dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1053 z 1061
Pokaż wyniki od 21.041 do 21.060 z 21202
  1. #21041

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wekto Zobacz post
    Ja widzę ponad 13%.
    w wariancie na południe jest 13% a w mniej dogodnych juz np 3%, a dla falownika 30% za malego juz tylko 1% więc to troche dziwne.

    Z praktyki. Unikamy podnoszenia modułów powyżej 20 stopni. Pamiętaj o wiatrownicy na odkrytym dachu. Często na niej oszczędzają. Większy moduł, mały kąt to większe ryzyko zalegania śniegu i związane z tym konsekwencje. Jeśli możesz stosuj mniejszy wymiar (droższa konstrukcja dla tej samej mocy pola modułów). Ogólnie jest tam jeszcze sporo detali. Na dysku mam sporo fotek z efektów złych montaży na dachach płaskich. Wysyp tego typu fotek pojawia się na fb zawsze po większych wichurach.
    U mnie jest tak że dach ma linie łamania w połowie (jest dwuspadowy) i poludniowa strona ma spadek 5° w stronę słonca a polnocna 5stopni ale w druga stronę. Więc ten drugi rząd paneli ktory będzie stał na polnocnej stronie dachu musiałby mieć podstawy 20° zeby uzyskać 15° do slonca. Stąd moje obawy jeśli chodzi o tam wysokie panele.... czy wiatrownice załatwią sprawę ? Oglądam ten katalog który wrzuciłeś ale tam w ogole nie widze opcji dla dachu płaskiego gdzie konstrukcja pod spodem jest drewniana, a u mnie wlaśnie pod papą są deski na krokwiach. Wiec to kontrukcja lekka. Zalecają montaż tylko na dachach w wylewką i stropodachach ? Ja mam pustkę miedzy zelebetonowym stropem a dachem ktory jest 50cm wyzej. U sąsiadów praktycznie na identycznych dachach tyle że z wylewkami panele stoją na trojkatach 15° bez żadnych wiatrownic, ale mają dużo krotsze panele (chyba 170cm wysokosci)
    Ostatnio edytowane przez Toty ; 08-11-2022 o 09:49

  2. #21042

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    Kolego każdy artykuł napisany o tym od początku roku trąbi że w nowym systemie nie opłaca się nic odsprzedawać. Masz mieć moc paneli równą zapotrzebowaniu lub max 10% większą. Reszta to kasa w błoto.
    Czyli taka przewymiarowana instalacja nie "zarobi na siebie"?

  3. #21043
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie literówki

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    Kolego każdy artykuł napisany o tym od początku roku trąbi że w nowym systemie nie opłaca się nic odsprzedawać. Masz mieć moc paneli równą zapotrzebowaniu lub max 10% większą. Reszta to kasa w błoto.
    Moc masz w kW lub w kWp a zapotrzebowanie masz w kWh.
    Zawsze będziesz miał produkcję której nie zużyjesz na bieżące potrzeby (chyba że dobrze dobrany masz magazyn energii).
    Latem zawsze będzie nadprodukcję energii i oddawanie do sieci (czyli sprzedaż)

    Jeżeli miałeś na myśli PV np. 5 kWp i zużycie na poziomie ok. 5.000 kWh to zawsze będzie nadprodukcja latem w ciągu dnia i braki produkcji w okresie wrzesień - luty i do tego zawsze nocą itp.

    Czy PV będzie się opłacać to będzie zależeć od cen zakupu i sprzedaży energii .
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 09-11-2022 o 17:24
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #21044
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Słuchajcie. pytanie do montażystów PV. Jaki macie pomysł z montażem paneli (ekierek) do krokwi przez papę jeśli papa zakrywa miejsce prowadzenia krokwi? Tzn jak trafić śrubą w krokiew jeśli nie można podejrzeć w którym miejscu są prowadzone? Mogę podejrzeć tylko pierwszą krokiew od strony muru, dalej już nie widac ze względu na brak dostępu, także od dołu - mała pustka między stropem a dachem prawie całkowicie wypełniona ociepleniem. Według projektu krokwie (14x7cm) idą co 80cm ale wiadomo... projekt projektem a wystarczy że przesuneli jedną belkę o kilka cm np ze względu na komin i trafimy w pustkę pod deską zamiast w krokiew....

  5. #21045

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Słuchajcie. pytanie do montażystów PV. Jaki macie pomysł z montażem paneli (ekierek) do krokwi przez papę jeśli papa zakrywa miejsce prowadzenia krokwi? Tzn jak trafić śrubą w krokiew jeśli nie można podejrzeć w którym miejscu są prowadzone? Mogę podejrzeć tylko pierwszą krokiew od strony muru, dalej już nie widac ze względu na brak dostępu, także od dołu - mała pustka między stropem a dachem prawie całkowicie wypełniona ociepleniem. Według projektu krokwie (14x7cm) idą co 80cm ale wiadomo... projekt projektem a wystarczy że przesuneli jedną belkę o kilka cm np ze względu na komin i trafimy w pustkę pod deską zamiast w krokiew....
    Termowizja?
    Miejsca połączenia powierzchni dachu z krokwią mogą być cieplejsze.

  6. #21046
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    W pustce miedzy dachem a stropem jest wiele cm wełny i jakiegoś granulatu. Róznica jesli bedzie to bardzo niewielka....

  7. #21047

    Domyślnie

    Polenergia oferuje mi panele Jinko typu bifacial ponad 500W.
    Czy to będą dobre panele?

  8. #21048
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Polenergia oferuje mi panele Jinko typu bifacial ponad 500W.
    Czy to będą dobre panele?
    Na dachu czy na gruncie?
    Jaka cena?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #21049

    Domyślnie

    Oczywiście na gruncie. Słupki zalewane betonem.
    Jeszcze nie otrzymałem oficjalnej oferty, ale za całość ok. 40000 zł z panelami ok. 5-6 kW i z falownikiem hybrydowym.
    + ewentualnie 27000 zł za magazyn, za który, jak rozumiem, refundacja wyniesie 16000 zł.

    Swoją drogą dziwi mnie, że jak wpisuję na forum Muratora "polenergia", to nie widzę praktycznie żadnych wpisów. Czyżby tak duża firma nie wykonywała instalacji.
    Ostatnio edytowane przez Robinson74 ; 27-11-2022 o 10:59

  10. #21050
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Oczywiście na gruncie. Słupki zalewane betonem.
    Jeszcze nie otrzymałem oficjalnej oferty, ale za całość ok. 40000 zł z panelami ok. 5-6 kW i z falownikiem hybrydowym.
    + ewentualnie 27000 zł za magazyn, za który, jak rozumiem, refundacja wyniesie 16000 zł.

    Swoją drogą dziwi mnie, że jak wpisuję na forum Muratora "polenergia", to nie widzę praktycznie żadnych wpisów. Czyżby tak duża firma nie wykonywała instalacji.
    40.000 zł za 5-6 kWp to jest wg mnie bardzo drogo.
    Jaki falownik?
    27.000 zł za magazyn - jakiej firmy i jakiej pojemności?

    AKTUALIZACJA – ZMIANA POZIOMU DOFINANSOWANIA W PROGRAMIE MÓJ PRĄD 4.0
    Jak przekazał NFOŚiGW od 15.12.2022 roku nastąpią zmiany w wysokości dopłat, które można otrzymać w ramach czwartej edycji programu Mój Prąd. Zmiany te dotyczą także prosumentów planujących inwestycję w instalację PV z magazynem energii. Nowe kwoty dofinansowań przestawiają się jak poniżej.
    W przypadku zgłoszenia do dofinansowania mikroinstalacji PV wraz z magazynem energii dofinansowanie wyniesie:
    - do mikroinstalacji do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 7 tys. zł;
    - do magazynu energii do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 16 tys. zł
    .


    źródło:
    https://enerad.pl/aktualnosci/dofina...-energii-2022/
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #21051

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    40.000 zł za 5-6 kWp to jest wg mnie bardzo drogo.
    Jaki falownik?
    27.000 zł za magazyn - jakiej firmy i jakiej pojemności?
    Tak, Polenergia jest droższą firmą niż lokalne firemki, ale wydaje się być bardzo solidna. Gwarantuję konkretną wydajność, a w razie jej braku pokrywają różnicę. Skorzystał już na tym mój kumpel, który miał przez 2 tygodnie jakieś uszkodzenie, chyba falownika.
    Poza tym trudno sobie wyobrazić wyegzekwowanie gwarancji 25 lat od drobnych firemek z o.o. z kapitałem zakładowym kilkanaście tysięcy zł, których może za chwilę nie być, bo jak wiadomo wiele firm rzuciło się na ten biznes ze względu na dużą opłacalność tej działalności.
    Szczegóły co do paneli, falownika i magazynu podam po otrzymaniu oferty.

  12. #21052
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Poza tym trudno sobie wyobrazić wyegzekwowanie gwarancji 25 lat od drobnych firemek z o.o. z kapitałem zakładowym kilkanaście tysięcy zł, .
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  13. #21053

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Tak, Polenergia jest droższą firmą niż lokalne firemki, ale wydaje się być bardzo solidna. Gwarantuję konkretną wydajność, a w razie jej braku pokrywają różnicę. Skorzystał już na tym mój kumpel, który miał przez 2 tygodnie jakieś uszkodzenie, chyba falownika.
    Poza tym trudno sobie wyobrazić wyegzekwowanie gwarancji 25 lat od drobnych firemek z o.o. z kapitałem zakładowym kilkanaście tysięcy zł, których może za chwilę nie być, bo jak wiadomo wiele firm rzuciło się na ten biznes ze względu na dużą opłacalność tej działalności.
    Szczegóły co do paneli, falownika i magazynu podam po otrzymaniu oferty.
    Jest na rynku taka duża firma Stilo. Właściwie powiedziawszy to niedługo będzie "była" bo nawet nie można od niej dzisiaj wymusić wykonanie pracy za którą się już zapłaciło. A co mówić o respektowaniu gwarancji.

  14. #21054
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Tak, Polenergia jest droższą firmą niż lokalne firemki, ale wydaje się być bardzo solidna. Gwarantuję konkretną wydajność, a w razie jej braku pokrywają różnicę. Skorzystał już na tym mój kumpel, który miał przez 2 tygodnie jakieś uszkodzenie, chyba falownika.
    Poza tym trudno sobie wyobrazić wyegzekwowanie gwarancji 25 lat od drobnych firemek z o.o. z kapitałem zakładowym kilkanaście tysięcy zł, których może za chwilę nie być, bo jak wiadomo wiele firm rzuciło się na ten biznes ze względu na dużą opłacalność tej działalności.
    Szczegóły co do paneli, falownika i magazynu podam po otrzymaniu oferty.
    Polenergia to duża korporacyjna firma.
    Jaką konkretną wydajność gwarantują, w jakich okresach i przez jaki okres?

    Gwarancja
    Polenergia Fotowoltaika to gwarancja na lata. Korzystaj z darmowej energii prosto ze Słońca dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej. Dobrej jakości moduły mogą służyć nawet przez 40 lat.
    Dodatkowo gwarantujemy dostarczenie deklarowanej ilości energii lub dofinansujemy Twój rachunek.

    https://www.polenergia-pv.pl/

    Masz konkretne dane?

    Zlikwidować się może i duża i mała firma.
    Dotyczy to i JDG i spółek z dużym i z małym kapitałem.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #21055

    Domyślnie

    Na dzień dzisiejszy dostałem maila z ofertą od Polenergii, ale do końca go nie rozumiem.
    Link nie działa, a mam jedynie zrzuty ekranu przesłane do mnie mailem.
    Na razie chyba odpuszczę Polenergię.

    Moc: 4860 kWp
    Panele: Jinko Solar 540 W Bifacial
    Liczba: 9 sztuk
    Inwerter: Growatt / Sungrow / FoxESS (bez szczegółów)
    Cena: 38 164 PLN (ale tutaj uwaga, nie wiem, czy już nie odliczyli dofinansowania, żeby ładniej wyglądało)

  16. #21056
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Na dzień dzisiejszy dostałem maila z ofertą od Polenergii, ale do końca go nie rozumiem.
    Link nie działa, a mam jedynie zrzuty ekranu przesłane do mnie mailem.
    Na razie chyba odpuszczę Polenergię.

    Moc: 4860 kWp
    Panele: Jinko Solar 540 W Bifacial
    Liczba: 9 sztuk
    Inwerter: Growatt / Sungrow / FoxESS (bez szczegółów)
    Cena: 38 164 PLN (ale tutaj uwaga, nie wiem, czy już nie odliczyli dofinansowania, żeby ładniej wyglądało)

  17. #21057

    Domyślnie

    W lutym tego roku zakładałem 5,25 z falownikiem SolarEdge za 30k co już wydawało mi się sporo, a tutaj jeszcze więcej.

  18. #21058

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Na dzień dzisiejszy dostałem maila z ofertą od Polenergii, ale do końca go nie rozumiem.
    Link nie działa, a mam jedynie zrzuty ekranu przesłane do mnie mailem.
    Na razie chyba odpuszczę Polenergię.

    Moc: 4860 kWp
    Panele: Jinko Solar 540 W Bifacial
    Liczba: 9 sztuk
    Inwerter: Growatt / Sungrow / FoxESS (bez szczegółów)
    Cena: 38 164 PLN (ale tutaj uwaga, nie wiem, czy już nie odliczyli dofinansowania, żeby ładniej wyglądało)
    To się nazywa "kradzież zuchwała"

  19. #21059
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    To się nazywa "kradzież zuchwała"
    to się nazywa test łosia )

  20. #21060
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Na dzień dzisiejszy dostałem maila z ofertą od Polenergii.
    Na razie chyba odpuszczę Polenergię.
    Moc: 4860 kWp
    Cena: 38 164 PLN (ale tutaj uwaga, nie wiem, czy już nie odliczyli dofinansowania, żeby ładniej wyglądało)
    Strasznie tanio 7 zł za kilowatopik, brałbym w ciemno, jeszcze bym im skrzynkę gorzały dał!
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

Strona 1053 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony