dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    52

    Domyślnie Jaka taryfa? G11 czy G12 a może G12w lub G12r?

    Hej.
    W ostatnim roku zużyłem około 6600kWh, poprzedniego roku było to 7600kWh.
    Pompa ciepła powietrzna.
    Niebawem odpalona będzie fotowoltaika.
    Planujemy używać dwie hybrydy plug-in na dojazdy - ładowanie z jednej fazy na jedno auto - max 2,3-2,6kWh.

    Jaką taryfę sugerujecie użyć? Jesteśmy w stanie przezwyczaić się do prania / pieczenia w określonym czasie (w sensie po 22 albo właśnie w ciągu dnia).
    Net-billing niestety.

    G11 wydaje sie być lepsza zimą
    G12 wydaje się byc lepsza latem
    a mogę zmieniać tylko raz na 12 miesięcy.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał uasz Zobacz post
    Jaką taryfę sugerujecie użyć?
    Prawdopodobnie dynamiczne wyjdą najkorzystniej - ale żeby mieć pewność, to muszą zostać opublikowane.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Prawdopodobnie dynamiczne wyjdą najkorzystniej - ale żeby mieć pewność, to muszą zostać opublikowane.
    Jeszcze o nich nic nie wiem - poczytam.
    A jak to wygląda na dzień dzisiejszy?
    Działać nadal w G11 i czekać, czy może coś sugerujecie zmienic ?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał uasz Zobacz post
    Działać nadal w G11 i czekać, czy może coś sugerujecie zmienic ?
    G11 najbardziej opłacalne będzie w jakiejś wyjątkowej sytuacji - na pewno nie dla grzejącego prądem. Nawet gdy ogrzewanie puści samopas, to zimniej mamy w taniej strefie i wtedy też najmniej zysków. A tym bardziej jak ustawisz grzanie CWU w taniej strefie, podniesiesz o oczko krzywą w taniej strefie (albo obniżysz w drogiej) i/lub przeniesiesz pranie czy zmywanie do taniej strefy.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    52

    Domyślnie

    Przy taryfie G12 jest chyba jakaś stała opłata miesięczna 50 albo 58zł ? Ta róźnica musiała by rekompensować tą opłatę.

    Jeśli chodzi o pranie - G12w czy G12r - jestem w stanie przestawić się na tanią taryfę.

    Jeśli chodzi o prace pompy - to chyba tez jest jakieś okienko w ciagu dnia w taryfie tańszej - więc moge skonfigurować pompę ciepła do pracy właśnie w tańszej 'taryfie'.

  6. #6

    Domyślnie

    Od G11 każda będzie lepsza nawet jak nic nie zmienisz w użytkowaniu urządzeń - nie wiem jak w innych sieciach ale w Tauronie jest jeszcze G12W i G13 .
    Kwestia co bardziej pasuje wymaga dokladniejszych sprawdzeń zwyczajów domowych jednak samo to że w obu tych ostatnich taryfach weekendy i święta są liczone w najniższej strefie juą daje pole do oszczędzania.
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    52

    Domyślnie

    W Energa - gdzie jestem jest właśnie G12w lub G12r.

    Raczej zdecyduje się na G12r + zmiana nawyków - ale obawiam się okresu zimowego.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał uasz Zobacz post
    Przy taryfie G12 jest chyba jakaś stała opłata miesięczna 50 albo 58zł ?
    Jak dasz się wpakować w "elektryka" czy "ubezpieczenie" czy inny bonus to owszem, masz znacznie opłaty miesięczne. Składnik stały opłaty sieciowej różni się o o jakieś 5zł - a reszta składników taka sama. Za to różnica w cenie kWh znaczna.

    Stawki w taryfach, w których tanich godzin jest więcej są wyższe i przez to mniej się opłacają bo niewiele więcej kWh zużyjesz w taniej strefie, za to za każdą kWh i w drogiej, i w taniej strefie zapłacisz drożej. Choć mogą być wyjątki, więc dla pewności sprawdź swoje ceny i podstaw
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7598233

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak dasz się wpakować w "elektryka" czy "ubezpieczenie" czy inny bonus to owszem, masz znacznie opłaty miesięczne. Składnik stały opłaty sieciowej różni się o o jakieś 5zł - a reszta składników taka sama. Za to różnica w cenie kWh znaczna.

    Stawki w taryfach, w których tanich godzin jest więcej są wyższe i przez to mniej się opłacają bo niewiele więcej kWh zużyjesz w taniej strefie, za to za każdą kWh i w drogiej, i w taniej strefie zapłacisz drożej. Choć mogą być wyjątki, więc dla pewności sprawdź swoje ceny i podstaw
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7598233
    Nie wiem czy 'wpakować' to odpowiednie słowo, ale mam parę aut, w tym dwie hybrydy plugin.
    Niestety - zasięg jednej z nich to 32km - żona do pracy i do domu ma 38km
    zasięg drugiej z nich to ~48km - ja mam 58km w dwie strony.
    Więc małą część będziemy na benzynie jechać.

    Ubezpieczenie? Tutaj absolutnie nie wiem co masz na myśli. Świeży w tym temacie jestem, ale za to nadrabiam w innych, w których to pomagam na innych forach.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał uasz Zobacz post
    Nie wiem czy 'wpakować' to odpowiednie słowo, ale mam parę aut, w tym dwie hybrydy plugin.
    Elektryk to taki pan, co przyjdzie naprawić instalację jak coś się zepsuje. ZE na potęgę wciskają prąd z czymśtam i życzą sobie za to kilka dych miesięcznie ekstra.

  11. #11

    Domyślnie

    Z innej beczki, ile kWh bierze podczas jednego ładowania takie elektryczne auto???

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    880

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcelixt Zobacz post
    Z innej beczki, ile kWh bierze podczas jednego ładowania takie elektryczne auto???
    Tyle ile miejsca jest w baterii... A te są różne
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Elektryk to taki pan, co przyjdzie naprawić instalację jak coś się zepsuje. ZE na potęgę wciskają prąd z czymśtam i życzą sobie za to kilka dych miesięcznie ekstra.
    Aaa hehe
    Ja o samochodzie myślałem, stąd te ubezpieczenie w tym zdaniu nie pasowało

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcelixt Zobacz post
    Z innej beczki, ile kWh bierze podczas jednego ładowania takie elektryczne auto???
    To zależy ile ładujesz.
    Przykładowo BMW i3 może mieć baterie ~22kWh lub większe (zależnie od roku produkcji), ale są auta elektryczne, które mają baterię 100kWh i więcej.
    Najczęściej około 80kWh

    Ile podczas ładowania? No to już zależy od stanu naładowania i samej ładowarki, gdyż na niej tez jest jakaś strata (zależnie od ładowania AC czy DC).

    Średnie zużycie energii w EV to 15kWh - mniejsze auta, przez 22kWh i 25-30kWh (suvy etc.)

    Dla przykładu BMW G30 530e z lat 17-lipiec 2019 - ma baterie brutto 9,3kWh - po 6 latach ma coś koło 7kWh - starcza na 32 km delikatnej jazdy
    Drugie G30 530e z 20 roku ma baterię 12kWh - tutaj mniejszy przebieg, większa batka i już starcza na ~44-52km około.

  15. #15

    Domyślnie

    https://tvn24.pl/biznes/pieniadze/ce...tawy-st7873040

    Nowe stawki. Trudno coś zrozumieć. Czy cena za gaz też będzie większa????

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony