dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 1059
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 21171
  1. #41
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    paulik89

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Posty
    1

    Domyślnie najlepsza inwestycja

    Witam ! Miesiąc temu założyliśmy sobie na działce mikro instalacje 40kW , narazie mamy ją na 'własne potrzeby' licznik kręci się jak należy ,wszystko super zrobione, sąsiedzi przychodzą i pytają o wszystko...Jest naprawdę bardzo duże zainteresowanie, docelowo chcemy postawić jeszcze 100kW jednakże czekamy na ustawę...Jak wiadomo, każdy kto chcę w ten sposób zainwestować pieniadzę na nią czeka. Firma która zajeła się montażem naszych paneli z kolei twierdzi,że ma bardzo dużo roboty bo ludzie docelowo zdają sobie sprawę z tego,że jak wejdzie ustawa OZE to zacznie się taki bum ze będzie trzeba czekać miesiącami na montaż! i faktycznie byłam świadkiem ciągłych rozmów telefonicznych jednego z Panów firmy XXX. Zastanawiam się teraz czy przed wejściem ustawy warto zainwestować w 100 kW? [] Fotowoltaika to chyba najlepsza inwestycja w jaką weszlismy !
    Ostatnio edytowane przez joliska ; 07-07-2013 o 19:40

  2. #42

    Domyślnie

    Łojezu! Albo zaraz dasz fotki i podasz cenę Twojego zestawu i wysokość dotacji w której zdobyciu pomógł pan Tomek, albo zostaniesz zlinczowany : ).
    I już mieszkamy !

  3. #43
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Alina&Mariusz

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    okolice Torunia
    Posty
    381

    Domyślnie

    paulik89 co Ty za bzdury wypisujesz? Okres zwrotu kosztów instalacji fotowoltaicznej przy obecnych cenach sprzedaży prądu z niej to 70 lat, więc cytując klasyka "albo zmień dilera albo bierz połowę"
    Fokus 2

  4. #44
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Mnie tam interesuje kwestia, jaką powierzchnię działki (bo już chyba nie dachu, chyba, że ktoś stawia hangar lotniczy) trzebaby zarezerwować pod panele dla uzyskania owych 140kW

    Tak nawiasem mówiąc, jedyny powód napisania tego postu zniszczyła moderatorka, wstawiając w to miejsce ryjek z napisem SPAM
    Zwykłe pozycjonowanie strony w góglu to było.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  5. #45
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Alina&Mariusz

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    okolice Torunia
    Posty
    381

    Domyślnie

    Jakieś 7000 m2. Mniej więcej
    Fokus 2

  6. #46
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Dłobiazg...

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  7. #47

    Domyślnie

    Ze by była jasność. Parę faktów

    1kW mocy panelu zajmuje okol 8m2
    1kWp panelu wygeneruje rocznie okolo 900kWh
    1kWp panelu kosztuje około 4tys PLN (pomijając sterowniki wychodzi czas zwrotu 7 lat z osprzętem bez akumulatorów ok 10lat)


    1) Nie opłaca się lądować akumulatorów przy najbardziej efektywnym, cena prądu pozyskana z akumulatora wyniesie około 3zl za 1kWh
    2) Obecnie podmiot indywidualny nie podłączy instalacji do sieci i nie uzyska zielonych certyfikatów wiec interes jest nieopłacalny bez dotacji.
    3) Jedyny sposób opłacalności to bezpośrednie natychmiastowe z uzycie energii wytworzonej przez panel.
    Ponieważ nie da sie tanio podłączyć do sieci 220V jedynym sensownym zastosowaniem jest instalacja 12V.
    Obecnie jedynym sensownym użyciem jest wstępne ogrzewanie/podgrzewanie CWU. Jest to nieco droższe rozwiązanie od solarów ale dużo łatwiej skalowane i łatwe, do zmian i nie wymaga przebudowy i ciągnięcia instalacji na glikol. Wystarczy panel , prosty sterownik i grzałka 12V.

  8. #48

    Domyślnie

    Witam jako, że jestem tu nowy.

    Zastanawiam się nad instalacją ogniw słonecznych, a konkretnie jednego panelu.
    Ładowałby on akumulator samochodowy, energia w nim zgromadzona byłaby przeznaczana jako rezerwowe źródło oświetlenia dla domu (tasmy LED).

    Zastanawiam sie nad panelem 100W, do tego akumulator samochodowy, okolo 60Ah.
    Zda to egzamin w zimie? (jeśli będą słoneczne dni) czy jest szansa załadować choć troche akumulator?

  9. #49
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Alina&Mariusz

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    okolice Torunia
    Posty
    381

    Domyślnie

    Totalnie nieopłacalne Panie.
    Fokus 2

  10. #50
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Policz sobie, ile z jednej strony będzie Cię kosztować rocznie prąd zużywany przez te LEDy, a ile z drugiej strony musiałbyś wydać na tą instalację. I porównaj.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alina&Mariusz Zobacz post
    Totalnie nieopłacalne Panie.
    Jako awaryjne ma to sens jako zastępcze nie.

    Produkcja w grudniu będzie 2,18kWh w sierpniu ponad 12kWh
    Zakładając iz te 2180Wh podzielimy na 30 dni wychodzi 72Wh dziennie do użycia by bilans wychodził na zero dla codziennego zasilania.
    Za to w maju na dzień przypada 412Wh. Natomiast jako awaryjne.... to akumulator zawsze będzie naładowany o ile nie będziesz zużywał z niego więcej energi niż panel może dostarczyć.

    Żeby uzmysłowić koszt w ciagu roku panel wygeneruje około 96kWh
    Koszt takiej energii kupionej w ZE to 60zł

    Koszt instalacji
    Panel 100W > 400zł
    akumulator 50Ah > 400zł
    sterownik/regulator ładowania PWM - od 100zł
    kable .... i inne drobiazgi 100zł

    Razem 1000zł (Akumulator pewnie zdechnie po 5 latach)
    Ostatnio edytowane przez robbo2k ; 10-07-2013 o 09:28

  12. #52

    Domyślnie

    Jako rezerwowe źródło oświetlenia, czyli na brak prądu. Dużo masz takich sytuacji? Ładuj ten akumulator prostownikiem gdy jest prąd, nie baw się w panel. Awarie prądu najczęściej zdarzają się podczas burz i towarzyszących im silnych wiatrów lub zimą przy dużych opadach śniegu. Burze są przeważnie po południu i wieczorem, a wysokie opady śniegu zimą, kiedy dzień jest krótki. W obu przypadkach nie masz co liczyć na wydajną pracę panelu. Awaria jest w większości przypadków usuwana w kilka godzin, chyba że w Twojej okolicy jest z tym gorzej. W fatalnej sytuacji odpalasz samochód, łączysz go z Twoim akumulatorem i doładowujesz.
    Pomyśl o akumulatorach do UPS a nie samochodowych, lepiej nadają się do takich zastosowań.
    A computer, like an air-conditioner, works correctly, until you open windows.

  13. #53

    Domyślnie

    To ma być tylko zasilanie awaryjne(w zimie), bądź jeśli będzie nadwyżka energii(w lecie) będę chciał wieczorem doświetlać.
    Wszędzie zamontowałem taśmy led, już w tej chwili głownie tym oświetlam pomieszczenia, wole półmrok, nieznoszę silnego światła.
    Instalacja prowizoryczna jest zrobiona tak, że zasilanie tych ledów idzie z jednego zasilacza.

    Niestety właśnie mieszkam w małej miejscowości, awarie sieci energetycznej zdarzają się na prawdę często, zwłaszcza w lecie(burze) i zimie(roztopy i opady śniegu), nie raz było już tak, że prądu nie było np 2 dni, przy świecach siedzieć nie chce
    Ja wiem, ze te panele są dość drogie, sprawność słaba, ale liczy się też przyjemność i zabawa z kombinowaniem

    Pytanie tylko czy jeśli będą srednio słoneczne dni w zimie, taki panel zamontowany od południa w ciągu kilku dni jest w stanie załadować akumulator samochodowy?
    Żelowy będzie lepszy? Dłużej wytrzyma?

  14. #54

    Domyślnie

    Chcesz się bawić? Twoja sprawa. Żadnego uzasadnienia ekonomicznego w tym rozwiązaniu nie widać.

  15. #55
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Alina&Mariusz

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    okolice Torunia
    Posty
    381

    Domyślnie

    Na akumulatorze samochodowym 2 dni? Raczysz żartować?
    Fokus 2

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał zgf1 Zobacz post
    Żelowy będzie lepszy? Dłużej wytrzyma?
    Tak. W sensie więcej cykli ładowania-rozładowania. Samochodowe nie lubią być głęboko rozładowywane.
    A computer, like an air-conditioner, works correctly, until you open windows.

  17. #57
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Za budżet, który musiałbyś wydać na te panele spokojnie kupisz niezły generator spalinowy i jeszcze na paliwo do niego zostanie. Będzie i pewniej i moc do dyspozycji wielokrotnie większa.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  18. #58
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Alina&Mariusz

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    okolice Torunia
    Posty
    381

    Domyślnie

    I to byłaby kropka nad i w dzisiejszym wyrazie fotowoltaika
    Fokus 2

  19. #59

    Domyślnie

    Na akumulatorze samochodowym 2 dni? Raczysz żartować?
    Ale Pani uczepiła się mnie jak widzę, no coż

    Wszystko zależy od ilości taśm i pobieranej energii.
    np 50Ah w takim akumulatorze to dośc dużo, metr taśmy led pobiera 1A.
    Więc taki 1m taśmy na wpelni naładowanym akumulatorze może świecić do 50h, taśmy 5050 są na tyle mocne, że z powodzeniem można ten czas wydłużyć ograniczając trochę prąd(jasność spada niewiele).

    Sam testowałem podpinając taśmę LED 5m i ograniczając jej prąd do 2A, świeciła bardzo jasno.


    Za budżet, który musiałbyś wydać na te panele spokojnie kupisz niezły generator spalinowy i jeszcze na paliwo do niego zostanie. Będzie i pewniej i moc do dyspozycji wielokrotnie większa.
    W sumie też nad tym myślałem, jednak ciągnie mnie do paneli, elektroniką lubię się bawić, taki system można co roku rozbudowywać dodawać kolejne panele...


    Tylko właśnie szukam jakichś informacji od posiadaczy takich paneli, jak wygląda sprawa zimą, 100W panel, ile może nam dać A jeśli mamy słoneczny dzień, ile może dać A jeśli mamy lekko pochmurny dzień...
    Ostatnio edytowane przez zgf1 ; 11-07-2013 o 13:04

  20. #60

    Domyślnie

    Podawałem liczby kilka postów temu.

    Zima dostaniesz przeciętnie 72Wh dziennie.... czyli w twoim przypadku instalacji 12V
    wychodzi 6Ah czyli twoja taśma 2A będzie świecić przez 3 godziny dziennie.

    Latem zas 34Ah czyli twoje LEDy beda świecic przez 17 godzin dziennie

Strona 3 z 1059

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony