dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1007 z 1061
Pokaż wyniki od 20.121 do 20.140 z 21202
  1. #20121
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Chciałem spytać o falownik, który ma najdłuższą gwarancję?
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  2. #20122
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Chciałem spytać o falownik, który ma najdłuższą gwarancję?
    Nie prowokuj

  3. #20123
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Małkociniak

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Małkocin/Stargard
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał mercik Zobacz post
    Czy są jakieś godne polecenia panele o mocy ok. 550W? Potrzebuję złożyć instalację 10kWp, a mam miejsce na ok 18 paneli. (ewentualnie 20x500W, ale wtedy 2 panele łapałyby trochu cienia). Czy warto iść w tę stronę mocy?
    "Zwykły" falownik typu np. Sofar wydoli na panelach takiej jednostkowej mocy, czy to nie ma dla falownika znaczenia?
    Czy coś dodatkowego powinienem w systemie uwzględnić jeśli jeden rząd paneli będzie na połaci 45st, a drugi 25st? Obie w tym samym kierunku na południe, bez zacienień.
    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Takie (duże) panele to na grunt.
    Dołączę się do pytania, czy ten zwykły falownik pociągnie panele o dużej mocy, instalator powiedział mi że do takich paneli powinien pyć falownik "premium" cokolwiek by to znaczyło, bo na kązdym będzie min.. 10% strat.
    Czy tak jest faktycznie.
    Moim skromnym zdaniem, czy na dachu czy na gruncie no juz chyba kwestia mozliwości.

  4. #20124
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Cytat Napisał Małkociniak Zobacz post
    Dołączę się do pytania, czy ten zwykły falownik pociągnie panele o dużej mocy, instalator powiedział mi że do takich paneli powinien pyć falownik "premium" cokolwiek by to znaczyło, bo na kązdym będzie min.. 10% strat.
    Czy tak jest faktycznie.
    Moim skromnym zdaniem, czy na dachu czy na gruncie no juz chyba kwestia mozliwości.
    Niezbyt się znam ale moim zdaniem jeżeli nie ma optymalizatorów to falownik nie ma pojęcia co mu pcha prąd i nie widzi różnicy między 10x350W a 7x500W ale bardzo proszę mnie poprawić jeżeli się mylę.
    Prosta bryła z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem, 230m2. 180m2 podłogówka + grzejniki garaż i kotłownia. Ocieplenie: 20cm EPS pod wylewką, ściany 10+10 grafit na zakładkę, dach 30-40cm Profitmata. Oknoplast Winergetic Premium z ciepłym montażem, Thessla Green 400V, Beretta Exclusive Green 25 + Connect Mix (2 obiegi); Cooper&Hunter Veritas R32 7kW; 8,1kWp Huawei + SunPro

  5. #20125
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    U mnie mała zmiana planów:
    zamiast falownika FoxESS T3 i paneli 10x375 LONGi Solar LR4-60HPH-375M(3,75kWp) za w sumie 17500 na ekierkach będzie
    -falownik FoxESS T4 +10x395 JINGO JKM 395M-6RL3-V-BF czarne ramki(3,95kWp) za 18000. Montaż na dniach.

    A miało być 3kWp za 15500 jako wystarczające, a potem zasiali w tym temacie(żart) wątpliwości...i człowiek dokłada i dokłada...ale może nie będę żałował.

    Teraz poważnie: co wybrać w kwestii umiejscowienia falownika aby boptymalnie pracował: opcje są 2-
    1-jak najbliżej paneli i potem 3 fazowe AC pchać kablem siłowym 4mm2 na odległość ok 15m czy:
    2-prąd DC z paneli dociągnąć te powiedzmy 15m i falownik dać jak najbliżej miejsca wpięcia w instalację np.przy liczniku?
    Straty w obu opcjach są bo DC szłoby kablami 6mm2, a AC 4mm2 ale ponoć im krótsza odległość AC do miejsca wpięcia w instalację domową tym mniejsze problemy ze spadkiem napięcia. Tak czy owak AC i DC miałoby spadek poniżej 1% nawet gdyby ciągnąć te kilkanaście metrów.

  6. #20126

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:12

  7. #20127
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    No właśnie ten problem spadku napięcia AC z tego co czytałem trzeba minimalizować skracając maksymalnie długość kabla od falownika do wpięcia w sieć nawet kosztem spadku na DC, bo zmniejsza się problem podbijania napięcia poprzez spadki na długości AC, a to z kolej ograniczy problemy.
    Dzięki serdeczne za potwierdzenie tego co doczytałem.

  8. #20128
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał Małkociniak Zobacz post
    Moim skromnym zdaniem, czy na dachu czy na gruncie no juz chyba kwestia mozliwości.
    Nie, takie panele to na konstrukcje stalowe naziemne, ponieważ jak napitoli śniegu konstrukcja dachu ugina się i powstaną mikropęknięcia, ten rytuał powtarzany corocznie z czasem wymęczy panele, ma na to 20 lat, więc po co ryzykować.
    Nawet logistycznie pomyśl zanim trafią na dach, czy ruszt to mogą już być wymęczone.
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 18-01-2022 o 11:04
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  9. #20129
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Nie prowokuj
    To inaczej, czy są większe niż 12 lat podstawowej gwarancji?
    I jeszcze pytanko czy falownik aż tak wpływa na cenę całej inwestycji?
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 18-01-2022 o 11:18
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  10. #20130

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Nie, takie panele to na konstrukcje stalowe naziemne, ponieważ jak napitoli śniegu konstrukcja dachu ugina się i powstaną mikropęknięcia, ten rytuał powtarzany corocznie z czasem wymęczy panele, ma na to 20 lat, więc po co ryzykować.
    Nawet logistycznie pomyśl zanim trafią na dach, czy ruszt to mogą już być wymęczone.
    A panele o jakiej mocy według Ciebie najlepiej dać na dach o kącie pochylenia ok 22st?
    Czy moc w takim przypadku jest w zasadzie jedynym kryterium czy jeszcze oś innego brać pod uwagę (zapewne też pochylenie dachu lub jakieś inne czynniki)?

  11. #20131

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:12

  12. #20132
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    Pytanie trochę laika ale patrząc na ten kalkulator : https://lumier.pl/kalkulator/ i zakładając, że falownik jest 3 fazowy 4KW to jakie napięcie w V(230/360/400?) podać w celu obliczenia strat/spadków napięcia dla prądu AC?
    Jakie też podać dla napięcia prądu DC dla instalacji 10x JINGO JKM 395M-6RL3-V-BF https://www.hewalex.pl/oferta/panele...6rl3-v-bf.html np. w tym kalkulatorze http://pro-sun.pl/KAB/index.html ?

    Chcę się upewnić, że nie liczę strat niewłaściwie.

    Choć może ktoś policzy straty DC/AC dla założeń :
    opcja 1: 10sztuk w.w paneli w 3 rzędach oddalonych od siebie o 3,30 m i 5,90m + około 15m kabla DC 6mm2 do dociągnięcia do domu(mi wychodzi (12m kable paneli+10m pomiędzy rzędami+15m do domu)x2, bo podobno liczy się dla łącznej długośći tzw plusa i minusa DC(37m x2) czyli straty liczyć trzeba dla 74m DC 6mm2 oraz
    opcja 2: panele 10 sztuk jw. w 3 rzędach oddalonych od siebie o 3,30 m i 5,90m + około 15m kabla AC siłowego 4mm2 do dociągnięcia do domu?

    Coś źle rozumuję?

  13. #20133

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dariusz1983 Zobacz post
    No właśnie ten problem spadku napięcia AC z tego co czytałem trzeba minimalizować skracając maksymalnie długość kabla od falownika do wpięcia w sieć nawet kosztem spadku na DC, bo zmniejsza się problem podbijania napięcia poprzez spadki na długości AC, a to z kolej ograniczy problemy.
    Dzięki serdeczne za potwierdzenie tego co doczytałem.
    Minimalizować spadki napięcia można zarówno odległością (zmniejszając) jak i przekrojem (zwiększając). W moim przypadku od lokalizacji PV do licznika en.el. odległość wynosi ~100m. Wybrałem lokalizację falownika przy panelach i linię kablową AC o przekroju 35 mm2 Al. Wszystko hula bez zarzutu i wyszło taniej niż odwrotnie.

  14. #20134

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Nie moc panela jest istotna a jego rozmiar.
    Panel o mocy 550W ma rozmiar ea 1135mm x 2256mmm i ramę 35mm
    Panel o mocy 370W ma rozmiar ea 1050mm x 1750mm i ramę 30mm

    Jak oba podeprzesz tylko dwoma profilami, ten pierwszy będzie się bardziej uginał pod naporem wiatru czy śniegu. Przez to mikropęknięcia są bardziej prawdopodobne. Dodatkowo na dachu instalowane podlegają jeszcze dodatkowo odkształceniom wynikającym z uginania się powierzchni dachu.
    Dzięki za wyjaśnienie.
    Jeszcze mam pytanie w jakiej odległości (minimalnej/maksymalnej) od krawędzi panelu powinny być według Ciebie zamocowane profile? Chodzi mi o montaż "pionowy" czyli panel jest podparty profilami równolegle wzdłuż jego krótszych boków czyli tak jak na poniższym rysunku:
    https://zapodaj.net/f6317d305a9a7.jpg.html
    Chodzi o panel o wymiarze 1038x1755mm.
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 18-01-2022 o 13:30

  15. #20135

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:11

  16. #20136

    Domyślnie

    Dzięki.

  17. #20137

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Nie moc panela jest istotna a jego rozmiar.
    Panel o mocy 550W ma rozmiar ea 1135mm x 2256mmm i ramę 35mm
    Panel o mocy 370W ma rozmiar ea 1050mm x 1750mm i ramę 30mm

    Jak oba podeprzesz tylko dwoma profilami, ten pierwszy będzie się bardziej uginał pod naporem wiatru czy śniegu. Przez to mikropęknięcia są bardziej prawdopodobne. Dodatkowo na dachu instalowane podlegają jeszcze dodatkowo odkształceniom wynikającym z uginania się powierzchni dachu.
    A jakby podeprzeć TRZEMA profilami?

    Cytat Napisał qrko Zobacz post
    Niezbyt się znam ale moim zdaniem jeżeli nie ma optymalizatorów to falownik nie ma pojęcia co mu pcha prąd i nie widzi różnicy między 10x350W a 7x500W ale bardzo proszę mnie poprawić jeżeli się mylę.
    No właśnie czy dla falownika to jakaś różnica?

  18. #20138

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:10

  19. #20139

    Domyślnie

    Cytat Napisał mercik Zobacz post
    Niezbyt się znam ale moim zdaniem jeżeli nie ma optymalizatorów to falownik nie ma pojęcia co mu pcha prąd i nie widzi różnicy między 10x350W a 7x500W ale bardzo proszę mnie poprawić jeżeli się mylę.
    No właśnie czy dla falownika to jakaś różnica?
    Zdaje się, że z optymalizatorami falownik też nie widzi żadnej różnicy
    To znaczy widzi ją w ten sposób, że jak optymalizator zadziała to jest ogólnie mniejsza strata mocy na całym stringu więc dostaje więcej papu.
    Optymalizatory to urządzenia, które "obsługują" dany panel. Można łączyć się z nimi i "widzieć" jak dany konkretny panel z optymalizatorem pracuje. Na pewno fajna sprawa ale i dodatkowy koszt zakupu

    Natomiast nie wiem w jaki sposób i czy w ogóle optymalizator dopasowuje dany panel do reszty w przypadku np jego zacienienia. Czy on po prostu wyłącza taki zacieniony moduł i jedynie przepuszcza bezstratnie moc z pozostałych (czyli działa jak rozłącznik danego panela osłabiającego produkcję całemu stringowi na skutek jego zacienienia) czy też w jakiś sposób dodaje tą zmniejszoną moc zacienionego panela którego "obsługuje", nie powodując jednocześnie strat wynikających z jego połączenia w szeregu?
    Jak to działa w praktyce?
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 18-01-2022 o 16:23

  20. #20140
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dolce1313 Zobacz post
    A panele o jakiej mocy według Ciebie najlepiej dać na dach o kącie pochylenia ok 22st?
    Czy moc w takim przypadku jest w zasadzie jedynym kryterium czy jeszcze oś innego brać pod uwagę (zapewne też pochylenie dachu lub jakieś inne czynniki)?
    Jak mało miejsca to panele o większej sprawności.
    Jak miejsca sporo to przelicznik cena zakupu za 1 wat.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

Strona 1007 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony