dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 858 z 858
Pokaż wyniki od 17.141 do 17.149 z 17149

Domyślnie

Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Teraz już na fb spamują nie o montowaniu PV tylko o myciu PV tak jakby każdy z nas nie miał kawałka węża ogrodowego i wody.
    A właśnie. Myjecie panele? Ja specjalnie sprawdziłem u siebie na dachu po większym deszczu po roku czasu, czy nie ma tzw. filmu. No i nie było. Przynajmniej u mnie wygląda na to, że to nie samochód, gdzie jaki by wosk nie położyć, to co jakiś czas trzeba ręcznie umyć, bo bezdotyk filmu nie ruszy, nawet jak się jakimś agresywnym prewashem potraktuje. Może przy gruntowych instalacjach panele gorzej się czyszczą same?

Poza tym ktoś robił testy i wyszło, że efekt mycia jest o kant kuli potłuc - różnice w granicach błędu pomiarowego. A może jednak ktoś ma inne doświadczenia? Acha, mam na myśli domowe instalacje, a nie farmy, gdzie 1% uzysku decyduje o opłacalności.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp podłogówki w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    StolarzS

Red face

Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    U mnie montowali z Festal i z tego co wiem za 10 kWp liczą 36 tys na gotowo [panele Q-cells 355 W + falownik Growatt - na tyle wycenili to znajomemu z okolicy
    Z jakiej okolicy?

Pogoniłem właśnie naciągaczy którzy wycenili mi instalację 10kWp z falownikiem Solar Edge na 63tys. Po rabacie 59...
    Życie jest rumakiem, który nie znosi tchórzliwego jeźdźca.

Domyślnie

co do tego instalatora i kopania w ziemi - powiedział mi, że jak inwerter pod panelami i do domu kabel, to można zakopać. a jak inwerter w domu, to kable od paneli do inwertera górą - bo to inne kable, nienadające się do zakopywania w ziemi. podobno tak się powinno robić. czyli mówicie, że to bez różnicy i oba można spokojnie wkopać?

jak robiliście przekopy - na jakiej głębokości? zastanawiam się, czy przekopię sam czy trzeba koparkę.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV 5,25kW (planowana rozbudowa do 9,9kW): qcells 15x350wp+sofar5.5;bez reku; w trakcie wyboru PC - na razie najbliżej Stiebel HPA-O 13 C Premium, moc 13kW

StolarzS

Domyślnie

A to już nieco rozjaśniłeś. Kabel do gruntu ma inną izolację i rzeczywiście ten od paneli się nie nadaje. Kopiesz płytko, na dwa szpadle.
    Życie jest rumakiem, który nie znosi tchórzliwego jeźdźca.

ksysju

Domyślnie

Cytat Napisał amstat Zobacz post
    Jak wygląda sprawa z logowaniem do falownika SMA na sunny portal mam hasło i się logowałem ale wyłączyłem falownik i po ponownym załączeniu pomimo że świeci się niebieska dioda nie mogę się zalogować ?

Hi

Dałeś radę ?. Niebieska dioda to oznaka zasilania.

Domyślnie

Cytat Napisał StolarzS Zobacz post
    A to już nieco rozjaśniłeś. Kabel do gruntu ma inną izolację i rzeczywiście ten od paneli się nie nadaje. Kopiesz płytko, na dwa szpadle.
    Prosto do gruntu to może nie ale w arocie to już tak.
    Nie odpowiadam na wypociny @fotohobby i jego drugiego wcielenia @d7d. Podobnie traktuję wypociny szwedzkiego właściciela pompy ciepła. No i za swoje grubiaństwo @Bertha też się do tej grupy załapał.

Domyślnie

Cytat Napisał mitch Zobacz post
    A właśnie. Myjecie panele? Ja specjalnie sprawdziłem u siebie na dachu po większym deszczu po roku czasu, czy nie ma tzw. filmu. No i nie było. Przynajmniej u mnie wygląda na to, że to nie samochód, gdzie jaki by wosk nie położyć, to co jakiś czas trzeba ręcznie umyć, bo bezdotyk filmu nie ruszy, nawet jak się jakimś agresywnym prewashem potraktuje. Może przy gruntowych instalacjach panele gorzej się czyszczą same?

Poza tym ktoś robił testy i wyszło, że efekt mycia jest o kant kuli potłuc - różnice w granicach błędu pomiarowego. A może jednak ktoś ma inne doświadczenia? Acha, mam na myśli domowe instalacje, a nie farmy, gdzie 1% uzysku decyduje o opłacalności.
    Od wielkiego dzwonu wchodzę na dach i opryskam je wodą z węża. Dziś patrzyłem są nieźle upaskudzone, ale jakoś nie po drodze mi wchodzić na dach. A żeby chodzić ze szmatą to już w ogóle nie chce mi się. Karcherem mówią aby nie myć bo sylikon "cośtam cośtam"
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Domyślnie

Witam.
    Dostałem ofertę na założenie instalacji z panelami SunLink 335 Wp Full Black 14 szt oraz Huawei KTL4M0 . Kolega ma ten sam inwenter + panele Trina Honey Black M TSM-325 jest bardzo zadowolony i dość fajnie prezentują się na dachu.
    Co sądzicie o tych zestawach.

Domyślnie

Witam
    Mycie było wałkowane i znów powraca jak bumerang------- (Głupota z myciem).Owszem można lecz trzeba wiedzieć jak.
    Najlepiej natura sobie z tym radzi. Tyle w temacie.
    PV-9,96kW

PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC
    PV 4,24 kW - od 22.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar

PV Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe
    Ogrzewanie : Piec elektryczny własnej konstrukcji Grzałki: 17kW +(rezerwowy) Piec węglowy 20kW-( niedługo do usunięcia)
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.
    NIEBAWEM----PC

Strona 858 z 858

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia