dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1060 z 1060
Pokaż wyniki od 21.181 do 21.200 z 21200
  1. #21181
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał k_pec Zobacz post
    @uasz

    Prosto w stosunku do faktury nie sprawdzisz.

    Licznik rejestruje (powinien) energię fizycznie pobieraną i eksportowaną. Dalej jest bilansowanie międzyfazowe godzinowe. I dopiero po tym są dane na fakturze (po bilansowaniu).

    Czyli, aby dokładnie sprawdzić, czy licznik jest OK, trzeba porównać dostępne wskazania w apce czy monitoringu falownika (produkcja, konsumpcja, zużycie) oraz dane z bilansowania godzinowego międzyfazowego od operatora (chyba już wszyscy to udostępniają).

    A tak na szybko, to:

    Bez magazynu licznik na eksporcie powinien pokazywać różnicę w produkcji falownika z autokonsumpcją. O ile masz podlicznik dla falownika wskazujący autokonsumpcję i jest on właściwie podłączony i sprawny. Jak nie ma podlicznika dla falownika to nic nie sprawdzisz.

    Przy magazynie jest jeszcze ładowanie magazynu z paneli, co bywa rozróżniane dla niektórych falowników jako dodatkowa pozycja (oprócz autokonsumpcji). Ale to już trzeba dokładnie sprawdzić dla swojego systemu.


    Powiem tak, życie pokazuje, że typowo licznik operatora jest OK., choć sporadycznie zdarzają się ich usterki. Zwykle problem leży w niezrozumieniu działania systemu PV albo w niewłaściwej instalacji podlicznika falownika - dość częste.
    Dziękuje za szczegółową odpowiedź.

    Mam na myśli sytuacje gdzie zgłosiłem już instalacje, ale nie mam wiedzy jak obecnie mam skonfigurowany licznik. Zdaje sobię sprawę z oddawania prądu 'gratis' jednak mógłbym już żyć z autokonsumpcji.

    W skrócie:
    Odpalił bym już instalacje, żeby korzystać z autokonsumpcji,
    Ale nie chcę, aby była sytuacja gdzie licznik dobija mi energię którą oddaje - jako zużytą.

  2. #21182
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Po cholerę kombinację. 1.7 i 2.7. Moce chwilowe...
    Jeśli to komentarz do mojego pytania - dziękuje.
    Ale jak powinno być ?
    Tj. jeśli w 2.7 moc chwilowa będzie wykazywana - to znaczy że energia jest oddawana ? A jeśli będzie '0' to znaczy że jest naliczana jako pobierana?

    Czy muszę odczytać 1.7, właczyć FV i zobaczyć czy 'drastycznie wzrosła' - np. o 2kw ?

  3. #21183
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.719

    Domyślnie

    Cytat Napisał qrko Zobacz post
    Ale pobrano 5kwh w tych godzinach kiedy pompe wlaczyles? Czy patrzyłeś na cały dzień?
    Akurat w ten dzień nikogo nie było byłem sam cały dzień na podwórku wiec nikt prądu nie zurzywał poza lodówką czy routerem ale to jakieś setki watt nie kw, ja tak po prawdzie tego nie kumam i wydawało mi się że jak panele dają pokrycie na każdej fazie to pobrana energia powinna być zerowa chyba że jestem w błędzie to ok.

  4. #21184

    Domyślnie

    Wymienili licznik? Bo jak nie to zaraz dostaniesz karę...

  5. #21185
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Wymienili licznik? Bo jak nie to zaraz dostaniesz karę...
    A po co mają wymieniać? Jest dwukierunkowy.
    Czy jest szansa na odpowiedź, jak to dokładnie sprawdzić?

  6. #21186
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    k_pec

    Zarejestrowany
    Nov 2023
    Skąd
    WARSZAWA
    Kod pocztowy
    02-670
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał uasz Zobacz post
    A po co mają wymieniać? Jest dwukierunkowy.
    Czy jest szansa na odpowiedź, jak to dokładnie sprawdzić?
    Ale licznik był zamontowany po zgłoszeniu instalacji i masz już aneks do umowy na dostawę energii elektrycznej? Jeśli tak, to oznacza, że dla ZE jesteś już prosumentem generującym eksport. Ale, w zależności od ZE mogą być jeszcze jakieś dodatkowe czynności albo opóźnienia. Zawsze przecież możesz skontaktować się ze swoim ZE (najlepiej mailem na szybko) i sprawdzić, jaki masz status. Fora i inne Internety nie muszą być wiarygodne.

    Tak na marginesie - to twoja instalacja i to ty MUSISZ wiedzieć czy jesteś lege artis - bo w Polsce nieświadomość prawa nie chroni.


    A w sprawie eksportu/poboru:

    Kod 1.8.0 (lub 1.8.0.0) oznacza całkowitą energię pobraną z sieci od początku działania licznika.
    Kod 2.8.0 (lub 2.8.0.0) oznacza całkowitą energię wprowadzoną do sieci od początku działania licznika.

    Inaczej mówiąc - jeśli PV pracuje wskazania 2.8.0 powinny się systematycznie zwiększać, o ile nie ma autokonsumpcji całej generowanej energii.

    Tam masz spis wszystkich kodów liczników dwukierunkowych --> https://fea.com.pl/kody-licznika-dwukierunkowego/

  7. #21187
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał k_pec Zobacz post
    Ale licznik był zamontowany po zgłoszeniu instalacji i masz już aneks do umowy na dostawę energii elektrycznej? Jeśli tak, to oznacza, że dla ZE jesteś już prosumentem generującym eksport. Ale, w zależności od ZE mogą być jeszcze jakieś dodatkowe czynności albo opóźnienia. Zawsze przecież możesz skontaktować się ze swoim ZE (najlepiej mailem na szybko) i sprawdzić, jaki masz status. Fora i inne Internety nie muszą być wiarygodne.

    Tak na marginesie - to twoja instalacja i to ty MUSISZ wiedzieć czy jesteś lege artis - bo w Polsce nieświadomość prawa nie chroni.


    A w sprawie eksportu/poboru:

    Kod 1.8.0 (lub 1.8.0.0) oznacza całkowitą energię pobraną z sieci od początku działania licznika.
    Kod 2.8.0 (lub 2.8.0.0) oznacza całkowitą energię wprowadzoną do sieci od początku działania licznika.

    Inaczej mówiąc - jeśli PV pracuje wskazania 2.8.0 powinny się systematycznie zwiększać, o ile nie ma autokonsumpcji całej generowanej energii.

    Tam masz spis wszystkich kodów liczników dwukierunkowych --> https://fea.com.pl/kody-licznika-dwukierunkowego/
    To jest zrozumiałe, ale pytanie dotyczyło wprost:
    Jak sprawdzić, czy produkowana energia nie jest liczona jako pobierana.

    I odpowiedzią którą znalazłem gdzieś indziej jest to że:
    Inkasent spisuje wartość 15.8.0 Suma energii 1.8.0 + 2.8.0
    Jeśli 1.5.8.0 = 1.8.0 - jest OK
    Jeśli 1.5.8.0 rośnie wraz z 2.8.0 - NIE JEST OK.

  8. #21188
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    k_pec

    Zarejestrowany
    Nov 2023
    Skąd
    WARSZAWA
    Kod pocztowy
    02-670
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał uasz Zobacz post
    To jest zrozumiałe, ale pytanie dotyczyło wprost:
    Jak sprawdzić, czy produkowana energia nie jest liczona jako pobierana.

    I odpowiedzią którą znalazłem gdzieś indziej jest to że:
    Inkasent spisuje wartość 15.8.0 Suma energii 1.8.0 + 2.8.0
    Jeśli 1.5.8.0 = 1.8.0 - jest OK
    Jeśli 1.5.8.0 rośnie wraz z 2.8.0 - NIE JEST OK.
    Ale 15.8.0 to suma energii pobranej i oddanej (niekierunkowo) zliczanej przez licznik, co sam zresztą napisałeś. Więc nawet, jakby było zamienione podłączenie którejś z faz, albo wszystkich, to zawsze pokazywane byłoby to samo - suma przepływów w OBU kierunkach. To 15.8.0 miało sens przy licznikach jednokierunkowych (bez PV), bo wtedy, niezależnie czy licznik podłączony był prawidłowo czy odwrotnie, ZE miał wskazania poboru mocy. I jednocześnie odczyt z 15.8.0 to pułapka na tych, którzy stawiają PV bez zgłoszenia i pompują energię w sieć mając licznik jednokierunkowy. Wtedy, ZE odczytując 15.8.0 ma sumę pobrań z sieci i eksportu do sieci, zaliczonego jako pobranie.


    Jeśli przy wyłączonym falowniku masz stałe wzrosty na 1.8.0 przy włączonych jakichś ciężkich odbiornikach (czajnik elektryczny, bojler, płyta indukcyjna, etc., a na 2.8.0 nie ma zmian wskazań, to licznik zlicza prawidłowo pobory. Jeśli byłoby odwrotne podłączenia albo odwrotne podłączenie którejś z faz - miałbyś zmianę wskazań na 2.8.0

    Odpowiednio - wyłączając wszystkie odbiorniki prądu a mając włączony falownik - powinny być rosnące wskazania 2.8.0 i brak zmian na 1.8.0

  9. #21189
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał k_pec Zobacz post
    . I jednocześnie odczyt z 15.8.0 to pułapka na tych, którzy stawiają PV bez zgłoszenia i pompują energię w sieć mając licznik jednokierunkowy. Wtedy, ZE odczytując 15.8.0 ma sumę pobrań z sieci i eksportu do sieci, zaliczonego jako pobranie.
    I tutaj jest sedno.
    Zależy - którą wartość do faktury odczytuje ZE.

  10. #21190

    Domyślnie

    Cytat Napisał uasz Zobacz post
    A po co mają wymieniać? Jest dwukierunkowy.
    Czy jest szansa na odpowiedź, jak to dokładnie sprawdzić?
    I co z tego? Myślisz, że koleś będzie przeprogramowywał? Wymieniają licznik. Za włączenie PV bez wymienionego licznika naliczą karę (za kradzież).

  11. #21191
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    45

    Domyślnie

    To zrozumiałe.
    Miałem uruchomioną instalację na chwilę do pomiarów po montażu i do konfiguracji oraz aktualizacji oprogramowania.
    Pytam o teorię gdyż jestem nowy w tym temacie a lubię wiedzieć. Ludzie różne rzeczy mówią

  12. #21192

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    I co z tego? Myślisz, że koleś będzie przeprogramowywał? Wymieniają licznik. Za włączenie PV bez wymienionego licznika naliczą karę (za kradzież).
    Za włączenie PV bez wymienionego licznika kara się sama naliczy bo cała produkcja zostanie policzona przez licznik jako zużycie. Dopiero licznik dwukierunkowy liczy w obie strony. (podobno )
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  13. #21193
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    k_pec

    Zarejestrowany
    Nov 2023
    Skąd
    WARSZAWA
    Kod pocztowy
    02-670
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał uasz Zobacz post
    I tutaj jest sedno.
    Zależy - którą wartość do faktury odczytuje ZE.
    To zależy od możliwości zamontowanego licznika i polityki ZE


    Cytat Napisał uasz Zobacz post
    To zrozumiałe.
    Miałem uruchomioną instalację na chwilę do pomiarów po montażu i do konfiguracji oraz aktualizacji oprogramowania.
    Pytam o teorię gdyż jestem nowy w tym temacie a lubię wiedzieć. Ludzie różne rzeczy mówią
    Coś kręcisz...

  14. #21194
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    45

    Domyślnie

    Mam licznik dwukierunkowy.
    Nabija się zużycie na 2.8.0, nie nabija zużycia do 1.8.0.

    Na ten moment instalacja jest wyłaczona i czekam na umowe/kontakt ze strony Energii - szkoda, bo mogla by byc chociaz autokonsumpcja - a mam czym.

    Pytanie czy Panele nie zuzywaja sie skoro 'produkuja prad' a nie moga go oddac?

  15. #21195

    Domyślnie

    Cytat Napisał uasz Zobacz post
    Pytanie czy Panele nie zuzywaja sie skoro 'produkuja prad' a nie moga go oddac?
    Nieprzeczytana książka w bibliotece też się zużywa bo nikt jej czyta.
    Sprawdź datę ważności na panelach pv.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  16. #21196
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Nieprzeczytana książka w bibliotece też się zużywa bo nikt jej czyta.
    Sprawdź datę ważności na panelach pv.
    To niezbyt trafne porównanie,
    Dodatkowo - nawet jeśli pytanie było trywialne to odpowiedź na nie nie była zbyt inteligentna.

  17. #21197

    Domyślnie

    Cytat Napisał uasz Zobacz post
    To niezbyt trafne porównanie,
    Dodatkowo - nawet jeśli pytanie było trywialne to odpowiedź na nie nie była zbyt inteligentna.
    Skoro sam wiesz że pytanie było trywialne to dlaczego oczekiwałeś inteligentnej odpowiedzi, najzwyczajniej w świecie odpowiedziałem w sposób jednoznaczny i doskonale zrozumiały dla ciebie. Gdybym rozwijał temat i napisał że musisz je zdjąć albo powinieneś je przykryć to pytał byś a po co? A dlaczego muszę je zdjąć/przykryć?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  18. #21198
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał uasz Zobacz post

    Pytanie czy Panele nie zuzywaja sie skoro 'produkuja prad' a nie moga go oddac?
    Nie ma różnicy
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #21199
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Skoro sam wiesz że pytanie było trywialne to dlaczego oczekiwałeś inteligentnej odpowiedzi, najzwyczajniej w świecie odpowiedziałem w sposób jednoznaczny i doskonale zrozumiały dla ciebie. Gdybym rozwijał temat i napisał że musisz je zdjąć albo powinieneś je przykryć to pytał byś a po co? A dlaczego muszę je zdjąć/przykryć?
    Bo wiesz, my może się nigdy nie spotkamy, ale nasi odpowiednicy, na których możemy trafić może już tak.
    I przyjdzie do mnie taki 'xinski' i zada tak samo 'głupie' pytanie jak ja Tobie..
    Wynika to z tego, że jest to dla mnie coś nowego - uczę się. Nie jestem 'leniwy' czy bierny. Po prostu ten temat jest dla mnie nowy. Ale zajmuje się innymi tematami - motoryzacja, elektronika na poziomie inżynieryjnym, komponentowo, informatyka, fotografia. I jest wiele ludzi, którzy zadają 'głupie' pytania - ale ... jeśli mi się chce - odpowiadam rzeczowo. Jak mi się nie chce - milcze.

    Po to jest forum aby wymienić poglądy, porozmawiać. Wiedza jest zapisana w ksiązkach, umowach itp.
    Jesteśmy tutaj aby porozmawiać, pomóc sobie. Nie robić za kogoś robotę, ale podpowiedzieć, naprowadzić na jakiś trop.

    Nie wiem jakie procesy fizyczno-chemiczne zachodzą w panelach gdy dzieje się w nich jakaś reakcja i nie ma 'upustu' - stąd pytanie.
    Wybór? Owszem, kocem ich nie nakryje, ale jak miałbym przez takie użytkowanie stracić 10% ich żywotności - odpaliłbym falownik mimo wszystko.
    Jeśli to 1% - to wiedza, świadomość. Prawda jest taka że kogo nie zapytałem - nikt nie znał odpowiedzi na to pytanie.

    Ale wracając do tematu.
    Czekam na telefon, znak, sygnał od Energii - że ktos do mnie jedzie w sprawie licznika, abym mógł odpalić instalacje.
    Dziwi mnie trochę to że... Energa przyjedize wymienić licznik (być może, bo w końcu mam dwukierunkowy bez zdalnego odczytu, który jest moim zdaniem poprawnie zaprogramowany (nabija 2.8.0 i nie dodaje do 1.8.0) a ... i tak za rozliczanie zajmuje się druga firma 'sprzedazowa' jak to pani przez infolinie mi powiedziala i ze do nich tez trzeba zglosic po wymianie licznika fakt odpalenia instalcji.
    To jest ta... Energa Obrót i Energa Operator.

  20. #21200

    Domyślnie

    Co do zasady Energa jest z tyłka wiem bo mam. Jeśli liczysz że będą dzwonić w sprawie licznika... wiesz do mnie przez 9 lat nie zadzwonili ani razu a w tym czasie wymienili 4 liczniki. Oni wiedzą że Twój licznik źle rejestruje oni to widzą od siebie i zdalnie mogą nawet to zmienić każdy USB stick gsm ma przypisane IP wewnętrzne 10.X.X.X. Uwierz mi u mnie licznik po wymianie nie wskazywał 2 fazy po 2 latach przyjechali wymienić. Ich pracownik jest tak bardzo kompetentny że u mnie antenę od gsm`u zainstalował zaraz obok licznika a antenka musi mieć około 50 cm wysokości i magnes na samochód też jest niezbędny jakbym chciał z licznikiem samochodem jeździć do przekaźnika mam w cholerę jakieś 1km. Aha i będą Cię bez wazeliny "tegować" rachunkami co 2 miesiące jakieś 56zł nawet jeśli produkcja znacząco przekracza pobór. Kiedy w konkurencji możesz wziąć 1 rachunek na rok.

    Reasumując mam 120 letni zegar z wahadłem leży zawinięty w dywan czy on się niszczy jeśli nie pracuje? Bo jeśli nie pracując jego wahadło to czy on się jakoś psuje bo leży tak już z 15 lat i jeśli strata na miesiąc to 1% to on chyba się już raczej rozsypał może faktycznie tak jest dawno nie zaglądałem do niego, ale wierzę że jest.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Strona 1060 z 1060

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony