dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 690 z 1061
Pokaż wyniki od 13.781 do 13.800 z 21202
  1. #13781
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    rkowal79

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Okolice Tucholi
    Posty
    489

    Domyślnie

    Witam. Czy po wejściu w życie ustawy o podatku od towarów i usług panele będą na 8% ale jako komplet z falownikiem czy np panele z profilami plus wtyczki ale bez inwertera..
    Czy takie mikroinstalacje z fakturą na 8% będzie można odliczyć od dochodu drugi raz przy rozliczaniu z PIT37?
    Mam zainstalowaną mikroinstalację z VAT23% przed uruchomieniem programu mój prąd i ją odliczę od dochodu, jednocześnie chcę rozbudować instalację o 10szt paneli offline tylko do grzania wody w boilerze przez regulator grzania MPPT. CZekam na wejście niższego VAT i ciekawe czy ceny spadną czy sztucznie zostaną podniesione.
    Proszę o odp.
    Budowniczym, murarzem, kierownikiem, facetem od czarnej roboty jestem ja a razem z żoną jesteśmy inwestorami.

    Nasz dziennik budowy
    komentarze do dziennika budowy - krytyka i komentarze bardzo mile widziane

  2. #13782
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Możesz w sumie zalogować się na smartfonie i strzelić fotkę z ekranu-normalnie się dodaje.
    Albo zrób fotę z PC
    wsadzę 2 gwoździe do gniazdka i ci powiem czy jest napięcie na fazach jak przeżyję zerknij na priva

  3. #13783
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał rkowal79 Zobacz post
    Witam. Czy po wejściu w życie ustawy o podatku od towarów i usług panele będą na 8% ale jako komplet z falownikiem czy np panele z profilami plus wtyczki ale bez inwertera..
    Czy takie mikroinstalacje z fakturą na 8% będzie można odliczyć od dochodu drugi raz przy rozliczaniu z PIT37?
    Mam zainstalowaną mikroinstalację z VAT23% przed uruchomieniem programu mój prąd i ją odliczę od dochodu, jednocześnie chcę rozbudować instalację o 10szt paneli offline tylko do grzania wody w boilerze przez regulator grzania MPPT. CZekam na wejście niższego VAT i ciekawe czy ceny spadną czy sztucznie zostaną podniesione.
    Proszę o odp.
    Przepis się zmienił z 2 tyg temu jakoś a na spadek cen liczysz wobec podwyższenia najniższej krajowej, składek zus co za tym idzie i cen wszystkiego no cóż pobajać fajna rzecz ale na to bym nie liczył

  4. #13784
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Przecież tylko material z usługą, montowany na gruncie, lub garażu spadnie z dotychczasowej stawki 23% na 8%

    Jak sam montujesz, to kupujesz sprzęt z 23%VAT
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 22-11-2019 o 15:35

  5. #13785

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    wsadzę 2 gwoździe do gniazdka i ci powiem czy jest napięcie na fazach jak przeżyję zerknij na priva
    gaweł też bym prosił, ale lepiej z zakładki raport/zapowiedź i wybrać godz. południowe bo o tej porze to już pewnie śpi i będzie 0

  6. #13786

    Domyślnie

    Cytat Napisał rkowal79 Zobacz post
    Witam. Czy po wejściu w życie ustawy o podatku od towarów i usług panele będą na 8% ale jako komplet z falownikiem czy np panele z profilami plus wtyczki ale bez inwertera..
    Czy takie mikroinstalacje z fakturą na 8% będzie można odliczyć od dochodu drugi raz przy rozliczaniu z PIT37?
    Mam zainstalowaną mikroinstalację z VAT23% przed uruchomieniem programu mój prąd i ją odliczę od dochodu, jednocześnie chcę rozbudować instalację o 10szt paneli offline tylko do grzania wody w boilerze przez regulator grzania MPPT. CZekam na wejście niższego VAT i ciekawe czy ceny spadną czy sztucznie zostaną podniesione.
    Proszę o odp.
    kupując materiał dalej masz 23%

  7. #13787
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    rkowal79

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Okolice Tucholi
    Posty
    489

    Domyślnie

    Gdzie to jest napisane??
    http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/do...D20192166L.pdf
    Artykuł 6 tej nowelizacji zmieniający artykuł 41 ustawy o podatku od towatów i usług:
    http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/do...20040535Lj.pdf
    Jest wyraźnie napisane że MIKROINSTALACJE.

    Punkt 2 USTAWY O PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG
    po zmianach w nowelizacji brzmi:
    2a.Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, oraz obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264–wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, a także mikroinstalację, o której mowa w art.2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015r. o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. z 2018r. poz.2389, z późn. zm.10)) funkcjonalnie z nimi związaną, z zastrzeżeniem ust. 12b.”.

    ust. 12. ustawy o podatku brzmi:
    12b. Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:
    1) budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300m2
    2) lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150m2.

    Wg ustawy o OZE pkt19 artykułu 2 brzmi
    19)mikroinstalacja – instalację odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączoną do sieci
    elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW, w której łączna moc
    zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 50kW.

    Nigdzie nie jest napisane że tylko usługi są objęte 8% podatkiem.
    Ostatnio edytowane przez rkowal79 ; 22-11-2019 o 16:19
    Budowniczym, murarzem, kierownikiem, facetem od czarnej roboty jestem ja a razem z żoną jesteśmy inwestorami.

    Nasz dziennik budowy
    komentarze do dziennika budowy - krytyka i komentarze bardzo mile widziane

  8. #13788
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ale o podłaczeniu do sieci już tak, prawda ?
    Serio, sądzisz, że panele do off-grid będą sprzedawane z INNĄ stawką VAT, niż te on-grid?
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 22-11-2019 o 16:22
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #13789
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    rkowal79

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Okolice Tucholi
    Posty
    489

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ale o podłaczeniu do sieci już tak, prawda ?
    Serio, sądzisz, że panele do off-grid będą sprzedawane z INNĄ stawką VAT, niż te on-grid?
    Te podłączone do sieci kupione w lipcu kiedy stawka była 23% - montowane poza obrysem domu (wiata) czyli jak stawka była jeszcze 23% i nie mogłem kupić na 8%.
    bez usługi kupię w cenie 1357zł/ kWp (380zł szt) na 23% a z usługą na 8% pewnie w cenie 4000zł z inwerterem a bez inwertera to nie wiem ile wyszłoby (nawet się nie pytałem).
    Chcę to wrzucić w offgrida bo mam do zabudowania balustradę (z PV będzie o kącie nachylenia 85%) a reszta w elewację - łącznie 12szt. Letem uzysk będzie mniejszy bo kąt nachylenia duży, a wiosną i jesienią większy uzysk chwilowy bo słońce niżej. Od marca do września teoretyczny uzysk około 200-230kWh na miesiąc a w X i II około 120-130KWh.
    NIe mogę tego połączyć z inwerterem bo inne nachylenie, a kupować następny trójfazowy za 3500zł nie opłaca się, do tego mieszanie w to energetyki i być może przekroczenie 10kWp z większym opustem - nie opłacalne.
    Ostatnio edytowane przez rkowal79 ; 22-11-2019 o 16:41
    Budowniczym, murarzem, kierownikiem, facetem od czarnej roboty jestem ja a razem z żoną jesteśmy inwestorami.

    Nasz dziennik budowy
    komentarze do dziennika budowy - krytyka i komentarze bardzo mile widziane

  10. #13790
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał rkowal79 Zobacz post
    Te podłączone do sieci kupione w lipcu kiedy stawka była 23% - montowane poza obrysem domu (wiata) czyli jak stawka była jeszcze 23% i nie mogłem kupić na 8%
    No i właśnie takie instalacje będą teraz na stawce 8% (oczywißcie tylko wraz z usługą montażu).
    Możesz oczywiście żyć złudzeniami, że kupisz sprzęt do własnego montażu na 8%...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #13791
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A troche poza tematem:
    http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103090,2...ml#s=BoxOpImg4

    Ciekawe, jak to rozwiążą w przyszłym roku...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #13792
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    gaweł też bym prosił, ale lepiej z zakładki raport/zapowiedź i wybrać godz. południowe bo o tej porze to już pewnie śpi i będzie 0
    Miałem screen z południa tylko nie umiałem go zapisać i wkleić do forum

  13. #13793

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Miałem screen z południa tylko nie umiałem go zapisać i wkleić do forum
    zaawansowana edycja, poniżej zarządzaj załącznikami (rozszerzenia plików: bmp doc gif jpe jpeg jpg pdf png psd txt zip)

  14. #13794
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Dzięki Gaweł za fotki-trochę się wyjaśniło...
    Gaweł ma inną platformę -prawdopodobnie nowszą i tam wskazania mocy są na wszystkich fazach.
    W starszej wersji Solarmana jest odczyt mocy tylko na L1 i to jest najprawdopodobniej błąd w oprogramowaniu...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  15. #13795
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Dzięki Gaweł za fotki-trochę się wyjaśniło...
    Gaweł ma inną platformę -prawdopodobnie nowszą i tam wskazania mocy są na wszystkich fazach.
    W starszej wersji Solarmana jest odczyt mocy tylko na L1 i to jest najprawdopodobniej błąd w oprogramowaniu...
    Ależ proszę bardzo.

  16. #13796

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Tak wygląda w pytaniach i odpowiedziach założenie przez Gminę instalacji PV na Twoim dachu (znalezione w internecie):

    Czy mogę rozbudować powstałą instalację na własny koszt?

    Nie. Przez okres 5 lat instalacja pozostaje własnością Gminy i niemożliwa jest jej modyfikacja, rozbudowa bądź przebudowa. Jeżeli mieszkaniec chce zwiększyć moc swojej instalacji fotowoltaicznej przed zakończeniem 5-letniego okresu trwałości musi zakupić drugi, niezależny system (panele oraz osobny inwerter).


    Czyli jak pisałem - może, jeśli ta istniejąca instalacja Gminy ma również wszystkie aktualne certyfikaty. Dzieje się tak, gdyż ZE przy rozbudowie systemu żąda aktualnych certyfikatów zarówno na instalację już kiedyś przyłączoną, jak tą którą zgłaszamy jako nową.

    Nie kwestionuję, że w zapisach Umowy z obdarowanym przez Gminę szczęśliwcem tu i ówdzie mogły się znaleźć klauzule abuzywne.

    Tu regulamin z Gminy Przemyśl:
    http://www.gminaprzemysl.home.pl/bip.../Regulamin.pdf

    patrz: punkt "10"
    Rozbudowując PV bardziej logiczna jest nowa PV wraz z inwenterem . Mamy wtedy dwie niezależne instalacje .W przypadku awarii jednej druga pracuje i dostarcza EE. Do instalacji np. z gminy i tak nie dołożymy więcej paneli bo nikt ( chodzi mi o UG) nie założy PV o mocy np. 3kW i do tego da inwenter 6kW. Wszystko przy takich projektach jest szyte na miarę według zamówienia. Też czekam na projekt gminny na PV o mocy 4.24KW + to co mam czyli 5.72kW
    W umowie kompleksowej jak podpisywałem cztery lata temu ,rozbudowując PV bezwzględnie muszę powiadomić ZE że taką instalację mam zamiar podłączyć. O wszystkich ruchach związanych z PV np. rozbudowa, dłuższe wyłączenia , awarie trzeba zgłaszać ZE. Można polemizować co zrobią i czy wyciągną konsekwencje . Jeżeli chodzi o rozbudowę to na pewno TAK co do innych zdarzeń można gdybać.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  17. #13797

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Witam Towarzystwo,
    podaję bilans pracy mojej PV dla 1-go m-ca :

    produkcja 360kWh
    energia oddana 182kWh (90T1,92T2)

    Wskazanie z licznika zużycie (wcześniej dwa tyg przed PV zamontowany) : 492kWh w T1 i 657kWh w T2

    Pytanie pomocnicze :
    jeśli zużywam energię z PV na bieżąco , to licznik zużycia się nie „kręci” ,tj nie pokazuje zużycia ?

    Pzdr
    Tak ale gdy zużywasz wszystko co produkujesz. W innym przypadku strzałka pokazuje (+) lub ( - )
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  18. #13798

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Dzięki Gaweł za fotki-trochę się wyjaśniło...
    Gaweł ma inną platformę -prawdopodobnie nowszą i tam wskazania mocy są na wszystkich fazach.
    W starszej wersji Solarmana jest odczyt mocy tylko na L1 i to jest najprawdopodobniej błąd w oprogramowaniu...
    gaweł
    A ja nic nie dostanę?
    korzystasz z solarmanpv.com czy solarman.cn?
    dziś uruchomiłem kolejnego sofarka 8,8 i jeszcze go nie zarejestrowałem, i właśnie co wybrać solarmanpv.com czy solarman.cn?

  19. #13799

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Oczywiście że się nie kręci, licznik rejestruje to co przez niego przepływa

    Tauron nie bilansuje wektorowo, nikt ze znajomych z 9 instalacji tego bilansowania międzyfazowego niema chyba że są jakieś wyjątki
    PGE bilansuje
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  20. #13800
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    gaweł
    A ja nic nie dostanę?
    korzystasz z solarmanpv.com czy solarman.cn?
    dziś uruchomiłem kolejnego sofarka 8,8 i jeszcze go nie zarejestrowałem, i właśnie co wybrać solarmanpv.com czy solarman.cn?
    ja mam taki : https://home.solarman.cn

Strona 690 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony