dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1045 z 1059
Pokaż wyniki od 20.881 do 20.900 z 21173
  1. #20881
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dariusz1983 Zobacz post
    Mam instalację jak w podpisie FoxESS T4+10*Jinko 395
    https://sklep.helpes.pl/public/uploa...ALOGOWA_PL.pdf

    zgodnie z danymi technicznymi panele mają dla STC parametry :
    max napięcie:36.58V i prąd mocy maksyamlnej 10.80A oraz
    dla
    napięcie obwodu otwartego VOC: 43,93V i prąd zwarciowy IOC 11,48A

    moje pytanie brzmi czy normalnym jest aby w obecnych warunkach pogodowych(temp.ponad 30stopni) falownik z paneli otrzymywał często ponad 11A(zbliżą się do pradu zwarcia) z napięciem w okolicach 360V?

    Tak jest prawidłowo czy coś jest nie tak?

    Pytam , bo wszystko śmiga, uzyski w normie-zero problemów, a jednak te ponad 11A z paneli nie daje mi spokoju.
    Nie jest to normalne ale też niema się co niepokoić, z reguły prądy są niższe niż katalogowe, chyba że to pojedyncze piki gdy słonko wyjdzie z za chmur, sprawdź jeszcze te prądy miernikiem bo falownik niekoniecznie prawdę pokazuje

  2. #20882
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    Akurat miernika nie mam pod ręka, a te ponad 11A to nie piki tylko niemal norma w słoneczny dzień(od powiedzmy 10 do 15 gdy dobrze daje słoneczko)-napięcie w okolicach 360-370V i 11A co daje razem moc w okolicy nominału instalacji.
    Logicznym dla mnie było, że prądy/napięcia standardowo są poniżej katalogu dla STC ale tu jest odmniennie i z racji okolic prądu zwarciowego naszły mnie wątpliwości czy to prawidłowe wartości.

    Skoro to norma to tylko lżej na duchu.

    Z racji upałów postanowiłem niedawno potestować wpływ schłodzenia falownika na uzyskiwane moce( i wstępne obserwację są obiecujące, bo gdy rozgrzany falownik dawał powiedzmy 3600W to po schłodzeniu moc wzrasta o ponad 200W.
    3.95kW(p) instalacja odpalona 1.03.2022:
    -falownik FoxEss T4
    -10x JKM395M-6RL3 JKM395M-6RL3-V na ekierkach 32,5stopnia skierowane na południe(dach skośny opadający z zachodu na wschód) w 3 rzędach: 2 poziomo, 4 w pionie, 4 w pionie

    21-205 gmina Jabłoń, lubelskie

    Pierwszy pełny rok: 1.03.2022-28.02.2023 produkcja roczna: 4416,4kWh z 3,95kW(p) co daje 1118kWh/kW(p)
    Drugi pełny rok: 1.03.2023-29.02.2024 produkcja roczna: 4466,8kWh z 3,95kW(p) co daje 1130,83kWh/kW(p)

  3. #20883
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dariusz1983 Zobacz post
    Z racji upałów postanowiłem niedawno potestować wpływ schłodzenia falownika na uzyskiwane moce( i wstępne obserwację są obiecujące, bo gdy rozgrzany falownik dawał powiedzmy 3600W to po schłodzeniu moc wzrasta o ponad 200W.
    Ciekawa obserwacja tylko nie ma pewności że wnioski są prawidłowe.

    Jaka była temperatura falownika i w którym miejscu była mierzona przed i po schłodzeniu?
    W jakim czasie wykonałeś kolejne pomiary?
    Różnica ok. 5,5% to może być zwykły wpływ promieni słonecznych.

    Wpływ schodzenie paneli na produkcję jest bardziej zauważalny.
    Takie testy robił @stos.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #20884
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    Nie twierdzę, że moje obserwacje są w pełni miarodajne ale nagrzany(w dotyku dość ciepły front i boki-elementy radiatora jeszcze cieplejsze-wręcz gorącawe niemal) falownik obserwowany przez pewien czas dawał stabilne ok 3600W ale po włączeniu chłodzenia gdy istotnie jego temperatura uległa obniżeniu jednoczęsnie zaobserwowany był wzrost mocy o ponad 200W mimo braku zauważalnej zmiany nasłonecznienia(test w czasie max nasłonecznienia w okolicach 13ej przy temperaturze powietrza ponad 30stopni).
    Jutro zamiast zwykłego postawionego na próbę wentylatora domowego montuję chłodzenie z termostatem i czymś takim https://allegro.pl/oferta/wentylator...vko-6240604488 -koszt niewielki, a spodziewam się wzrostu wydajności falownika(starczy aby zrównoważyła się energia zużyta przez chłodznie, które odpalane będzie automatycznie termostatem). Gdyby nawet jego moc wzrosła mniej niż zaobserwowałęm to niższa temperatura dobrze robi elektronice wszelakiej.

    Nadmienię, że test odrotnie też był robiony-schłodzony falownik wraz ze wzrostem swojej temperatury obniżał wydajność.
    Ostatnio edytowane przez Dariusz1983 ; 27-06-2022 o 23:33
    3.95kW(p) instalacja odpalona 1.03.2022:
    -falownik FoxEss T4
    -10x JKM395M-6RL3 JKM395M-6RL3-V na ekierkach 32,5stopnia skierowane na południe(dach skośny opadający z zachodu na wschód) w 3 rzędach: 2 poziomo, 4 w pionie, 4 w pionie

    21-205 gmina Jabłoń, lubelskie

    Pierwszy pełny rok: 1.03.2022-28.02.2023 produkcja roczna: 4416,4kWh z 3,95kW(p) co daje 1118kWh/kW(p)
    Drugi pełny rok: 1.03.2023-29.02.2024 produkcja roczna: 4466,8kWh z 3,95kW(p) co daje 1130,83kWh/kW(p)

  5. #20885
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Ciekawe !
    Może producent falownika podaje informacje o zmianie sprawności wraz ze zmianą temperatury falownika.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #20886

    Domyślnie

    HALO producent ma zapewnić pracę w zimę i lato - bo to pudłu jest do tego przystosowane. Za gorące w zimę... ale jak? Za chłodne Latem?!!!
    Mam falownik na "pod chmurką" od 6 lat działa i w... d... ma czy na niego śnieg czy deszcz.
    Potrafi znaleźć znaleźć jakiś kompromis.

    Powiecie że się nie znam ale mam drugi taki sam układ w gospodarczym na lepszych panelach i działa podobnie. Ciepło mu ogranicza moc właczysz mu wentylator coś tam dobije ale pisałem o tym lata temu.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #20887

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Mam falownik na "pod chmurką" od 6 lat działa i w... d... ma czy na niego śnieg czy deszcz.
    Potrafi znaleźć znaleźć jakiś kompromis.
    A przypadkiem nie padł ci już jeden kiedyś?

  8. #20888

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    A przypadkiem nie padł ci już jeden kiedyś?
    Oczywiście po 5 latach i po 5 dniach miałem nówkę sztukę z magazynu Ale to był GoodWe, a SolaX nadal wisi na tej samej ścianie.
    Nadal śnieg/burza/różnica temperatur... nawet mu przednia osłona wyświetlacza mu odpadła, i działa.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 28-06-2022 o 00:56
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  9. #20889

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dariusz1983 Zobacz post
    Akurat miernika nie mam pod ręka, a te ponad 11A to nie piki tylko niemal norma w słoneczny dzień(od powiedzmy 10 do 15 gdy dobrze daje słoneczko)-napięcie w okolicach 360-370V i 11A co daje razem moc w okolicy nominału instalacji.
    Logicznym dla mnie było, że prądy/napięcia standardowo są poniżej katalogu dla STC ale tu jest odmniennie i z racji okolic prądu zwarciowego naszły mnie wątpliwości czy to prawidłowe wartości.

    Skoro to norma to tylko lżej na duchu.

    Z racji upałów postanowiłem niedawno potestować wpływ schłodzenia falownika na uzyskiwane moce( i wstępne obserwację są obiecujące, bo gdy rozgrzany falownik dawał powiedzmy 3600W to po schłodzeniu moc wzrasta o ponad 200W.
    Sprawdź odczyty na liczniku. Jeśli się potwierdzi, że masz większą moc przy chłodzeniu radiatora falownika to warto to robić. Uzysk większy o 200W + najprawdopodobniej zwiększysz trwałość falownika.
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 28-06-2022 o 06:05

  10. #20890
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    Dziś jak kurier koło 10ej dowiezie termostat i wentylator złożę to i podłącze pod falownikiem. Czy coś da-wstępne obserwacje prowizorycznym chłodzeniem wentylatorem domowym dają sporą na to szansę. W najgorszym wypadku powinien się "zwrócić" prąd zużywany przez chłodzenie, a jeśli wpłynie chłodzenie na wzrost mocy/produkcji to będę zadowolony-minimum przedłuży się żywotność chłodzonego falownika(12 lat gwarancji i tak jest)..

    Jak tu wyżej pisał szanowny kolega z większym dużo doświadczeniem to pudło ma działać i wewnątrz i na zewnątrz i w zimę i w lato i działa u mnie świetnie oczym świadczą uzyski oraz stabilność działania(wspominałem o wysokim amperażu z paneli przekraczającym nominalne wartośći). Temperatura sprzętu pod obciążeniem zawsze i w każdym przypadku rośnie(czy to falownik, czy silnik czy sprzęt audio) co jest oznaką wzmożonej pracy ale im zapewni mu się lepsze warunki p[racy(niższa temperatura) tym on napewno "poczuje" się lepiej niz pracująć w gorszych warunkach.

    Obserwacje będę robił i na falowniku i liczniku ZE.

    W danych technicznych falownika FoxEss T4 mamy:
    zakres temperatur pracy: -20 do +60°C (obniżany przy +45°C) więc może gdy radiatory osiągną ponad +45°C układ zmniejsza swoją moc aby nie prowadzić do przegrzania.
    Ostatnio edytowane przez Dariusz1983 ; 28-06-2022 o 08:55
    3.95kW(p) instalacja odpalona 1.03.2022:
    -falownik FoxEss T4
    -10x JKM395M-6RL3 JKM395M-6RL3-V na ekierkach 32,5stopnia skierowane na południe(dach skośny opadający z zachodu na wschód) w 3 rzędach: 2 poziomo, 4 w pionie, 4 w pionie

    21-205 gmina Jabłoń, lubelskie

    Pierwszy pełny rok: 1.03.2022-28.02.2023 produkcja roczna: 4416,4kWh z 3,95kW(p) co daje 1118kWh/kW(p)
    Drugi pełny rok: 1.03.2023-29.02.2024 produkcja roczna: 4466,8kWh z 3,95kW(p) co daje 1130,83kWh/kW(p)

  11. #20891

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dariusz1983 Zobacz post
    W danych technicznych falownika FoxEss T4 mamy:
    zakres temperatur pracy: -20 do +60°C (obniżany przy +45°C) więc może gdy radiatory osiągną ponad +45°C układ zmniejsza swoją moc aby nie prowadzić do przegrzania.
    Oczywiście że dobrze jest obniżać temperaturę falownika bo dzięki temu dłużej popracuje bezawaryjnie.
    Miałem kiedyś falownik Spirventa który w południe nagrzewał się do 80C.
    Widać było na wykresie jak po osiągnięciu 80C obniża moc maksymalną.
    Najzabawniejsze było to że obniżał moc maksymalną a nie aktualną.
    W efekcie po 2 latach eksplodował i znalazł się na elektrośmietniku.
    P.S.
    Ktoś mógłby zauważyć że jak miałem na niego 10 lat gwarancji to producent powinien go naprawić.
    Powinien ale zbankrutował. Jego bankructwo mnie zupełnie nie zdziwiło.
    Udało się jednak odzyskać pieniądze od instalatora.

  12. #20892
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Dzień dobry, To mój pierwszy post w tym temacie bo jakoś wcześnie mnie to nie interesowałem ale może się skuszę Na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu konkretnego wykonawcy? Na odległość od inwestycji? Na cenę? Na design strony internetowe? (żart). Gdzie nie spojrzysz to reklamy PV. Nie znam się za bardzo na sprzęcie, marki paneli, falowników zdąrzyłem poznać ale co wybrać?
    Może znacie jakiego godnego uwagi instalatora na pograniczu łódzkiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Planuje instalacje 3,5kWp, ewentualnie 4. Wiem, wiem, wiem - te instalacje wychodzą najgorzej cenowo ale po prostu więcej nie chcę i nie potrzebuje. Oferty jakie mam sa miedzy 16,5 - 18tys.

  13. #20893

    Domyślnie

    Ty się czasem nie spóźniłeś kilka miesięcy z montażem? Do kwietnia były normalne zasady rozliczania teraz to raczej można montować jak ktoś ma za dużo pieniędzy.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  14. #20894
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Ty się czasem nie spóźniłeś kilka miesięcy z montażem? Do kwietnia były normalne zasady rozliczania teraz to raczej można montować jak ktoś ma za dużo pieniędzy.
    Nic nie jest przesadzone w kwestii opłacalności lub jej braku.

  15. #20895
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A liczyłeś ją dla obecnych warunków ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #20896
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A liczyłeś ją dla obecnych warunków ?
    Nie liczyłem i nie będę liczył. A Ty masz panele?

  17. #20897
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No to trochę dziwne podejście bo wydasz te 18 tysięcy a nawet nie wiesz, na ile zredukuje to rachunki za en.el.
    Tak, mam - opis w stopce
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #20898
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    No to trochę dziwne podejście bo wydasz te 18 tysięcy a nawet nie wiesz, na ile zredukuje to rachunki za en.el.
    Tak, mam - opis w stopce
    Masz coś do powiedzenia w temacie mojego wpisu czy nie? Coś jest nie jasne dla Ciebie? Jest wyraźnie napisane w jaka instalacje mam zamiar zainwestować.
    Ostatnio edytowane przez swierol ; 09-07-2022 o 12:28

  19. #20899
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Tak, 3,5-4 kWp.
    I wiesz, ile będziesz przez najbliższe lata płacił za en. el. posiadając taką instalację ?
    Jaką redukcję aktualnych kosztów uzyskasz ?

    Bo jak sam napisałeś - zamierzasz ZAINWESTOWAĆ.
    Inwestycja powinna się zwrócić, i z reguły przed wydaniem na nią środków szacuje się, kiedy te środki się zwrócą.
    Dlatego dziwi mnie Twoje podejście:
    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Nie liczyłem i nie będę liczył.
    A szkoda, bo jestem autentycznie ciekaw, jaki okres zwrotu taka instalacja rozliczana na obecnych zasadach
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 09-07-2022 o 13:13
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #20900
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Nie liczyłem bo w mojej sytuacji jest to nie policzalne. Buduje dom rekreacyjny i nawet ja nie wiem jak często będę tam przebywał. Może to będzie średnio jeden weekend na miesiąc a może trzy. Może ta instalacja pozwoli pokryć całe zuzycie a może będzie za duża lub zbyt mała-to tez możliwe. Chciałbym poprostu rachunki obniżyć a jak sie uda ich nie płacić to bedzie jeszcze fajniej.
    Według różnych OZC zapotrzebowanie na energię na ogrzanie i cwu to od 2700 do chyba 7600 (nie chce mi się odkopywać tych bzdur) Pewnie zima będę grzał stale ale do 15-16*.
    Tak bardzo nie chcialo mi się tego pisac ale skoro trzeba to proszę

Strona 1045 z 1059

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony