dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 984 z 1061
Pokaż wyniki od 19.661 do 19.680 z 21202
  1. #19661

    Domyślnie

    Jeżeli kierunek południowy to dałbym T-6

  2. #19662
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wekto Zobacz post
    ... ale wiemy, że wczorajszą poprawką na komisji sejmowej przesunęli ewentyalne wejście jej w życie o miesiąc.
    Tak, ale to ciągle nie jest ostateczny kształt. Wiemy też, że jedna z poprawek mówi o tym, że aby pozostać w systemie opustów należy jedynie rozpocząć proces podłączania PV do końca roku (czy tez do końca stycznia 2022 wg poprawki). nie do końca jednak rozumiem, co znaczy "rozpocząć proces przyłączania". Czy będzie to data wysłania dokumentacji do ZE, czy może data otrzymania dokumentacji przez ZE? A co w przypadku błędów formalnych we wniosku (na przykład brak podpisu lub inne duperele). Która data będzie brana pod uwagę? Wysłania dokumentacji, czy korekty dokumentacji?

    Nasi rządzący potrafią w jedną noc wywrócić założenia ustawy do góry nogami i nic nie zrobisz. Trochę współczuję tym, co chcą decyzję o instalacji podjąć teraz, bo generalnie nie wiadomo, jak się temat zakończy.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  3. #19663
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dolce1313 Zobacz post
    Witam.
    Mam prośbę o doradzenie odnośnie wyboru falownika.
    Sprawa jest taka - panele na dachu będą miały moc 6kWp.
    Do wyboru mam falownik FoxESS T5 lub T6. Pierwszy 5kW, drugi 6kW.
    Instalator doradza wziąć T6 bo w przyszłości można do niego jeszcze podpiąć więcej paneli.
    Jednak ja mam taką sytuacje, że raczej nie dam więcej paneli ponieważ na dachy mam dość wysoki komin i zacienia. Czyli dodatkowe kilka paneli by weszło ale nie wiem czy to miało by sens. Tego po prostu nie wiem ale może faktycznie warto to wziąć pod uwagę. Tak więc na chwile obecną te 6kWp jest ok. Kierunek dachu jest południowo-wschodni.
    Tak to by wyglądało z panelami:
    https://zapodaj.net/a91270a970222.jpg.html
    T5 byłby "przeciążony" o te 20% co nie jest złe i tym argumentuję wybór jednak T5. Natomiast instalator mówi, że nawet, gdy dam T6 to i tak straty wynikające z braku przewymiarowania nie będą duże.
    Koszt obu falowników jest podobny.
    Falowniki mają takie same parametry (pomijając T6, który ma większą moc) oprócz "Zakresu napięcia MPPT (przy pełnym obciążeniu), który dla T5 wynosi 210-850 a dla T6 250-850V.
    nie wiem na ile ten parametr jest istotny.
    Będę wdzięczny za Wasze opinie, który falownik jest sensowniej wybrać.
    Jeżeli cena podobna, bierz większy.
    Natomiast "piątka" spokojnie da radę, przynajmniej przy takim ułożeniu paneli względem kierunków świata.

    Na moim przykładzie: moc instalacji 6,57. moc falownika 6,0. Ustawienie paneli S, kąt 35*. Jedynie w czerwcu w ciągu chyba 4 dni, "obcięło produkcję" w sumie o kilka kWh.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  4. #19664
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Cytat Napisał magdaseb Zobacz post
    Tak, ale to ciągle nie jest ostateczny kształt. Wiemy też, że jedna z poprawek mówi o tym, że aby pozostać w systemie opustów należy jedynie rozpocząć proces podłączania PV do końca roku (czy tez do końca stycznia 2022 wg poprawki). nie do końca jednak rozumiem, co znaczy "rozpocząć proces przyłączania". Czy będzie to data wysłania dokumentacji do ZE, czy może data otrzymania dokumentacji przez ZE? A co w przypadku błędów formalnych we wniosku (na przykład brak podpisu lub inne duperele). Która data będzie brana pod uwagę? Wysłania dokumentacji, czy korekty dokumentacji?
    Oczywiście to ciągle projekt dlatego napisałem "ewentualne wejście w życie". To czysta polityka gdzie z projektu poselskiego (nie podlegającego konsultacjom) zrobili wydmuszkę i wpompowali tam zapisy projektu rządowego (podlegającego konsultacjom).
    Co oznacza zapis o rozpoczęciu procedury przyłączania? Nie wiadomo. Tak samo jak nie wiadomo jak będą traktowane instalacje rozbudowywane.
    Wszyscy wiemy, że zmiany muszą nastąpić. Musimy przejść z net-meteringu na net-billing. Tyle, że jako Polska mamy na to czas do 2024. Jest czas na promocje magazynów, na rozwiązania zwiększające autokonsumpcje. Tylko, że u nas jak zwykle wszystko robi się od d* strony.

    PS. Sytuacja coraz ciekawsza:

    Komisja pracowała w środę do pierwszej w nocy. Rano jednak nastąpiła wolta. Projekt nowelizacji był projektem poselskim, złożonym przez byłą minister rozwoju, posłankę Jadwigę Emilewicz. Po poprawkach zgłoszonych przez Zjednoczoną Prawicę jej zdaniem dokument stał się nieakceptowalny.
    – Wysłuchaliśmy samorządów, branży fotowoltaicznej. Zmiany w projekcie zaszły tak daleko, że odbiegały od moich intencji. Z przykrością musiałam więc skorzystać ze swojego prawa jako posła wnioskodawcy i wycofałać druk sejmowy z dalszych prac – mówi Jadwiga Emilewicz w rozmowie z green-news.pl.

  5. #19665
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wekto Zobacz post
    Oczywiście to ciągle projekt dlatego napisałem "ewentualne wejście w życie". To czysta polityka gdzie z projektu poselskiego (nie podlegającego konsultacjom) zrobili wydmuszkę i wpompowali tam zapisy projektu rządowego (podlegającego konsultacjom).
    Co oznacza zapis o rozpoczęciu procedury przyłączania? Nie wiadomo. Tak samo jak nie wiadomo jak będą traktowane instalacje rozbudowywane.
    Wszyscy wiemy, że zmiany muszą nastąpić. Musimy przejść z net-meteringu na net-billing. Tyle, że jako Polska mamy na to czas do 2024. Jest czas na promocje magazynów, na rozwiązania zwiększające autokonsumpcje. Tylko, że u nas jak zwykle wszystko robi się od d* strony.

    PS. Sytuacja coraz ciekawsza:
    To wygląda że poselski Emilewicz to ten zły który miał zgnębić chętnych na zielony prąd, natomiast przynajmniej obecnie pis uratował branżę, zapewne wybory będą wcześniejsze to i trzeba głosów, tylko że pewnie media te rządowe ogłoszą pis jako wybawców a w rzeczywistości wrócimy do punktu wyjścia być może jeszcze z lepszymi propozycjami

  6. #19666
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Już się znalazło kilkunastu usłużnych posłów którzy zamiast pani Emilewicz wprowadzili "swój projekt" czyli kalkę tego co było omawiane na komisji.

    https://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.ns...4File/1704.pdf

  7. #19667
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Niesamowity pośpiech władzy, brakuje kasy i trzeba czym prędzej zniewolić, a czas na takie zmiany narzucone przez UE mamy przecież do 2024 ale chcą się przypodobać, zrobią wcześniej

  8. #19668

  9. #19669
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dolce1313 Zobacz post
    Witam.
    Mam prośbę o doradzenie odnośnie wyboru falownika.
    Sprawa jest taka - panele na dachu będą miały moc 6kWp.
    Do wyboru mam falownik FoxESS T5 lub T6. Pierwszy 5kW, drugi 6kW.
    Instalator doradza wziąć T6 bo w przyszłości można do niego jeszcze podpiąć więcej paneli.
    Jednak ja mam taką sytuacje, że raczej nie dam więcej paneli ponieważ na dachy mam dość wysoki komin i zacienia. Czyli dodatkowe kilka paneli by weszło ale nie wiem czy to miało by sens. Tego po prostu nie wiem ale może faktycznie warto to wziąć pod uwagę. Tak więc na chwile obecną te 6kWp jest ok. Kierunek dachu jest południowo-wschodni.
    Tak to by wyglądało z panelami:
    https://zapodaj.net/a91270a970222.jpg.html
    T5 byłby "przeciążony" o te 20% co nie jest złe i tym argumentuję wybór jednak T5. Natomiast instalator mówi, że nawet, gdy dam T6 to i tak straty wynikające z braku przewymiarowania nie będą duże.
    Koszt obu falowników jest podobny.
    Falowniki mają takie same parametry (pomijając T6, który ma większą moc) oprócz "Zakresu napięcia MPPT (przy pełnym obciążeniu), który dla T5 wynosi 210-850 a dla T6 250-850V.
    nie wiem na ile ten parametr jest istotny.
    Będę wdzięczny za Wasze opinie, który falownik jest sensowniej wybrać.
    https://www.forum-fronius.pl/moc-ins...nikow-fronius/
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  10. #19670
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Przegadane, 2x czytania i dziś jeszcze głosowanie w Sejmie (druk nr 1704). Projektu, który formalnie pojawił się wczoraj w nocy. Czyli za chwilę zostanie uchwalony projekt, który wczoraj Suski wyjął z teczki. Ścieżka legislacyjna rozpoczęta i zakończona uchwałą Sejmu w niecałą dobę. Polska.

    Filmik z wczoraj i nie obejmuje tego co się wydarzyło dziś w nocy i dziś w trakcie dnia ale w sumie wnioski poprawne bo niby się wszystko zmieniło ale nic się nie zmieniło https://www.youtube.com/watch?v=D9ERqyCjhLs

  11. #19671

    Domyślnie

    Przegłosowane 225-212. teraz senacka zamrażarka, ale do Kwietnia nawet największy mróz puści

  12. #19672

    Domyślnie

    Mam pytanie o odpowiedni przekroju przewodów solarnych od modułów fotowoltaicznych do inwertera.
    Instalacja będzie miała 6kWp ale w dwóch sekcjach - po 3kWp każda.
    Tak więc od paneli będą biegły 2 pary przewodów solarnych.
    Długość odcinka wynosi 25m.
    Jaki przekrój powinny mieć kable?
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 30-10-2021 o 20:43

  13. #19673

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 13:08

  14. #19674

    Domyślnie

    Dziękuję.
    Jeśli dobrze obliczyłem to kable solarne (dc) przy długości sumarycznej od paneli do inwertera wynoszącej 50m (2x25m) i mocy "sekcji" 3kWp powinny mieć minimum 3mm2. Wówczas straty mocy wyniosą 30W. Lepsze były by kable o przekroju 4mm2 - tu straty wyniosą 22W. Dla 5mm2 wyniosą 18W a dla 6mm2 15W.
    Sprawdzę o jakim przekroju kabel solarny mi puścili przez komin.

    Natomiast jeśli chodzi o przekrój kabli AC to w przypadku mojego inwertera o mocy 6kW, który jest oddalony od skrzynki z licznikiem o 12m zastosowano 3x 3,3mm2. Mam nadzieję, że to wystarczający przekrój.
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 30-10-2021 o 23:07

  15. #19675
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dolce1313 Zobacz post
    Dziękuję.
    Sprawdzę o jakim przekroju kabel solarny mi puścili przez komin.
    Masz ubezpieczenie domu?

  16. #19676
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Może puścili nie przez komin tylko przez szacht instalacyjny przy kominie
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  17. #19677

    Domyślnie

    Jeśli nie ma już kotła a jest wentylacja mechaniczna to kanał wentylacyjny z komina można wykorzystać na prowadzenie przewodów DC w dodatkowej osłonie ?
    Panas 9kW, podłogówka, WM+reku, PV 9,6kW, G12W

  18. #19678
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Jeżeli kanał wentylacyjny przestał być kanałem wentylacyjnym to, wg mnie. można tym kanałem prowadzić kable DC.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  19. #19679

    Domyślnie

    Powtórzę moje pytanie o to czy średnica 3,2mm2 przewodów solarnych dla odbioru mocy z paneli 3kWp w przypadku ich długości sumarycznej (czyli długości przewodów dodatniego i ujemnego) jest wystarczająca?
    Jeśli chodzi o straty mocy to wyniosą na tych przewodach i przy w/w mocy paneli w "szczycie" 30W. To nie jest problem. Z tego co wyliczyłem, minimalna średnica przewodu w tym przypadku również jest spełniona. Chodzi mi o to, że może są jeszcze inne parametry, które należy wziąć pod uwagę a o których nie doczytałem/nie wiem albo, że coś źle obliczyłem. Będę wdzięczny za opinię.

    Cytat Napisał adkwapniewski Zobacz post
    Jeśli nie ma już kotła a jest wentylacja mechaniczna to kanał wentylacyjny z komina można wykorzystać na prowadzenie przewodów DC w dodatkowej osłonie ?
    To zależy od tego do czego odnosisz pytanie i kogo zapytasz:
    1) Instalator Ci powie, że oczywiście tak - bo tak jest mu łatwiej poprowadzić kable.
    2) Prawnik Ci powie, że nie - chyba, że masz potwierdzoną przez fachowca opinię o tym, że kanał jest wyłączony z użytku i zastąpiony innym rodzajem wentylacji - tak jest zdaje się w praktyce u Ciebie.
    3) W razie "W" facet od ubezpieczenia Ci powie tak jak prawnik czyli w momencie, gdy nie będziesz miał papierów na to, że kanał jest nieużywany i nie pełni rolę wentylacji to nie przyzna odszkodowania.
    Itd, itp.

    Jeśli faktycznie kanał nie pełni roli wentylacyjnego to postaraj się o taką opinię na piśmie. Myślę, że to nie jest kosmicznie drogie a będziesz miał spokojną głowę. Zasięgnij również opinii elektryka czy może być wykorzystany jako szacht instalacyjny. Ja tego nie wiem bo nie znam przepisów. Być może szacht instalacyjny musi np. mieć drzwiczki rewizyjne albo jakieś inne bajery bo bez tego nie spełnia norm
    Cóż, w świecie, gdzie wszystko stoi na paragrafach i które nieraz już same z sobą są sprzeczne trzeba się nieco wysilić, żeby to ogarnąć.

    Chyba najlepiej mieć choćby z grubsza papiery w porządku (czasem nawet nie wpadniemy na to, że coś trzeba zgłosić) a w reszcie kierować się opiniami sensownych ludzi, praktyków oraz własnym zdrowym rozsądkiem.
    Skoro pytasz to znaczy, że jesteś osobą odpowiedzialną.
    Ja staram się załatwiać sprawy tak, żeby mieć wszystko w porządku.
    Niestety to "w porządku" (urzędnicze) jest czasami kompletnie niepraktyczne, po prostu gorsze. Taki przykład, odbiegający od pv ale obrazujący rzeczywistość "papierologiczną":
    kiedyś stawiałem szopę i musiałem ją zaplanować tak, że pośrodku jej obrysu biegła rura wodociągowa. Nie było dodatkowego nacisku na grunt w miejscu przebiegu rury - szopa stoi na czterech "szpilkach" poza jej przebiegiem.
    W urzędzie nakazali mi założyć osłonę.
    Sęk w tym, że aby ją założyć, firma musiała przeciąć w jednym miejscu rurę wodociągową a potem oczywiście wykonać połączenie przeciętej rury wodociągowej. I po co? To teraz jest słabsze niż było.
    Szczerze? Jeśli to możliwe to zrób tak, żeby mieć papiery w porządku.
    W większości przepisy mimo wszystko są skonstruowane tak, że zabezpieczają przed wypadkami, to nie jest złe.
    Natomiast z montażem kabli w pionie to oprócz własnych przemyśleń poradź się jeszcze rzetelnego fachowca, który będzie mógł to obejrzeć na miejscu i coś doradzić.
    Ja przed montażem pv wziąłem cieślę, aby obejrzał konstrukcję dachową.
    Na szczęście oprócz jednej krokwi, która zbutwiałą na odcinku 1m (lała się w nią woda poprzez nieszczelność w dachu) reszta okazała się ok. Nie żałuję wydanych paru złotych za opinię praktyka choć miałem dokładnie takie same odczucia odnośnie stanu konstrukcji. Oczywiście wiem, że takie zewnętrzne oględziny nie mogły ocenić w całości stan konstrukcji ale staram się minimalizować ryzyko ewentualnych problemów w przyszłości na ile mogę i mnie stać, kierując się zdrowym rozsądkiem. No i sam się tutaj radzę, jest sporo osób, które sensownie pomagają.
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 01-11-2021 o 10:01

  20. #19680

    Domyślnie

    [QUOTE=Dolce1313;8090524]Powtórzę moje pytanie o to czy średnica 3,2mm2 przewodów solarnych dla odbioru mocy z paneli 3kWp w przypadku ich długości sumarycznej (czyli długości przewodów dodatniego i ujemnego) jest wystarczająca?
    Jeśli chodzi o straty mocy to wyniosą na tych przewodach i przy w/w mocy paneli w "szczycie" 30W. To nie jest problem. Z tego co wyliczyłem, minimalna średnica przewodu w tym przypadku również jest spełniona. Chodzi mi o to, że może są jeszcze inne parametry, które należy wziąć pod uwagę a o których nie doczytałem/nie wiem albo, że coś źle obliczyłem. Będę wdzięczny za opinię.

    :.[/QUOTE
    "średnica 3,2mm2" nie ma tak, jeżeli masz na myśli średnicę 3,2 ale w mm to z tego przekrój wychodzi ok 8mm2, w elektryce trzeba by przyjąć 6 lub 10.
    Jeżeli miałeś na myśli 3,2 jako już przekrój to w elektryce też musisz brać pod uwagę albo 2,5 albo 4

    Do wyliczenia strat czy to spadku napięcia nie wystarczy tylko moc w tym przypadku 3kW, potrzebne też napięcie i prąd.
    Napięcie wyliczymy jako iloczyn ilości modułów i ich napięcia pracy a prąd z karty katalogowej.

    spadek napięcia U% = [ 200 * I(A) * L(m) ] : [ 59,6(dla Cu) * S(mm2) * U(V) ]

Strona 984 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony