dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 785 z 1061
Pokaż wyniki od 15.681 do 15.700 z 21202
  1. #15681
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Każdy liczy po swojemu. I kazdy ma inny próg opłacalości. Ale zakładanie 10kWp poto aby pokrywać większośc taniej taryyfy jest raczej bez sensu.

    W pierwszej kolejności ograniczyć zużycie kada kWh ma znaczenie
    Po drugie dobrać instalację pod potrzeby taryfowe
    Po trzecie przewymiarować panele względem falownikaok 10-20%
    To są na moje takie trzy filary optymalizacji PV

    No chyba że ktoś bogaty to niech zakłada 10kWp
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  2. #15682
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Każdy liczy po swojemu. I kazdy ma inny próg opłacalości. Ale zakładanie 10kWp poto aby pokrywać większośc taniej taryyfy jest raczej bez sensu.

    W pierwszej kolejności ograniczyć zużycie kada kWh ma znaczenie
    Po drugie dobrać instalację pod potrzeby taryfowe
    Po trzecie przewymiarować panele względem falownikaok 10-20%
    To są na moje takie trzy filary optymalizacji PV

    No chyba że ktoś bogaty to niech zakłada 10kWp


    Dodam tylko że to jeszcze kwestia miejsca do instalacji miałem miejsce na 14 sztuk i zapełniłem daszek jakby weszło 16 lub 18 tez bym się skusił bo dołożenie potem byłoby słabe. Gdybym miał rozbudowac instalację dołoze 2 falownik i mam do dyspozycji połacie wschód i zachód. I pewno się tak stanie jak panele będa bardzo tanie kiedystam

  3. #15683
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    umnie weszłoby 15kwp z ekspozycją na południe. Ale instalacja z pełnym pokryciem zwracałby się ok 10 lat więc marnie.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  4. #15684
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post

    I pewno się tak stanie jak panele będa bardzo tanie kiedystam
    Panele nie będą tanie, chyba że używki niewiadomego pochodzenia.

  5. #15685

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    W pierwszej kolejności ograniczyć zużycie kada kWh ma znaczenie
    Bardzo intensywnie zwiększam zużycie prądu sama indukcja chodzi przez jakieś 10h dziennie aby popędzić destylator aby mieć magiczną wodę do dezynfekcji rąk. Dziś kumpel mi opowiadał (z Warszawy) że jego żona zastanawiała się dlaczego drożdży nie ma w sklepach i była przekonana że wszyscy pieką ciasta
    Dopiero jak mu powiedziałem że pół polski szyje maseczki drugie pół pędzi bimber do dezynfekcji to się uśmiał i zrozumiał po co komu drożdże nawet piekarskie.

    Wracając do PV zużycie po instalacji tylko wzrasta nigdy nie maleje.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  6. #15686
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kysztof_2

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-330
    Posty
    119
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Kto myśli o oszczędzaniu energii jak zakłada instalacje ? każdy sobie pozwala na następne urządzenia enerożerne i na te 10h na indukcji z cukrem i towarem deficytowym w naszym kraju tj. drożdżami

  7. #15687

    Domyślnie

    Cytat Napisał kysztof_2 Zobacz post
    Kto myśli o oszczędzaniu energii jak zakłada instalacje ? każdy sobie pozwala na następne urządzenia enerożerne i na te 10h na indukcji z cukrem i towarem deficytowym w naszym kraju tj. drożdżami
    Te robienie płynu do dezynfekcji źle wychodzi nie polecam!!! Bo chciał nie chciał człowiek próbuje efektu końcowego, a mi z pierwszego "tłoczenia" wyszło 86% i spróbowałem i znowu, i znowu wyszło zbyt dobrze jak na moje oczekiwania obudziłem się o 10 następnego dnia. Ale nic człowieka nie boli, głowa pracuje normalnie. Dobra nie sprawdzałem jak dezynfekuje ręce ale myślę że równie dobrze co te płyny z apteki za 14 PLN za 50 ml. Ja za 17 PLN zrobiłem jakieś 5l doskonałego płynu do dezynfekcji. i kolejne 5 l wódki po ponownym przepędzeniu.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  8. #15688
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Te robienie płynu do dezynfekcji źle wychodzi nie polecam!!! Bo chciał nie chciał człowiek próbuje efektu końcowego, a mi z pierwszego "tłoczenia" wyszło 86% i spróbowałem i znowu, i znowu wyszło zbyt dobrze jak na moje oczekiwania obudziłem się o 10 następnego dnia. Ale nic człowieka nie boli, głowa pracuje normalnie. Dobra nie sprawdzałem jak dezynfekuje ręce ale myślę że równie dobrze co te płyny z apteki za 14 PLN za 50 ml. Ja za 17 PLN zrobiłem jakieś 5l doskonałego płynu do dezynfekcji. i kolejne 5 l wódki po ponownym przepędzeniu.
    i ten dylemat, dezynfekować ręce czy gardło
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  9. #15689

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1igor1 Zobacz post
    i ten dylemat, dezynfekować ręce czy gardło
    Od zewnątrz dla ochrony żeby buzi nie macać brudnymi rękami, od wewnątrz jak już wirus dostanie się do wewnątrz.
    Swoją drogą zobaczcie moje zakupy z 2017r.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.JPG
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	22,3 KB
ID:	442789
    50 szt. za niespełna 5 PLN teraz sztuka kosztuje 7 PLN w Wawie w aptece.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  10. #15690
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    piekarskie.

    Wracając do PV zużycie po instalacji tylko wzrasta nigdy nie maleje.
    No i... ale nigdy nie brałem pod uwagę pełnego pokrycia . Warto wydać dodatkowe 12k aby rocznie oszczędzić dodatkowe 900zł?
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  11. #15691
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Xesxpox Zobacz post
    Witam, może macie jakieś sprawdzone sklepy z akcesoriami do fotowoltaiki z dobrymi cenami? -potrzebuje haki, szyny śruby itp. Jak się obawiacie nazwę tu wstawić to na priv poproszę. Dzięki
    Aledrogo ma drogo - jak masz działalność to śrub poszukaj w hurtowni elementów złącznych np. S@riv
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  12. #15692
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Każdy liczy po swojemu. I kazdy ma inny próg opłacalości. Ale zakładanie 10kWp poto aby pokrywać większośc taniej taryyfy jest raczej bez sensu.

    W pierwszej kolejności ograniczyć zużycie kada kWh ma znaczenie
    Po drugie dobrać instalację pod potrzeby taryfowe
    Po trzecie przewymiarować panele względem falownikaok 10-20%
    To są na moje takie trzy filary optymalizacji PV

    No chyba że ktoś bogaty to niech zakłada 10kWp
    Racja, zwrot przy taniej taryfie inaczej trzeba liczyć niż przy drogiej a mało kto to robi - czy w ogóle ktoś to policzył ?

    Może warto byłoby to policzyć ile kWp warto zamontować zakładając 60% zużycia w taniej taryfie, koszt instalacji 4 tys zł / kWp, dopłatę 5 tys plus od reszty zwrot podatku 18% - ktoś się podejmie ?

    Co do ograniczania zużycia u mnie będzie wręcz odwrotnie bo spalanie węgla zamienię na grzanie klimatyzatorem więc zużycie wzrośnie, ale ogólne koszty spadną a o to chodzi.

    Panele względem falownika zależą od ekspozycji - południową o 10-20% śmiało, ale wschód-zachód już o 150-200% spokojnie.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  13. #15693
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mpalys

    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Centralna Polska
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał Xesxpox Zobacz post
    Witam, może macie jakieś sprawdzone sklepy z akcesoriami do fotowoltaiki z dobrymi cenami? -potrzebuje haki, szyny śruby itp. Jak się obawiacie nazwę tu wstawić to na priv poproszę. Dzięki
    Ostatnio brałem tu i byłem zadowolony:
    ulamex.com.pl
    Odbierałem osobiście, ale to było tuz przed pandemią/epidemią
    Trzeba pisać prośbę o wycenę. Ja dostałem lepsze ceny niż na znanym portalu

  14. #15694
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mpalys

    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Centralna Polska
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Racja, zwrot przy taniej taryfie inaczej trzeba liczyć niż przy drogiej a mało kto to robi - czy w ogóle ktoś to policzył ?

    Może warto byłoby to policzyć ile kWp warto zamontować zakładając 60% zużycia w taniej taryfie, koszt instalacji 4 tys zł / kWp, dopłatę 5 tys plus od reszty zwrot podatku 18% - ktoś się podejmie ?

    Co do ograniczania zużycia u mnie będzie wręcz odwrotnie bo spalanie węgla zamienię na grzanie klimatyzatorem więc zużycie wzrośnie, ale ogólne koszty spadną a o to chodzi.

    Panele względem falownika zależą od ekspozycji - południową o 10-20% śmiało, ale wschód-zachód już o 150-200% spokojnie.
    Trzeba również wziąć pod uwagę że opłaty stałe przy jednej taryfie G11 są niższe niż przy 2 taryfach G12, G12w- przynajmniej w PGE

  15. #15695
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bpiter79

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Posty
    381

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post


    Dodam tylko że to jeszcze kwestia miejsca do instalacji miałem miejsce na 14 sztuk i zapełniłem daszek jakby weszło 16 lub 18 tez bym się skusił bo dołożenie potem byłoby słabe. Gdybym miał rozbudowac instalację dołoze 2 falownik i mam do dyspozycji połacie wschód i zachód. I pewno się tak stanie jak panele będa bardzo tanie kiedystam
    No właśnie. To nie pisz co chwila, że zrobiłeś taką instalacje jaką masz dlatego, że się szybciej spłaci i że ci, co robią instalację aby pokryć w 100% zapotrzebowanie są w błędzie. Ty masz takiej wielkości tylko dlatego, bo Ci więcej paneli nie wlazło! Ot i wyszło szydło z worka.
    Projekt indywidualny, 126m2 pow. użytkowej, 151m2 mieszkalnej po podłogach, 181m2 pow. całkowitej. Silikat 18cm, ocieplenie: ściany 18cm styro, podłoga "aż" 7cm 0,031 , poddasze 25cm wełny 0,033. Projektowe obciążenie cieplne budynku - 6718W
    Pompa ciepła ECOFOREST ecoGEO Compact 1-9 kW, DZ odwierty 2x90m.
    PV 3,63kW (Sofar Solar 3KTLM-G2, 11szt. Leapton LP156*156-M-60-H 330W)
    https://www.solarmanpv.com/portal/Te...aspx?pid=98117

  16. #15696
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    No i... ale nigdy nie brałem pod uwagę pełnego pokrycia . Warto wydać dodatkowe 12k aby rocznie oszczędzić dodatkowe 900zł?
    U mnie wzrost nie nastapił z tego powodu bynajmniej. Natomiast zamiast placenia 12k za dodatkowe przewymiarowane PV lepiej wpłacić do PGE na to samo wychodzi no prawie.

  17. #15697
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał bpiter79 Zobacz post
    No właśnie. To nie pisz co chwila, że zrobiłeś taką instalacje jaką masz dlatego, że się szybciej spłaci i że ci, co robią instalację aby pokryć w 100% zapotrzebowanie są w błędzie. Ty masz takiej wielkości tylko dlatego, bo Ci więcej paneli nie wlazło! Ot i wyszło szydło z worka.
    To był jeden z powodów, ale ni najistotniejszy bo nawet zwiększenie mocy przy tej samej ilości paneli też się niestety nie opłacało. Innym powodem jest w tej chwili cena PV jest jeszcze za wysoka na 100% pokrycia, powoduje to 2-3 krotne wydłużenie czasu zwrotu inwestycji. poza tym zamierzam obniżyć zużycie prądu o co najmniej 25% dlatego. Obecne założenie aby mieć miesięczny rachunek na poziomie od 120 do 150 zł jest dla mnie zupełnie satysfakcjonujące. Po rozliczeniu w czerwcu będę już wiedział jak to wyszło w praktyce.

  18. #15698

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Racja, zwrot przy taniej taryfie inaczej trzeba liczyć niż przy drogiej a mało kto to robi - czy w ogóle ktoś to policzył ?

    Może warto byłoby to policzyć ile kWp warto zamontować zakładając 60% zużycia w taniej taryfie, koszt instalacji 4 tys zł / kWp, dopłatę 5 tys plus od reszty zwrot podatku 18% - ktoś się podejmie ?

    Co do ograniczania zużycia u mnie będzie wręcz odwrotnie bo spalanie węgla zamienię na grzanie klimatyzatorem więc zużycie wzrośnie, ale ogólne koszty spadną a o to chodzi.

    Panele względem falownika zależą od ekspozycji - południową o 10-20% śmiało, ale wschód-zachód już o 150-200% spokojnie.
    Ja próbowałem liczyć, ale w sumie nie doszedłem do jakichś konkretnych liczb, co najwyżej mocno przyblizonych
    Mam duże zużycie całościowe energii elektrycznej, z tego około 70% w taniej taryfie. Oszacowałem sobie produkcje na około 57% w drogiej taryfie. (nie wiem czy prawidłowo)
    Nie skupiałem się aż tak mocno na kwestii opłacalności, bo instalację i tak planowałem zrobić, miałem nadzieję załapać się na dofinansowanie, a potem jeszcze dostałem gratis odliczenie od podatku....
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  19. #15699
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    Ja próbowałem liczyć, ale w sumie nie doszedłem do jakichś konkretnych liczb, co najwyżej mocno przyblizonych
    Mam duże zużycie całościowe energii elektrycznej, z tego około 70% w taniej taryfie. Oszacowałem sobie produkcje na około 57% w drogiej taryfie. (nie wiem czy prawidłowo)
    Nie skupiałem się aż tak mocno na kwestii opłacalności, bo instalację i tak planowałem zrobić, miałem nadzieję załapać się na dofinansowanie, a potem jeszcze dostałem gratis odliczenie od podatku....
    U mnie po 1 kwartale wyszło 64% produkcji w I strefie przy taryfie g12w i auto konsumpcja 65% bo instalacja podwymiarowa. Dużo to znaczy ile?

  20. #15700

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    No i... ale nigdy nie brałem pod uwagę pełnego pokrycia . Warto wydać dodatkowe 12k aby rocznie oszczędzić dodatkowe 900zł?
    Zawsze warto - ja wydałem 25 000 i oszczędzam 2 500 każdego roku.
    W którym banku dostanę 10%?
    Jestem dziwny - nie lubię, jak mi podają na tacy przeżutą papkę.

Strona 785 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony