dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 782 z 1061
Pokaż wyniki od 15.621 do 15.640 z 21202
  1. #15621
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    ja dzisiaj 3h miałm obcięcie generalnie bardziej opłąci się dać więcej jeden panel niż większy falownik który nie obetnie. 3h jechał na 3700W a instalacja 4,55. 6,4kWh/KWp dzisiaj.

    Załącznik 442671
    Czyli przepuszcza tylko tyle ile ma - 3.700 Wp.
    Nie puszcza np. 4.500 Wp.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  2. #15622

    Domyślnie

    Cytat Napisał tobiasz86 Zobacz post
    Tak istnieje, w naszym położeniu geograficznym każde przewymiarowanie jest korzystne - a jak duże je zrobić, to już zależy od ułożenia konkretnej instalacji. Trzeba też mieć na uwadze, że ogniwa tylko w krótkim czasie w perspektywie całego roku osiągają moc zbliżoną do maksymalnej - a z upływem czasu ich moc naleje, i to idealnie nadaje się przewymiarowanie instalacji. Kolejna sprawa to orientacja, nie każdy ma możliwość ułożenie idealnie na południe i tu też z pomocą przychodzi zastosowanie przewymiarowanie ogniw względem inwertera.
    Co by po raz n-ty nie powielać tematu.
    Przewymiarowanie względem inwentera to 15----do 20% mocy . Dlaczego ? po np. 20 latach jak panele stracą te 20% swojej mocy to pozostałe 80% mocy paneli ma być = mocy nominalnej inwentera. I tyle dyskusji w tym temacie.
    PS. A odnośnie spadku mocy paneli: użytkuje 5-ty rok to nie widzę różnicy.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 05-04-2020 o 23:18
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  3. #15623
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Przewymiarowanie paneli względem falownika
    1. tańszy falownik który jednak nie przepuszcza ponad swoją moc
    2. jeżeli nie przepuszcza ponad swoją moc to ile się traci rocznie i przez 20 lat przez to że falownik ma za małą moc ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #15624
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tobiasz86

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Kod pocztowy
    38-481
    Posty
    290

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Przewymiarowanie paneli względem falownika
    1. tańszy falownik który jednak nie przepuszcza ponad swoją moc
    2. jeżeli nie przepuszcza ponad swoją moc to ile się traci rocznie i przez 20 lat przez to że falownik ma za małą moc ?
    20 lat to wariant bardzo optymistyczny. Wiem, że to nie ładnie ale odpowiem Ci pytaniem na pytanie, przez ile godzin w ciągu tych wspomnianych lat będziemy mieć warunki na tyle dobre aby ogniwa pracowały na 100% mocy początkowej. Do tego dochodzi liniowy spadek wydajności i to że po pięciu latach kolega nie zauważył tego to nie jest dziwne, jeśli panele straciły 5% od początku działania to trudno jest to zauważyć- tym bardziej że mamy więcej słonecznych dni, chyba każdy kto chwali się się swoimi uzyskami to zaznacza ze są sporo wyższe niż prognozy.

  5. #15625
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał tom.pk Zobacz post
    Ale mnie nie chodzi o rozsądne przewymiarowanie ,które przynosi korzyści ,tylko o ten konkretny przykład czyli o 100% większą moc chwilową którą nigdy dobrane panele do mocy tego falownika nie osiągną.
    Jak masz instalację wschód zachód i duży kąt dachu, to przewymiarowanie o 100% ma sens. i bardzo rzadko będzie obcinał falownik moc
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  6. #15626
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Czyli przepuszcza tylko tyle ile ma - 3.700 Wp.
    Nie puszcza np. 4.500 Wp.
    Pierwotnie miał być falownik 3,7 i panele 4,2kWp. Stwierdziłem że dołoże trochę zł.
    Myślisz co bardziej się opłacąło dołożyć do falownika czy dołożyć panel?

    Jest teraz optymalnie przewymiarowany może troszkę za dużo ale tak wynika z typoszeregu paneli.
    Miały być panele 345W ale gratisowo wyszły 350W.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  7. #15627
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Pierwotnie miał być falownik 3,7 i panele 4,2kWp. Stwierdziłem że dołoże trochę zł.
    Myślisz co bardziej się opłacąło dołożyć do falownika czy dołożyć panel?

    Jest teraz optymalnie przewymiarowany może troszkę za dużo ale tak wynika z typoszeregu paneli.
    Miały być panele 345W ale gratisowo wyszły 350W.
    Mając Froniusa 3,7 kW pewnie załapałeś się na 1-fazowego (chyba do3,68 kW). Jeśli tak, to masz z głowy bilansowanie międzyfazowe - o jeden stres mniej...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #15628

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Mając Froniusa 3,7 kW pewnie załapałeś się na 1-fazowego (chyba do3,68 kW). Jeśli tak, to masz z głowy bilansowanie międzyfazowe - o jeden stres mniej...
    Raczej się nie załapał, w modułach ma 4,55

  9. #15629
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kysztof_2

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-330
    Posty
    119
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    ja bym dołożył jednak do falownika i wziął większy. Jeśli ma się miejsce na dachu to prawda jest taka że z czasem i tak wzrośnie zużycie energii. Zawsze tak jest. Mam prąd za darmo to za rok czy dwa kupie następne urządzenie (czy to telewizor, czy indukcje, czy dzieci coś wezmą ) A jeśli się zawczasu zabezpieczysz większym falownikiem to później wystarczy dołożyć ze dwa panele i jest ok a nie myśleć że się ma za mały falownik i już więcej i tak nie uciągnie. Takie jest moje rozumowanie, może i głupie ale sam po sobie widzę że odkąd się ma elektryczność za free to już nie patrzy się na zużycie

  10. #15630
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Mając Froniusa 3,7 kW pewnie załapałeś się na 1-fazowego (chyba do3,68 kW). Jeśli tak, to masz z głowy bilansowanie międzyfazowe - o jeden stres mniej...
    3 faz.
    Na jedno fazowym więcej problemów.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  11. #15631
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał kysztof_2 Zobacz post
    ja bym dołożył jednak do falownika i wziął większy. Jeśli ma się miejsce na dachu to prawda jest taka że z czasem i tak wzrośnie zużycie energii. Zawsze tak jest. Mam prąd za darmo to za rok czy dwa kupie następne urządzenie (czy to telewizor, czy indukcje, czy dzieci coś wezmą ) A jeśli się zawczasu zabezpieczysz większym falownikiem to później wystarczy dołożyć ze dwa panele i jest ok a nie myśleć że się ma za mały falownik i już więcej i tak nie uciągnie. Takie jest moje rozumowanie, może i głupie ale sam po sobie widzę że odkąd się ma elektryczność za free to już nie patrzy się na zużycie
    Na dach to i 15kWp by weszło
    Brałem to pod uwage wzrost zapotrzebowania. instalacja da ok 4700kwh po opustach i z auto konsumpcją 4000kWh a zapotrzebowanie domu z CO i cwu ok 7000-8000kwh.
    Nie warto brać pełnego pokrycia jeśli jest bilansowanie między taryfowe. Rocznie zapłacę opłaty stałe i 3000kwh w taniej taryfie czyli 900zł plus opłaty stałe.
    Przynajmniej ja tak uważam że nie warto
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  12. #15632
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał tobiasz86 Zobacz post
    20 lat to wariant bardzo optymistyczny. Wiem, że to nie ładnie ale odpowiem Ci pytaniem na pytanie, przez ile godzin w ciągu tych wspomnianych lat będziemy mieć warunki na tyle dobre aby ogniwa pracowały na 100% mocy początkowej. Do tego dochodzi liniowy spadek wydajności i to że po pięciu latach kolega nie zauważył tego to nie jest dziwne, jeśli panele straciły 5% od początku działania to trudno jest to zauważyć- tym bardziej że mamy więcej słonecznych dni, chyba każdy kto chwali się się swoimi uzyskami to zaznacza ze są sporo wyższe niż prognozy.
    Masz rację i dlatego napisałem:
    "ile się traci rocznie i przez 20 lat przez to że falownik ma za małą moc ?"
    Ile minut dziennie i ile takich dni w roku (lub godzin w całym roku) panują takie warunki że panele będą pracować ponad moc falownika?
    Przewymiarowanie falownika o przykładowe 10-20-25% może mieć sens.
    Przewymiarowanie falownika o 50-100% chyba nie ma sensu.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #15633
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @kulibob

    Dziękuję za informację.
    Teraz tylko cierpliwie czekać na uczciwe bilansowanie mniej więcej jak w PGE oraz pozbycie się zarazy.
    Ale obawiam się, że prędzej wytępimy zarazę (oby jak najszybciej), niż zło*zło*dziejstwo. ZE.

    Jakiś wirus komputerowy, czy co?. Wiadomo, że te firmy to wzór uczciwości.
    Ostatnio edytowane przez vr5 ; 06-04-2020 o 12:31 Powód: uzupełnienie
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  14. #15634
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tobiasz86

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Kod pocztowy
    38-481
    Posty
    290

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Masz rację i dlatego napisałem:
    "ile się traci rocznie i przez 20 lat przez to że falownik ma za małą moc ?"
    Ile minut dziennie i ile takich dni w roku (lub godzin w całym roku) panują takie warunki że panele będą pracować ponad moc falownika?
    Przewymiarowanie falownika o przykładowe 10-20-25% może mieć sens.
    Przewymiarowanie falownika o 50-100% chyba nie ma sensu.
    Tylko trzeba wziąć pod uwagę, że wraz ze wzrostem temperatur sprawność ogniw spada, z upływem lat wydajność spada, warunków kiedy mogą pracować z maksymalną mocą jest kilkanaście godzin rocznie. Kolejna sprawa to sprawność falownika- największą osiąga w okolicach mocy maksymalnie.
    Mocniejszy falownik względem ogniw- owszem ale tylko wtedy gdy zakładamy na przyszłość rozbudowę.
    Wg mojej niefachowej opinii południowa instalacja bez znaczących strat może być przewymiarowana o 10-15%, ja mam W-Z i przewymiarowanie na poziomie 135%

    Żródło załącznika fronius.pl
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tab1.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	63,8 KB
ID:	442700  

  15. #15635
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał tobiasz86 Zobacz post
    Tylko trzeba wziąć pod uwagę, że wraz ze wzrostem temperatur sprawność ogniw spada, z upływem lat wydajność spada, warunków kiedy mogą pracować z maksymalną mocą jest kilkanaście godzin rocznie. Kolejna sprawa to sprawność falownika- największą osiąga w okolicach mocy maksymalnie.
    Mocniejszy falownik względem ogniw- owszem ale tylko wtedy gdy zakładamy na przyszłość rozbudowę.
    Wg mojej niefachowej opinii południowa instalacja bez znaczących strat może być przewymiarowana o 10-15%, ja mam W-Z i przewymiarowanie na poziomie 135%

    Żródło załącznika fronius.pl
    Tak, instalacja na południe może być o tyle 10-15% a może nawet trochę więcej 20-25%?
    Przy układzie W-Z chyba może być dużo więcej - może 50% ?
    Fronius chyba też podaje takie rozwiązania.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #15636

    Domyślnie

    U mnie dla instalacji na południe w sposób naturalny wyszło na 1 instalacji 13,6% a na drugiej 7,2% przewymiarowania. W naturalny, bo akurat tyle miejsca na dachu miałem i nie dało się dołozyć do drugiej instalacji 1 panela.(wtedy byłoby chyba optymalnie)
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  17. #15637
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Czy istnieje cos takiego jak rozsądne przewymiarowanie i ile korzyści przyniosło i w jakim czasie w porównaniu z normalna instalacją?
    Na starcie bije normalną instalacje . A racjonalne prewymiarowanie to 10-20%
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  18. #15638
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Nawiązując do dyskusji - czy ma sens taki układ:

    - inwerter Growatt 6000TL3-S

    - panele na południe z lekką odchyłką na zachód 18 szt x 350 Wp = 6300 Wp

    - dodatkowy string na drugim MPPT 10 szt x 350 Wp na wschód z lekką odchyłką na południe = 3500 Wp

    Od rana będą działać wschodnie, a około godz. 11 dojdą południowe i stopniowo przejmą działanie od wschodnich.

    W opisie Growatt jest maksymalna moc paneli 7700 Wp, ale co będzie powyżej jeśli ani napięcie ani prąd nie będą przekroczone - czy tylko obetnie moc i da 6 kW maksymalnie ?

    Poobserwuję obecny układ [
    panele na południe z lekką odchyłką na zachód 18 szt x 350 Wp = 6300 Wp] ile daje mocy żeby oszacować czy dodatkowe 3,5 kWp na wschodzie ma sens [patrząc na kąty do ok. godz. 13 by mogły maksymalnie produkować prąd].

    Dołożenie samych 10 paneli na wschód jest znacznie tańsze niż osobny inwerter, a wytworzony prąd się zużyje na CWU i ogrzewanie.

    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  19. #15639
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Nawiązując do dyskusji - czy ma sens taki układ:

    - inwerter Growatt 6000TL3-S

    - panele na południe z lekką odchyłką na zachód 18 szt x 350 Wp = 6300 Wp

    - dodatkowy string na drugim MPPT 10 szt x 350 Wp na wschód z lekką odchyłką na południe = 3500 Wp

    Od rana będą działać wschodnie, a około godz. 11 dojdą południowe i stopniowo przejmą działanie od wschodnich.

    W opisie Growatt jest maksymalna moc paneli 7700 Wp, ale co będzie powyżej jeśli ani napięcie ani prąd nie będą przekroczone - czy tylko obetnie moc i da 6 kW maksymalnie ?

    Poobserwuję obecny układ [
    panele na południe z lekką odchyłką na zachód 18 szt x 350 Wp = 6300 Wp] ile daje mocy żeby oszacować czy dodatkowe 3,5 kWp na wschodzie ma sens [patrząc na kąty do ok. godz. 13 by mogły maksymalnie produkować prąd].

    Dołożenie samych 10 paneli na wschód jest znacznie tańsze niż osobny inwerter, a wytworzony prąd się zużyje na CWU i ogrzewanie.

    Brzmi to sensownie a jakie masz obecne/planowane zapotrzebowanie na prąd i za ile ta instalacja??

  20. #15640
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Zapotrzebowanie mam ok. 7 tys kWh rocznie a mogę tez tym prądem grzać dodatkowo CWU a nawet dom [klimatyzatorem] więc u mnie się nie zmarnuje nadwyżka.

    Mam obecnie czekający na uruchomienie system

    - inwerter Growatt 6000TL3-S

    - panele na południe z lekką odchyłką na zachód 16 szt x 350 Wp = 5600 Wp

    Dwa panele jeszcze dorzucę i będzie 18 niebawem i wtedy w sumie wyjdzie 24 580 zł z VAT 8% [od tego odejdzie dotacja 5 tys i zwrot podatku].

    O dodatkowe 10 paneli bez inwertera dopiero bym się musiał potargować z fachowcami.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

Strona 782 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony