dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1044 z 1059
Pokaż wyniki od 20.861 do 20.880 z 21171
  1. #20861

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    PV powinno mieć swoje zabezpieczenie o wyższym prądzie różnicowym 0,1 A
    Ta stosowana na dom, się nie nadaje.
    W przypadku kiedy instalacja nie pracuje np w nocy, prąd tam dopływa od strony domu. Wtedy zabezpieczenie jest od rozdzielni w domu.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  2. #20862
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.818

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Teraz, to drogim gazem jest taniej od wungla.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  3. #20863

    Domyślnie

    Dobre.

    Chciałem się upewnić w kwestii okresu rozliczeniowego, jestem prosumentem.
    Moja instalacja pv została uruchomiona 24.11.2021r.
    Czy mój okres rozliczeniowy będzie liczony każdego roku od 24. listopada danego roku do 23. listopada następnego roku?
    Czy PGE nie wyrównuje takich "resztek" tak, by rozliczać zgodnie z rokiem kalendarzowym czyli od 01. stycznia do 31. grudnia?

  4. #20864

    Domyślnie

    24.11.21 do 31.12.21 i później od 1.01.22 do 31.12.22.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #20865
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dolce1313 Zobacz post
    Dobre.

    Chciałem się upewnić w kwestii okresu rozliczeniowego, jestem prosumentem.
    Moja instalacja pv została uruchomiona 24.11.2021r.
    Czy mój okres rozliczeniowy będzie liczony każdego roku od 24. listopada danego roku do 23. listopada następnego roku?
    Czy PGE nie wyrównuje takich "resztek" tak, by rozliczać zgodnie z rokiem kalendarzowym czyli od 01. stycznia do 31. grudnia?
    Jeżeli nie dostałeś faktury rozliczeniowej na koniec roku 2021 to prawdopodobnie będzie albo na koniec m-ca 11. 2022

  6. #20866
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    W przypadku kiedy instalacja nie pracuje np w nocy, prąd tam dopływa od strony domu. Wtedy zabezpieczenie jest od rozdzielni w domu.
    Nie ma znaczenia gdzie ta różnicówka jest zamontowana, jak pojawi się prąd upływowy ok 30mA w takim obwodzie to i tak zadziała , a 100mA nie jest aparatem chroniącym przed porażeniem, więc i tak nie ochroni

  7. #20867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jancia Zobacz post
    Jeżeli nie dostałeś faktury rozliczeniowej na koniec roku 2021 to prawdopodobnie będzie albo na koniec m-ca 11. 2022
    Taaa i jeszcze pierdykną się w liczeniu zamiast *0,8 będzie *1,2. A na rachunku napiszą że masz 1kWp na dachu.
    @Jancia co bierzesz i w jakich ilościach bo ja będę brał 10% tego i będę w 100% za PIS`em. Bo dają tak dużo że na ceny nie patrzam, ON 8 zł no jak za zachodnią granicą, no ale DAJoooooo!!! za PO kradli ino.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  8. #20868

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    24.11.21 do 31.12.21 i później od 1.01.22 do 31.12.22.
    U mnie mniej więcej tak było.
    Instalacja załozona i zgłoszona w maju. Pierwszą fakturę rozliczeniową dostałem.....po bardzo długim okresie czasu
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  9. #20869

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.
    Właśnie dostałem fakturę rozliczeniową za miesiące poprzedzające moje "wejście" do sieci jako prosumenta. Mam nadpłatę bo prognozy były wyższe. Jednak nie w tym rzecz. Zadzwoniłem do biura obsługi i przy okazji zapytałem jak będzie wyglądało moje rozliczenie. I zgłupiałem bo agent tak mi tłumaczył, że nic nie zrozumiałem. Jednakże z tego co mówił wywnioskowałem, że jest taka możliwość, że nawet jeśli od stycznia do grudnia danego roku wyprodukuję więcej energii o 20% niż pobrałem (pomijam autokonsumpcję) to i tak mogę zapłacić za prąd bo oni sczytują licznik na koniec każdego miesiąca i w okresach zimowych produkcja będzie dużo mniejsza niż pobór co może doprowadzać do sytuacji, że będę musiał dopłacić za prąd. Wiem, że to zawile brzmi ale właśnie tak mi to tłumaczył agent
    Zapytałem go więc wprost: czy jeśli od lipca do września będę miał sporą nadprodukcję a od października do grudnia będę pobierał prąd od PGE (ale mimo wszystko w ciągu tego pół roku oddam więcej energii o te 20% do PGE) to czy może dojść do sytuacji, że będę musiał zapłacić za prąd i usłyszałem, że tak może się zdarzyć.
    Cóż, nie kapuję jeszcze tego systemu rozliczeń. Jestem oczywiście na tych "starych" zasadach, przed kwietniem tego roku (puściłem pierwszy prąd do sieci jeszcze w zeszłym roku).
    Czy moglibyście mi wytłumaczyć jak to działa? Będę wdzięczny.

  10. #20870

    Domyślnie

    Hmmm... mitch w pewnym sensie ma rację z tym inwestowaniem bo... zrobię piękne ogrodzenie z 25k zł ale większość czasu spędzam poza domem a dodatkowo jak już jestem w domu to nie patrzę na ogrodzenie z zewnątrz ale już ciepła woda w kranie i brak marudzenia kobiałek ewentualnie brak składowiska węgla/drewna na zewnątrz i wychodzenia przy -10 aby "dorzucić" to już jest coś.
    Kilkanaście stówek w roku na plus nawet biorąc kredyt do spłaty za PV to akurat kilka metrów ogrodzenia (nie musi być na raz tylko kto odłoży kilka stówek przez kilka lat na określony cel - chyba, że też z kredytu).
    Problem w tym, że jak zaczyna się budowę to ma się w uj kasy swojej lub bankowej ale na koniec to nawet klamki do drzwi się sprawdza gdzie taniej...
    Dlatego "zamknąć oczy", otworzyć, sprawdzić czy nie ma małych literek na końcu umowy i brać brać

    Płacąc kilka stówek za samochód to dlacego nie płacić kilka stówek za komfort energetyczny...

    pozdro

  11. #20871

    Domyślnie

    Przechodziłem przez to gówno w 2015r jak założyłem pierwsze PV. Już wtedy pakowali kłody pod nogi.
    Myślę że niedługo zaczną się fajerwerki. I te instalacje będą "latały" - oczywiście w przenośni.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 26-05-2022 o 01:36
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  12. #20872

    Domyślnie

    Posypuję głowę popiołem. Piekło zamarzło - system Energi jest już gotowy do rozliczania wg nowych zasad. Jestem pod wrażeniem. Aczkolwiek wolę nie znać szczegółów prac, bo jeszcze czar by prysł Mam nadzieję, że to nie testy na produkcji

    Łatwo i przystępnie wytłumaczone nowe rozliczenie na podstawie faktury z Energi: https://www.youtube.com/watch?v=dJ1g0rbbl5w

    Zwróćcie uwagę, jak bardzo korzystnie wypada w tym konkretnym przypadku rozliczenie wg tzw godzinnego rozliczania międzyfazowego. Różnica pomiędzy dotychczasowym rozliczaniem a tym od 1 kwietnia to 124 kWh - licząc samą tylko cenę energii w taryfie G11 to 53 zł. Doliczając przesył mamy już 85 zł. Dla osób, które mają zbyt małą instalację względem zużycia to realny zysk, który zostaje w kieszeni.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  13. #20873

    Domyślnie

    Taki grzebień:



    w słoneczny dzień z przelotnymi chmurami – to normalna rzecz, czy oznaka wyłączania falownika z powodu zbyt wysokiego napięcia?

    Jak widać – produkcja nie spada do zera.

    Falownik Huawei SUN2000 6 kW.
    Ostatnio edytowane przez kpc21 ; 31-05-2022 o 21:05

  14. #20874

    Domyślnie

    Normalna.

  15. #20875

    Domyślnie

    @mitch system Energa znam od 2015r pojeb... jak lato z radiem.
    Tam się na infolinii niczego nie dowiesz, a rachunek tylko wydaje się być prosty łatwy i czytelny.
    A jeśli tak jest to dlaczego mają najdroższą energię w Polsce?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  16. #20876

    Domyślnie

    A jaki czas po wymianie licznika w PGE dostaje się aneks do umowy? Oni to w ogóle przysyłają, czy trzeba się udać do nich do biura w celu jego podpisania?

  17. #20877

    Domyślnie

    U mnie pismo z datą kilka dni po wymianie licznika przysłali z miesiąc później. Nie trzeba nic podpisywać.

  18. #20878

    Domyślnie

    Jak wygląda sprawa aktualizacji w związku ze zwiększeniem mocy pv, kiedy do istniejącej instalacji z falownikiem trójfazowym dodamy jeszcze jeden falownik jednofazowy (ze "swoimi panelami").
    Czy to wygląda w ten sposób, że składa się dokumentację podobnie jak w przypadku, gdybyśmy tylko dołożyli paneli do istniejącego falownika tylko na schemacie zaznaczamy dodatkowy falownik?
    Może ktoś z Was ma taką przykładową dokumentację lub schemat aktualizacji tego typu i mógłby mi udostępnić do wglądu na pw?
    Będę wdzięczny.
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 12-06-2022 o 20:12

  19. #20879
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dolce1313 Zobacz post
    Jak wygląda sprawa aktualizacji w związku ze zwiększeniem mocy pv, kiedy do istniejącej instalacji z falownikiem trójfazowym dodamy jeszcze jeden falownik jednofazowy (ze "swoimi panelami").
    Czy to wygląda w ten sposób, że składa się dokumentację podobnie jak w przypadku, gdybyśmy tylko dołożyli paneli do istniejącego falownika tylko na schemacie zaznaczamy dodatkowy falownik?
    Może ktoś z Was ma taką przykładową dokumentację lub schemat aktualizacji tego typu i mógłby mi udostępnić do wglądu na pw?
    Będę wdzięczny.
    Pozdrawiam.
    zgosić rzba wszystko od pocztaku łacznie z tym co było + to co nowego zainstalowano z tym że w umowie jest tylko moc paneli o falownikach wzmianek nie ma. Więc wymiana samego falownaika nie wymagałaby aneksu.

  20. #20880
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    Mam instalację jak w podpisie FoxESS T4+10*Jinko 395
    https://sklep.helpes.pl/public/uploa...ALOGOWA_PL.pdf

    zgodnie z danymi technicznymi panele mają dla STC parametry :
    max napięcie:36.58V i prąd mocy maksyamlnej 10.80A oraz
    dla
    napięcie obwodu otwartego VOC: 43,93V i prąd zwarciowy IOC 11,48A

    moje pytanie brzmi czy normalnym jest aby w obecnych warunkach pogodowych(temp.ponad 30stopni) falownik z paneli otrzymywał często ponad 11A(zbliżą się do pradu zwarcia) z napięciem w okolicach 360V?

    Tak jest prawidłowo czy coś jest nie tak?

    Pytam , bo wszystko śmiga, uzyski w normie-zero problemów, a jednak te ponad 11A z paneli nie daje mi spokoju.
    Ostatnio edytowane przez Dariusz1983 ; 27-06-2022 o 19:35
    3.95kW(p) instalacja odpalona 1.03.2022:
    -falownik FoxEss T4
    -10x JKM395M-6RL3 JKM395M-6RL3-V na ekierkach 32,5stopnia skierowane na południe(dach skośny opadający z zachodu na wschód) w 3 rzędach: 2 poziomo, 4 w pionie, 4 w pionie

    21-205 gmina Jabłoń, lubelskie

    Pierwszy pełny rok: 1.03.2022-28.02.2023 produkcja roczna: 4416,4kWh z 3,95kW(p) co daje 1118kWh/kW(p)
    Drugi pełny rok: 1.03.2023-29.02.2024 produkcja roczna: 4466,8kWh z 3,95kW(p) co daje 1130,83kWh/kW(p)

Strona 1044 z 1059

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony