dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 942 z 1061
Pokaż wyniki od 18.821 do 18.840 z 21202
  1. #18821
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    TomaszGejtz

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Władek
    Kod pocztowy
    84-103
    Posty
    58

    Domyślnie

    Dodam że moim operatorem jest Energa

  2. #18822

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    A kto teraz nie ma?
    zdarza się, zdarza, ale to faktycznie coraz większa rzadkość
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  3. #18823
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    Mozesz mieć racje. tylko kurcze nie chce mi się wieżyc ze pierwsza faza nie jest najbardziej obciążona w domu. Ale nie takie rzeczy się widziało. Po prostu trzeba to sprawdzić.
    Oczywiście przypuszczam, że tak wysokie napięcie wynika z istniejącej 1-fazowej instalacji PV w pobliżu. Dociążenie taj fazy może na tyle obniżyc napięcie, aby mieściło się ono w normach. Jeśli masz dobry kontakt z sąsiadem/mi to możesz nawt spróbowac ich namówić na podobny zabieg, argumentując tymi samymi problemami, z jakimi Ty się mierzysz.

  4. #18824
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Możesz spróbowac dociążyć tę faze, przełaczajac na nią wszelkie odbiorniki jednofazowe.
    Ja to bym odwrotnie przełączył się na inną fazę, zwłaszcza z oświetleniem itd..
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  5. #18825
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Wiem, do czego pijesz (żywotność). Ale skoro w seci jest tak duża asymetria zasilania, to świadczy to o tym , że sieć jest "miękka". Test z czajnikim może pokazać jak bardzo. Obciążenie faz o niższym napięciu jeszcze bardziej pogłębi tą asymetrie. Napięcie jeszcze bardziej wyskoczy ponad normowe 254V. To trochę działa jak waga szalkowa - naciśniesz jedną to druga się podnosi.

  6. #18826
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Witam Forumowiczów,

    Trochę mnie tu nie było, ale bywały czasy, że sporo się udzielałem i może nawet komuś pomogłem w temacie pomp ciepła PW

    Teraz ja potrzebuję pomocy i ma nadzieję, że znajdzie się jakaś dobra duszyczka, która mi jej udzieli...

    Przechodząc do rzeczy, postanowiłem zmniejszyć swoje rachunki za prąd i zainwestować w instalację fotowoltaiczną. Normalnie najpierw był się "doktoryzował" w tym temacie, zanim podjąłbym decyzję, ale jakoś wyjątkowo nie mam czasu w tym okresie mojego życia, więc muszę działać dość szybko, a nie chciałbym też zrobić czegoś czego będę potem żałował.

    Jestem już po kilku pomiarach i mam już nawet dwie wyceny, także również poproszę później o ich ocenę.

    Moje roczne zużycie prądu to około 12 MhW, z czego 5 to PCi, a reszta to bytowy. Niestety mój dach pomieści tylko 22 panele FV, więc będzie to instalacja o uzysku max 7-8 MhW rocznie, czyli 2/3 mojego zapotrzebowania i tu pierwsze pytanie - czy to ma w ogóle sens?
    Dodatkowo, na domiar złego konstrukcja dachu sprawia, że instalacja będzie dość skomplikowana, bo będzie podzielona na 3 sekcje - 2 po stronie południowej 10 i 5 oraz jedna w ekspozycji wschodniej 7 sztuk, co powoduje konieczność zastosowania falownika, który pozwoli na samodzielną pracę każdego z paneli. Nie jestem pewien, czy jest to optymalne rozwiązanie Może lepiej zrezygnować z ekspozycji wschodniej i wziąć falownik tańszy, do którego będzie można podłączyć dwie sekcje? Ale wtedy z kolei ta instalacja będzie już całkiem malutka, więc nie wiem czy wo ogóle warto...

    Kolejna kwestia to taryfy, bo zapomniałem dopytać o to firmy instalacyjne. Obecnie korzystam z G12W, gdzie za 1kWh płacę około 0,42zł. Czy po zamontowaniu FV nadal będę mógł korzystać z takiej opcji, czy trzeba przejść na taryfę jednolitą i płacić więcej, bo przy mojej ewentualnej instalacji będę musiał nadal jakieś 4MhW kupować z Energii, więc przy cenie standardowej 0,65zł w ogóle nie będzie się mi to opłacać.

    Ostatnia kwestia to wybór paneli. Dostałem kilka wycen, niektóre z kosmosu np na SunPower 395 za 67 tys. później są okolice 50 tys. na LG 365 i REC Alpha 365, oraz wersja budżetowa na poziomie 40 tys. za SunLink 375. O tych ostatnich nawet nic nie mogę znaleźć w internecie, ale firma instalacyjne z bardzo dobrymi opiniami, więc chyba wiedzą co robią??? Pozostały osprzęt dość podobny, wszyscy proponują falownik Solar Edge oraz zabezpieczenia Dehn.

    Czy warto dopłacać 10 tysi do lepszych paneli? i czy one faktycznie są lepsze? Oraz jakbyście mogli się odnieść, czy to są w ogóle dobre wyceny, bo mi tak na szybko licząc wychodzi zwrot inwestycji po 12 latach, patrząc na opcję budżetową oczywiście i przy opcji, że dalej mogę kupować prąd po 0,42zł, bo w przeciwnym wypadku wychodzi jeszcze gorzej...

    Co o tym wszystkim myślicie...
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  7. #18827

    Domyślnie

    Częściowo się odnosząc do Twoich pytań to: taryfę możesz mieć taką jak obecnie, na tej południowej 5+ 10 mogły by być razem pod jedno wejście falownika jeżeli płaszczyzna taka sama, to 7 na wschodzie trochę mało, przy 8 byłoby już lepiej i wtedy np. sofar, moduły też np. te wymienione przez Ciebie i zwrot będzie ok 8- 9 lat a jak uruchomią dotacje to i mniej

  8. #18828
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Częściowo się odnosząc do Twoich pytań to: taryfę możesz mieć taką jak obecnie, na tej południowej 5+ 10 mogły by być razem pod jedno wejście falownika jeżeli płaszczyzna taka sama, to 7 na wschodzie trochę mało, przy 8 byłoby już lepiej i wtedy np. sofar, moduły też np. te wymienione przez Ciebie i zwrot będzie ok 8- 9 lat a jak uruchomią dotacje to i mniej
    Dzięki za odpowiedź.
    Niestety dach po południowej stronie jest łamany, więc kąt nachylenia tych dwóch sekcji będzie rożny. Co do strony wschodniej to tam weszło by w sumie 9 paneli, z tymże te dwa dodatkowe po bokach byłyby szybko zacienione, więc wszyscy raczej odradzają ten wariant...
    Na dotacje właśnie liczę po cichu, bo moja gmina to niestety bida w tym temacie ale może nowy program "Mój prąd 3.0" coś pomoże...
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  9. #18829

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Niestety dach po południowej stronie jest łamany, więc kąt nachylenia tych dwóch sekcji będzie rożny. Co do strony wschodniej to tam weszło by w sumie 9 paneli, z tymże te dwa dodatkowe po bokach byłyby szybko zacienione, więc wszyscy raczej odradzają ten wariant...
    Na dotacje właśnie liczę po cichu, bo moja gmina to niestety bida w tym temacie ale może nowy program "Mój prąd 3.0" coś pomoże...
    Skoro bliźniak, to domyślam się, że na gruncie nie ma szans. Te najdroższe na pewno bym sobie odpuścił, cena 7700 za 1 kWh jest astronomiczna. Poszukaj jeszcze kogoś.
    Co do Mój Prąd - jak to często się mówi - lepiej już było. Dobrze będzie, jeśli wróci 5 kpln bez żadnych dodatkowych warunków. Pamiętaj też o uldze termomodernizacyjnej.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  10. #18830

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Witam Forumowiczów,

    Trochę mnie tu nie było, ale bywały czasy, że sporo się udzielałem i może nawet komuś pomogłem w temacie pomp ciepła PW

    Teraz ja potrzebuję pomocy i ma nadzieję, że znajdzie się jakaś dobra duszyczka, która mi jej udzieli...

    Przechodząc do rzeczy, postanowiłem zmniejszyć swoje rachunki za prąd i zainwestować w instalację fotowoltaiczną. Normalnie najpierw był się "doktoryzował" w tym temacie, zanim podjąłbym decyzję, ale jakoś wyjątkowo nie mam czasu w tym okresie mojego życia, więc muszę działać dość szybko, a nie chciałbym też zrobić czegoś czego będę potem żałował.

    Jestem już po kilku pomiarach i mam już nawet dwie wyceny, także również poproszę później o ich ocenę.

    Moje roczne zużycie prądu to około 12 MhW, z czego 5 to PCi, a reszta to bytowy. Niestety mój dach pomieści tylko 22 panele FV, więc będzie to instalacja o uzysku max 7-8 MhW rocznie, czyli 2/3 mojego zapotrzebowania i tu pierwsze pytanie - czy to ma w ogóle sens?
    Dodatkowo, na domiar złego konstrukcja dachu sprawia, że instalacja będzie dość skomplikowana, bo będzie podzielona na 3 sekcje - 2 po stronie południowej 10 i 5 oraz jedna w ekspozycji wschodniej 7 sztuk, co powoduje konieczność zastosowania falownika, który pozwoli na samodzielną pracę każdego z paneli. Nie jestem pewien, czy jest to optymalne rozwiązanie Może lepiej zrezygnować z ekspozycji wschodniej i wziąć falownik tańszy, do którego będzie można podłączyć dwie sekcje? Ale wtedy z kolei ta instalacja będzie już całkiem malutka, więc nie wiem czy wo ogóle warto...

    Kolejna kwestia to taryfy, bo zapomniałem dopytać o to firmy instalacyjne. Obecnie korzystam z G12W, gdzie za 1kWh płacę około 0,42zł. Czy po zamontowaniu FV nadal będę mógł korzystać z takiej opcji, czy trzeba przejść na taryfę jednolitą i płacić więcej, bo przy mojej ewentualnej instalacji będę musiał nadal jakieś 4MhW kupować z Energii, więc przy cenie standardowej 0,65zł w ogóle nie będzie się mi to opłacać.

    Ostatnia kwestia to wybór paneli. Dostałem kilka wycen, niektóre z kosmosu np na SunPower 395 za 67 tys. później są okolice 50 tys. na LG 365 i REC Alpha 365, oraz wersja budżetowa na poziomie 40 tys. za SunLink 375. O tych ostatnich nawet nic nie mogę znaleźć w internecie, ale firma instalacyjne z bardzo dobrymi opiniami, więc chyba wiedzą co robią??? Pozostały osprzęt dość podobny, wszyscy proponują falownik Solar Edge oraz zabezpieczenia Dehn.

    Czy warto dopłacać 10 tysi do lepszych paneli? i czy one faktycznie są lepsze? Oraz jakbyście mogli się odnieść, czy to są w ogóle dobre wyceny, bo mi tak na szybko licząc wychodzi zwrot inwestycji po 12 latach, patrząc na opcję budżetową oczywiście i przy opcji, że dalej mogę kupować prąd po 0,42zł, bo w przeciwnym wypadku wychodzi jeszcze gorzej...

    Co o tym wszystkim myślicie...
    A czy w ogóle brałeś pod uwagę kierunek samo południe ?
    Dlaczego pytam. Bo skierowana na południe i bez zacienień da b. dobre uzyski Moja pierwsza PV o mocy 5.72kW pykła 7015kWh. wiadomo że rok rokowi nie równy Uzyski przez te lata to od 6800 -do 7015
    -co do taryf to mogę odnieść się do PGE można mieć od G11, G12 ,G12W rozliczenie wektorowe
    Solar Edge - to najdroższy falownik narynku Ja mam 6-ty rok SMA to półka niżej ale jak dotąd bez problemów Moja kolejna PV to typowy chińczyk -Chodzi to niecały rok wynik jest zadawalający bo i cena była super z programu gminnego. Za PV 4,24kW wyszła 6k .Na rynku ceny PV (przyzwoite to 3,5--4k za kW
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  11. #18831

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Skoro bliźniak, to domyślam się, że na gruncie nie ma szans. Te najdroższe na pewno bym sobie odpuścił, cena 7700 za 1 kWh jest astronomiczna. Poszukaj jeszcze kogoś.
    Co do Mój Prąd - jak to często się mówi - lepiej już było. Dobrze będzie, jeśli wróci 5 kpln bez żadnych dodatkowych warunków. Pamiętaj też o uldze termomodernizacyjnej.
    Ulga + Czyste powietrze.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  12. #18832
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Ostatnia kwestia to wybór paneli. Dostałem kilka wycen, niektóre z kosmosu np na SunPower 395 za 67 tys. później są okolice 50 tys. na LG 365 i REC Alpha 365, oraz wersja budżetowa na poziomie 40 tys. za SunLink 375. O tych ostatnich nawet nic nie mogę znaleźć w internecie, ale firma instalacyjne z bardzo dobrymi opiniami, więc chyba wiedzą co robią??? Pozostały osprzęt dość podobny, wszyscy proponują falownik Solar Edge oraz zabezpieczenia Dehn.

    Co o tym wszystkim myślicie...
    Właśnie na domku letniskowym będę robić PV. Właściciel uparł się na wyżej wymienione LG 365 -- głównie bo wszystko w domu ma LG i jest zadowolony bo się nic nie psuje, do tego mają 25 lat gwarancji. Właścicielka słusznie zauważyła, że mogą nie dożyć końca gwarancji paneli... no ale taki argument nie zadziałał. Do tego też zażyczył sobie SE. Najdroższa możliwa opcja, bo te panele kosztują blisko 2200 zł netto/kWp (sic!) gdy "normalne" (z 15 latami gwarancji) w okolicach 1000zł (netto), mimo tego przy 5,5kWp wyszło 5600zł brutto/kWp. Przy 8kWp pewnie by zjechało poniżej 5k/kWp pomimo tych absurdalnie drogich paneli. Szczerze, ja bym w życiu nie zapłacił za te LG takich pieniędzy.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  13. #18833
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Właśnie na domku letniskowym będę robić PV. Właściciel uparł się na wyżej wymienione LG 365 -- głównie bo wszystko w domu ma LG i jest zadowolony bo się nic nie psuje, do tego mają 25 lat gwarancji. Właścicielka słusznie zauważyła, że mogą nie dożyć końca gwarancji paneli... no ale taki argument nie zadziałał. Do tego też zażyczył sobie SE. Najdroższa możliwa opcja, bo te panele kosztują blisko 2200 zł netto/kWp (sic!) gdy "normalne" (z 15 latami gwarancji) w okolicach 1000zł (netto), mimo tego przy 5,5kWp wyszło 5600zł brutto/kWp. Przy 8kWp pewnie by zjechało poniżej 5k/kWp pomimo tych absurdalnie drogich paneli. Szczerze, ja bym w życiu nie zapłacił za te LG takich pieniędzy.
    No ja w sumie też lubię LG, przynajmniej jeżeli chodzi o telewizory ale tak na poważnie to LG są na pierwszym miejscu w kilku rankingach paneli i dlatego biorę je pod uwagę. Jeśli ktoś napisze mi, że SunLink są spoko to pewnie byłbym im bardziej przychylny, ale oprócz karty katalogowej ciężko coś znaleźć na ich temat poza tym, że są chińskie, ale czy to jest wada?.....
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  14. #18834
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Za PV 4,24kW wyszła 6k .Na rynku ceny PV (przyzwoite to 3,5--4k za kW
    Te z programu gminnego 6k za całość ?
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  15. #18835
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cześć Map78 , Stary Druhu
    odnośnie kilku Twoich pytań , to wg mnie tak :

    1.panele
    najtańsze jakie są z Tier 10.
    Dodam tylko ,że na świecie jest relatywnie nie dużo producentów samych "plastrów" krzemowych-a multum producentów paneli...Osobiście wolę kupować u źródła...
    2.G12W
    uwaga na Tauron-u mnie kiedy przeszedłem na umowę prosumenta zmienili zasady...Wcześniej miałem gwarantowane ceny energii przez cały okres umowy-teraz mam gwarantowany rabat od ich aktualnego cennika..Czyli umowa podpisana na 3 lata-a co roku nowe ceny...
    Samo rozliczenie PV u mnie się świetnie sprawdza na bieżąco tj co miesiąc.
    3.koszt instalacji
    szukaj ,aż do skutku-można znaleźć jeszcze oferty za ok 4-5kPLN brutto/1kWp
    4.układ paneli
    ile się da kWp na południe-nawet prawie na płasko.Czyli max moc paneli w tym miejscu -droższa cena w tym położeniu zwróci Ci się znacznie szybciej.
    Jeśli dach jest kłopotliwy pod PV ,to brałeś pod uwagę instalację na jakimś innym daszku-np wiatce ?Ja tak zrobiłem i naprawdę się to sprawdza-jest dach na samochody i PV od południa
    5.Inwerter
    wg mnie dobry chinol z dobrą gwarancją-jeśli instalacja na 2 stringi.Jeśli mikroinwertery-niestety nic Ci nie podpowiem

    Powodzenia
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  16. #18836
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Hej bobrow,

    Wielkie dzięki za podpowiedzi, na Ciebie zawsze można liczyć

    Ten Tier 10 to jakaś norma jakościowa, czy co?
    Może słyszałeś coś o panelach SunLink 375 Wp?, bo póki co to na nie mam najlepsza ofertę i firma montująca jest z okolic i ma mega dobre opinie, więc na razie jest na pole position

    Dach niestety mam mega skomplikowany z lukarnami i nawet południowy spad jest pod różnymi kątami, więc opcje mam jedynie takie, żeby dać 15 paneli na S (10 + 5), bo różne kąty nachylenia i wtedy falownik z dwoma stringami albo mogę dołożyć jeszcze 7 paneli na E, ale wtedy już musi być Solar Edge. Raczej nie mam opcji żadnych daszków, bo musiałbym coś specjalnie wybudować... Stojaki też odpadają bo działka nie duża...

    W poniedziałek mam dostać kolejne wyceny, wiec pewnie się odezwę.

    A tak jeszcze BTW, może na FM są jacyś sprzedawcy, którzy chcieliby się pochylić nad tematem - woj. pomorskie. Oczywiście na priv.

    Pozdrawiam,
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  17. #18837
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Ten Tier 10 to jakaś norma jakościowa, czy co?
    Zestaw kryteriów - dokładnie Bloomberg Tier-1
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  18. #18838

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    No ja w sumie też lubię LG, przynajmniej jeżeli chodzi o telewizory ale tak na poważnie to LG są na pierwszym miejscu w kilku rankingach paneli i dlatego biorę je pod uwagę. Jeśli ktoś napisze mi, że SunLink są spoko to pewnie byłbym im bardziej przychylny, ale oprócz karty katalogowej ciężko coś znaleźć na ich temat poza tym, że są chińskie, ale czy to jest wada?.....
    Mam podobny dylemat
    Ja mam ofertę na Sunlinki FB 360 lub Longi FB w podobnej cenie.

  19. #18839

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Te z programu gminnego 6k za całość ?
    Odpowiedziałeś na mój post. I czego nie rozumiesz?
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  20. #18840
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Odpowiedziałeś na mój post. I czego nie rozumiesz?
    Nie rozumiem czy 6k za całość ( 4,24 kW ) czy może 6k za 1kW minus dotacja gminna.

    Ale teraz rozumiem, że w programie gminnym koszt 1kW to 1415 zł.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

Strona 942 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony