachwycają nie wiedzieć czemu...
    Patrząc na diagram siły wiatru zakup turbiny ma chyba większy sens niż fotowoltaika:
    https://www.meteoblue.com/pl/pogoda/...polska_3095795
    Ale muszę poklikać jeszcze sporo na ten temat...
    Może przedmówcy podjęli już jakieś działania to chętnie bym się dowiedział jak poszło
    Podoba mi się takie coś:
    Windtronics BTPS 6500
    Może warto?

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    netpixpl

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-209
    Posty
    1

    Domyślnie

    W mojej skromnej opinii, przy obecnej technologii przydomowe elektrownie wiatrowe do 5 kW (bo dla takiej wykonywałem rachunki) po prostu się nie opłacają. Sam dla siebie takie wyliczenia wykonywałem i porównując dwa warianty: pozostawienie dostawcy prądu i ogrzewania, a zainstalowanie elektrowni wiatrowej, ekonomicznie zasadniejszym było o dziwo ten pierwszy.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    damian88max

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał 12marek Zobacz post
    Tym razem może ja odświeżę?
    Jakoś mało spotykany temat a fotoogniwami się wszyscy zachwycają nie wiedzieć czemu...
    Patrząc na diagram siły wiatru zakup turbiny ma chyba większy sens niż fotowoltaika:
    https://www.meteoblue.com/pl/pogoda/...polska_3095795
    Ale muszę poklikać jeszcze sporo na ten temat...
    Może przedmówcy podjęli już jakieś działania to chętnie bym się dowiedział jak poszło
    Podoba mi się takie coś:
    Windtronics BTPS 6500
    Może warto?
    odświezę temat.
    Działałeś coś wiecej w temacie? bo zastanawiam się nad taka turbiną 3KW.

  10. #10
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    No jak przestaną odbierać energię z paneli lub zmuszać będą do magazynu energi to szala przeważy pewnie na wiatr bo on i nocą wieje choć nie zawsze ale z reguły zimą bardziej wieje niż latem to i korzystniej się robi .

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Może i w Kołobrzegu albo gdzieś nad morzem ma sens, ale w większości rejonów Polski to chyba dużo mniej.
    Turbiny o których czytałem (dużo różnych), wszystkie mają podobny apetyt na wiatr:
    - prędkośc startowa 2-3 m/s
    - prędkość uzyskania mocy nominalnej 10-12 m/s
    - poniżej 7-8 m/s "guzik" produkują.

    A gdyby tak była turbina co moc nominalną osiąga przy ok 5-6 m/s, oj bajka
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    A gdyby tak była turbina co moc nominalną osiąga przy ok 5-6 m/s, oj bajka
    Hasło do obadania: turbiny z dyfuzorem.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony