dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 97
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Paty
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Posty
    2.969

    Domyślnie OŚWIETLENIE, instalacja elektryczna: jak rozplanować?

    Jestem w kropce. Nie wiem gdzie zaplanować oświetlenie w jadalni i w salonie. W jadalni na pewno nad stołem. Co dalej, gdzie drugi żyrandol d jak salon połączony z jadalnią ? Gdzie boczne kinkiety, może przy kominku ?
    Pomóżcie , może macie jakieś własne doświadczenia w tym temacie ?
    Co się sprawdziło u Was a co nie .

    Pozdrawaiam Paty.

  2. #2

    Domyślnie

    Lampa nad stołem w jadalni koniecznie. Dodatkowo u mnie kinkiety tam gdzie będą wisieć obrazy namalowane przez żonę. Na suficie w salonie chyba halogeny, czy coś podobnego. Bardzo dobrze sprawdza się też lampa stojąca co świeci z górę i na boki, z silnym halogenem (300 W) i sciemniaczem - rozkręcona na maxa daje tyle światła, że największy żyrandol wymięka. Myślę nawet o zrobieniu gniazdka do takiej lampy ukrytego gdzieś na środku salonu w podłodze - podobne są w biurowcach, ale trzeba by znaleźć coś odpowiednio wykończonego (może ktoś widział) albo samemu "zintegrować z podłogą"
    Tomasz M.

  3. #3

    Domyślnie

    ja mam tak (przy czym jadalnia nie jest oddzielona żadną ścianą od salonu!), że nad stołem w jadalni 2 lampy (po prostu jak siedzimy we dwójkę to starcza jedna )
    na bocznej ścianie "słaby" kinkiecik


    w salonie - 2 "zwisy" dające dużo światła i 3 kinkiety (2 po bokach kominka, światło na kominek)
    oprócz tego taki zestaw małych kinkietów podświetlających "bryły" dekoracyjne "wychodzące" ze ścian
    - chyba mało wizualnie to opisałam

    Generalnie światło dzielimy na a. mające dać dobre oświetlenie b. dające "atmosferę" i w zaleznosci od tego, co chcemy uzyskać - takie włączamy

  4. #4

    Domyślnie lampy

    górne światło tylko nad stołem , przy który się jada- tam oświetlenie boczne raczej się nie sprawdza, w pozostałych wypadkach kinkiety/ ja mam gipsowe, dające światło w górę i w dół/.Swiatło górne jest mało przyjazne dla oka , bo nie tworzy ciekawych płaszczyzn aświatło boczne, lampy, na komodach wydobywają cienie, które budują atmosferę.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ewa

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    958
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    47

    Domyślnie

    Popieram jabandushi. Ja ogólnie nie lubię żyrandoli. Zresztą przy antresoli nie mam dużego wyboru. U mnie żyrandol będzie nad stołem. W salonie kinkiety, duża lampa stojąca przy sofach - do czytania, za sofami kinkiet. Do tego małe lampki "doświetlające" np. obok telewizora. I ukryte halogeny - tak dla nastroju.

  6. #6

    Domyślnie

    ewa, ukryte halogeny... No właśnie, jak to zrobić?
    cele budzą szacunek

  7. #7

    Domyślnie

    Wracam do tematu. Czy ktoś ma ciekawe zdjęcia salonu, jadalni, kuchni (u mnie jedna całość). Chodzi mi o oświetlenie. Zastanawiam się czy jeżeli nad stołem dam dwie lub trzy wiszące lampy to czy na pozostałej części salonu będę pasowały halogemy w suficie?? Może tę część sufitu nad stołem dać na innym poziomie niż pozostały sufit?? Co myślicie??

  8. #8

    Domyślnie jak rozplanować oświetlenie?

    Właśnie jestem na etapie elektryki poddasza. Zupełnie nie mam pojęcia czy są jakieś regóły rozprowadzenia ośwetlenia. Może podpowiecie mi co się sprawdza, a co zupełnie nie. Gdzie kinkiety itp. Na poddaszu mam przewidziane cztery sypialnie, pralnio-suszarnie oraz łazienkę z wanną. Czekam na Wasze podpowiedzi
    na pewno się uda!!!

  9. #9

    Domyślnie

    Właściwe rozplanowanie instalacji oświetlenia jest bardzo ważne żeby potem uniknąć kosztownych przeróbek. W sypialniach trzeba wziąć pod uwagę np. ułożenie łózka, ewentualnie biurka, miejsca do zapawy. Wiem że na tym etapie nie jest to łatwe, ale trzeba już wstępnie zaplanować jak będą wyposażone pokoje. Ja na całym poddaszu mam "oczka" - żaróki halogenowe, w dziecinnych pokojach rozłożone po całym pokoju, w sypilani tworza obrys łóżka, tak żeby nie świeciły w twazr, jak sie lezy. Z takich oczek można tworzyć różne kształty oświetlenia.

  10. #10

    Domyślnie

    są porady na stronie Ikei, ja skożystałam i zaliczyłam tylko jedną powazną wpadkę - polecam
    z pewnościa już teraz trzeba wstępnie "ustawić meble" w pokojach, ja np zrezygnowałam z oświetenia górnego w sypialni i jak na razie jestem bardzo zadowolona

  11. #11

    Domyślnie

    Jeśłi masz sufit z karton gipsu to nie ma później jakiś większych problemów z późniejszym dołożeniem punktów świetlnych. Warto tylko zastosować przynajmniej podwójne wyłączniki i puszki do nich zosatwić gdzieś na sufivie, żeby później można było w miarę łatwo się dostać.

  12. #12

    Domyślnie Gdzie i jakie oświetlenie?prośba o rady

    Zbliża sie termin wkroczenia na nowe mieszkanie i rozpoczęcia prac, a ja niezdecydowana gdzie i jakie lampy Coś tam wymyśliłam, ale nie jestem pewna czy to wystarczy i czy ogólnie będzie fajnie, więc wielka prośba do Was o wszelkie rady i opinie.
    Salon z aneksem kuchennym ma ok. 20 mkw, plus mały przedpokój - wszystko otwarte. Podłogi: salon i przedpokój-panele dąb zimny, kuchnia-gres polerowany jasnoszary,w ciapki lekki beż. Ściany - wszedzie blady popiel, salon-ściana z komodą śliwka węgierka. Kuchnia biały połysk, agd chrom mat. Narożnik ciemny popiel, meble wenge. Firanki, poduchy na narożniki i inne dodatki w odcieniach fioletu.
    A wszystko wygląda mniej więcej tak:

    To, co wymyśliłam, to: wiszące lampy nad rozkładanym blatem w kuchni, na linii bocznej narożnika-zapalane i z kuchni i z narożnika. Kinkiet między oknami, za TV. W kuchni oczywiście halogeny pod szafkami oraz kinkiet na wolnej ścianie. Oraz kinkiet w przedpokoju naprzeciw szafy wnękowej. Wydaje mi się, że to wszystko powinno byc z tej samej serii - chrom mat, ew.coś białego.
    Jako jedyną rzecz bardziej efektowną mam żyrandol - już zakupiony
    Tylko pytanie w którym miejscu salony go zawiesic? centralnie?


    Help

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    RemArt

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    4

    Domyślnie

    kinkiet za tv? zastanów się porządnie czy nie lepiej go troszkę przesunąć, centralnie nad tv może odwracać naszą uwage i być trochę drażniący przy nocnym oglądaniu filmów. Kinkiety stosujemy w salonach do nastrojowego światła, a w pokojach z tv by oczka nam się aż tak bardzo nie męczyły.

    odnośnie żyrandola on jest na 1 żarówkę? to ten co na zdjęciu? jakie są wymiary wydaje się być bardzo malutki jak do salonu, wg mnie bardziej by pasował do przedpokoju.

  14. #14

    Domyślnie

    Ten kinkiet nad TV miałby byc raczej ze słabą żarówką. Lepsza stojaca lampka obok TV? generalnie w ogole ze światła na tej ścianie nie chcę rezygnowac - podobno dla oczu zdrowiej, jak TV nie stoi w ciemnościach.

    Żyrandol ze zdjęcia - wymiar klosza: 20,5/18cm. Dł. całości 113,5. Faktycznie duży nie jest, ale też ze względu na to, że jest bardzo dekoracyjny nie chciałam większego bo nie chcę, żeby zdominował niewielkie w sumie pomieszczenie. Przedpokój malusi, a w szafie wnękowej ma byc lustro - więc fioletowe światło jakie da żyrandol się jeszcze odbije i chyba to niezbyt praktyczne...

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    cava

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    159
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Ja bym sobie to tak oswietliła, ew dała jeszcze w rogu obok komody stojąca lampę jakby okazało się ciemnawo. Ściany w kolorze śliwki będa IMo wymagały sporo światła, zeby nie było ciamnawo.
    na niepogodę cava

    dziennik

    komentarze

  16. #16

    Domyślnie

    Mówisz o mojej wersji czy tej zaproponowanej przez Cava?

    Co zatem zostawic?

  17. #17

    Domyślnie

    a czy ktoś z was robił gniazdka w podłodze? Myślę o lampie stojącej i małej lapce na stoliku przy sofie w salonie. Nie chciałabym aby od ściany ciągneły się przewody
    Nie jest błędem błąd popełnić, ale błędu nie naprawić

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    cava

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    159
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Kiedyś żyłam przy jednej lampce i było dobrze, potem coś mi się zmieniło, wzrok się osłabił i najnormalniej mnie wkurza jak nie jest odpowiednio jasno bo ja po prostu wtedy nie widzę .
    Więc moż ei przeginam z ilością swiatła.



    Jakbym miała ucinać, to zrezygnowałabym z żyrandoli wiszących w salonie, nad kuchnią i nad tą ladą między kuchnią a salonem - bo ten to juz typowo dekoracyjną funkcję pełni.
    na niepogodę cava

    dziennik

    komentarze

  19. #19

    Domyślnie

    Dzięki Cava za propozycje Chyba faktycznie 20 punktów świetlnych na 20 mkw to trochę za dużo.

    Czy jeszcze ktoś zechciałby napisać swoje spostrzeżenia?

  20. #20

    Domyślnie

    olaczek - ja też jestem zainteresowana pomysłem gniazdek w podłodze, jak ci ktoś coś doradzi, albo samodzielnie coś "uknujesz" daj znać, bardzo ładnie proszę

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony