dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 814 z 1061
Pokaż wyniki od 16.261 do 16.280 z 21202
  1. #16261
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Gdyby ułożenie paleni poziomo było by korzystniejsze latem (kiedy słońca jest dużo) i w zimę zbierają więcej światła rozproszonego to powiedz mi dlaczego wszyscy instalują panele pod kątem około 35* a nie kładą ich na płasko na trawniku?
    Bo pewnie o tym nie wiedzą a poważnie ponieważ kąt 35* jest katem optymalnym dla okresu całorocznego. Ja odniosłem się do okresu letniego nie zimowego. To są moje spostrzeżenia. Zauważ, że latem słońce wstaje prawie na północnym wschodzie i zachodzi na północnym zachodzie. Przy kącie 35* panele są słabiej oświetlone podczas godzin rannych i wieczornych ułożone płasko dłużej są oświetlane.

  2. #16262
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Bo pewnie o tym nie wiedzą a poważnie ponieważ kąt 35* jest katem optymalnym dla okresu całorocznego. Ja odniosłem się do okresu letniego nie zimowego. To są moje spostrzeżenia. Zauważ, że latem słońce wstaje prawie na północnym wschodzie i zachodzi na północnym zachodzie. Przy kącie 35* panele są słabiej oświetlone podczas godzin rannych i wieczornych ułożone płasko dłużej są oświetlane.
    Potwierdzam ja tak mam o dziś PV odpaliły sie przed 6 a zakończą pracę po 19, mam południe kąt 14 st

  3. #16263

    Domyślnie

    Ponieważ w miesiacach wiosenno-letnio-jesiennych tj od marca do września instalacja pv w warunkach polskich produkuje 80-85% całorocznej energii to korzytniejsze jest ułóżenie paneli pod mniejszym kątem niż 35 st.
    Ostatnio edytowane przez surgi22 ; 01-06-2020 o 20:24

  4. #16264

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Potwierdzam ja tak mam o dziś PV odpaliły sie przed 6 a zakończą pracę po 19, mam południe kąt 14 st
    U mnie panele wstały o 4:55 a skończą pracę pewnie nie wcześniej niż 20:30 kąt 28*
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #16265
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    U mnie panele wstały o 4:55 a skończą pracę pewnie nie wcześniej niż 20:30 kąt 28*
    U mnie wczoraj 4:30 do 21:30. Ale cały uzysk do 6:00 i po 20:00 jest żaden (poniżej 1 promila całodziennego).
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  6. #16266

    Domyślnie

    Oczywiście że tak, u mnie wstały to produkcja szła na 11W Wieczorem bardzo długo mam około 20W
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #16267
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tobiasz86

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Kod pocztowy
    38-481
    Posty
    290

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Ponieważ w miesiacach wiosenno-letnio-jesiennych tj od marca do września instalacja pv w warunkach polskich produkuje 80-85% całorocznej energii to korzytniejsze jest ułóżenie paneli pod mniejszym kontem niż 35 st.
    Nieprawda- optymalny kąt to 36st, ale prawda jest też taka, że w przedziale 15-50st te różnice nie są duże.

  8. #16268

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rysiek83 Zobacz post
    Witam. Co sądzicie o panelach boviet i falowniku Huawei???
    mam te moduły, ale nic więcej nie mogę o nich powiedzieć, działają od 22 kwietnia,
    kup, zamontuj, będziesz drugi w Polsce po Tinku
    Moja Marysia

    Dom z poddaszem użytkowym, ukończony i zamieszkały w 2012 roku, powierzchnia po podłogach 180, ogrzewane prawie 160 (po podłogach). Ściany silikat, styropian 15 cm, 0,38. Okna dwuszybowe, podłoga 12 cm 0,38. Poddasze, skosy 30 cm, sufit 45 wełny 0,39. Ogrzewanie: w 2019 roku nawrócony z ekogroszku, PC PW Nibe AMS 10-12, HK200S. PV 9,66 kWp

  9. #16269

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Nie prawda – optymalny kąt to 33 st 45 minut 14.5 sekundy
    Skąd Ty masz taką pewność że wiesz wszystko lepiej?
    Też tak myślę tylko panele lepiej zamontować od północnej strony nie będą się tak grzały jak na słońcu, i przez to że będą chłodniejsze będą generowały więcej prądu
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  10. #16270

    Domyślnie

    http://blog.corab.eu/optymalizacja-i...enia-kierunek/ - strona Coraba
    przeczytaj koniec
    ,,Jakie znaczenie ma okres użytkowania instalacji?

    Kluczowe. Teoretycznie podczas montażu instalacji wyspowej dąży się do wyrównania uzysków we wszystkich miesiącach roku. Owszem, ale ma to uzasadnienie tylko w przypadku wykorzystywania energii z PV przez cały rok. Kiedy instalacja zasila obiekt np. tylko w sezonie letnim, należy dążyć do zmaksymalizowania uzysków energii właśnie podczas lata. W tej sytuacji sprawdza się niski kąt nachylenia. Przy 15 stopniach największe uzyski odnotujemy od maja do sierpnia, czyli wtedy, kiedy najbardziej nam na tym zależy.''

  11. #16271

    Domyślnie

    surgi22 czy ktokolwiek z nas ma instalację wyspową? i ustawia panele na 15* aby przechować prąd w akumulatorach do zimy. Czy może w instalacji wyspowej robi się aby prąd był zimą i latem i wybiera optymalny kąt dla lata 15* a dla zimy 60* (bo słońce jest bardzo nisko i jest go bardzo mało).
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  12. #16272

    Domyślnie

    Przy idealnej wystawie południowej faktycznie optymalne wydaje się nachylenie ok 30 stopni
    https://lmvgroup.pl/aktualnosci/nach...owoltaicznych/
    , przy wystawie wschodniej i zachodniej już niekoniecznie.
    https://bbpv.pl/pv-poradnik/montaz/m...instalacje-pv/
    Ps. w moim przypadku: I instalacja ekspozycja wschód i południe II instalacja południe i zachód - kąt dachu 22 stopnie wydaje się prawie optymalny ( może jakby na południu było 30 sopni nachylenia dachu było by 1-2procent lepiej )

  13. #16273

    Domyślnie

    Nie no tak nie możesz instalować musisz jeszcze raz dom postawić idealnie na południe i kąt dachu 33* inaczej będzie źle.
    Ludzie kochani panele instalujemy na tym co mamy, jak czegoś nie mamy np. za mały kąt dachu od południa robi się tzw. trójkąty aby panele miały lepszy kąt. Jak ktoś ma dach wsch-zach nie kombinuje z kątami dachu tylko przelicza ilość paneli do mocy inwertera np. inwerter 7kW a na dachu 10kW w panelach.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  14. #16274
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tobiasz86

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Kod pocztowy
    38-481
    Posty
    290

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Nie prawda – optymalny kąt to 33 st 45 minut 14.5 sekundy
    Skąd Ty masz taką pewność że wiesz wszystko lepiej?
    Jeśli nie masz nic sensownego do napisania, to daj na wstrzymaj i nic nie pisz.
    Odnośnie kąta i orientacji https://www.google.pl/search?q=uzysk...&bih=659&dpr=3
    marcinbbb, oczywiście że montujemy na tym co mamy, sam tak zrobiłem i mam przewymiarowany wschód - zachód, ale Twoja mądrość mnie zainspirowała, gdybym wiedział o tym wcześniej co napisałeś, to zrobiłbym instalacje naziemną, skierowaną na północ i to uwaga w cieniu- żeby czasem słońce zbyt mocno jej nie nagrzewało, a może warto w chłodnej piwnicy i doświetlać żarówką? Jak myślisz osiągnie wtedy 110% wydajności?

  15. #16275

    Domyślnie

    Cytat Napisał tobiasz86 Zobacz post
    marcinbbb, oczywiście że montujemy na tym co mamy, sam tak zrobiłem i mam przewymiarowany wschód - zachód, ale Twoja mądrość mnie zainspirowała, gdybym wiedział o tym wcześniej co napisałeś, to zrobiłbym instalacje naziemną, skierowaną na północ i to uwaga w cieniu- żeby czasem słońce zbyt mocno jej nie nagrzewało, a może warto w chłodnej piwnicy i doświetlać żarówką? Jak myślisz osiągnie wtedy 110% wydajności?
    Bardzo dziękuję za dobre słowa, myślę że Twój pomysł z instalacją w piwnicy i oświetlaniem jej żarówką posiada pewne znamiona perpetuum mobile a jeśli faktycznie osiągnie 110% opłacalności dostaniesz 1 bańkę dolców. Po za tym jeśli to opatentujesz gwarantuje że firmy będą czekały pod drzwiami i oferowały grube miliardy dolarów. Ja fizyki uczyłem się dawno temu może teraz uczą jej inaczej, z mojej wiedzy nie ma to prawa działać ale jak pisałem jestem starej daty prawie 40 dychy na karku.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  16. #16276

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Tobie, brak czegoś sensownego do napisanie, nie przeszkadza w pisaniu.
    Cicho tam posty chłop klepie aby być mądrzejszym - bo on wiesz instalację ma od kwietnia tego roku i on wie lepiej niż my. On na wsch-zach i wie a my połÓdnie więc my wiemy o południu on o wsch-zach. Fizykę też każdy z nas zna inną on montuje panele w piwnicy my na dachu dajemy im wycisk aby sprawdzić czy wytrzymają. Np. mój panel dostał z cegły i o dziwo 55*C mu nie straszne a jedna zimna cegła go pokonała.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  17. #16277
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    .... mój panel dostał z cegły i o dziwo 55*C mu nie straszne a jedna zimna cegła go pokonała.
    Bo ona nie była "zimna" z temperatury tylko z charakteru
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  18. #16278

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Bo ona nie była "zimna" z temperatury tylko z charakteru
    Wzniosła się sama i stwierdziła dziś uderzę w panel, jutro trafii CityMagic? Kurcze myślałem że cegły to rzeczy nie myślą, zwierzęta mają podobno instynkt. Ale skoro cegły myślą i planują, to zwierzęta stworzyły logiczną cywilizację. A my żyjemy w symulacji
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  19. #16279

    Domyślnie

    Cytat Napisał TINEK Zobacz post
    mam te moduły, ale nic więcej nie mogę o nich powiedzieć, działają od 22 kwietnia,
    kup, zamontuj, będziesz drugi w Polsce po Tinku
    Bardziej mi chodzi o opinie czy to towar z niskiej półki , czy może coś lepszego. Bo cenowo dosyć przyzwoicie wychodzą.

  20. #16280

    Domyślnie

    No to mamy już stanowiska dotyczące bilansowania międzyfazowego. Co ciekawe, ze wszystkich operatorów stanowisko zgłosiło jedynie Innogy. Reszcie najwyraźniej wszystko pasuje. Podejrzane.
    Co do Innogy: godzina to byłoby zbyt piękne i upierają się, że to niemożliwe ze względów prawnych (what?!) oraz technicznych (no tak, sumowanie czterech okresów 15-sto minutowych powoduje mindfuck systemów operatora, ech...). Ale zaproponowali 15 minut, zawsze to lepsze niż brak bilansowania jak teraz lub chwilowe.

    Przy okazji zawnioskowali o zmianę wejścia w życie rozporządzenia z 14 dni do 6 m-cy.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

Strona 814 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony