dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Bartłomiej

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    68
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Witajcie !

    Budowa mojego domu postępuje z dnia na dzień, moja ekipa uwija się całkiem sprawnie. Zainteresowanych szczegółami odsyłam do mjego dziennika. W związku z postępem robót staję naprzeciw kolejnych spraw do rozwiązania. Oto lista spraw "palących":

    1. Kominy
    Robotnicy wzięli się za murowanie kominów. Cegły są, więc nic nie powinno ich wstrzymywać. Niestety, na drodze znowu staje niezdecydowany inwestor.
    Moje pytania dotyczące kominów dotyczą konieczności ich budowania.
    a) komin do kominka w salonie
    Nie zdecydowałem się jeszcze na żaden wkład, nie mam żadnego projektu doprowadzenia zimnego i rozprowadzenia gorącego powietrza. Nie przypuszczam, abym był w stanie szybko podjąć w tej sprawie decyzję. Pytanie do Was: Co muszę zdecydowac w chwili obecnej (czyli niedługo przed wylaniem stropów), abym później nie cierpiał w trakcie projektowania ogrzewania kominkowego? czy wystarczy, że zostawię odpowiedniej wielkości dziurę w stropie na komin? Czy coś jeszcze powinienem przewidzieć (np. wylot kanałów, którymi ogrzane powietrze będzie wyprowadzone na poddasze)? Przypominam, że chcę ogrzewać dom ciepłem z koninka (wkład kominkowy).
    Czy mogę wstrzymywać się z decyzją i co mnie będzie to kosztowało?

    b) komin do pieca c.o.
    Wiem, że będę ogrzewał dom piecem na gaz. Nie jestem zdecydowany na 100%, ale prawdopodobnie będzie to piec kondensacyjny. Zdecydowałem się na "klasyczny" komin spalinowy, czyli wymurowany z cegły pełnej plus wkład z rury kwasówki otulonej wełną. Ekipa twierdzi, że jeśli tak ma być to muszą już teraz zacząć obmurowywać tą rurę bo później nie da się jej wsunąć w otwór komina ze względu na jego wymiary. Czy mam im zaufać, czy domagać się od architekta, aby powiększył otwór przewidziany na komin spalinowy? Kolejna rzecz to doprowadzenie powietrza do spalania? Piec będzie miał komorę zamkniętą, więc trzeba z zewnątrz czerpać powietrze. Czy w tej chwili powinienem się tym martwić, czy później będzie jeszcze na to czas?
    Moje pytanie w sprawie tego komina generalnie dotyczy konieczności murowania go w tej chwili. czy jest to konieczne i jeśli tak to jakie ustalenia i z kim powinienem poczynić?

    2. Więźba dachowa
    Już niedługo będę musiał zamawiać materiał na więźbę dachową. Jest to niemały wydatek, więc należy się do niego odpowiedno przygotować. W szczególności odnajdując solidny i (jednak) niedrogi tartak. Zwracam się z gorącą prośbą do inwestorów grupy warszawskiej o rekomendację tartaku (bądź innego dostawcy), od którego braliście materiał na więźbę dachową. W jaki sposób rozmawia się z tartakiem? Na jakie elementy należy zwrócić uwagę? Co jest absolutnie ważne przy wybieraniu tartaku? Czy drewno ma przyjść od razu zaimpregnowane, czy można to zrobić na placu budowy (takie podejście proponuje mój wykonawca - taniej)? Poproszę o namiary tartaków, z których braliście drewno i które polecacie.

    3. Inne projekty
    Jakiś wewnętrzny głos mówi mi, że przed położeniem stropu powinienem mieć już projekty miejsc, w których przez strop przechodzić będą przróżne instalacje:
    - wodno - kanalizacyjna;
    - ogrzewania kominkowego;
    - ogrzewania wodnego (c.o.);
    - centralnego odkurzania;
    - elektryczna, alarmowa, logiczna, antenowa;
    - jakakolwiek inna - JAKA?
    Jezeli z Waszego doświadczenia wynika, że należy w stropie przewidzieć otwory na wspomniane przeze mnie instalację to proszę o namiary na odpowiednich ludzi, z którymi powinienem to wszystko uzgodnić. Może wystarczy mój własny architekt? Tak właściwie to nie wiem, czego powinienem wymagać/oczekiwac od mojego architekta.

    Będę Wam wszystkim bardzo wdzięczny za pomoc. Szczególnie za wskazanie tych elementów, za które powinienem się wziąć w pierwszej kolejności. Wskażcie to, co jest konieczne do ustalenia przed wykonaniem stropu, a co może jeszcze poczejkać (i jak długo).

    Z góry Wszystkim pięnie dziękuję za pomoc.
    Kłaniam się.
    Bartłomiej

  2. #2

    Domyślnie

    Witaj Bartłomieju.
    Czytając Twoje posty zastanawiam się co robiłeś jak się tworzył Twój projekt? No chyba, że jest to typowy z katalogu!
    Przynajmniej na jedno z Twoich wątpliwości postaram się odpowiedzieć.
    Kwestia komina do pieca.
    Jeżeli chcesz mieć piec kondensacyjny to zacznij od wyboru pieca. Ja zdecydowałem się na piec Viessmana. Jest rzeczywiści dobry co oznacza że nie najtańszy Vitodens 200.
    Stosując taki piec lub inny Viessmana nie trzeba stosować żadnej drogiej kwasówki do komina. Wystarczy zwykły komin wentylacyjny, do którego firma instalacyjna wprowadza po jego wymurowaniu (może to nastąpić w momencie instalacji pieca) rurę fi 75 z tworzywa sztucznego (wygląda podobnie jak rura kanalizacyjna, ale nie mądrzę się jaki to materiał). Temperatyra spalin jest na poziomie 40-50 st. C więc nie ma potzreby stosowania innej rury. Z resztą automatyka kotła nie pozwoli na znaczące podniesienie temperatury spalin. W związku z tym, że kocioł jest z zamkniętą komorą spalania, pobiera do spalania powietrze z zewnątrz powierzchnią komina pomiędzy włożoną rurą i jego ściankami. Jedynie podłączenie samego kotła do komina jest wykonywane metalową rurą zespoloną (rura w rurze).
    Na kocioł wydasz więcej ale oszczędzisz trochgę na drogim kominie z kwasówki lub porządnej ceramiki.

  3. #3

    Domyślnie

    Odnośnie: inne projekty- klimatyzacja,chyba że planujesz pudła w oknach... baba

  4. #4

    Domyślnie

    Dla własnej wygody zaplanuj wszystkie "grube" przejścia przez strop np. właśnie do rozprowadzania ciepłego powietrza z kominka. Przejścia kabli z reguły można przewiercić wiertarką ale na kanalizę trzeba już kuć, więc lepiej też zaplanować i zostawić otwór przed zalaniem betonem.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Bartłomiej

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    68
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Krzysztofh:

    Mój projekt jest projektem gotowym, "z półki". Niestety, nie pomyślałem wcześniej o rozplanowaniu instalacji, więc w tej chwili, w dużym pośpiechu, muszę podjąć decyzje, które dadzą mi trochę czasu do zastanawiania się nad szczegółami instalacji. Nawet nie wiesz, jak tego żałuję w tej chwili, że nie mam gotowych projektów instalacji - zapłaciłbym wcześniej trochę więce pieniędzy, ale za to miałbym spokojniejszy sen obecnie. A tak - muszę pisać tak "rozpaczliwe" listy na tym forum.

    Jestem Ci bardzo wdzięczny za porady dot. kotła. Jak juz pisałem nie jestem - nieztety - zdecydowany na 100%, że ma to być kocioł kondensacyjny (choć taki właśnie jest polecany do pracy z ogrzewaniem podłogowym, które planuję) a juz na pewno nie wiem, jakiej firmy on będzie. Za tydzień wybieram się na targi Murator Expo i tam mam nadzieję mocno się dokształcić i porozmawiać z fachowcami. Bardzo liczę na nawiązanie kontaktów z instalatorami oraz projektantami poszczególnych instalacji.

    W chwili obecnej moim zmartwieniem jest zdefiniowanie pełnej i wyczerpującej listy otworów, które powinienem przewidzieć w stropie, aby później uniknąć karkołomnego i niepotrzebnego kucia. Nie chcę opóźniać robót tylko dlatego, że nie odrobiłem swojej pracy domowej.

    Jeżeli możecie mi podesłać namiary na sprawdzonego:
    - projektanta/instalatora ogrzewania kominkowego
    - projektanta/instalatora ogrzewania c.o. (wodnego)
    - projektanta/instalatora centralnego odkurzania
    - projektanta/instalatora wod-kan
    w okolicach Warszawy, będę bardzo wdzięczny.

    Pozdrawiam,
    Bartłomiej

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Alicjanka

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    1.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115

    Domyślnie

    Wysyłam Ci na priva namiary na bardzo porządnego projektanta i instalatora ogrzewania podłogowego, kanalizacji, wodociagów, instalacji c.o. Jest to człowiek wykształcony i inteligentny dlatego zaproponuje Ci zapewne całość rozwiązania, a o czymś takim jak cyrkulacja ciepłej wody nie będziesz nawet musiał pamiętać.

    Aha, jedna rzecz która w moim domu budzi moje wątpliwości:
    średnica mojego komina dymowego (do kominka), zgodnie z projektem gotowym wynosi 18cm. Praktycznie KAŻDY wkład kominkowy do mieszkania większego niz 50m2 ma wylot dymowy średnicy 20cm. Podobno nie jest wskazane aby ten wylot się w jakimkolwiek miejscu zwężał - aby mieć ciąg. Dlatego przypilnuj, żeby u Ciebie zrobiono jak Pan Bóg przykazał.
    Pozdrawiam,
    Alicjanka

  7. #7

    Domyślnie

    Bartłomiej
    To, że nie masz w projekcie instalacji elektrycznej to moim zdaniem żaden problem, ponieważ umiejscownienie gniazdek i układ oświetlenia każdy robi wg własnego uznania. Jeżeli sam nie wiesz jak się do tego zabrać to porozmawiaj z fachowcem. Typowy projekt ma też typowe rozmieszczenie elementów instalacji, które nie koniecznie muszą Ci odpowiadać.
    Gorzej z wodą i kanalizacją. Choć to też nie jest filozofia. Wystarczy dobrze przejrzeć kila roczników Muratora, kupić jakieś książki i zrobić samemu. Na Forum też jest dużo informacji.

  8. #8

    Domyślnie

    Poradzę Ci w oknach.
    Wytrwałości na budowie.
    [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony