dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 699 z 699
Pokaż wyniki od 13.961 do 13.966 z 13966
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

Domyślnie

Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Nowe wiadomości o instalacji , o której kiedyś pisałem . Tym razem więcej szczegółowej wiedzy .

http://gramwzielone.pl/energia-slone...a-po-35-latach
    Pocieszające-zobaczymy jak nasze generacje paneli będą produkowały po takim czasie ...
    Tendencje są takie w przemyśle, jak księgowi pragną...
    PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu+sprzęgło hydrauliczne +zas CWU 300 ltr z 3,4m2 pow wymiany, grzejniki 90%+10% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2016-7625kWh/3278pln,2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln

Domyślnie

Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Pocieszające-zobaczymy jak nasze generacje paneli będą produkowały po takim czasie ...
    Tendencje są takie w przemyśle, jak księgowi pragną...
    Na przykładzie moich 4,5 letnich Suntechów 275W. Co zaobserwowałem?
    - są bardzo brudne szczególnie na dolnych krawędziach, jakiś nalot który można usunąć szczotą niestety nie mogę wejść na panele i umyć je dokładniej wszystkich paneli.
    - Jeśli chodzi o ich osiągi nic się nie zmieniło różnice są praktycznie nie do zbadania uzyski roczne są bardzo zbliżone do siebie a wiemy że rok, rokowi nie równy będę miał kamerę termowizyjną wskocze na dach i będę mógł powiedzieć coś więcej.
    - Uszkodzony panel jak wiecie jeden panel dostał strzała z cegły, prąd produkuje normalnie podczas deszczu nic tam od góry nie wcieka, od dołu ten plastik dość mocno wgnieciony ale działa.
    - Nie samymi panelami PV instalacja żyje kable - nie naruszone, inwerter chodzi na liczniku 12,5MWh jeszcze 5 lat gwarancji, konstrukcja montażowa trzeba raz na dłuższy czas dokręcić panele do konstrukcji chyba wibracje średnio na nie wpływają.

Generalnie nie boję się że za 20 lat coś się zmieni jeśli mowa o sprawności, bardziej boję się tego że za 15 lat jeden panel wielkości 4m2 będzie miał moc 3000W i będzie nas cholera brała że technologia aż tak poszła do góry a nasze instalacje mierzone w dziesiątkach metrów kwadratowych są zbyt przestarzałe i należało by je zmienić. Już widzę że moje 275W które były całkiem zajebiste,na dzisiejsze czasy są raczej słabe bo przecież można znaleźć chyba już 370W panele standardowej wielkości. zobaczcie 100W w 4 lata. Więc za 15 lat panel standardowej wielkości może mieć około 370 + 400 = około 800W montując 12 paneli jak u mnie nie masz 3,3kW ale prawie 10kW. A Ty Bobrow... 32 x 800 = 25,6kW.

Kupił byś te lepsze ale te jeszcze działają dobrze, szkoda wydawać kasę, ale może warto będę miał tyle prądu że będę grzał COP=1 z otwartymi oknami, a chłodzenie w lato będzie ustawione na 18*C też z otwartymi oknami. Rekuperacja a po co okna wentylują, a żarówki skoro teraz mamy LED i świecą prawie za darmo co będzie za 15 lat?
    Okna 3 szybowe a po co... 1 szyba starczy najniższej klasy bo przecie prąd będzie "leżał na ulicy" i zamiast kupować okna za 12000 PLN z roletami i ciepłym montażem zabijemy dziury folią i też będzie ciepło

Będziemy mieszkać w dużych namiotach kupowanych jako moduły , a do tego jak bobrow za 35k PLN instalację PV do grzania i chłodzenia... ale pojechałem
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; Wczoraj o 21:00
    6,7kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Domyślnie

Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post

Będziemy mieszkać w dużych namiotach kupowanych jako moduły , a do tego jak bobrow za 35k PLN instalację PV do grzania i chłodzenia... ale pojechałem
    Niby pojechałeś, ale za moich czasów nikt nie brał na poważnie science fiction i powszechnie w tej literaturze występujących tzw. "komunikatorów osobistych", a teraz każdy z nas nosi taki w kieszeni.

OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    d7d

Domyślnie

Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Na przykładzie moich 4,5 letnich Suntechów 275W. Co zaobserwowałem?
    ...
    Już widzę że moje 275W które były całkiem zajebiste,na dzisiejsze czasy są raczej słabe bo przecież można znaleźć chyba już 370W panele standardowej wielkości. zobaczcie 100W w 4 lata. Więc za 15 lat panel standardowej wielkości może mieć około 370 + 400 = około 800W montując 12 paneli jak u mnie nie masz 3,3kW ale prawie 10kW. A Ty Bobrow... 32 x 800 = 25,6kW.
    Praktyczne maksimum to 325Wp lub 330Wp.
    Więc przyrost w 4 lata to max. 50-55Wp co jednak stanowi przyrost o 18-20%.

Ile kosztował panel Suntech 275Wp a ile teraz Suntech 325-330Wp?

Dlaczego wykształceni i inteligentni wierzą w pseudonaukowe bzdury i teorie spiskowe ?
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    ... człowiek racjonalny, rozsądny, inteligentny jest w stanie z przekonaniem gadać albo nawet robić kompletne bzdury ...
    dr hab. Andrzej Dragan

Domyślnie

Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Ile kosztował panel Suntech 275Wp a ile teraz Suntech 325-330Wp?
    Uważasz że jak bardzo mnie to interesuje po 5 latach on grid???
    Szach i mat.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; Dzisiaj o 00:29
    6,7kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    d7d

Domyślnie

Nie myślę nad tym czy Ciebie to interesuje ile teraz kosztuje nowszy Suntech.
    To może pamiętasz i podasz ile kosztował Suntech 275Wp?

Dlaczego wykształceni i inteligentni wierzą w pseudonaukowe bzdury i teorie spiskowe ?
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    ... człowiek racjonalny, rozsądny, inteligentny jest w stanie z przekonaniem gadać albo nawet robić kompletne bzdury ...
    dr hab. Andrzej Dragan

Strona 699 z 699

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia