dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 366 z 1061
Pokaż wyniki od 7.301 do 7.320 z 21202
  1. #7301
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Mam pytanie o przewymiarowanie. Do froniusa 12.5 chce podłączyc 45 paneli po 320. Co mnie męczy to zrobić 2 string 22 i 23sztuki czy 3x15
    Napiecie MPP paneli to 33,32V, wiec przy 23 sztkach mam 766V. Niby OK, ale przy solidnie ujemnej temperaturze wylezie ponad 800V.
    Co się wtedy stanie? Fronius się usmaży czy coś obetnie.

    Wolalbym 2 stringi, mniej kabli, ciut wcześniejszy start. Według programu z blusol.pl (maja wersje 2 tygodniowa) 3 striongu dadza mi 100KWh mniej w skali roku, bo i strt późniejszy i większe straty na większej ilosci kabli. ale program krzyczy przy 23 panelach w stringu i -20C.
    Napięcie obwodu otwartego nie może przekroczyć 800 V, a to powoduje, że nie powinno być nawet o jeden panel za dużo.

    Na dzień dzisiejszy, a właściwie chodzi o obowiązujące prawo - nie za bardzo opłaca się zakładać inwerter o mocy 12,5 kW. Można odzyskać jedynie 70 procent energii wprowadzonej do sieci. Przy inwerterze o mocy 10,0 kW odzyskamy 80 procent. Trzeba pamiętać o jednym - w naszym kraju rzadko mamy tyle słońca by instalacja pracowała na 100 procent, więc ze względów ekonomicznych lepiej nie pchać się w inwerter 12,5 kW.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  2. #7302
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Napięcie obwodu otwartego nie może przekroczyć 800 V, a to powoduje, że nie powinno być nawet o jeden panel za dużo.

    Na dzień dzisiejszy, a właściwie chodzi o obowiązujące prawo - nie za bardzo opłaca się zakładać inwerter o mocy 12,5 kW. Można odzyskać jedynie 70 procent energii wprowadzonej do sieci. Przy inwerterze o mocy 10,0 kW odzyskamy 80 procent. Trzeba pamiętać o jednym - w naszym kraju rzadko mamy tyle słońca by instalacja pracowała na 100 procent, więc ze względów ekonomicznych lepiej nie pchać się w inwerter 12,5 kW.
    Zdaje sobie sprawe ze straty 10%. Ale do 15KWp nie podłącze inwertera 10KW, to jest za duze przewynmiarowanie.
    Rzeczy policzona i podjęta decyzja świadomie.

  3. #7303
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Co myślicie o tym?
    https://pl.aliexpress.com/item/30A-4...ceBeautifyAB=0

    Taniej niż Tracery
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  4. #7304
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Zdaje sobie sprawe ze straty 10%. Ale do 15KWp nie podłącze inwertera 10KW, to jest za duze przewynmiarowanie.
    Rzeczy policzona i podjęta decyzja świadomie.
    Tak, ale chodzi również o ilość paneli w łańcuchu. Dla paneli 320 W, to napięcie Uoc jest jest około 41 V. Nie powinno się dawać więcej niż 19 paneli. Co zrobisz z 7 panelami?
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #7305
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Tak, ale chodzi również o ilość paneli w łańcuchu. Dla paneli 320 W, to napięcie Uoc jest jest około 41 V. Nie powinno się dawać więcej niż 19 paneli. Co zrobisz z 7 panelami?
    Wydaje mi się żę mieszasz 2 rózne napięcia, Voc i Vmpp. One dla stringu i froniusa mogą wynosic odpowiednio 800 i 1000V. Na tyle co to rozumiem.
    Wtedy stringi po 22 sztuki nie stanowią problemu, problem jest ze stringiem 23 sztuki i bardzo niską temperaturą. Ale to liczone dla parametrów STC. Dla NOC juz roblemu nie ma.
    Przynajmniej tak twierdziło oprogramowanie do projektowania, które testowałem. Ale jeszcze sam na spokojnie ręcznie to przelicze. Oprogramowanie liczyło dla warunków testoych (STC). Sta moje tozterki jak zrobić. 2 stringi to minimalnie większa produkcja.

    Zawsze mogę zrobić 3 sznurki po 15 sztuk.

  6. #7306
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    Czy przy 14 panelach QCell 360W połączyć je w dwa stringi po 7 i każdy string podłączyć do oddzielnego MPPT ? Wszystko będzie na jednej połaci bez żadnego zacienienia, równo nasłonecznionej?
    Czy elementy składowe instalacji kupować w jednej hurtowni i czy w takim wypadku myślicie, że jest szansa utargować rabat osobie fizycznej? Gdzie Wy samoroby PV kupujecie sprzęt?
    Czy ktokolwiek z Was posiada egzotykę falownikową typu polski Dragon Volta, Huawei, itp? Nie ryzykować i wziąć sprawdzonego niemca?
    Buduję samemu: 160m2; ściana 19cm+15cm styropianu; okna 3szyby 0,8; poddasze ocieplone styropianem i tynkowane; kocioł kuchenny CO 15kW Vienybe D+ podpięty do zbiornika 600l z wężownicą INOX do CWU; To wszystko z meblami i AGD za 260 000zł.

  7. #7307
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał K160 Zobacz post
    Czy przy 14 panelach QCell 360W połączyć je w dwa stringi po 7 i każdy string podłączyć do oddzielnego MPPT ? Wszystko będzie na jednej połaci bez żadnego zacienienia, równo nasłonecznionej?
    Czy elementy składowe instalacji kupować w jednej hurtowni i czy w takim wypadku myślicie, że jest szansa utargować rabat osobie fizycznej? Gdzie Wy samoroby PV kupujecie sprzęt?
    Czy ktokolwiek z Was posiada egzotykę falownikową typu polski Dragon Volta, Huawei, itp? Nie ryzykować i wziąć sprawdzonego niemca?
    http://www.instsani.pl/524/dobor-falownikow

    Jak chcesz policzyć na piechote. Będziesz znał widełki min max stringów.
    Generalnie lepsze stringi w maksimum parametrów falownika, dziła ciut sprawniej.
    Tak w ciemno, to 14 paneli powinno się dać w 1 stringu podłączyc.

    Ja kupiłem w jednym miejscu.

  8. #7308
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Wydaje mi się żę mieszasz 2 rózne napięcia, Voc i Vmpp. One dla stringu i froniusa mogą wynosic odpowiednio 800 i 1000V. Na tyle co to rozumiem.
    Wtedy stringi po 22 sztuki nie stanowią problemu, problem jest ze stringiem 23 sztuki i bardzo niską temperaturą. Ale to liczone dla parametrów STC. Dla NOC juz roblemu nie ma.
    Przynajmniej tak twierdziło oprogramowanie do projektowania, które testowałem. Ale jeszcze sam na spokojnie ręcznie to przelicze. Oprogramowanie liczyło dla warunków testoych (STC). Sta moje tozterki jak zrobić. 2 stringi to minimalnie większa produkcja.

    Zawsze mogę zrobić 3 sznurki po 15 sztuk.
    Tak masz rację. Patrzałem na dane mniejszego Froniusa Symo, który ma tylko 2 wejścia MPP. No to napięcie 1000 V sprawę załatwia.
    Przy mrozie Twoje obawy o przekroczenie napięcia maksymalnego są uzasadnione. Pewnie, jak by wystąpiło przekroczenie o kilka wolt, to by się raczej nic nie stało. Ale jeśli wyższe napięcie zapisze się to do pamięci, a potem coś uszkodzi, chociaż by z innego powodu, mogą być kłopoty z gwarancją.
    Nie zawsze dane techniczne podawane przez sprzedawców pokrywają się z danymi producentów - inwerter ma 2 niezależne wejścia, a w opisach są podawane trzy, lub odwrotnie.
    Ostatnio edytowane przez vr5 ; 08-10-2018 o 19:07
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  9. #7309
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał K160 Zobacz post
    Czy ktokolwiek z Was posiada egzotykę falownikową typu polski Dragon Volta, Huawei, itp? Nie ryzykować i wziąć sprawdzonego niemca?
    Mam podobne pytanie i rozterki, zastanawiałem się nad

    - Fronius Symo 6.0-3-M
    - Zeversolar TLC 6000
    - SolaX X3-6.0 T

    Fronius kosztuje 5960 zł i jest droższy od pozostałych o około 420 zł, czy warto ryzykować dla takiej kwoty ?
    Mam jeszcze czas, bo zima nie sprzyja produkcji, zastanawiam się czy w lutym / marcu panele bedą już tańsze ? Ceny prądu / taryfy będą znane pod koniec roku.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  10. #7310

    Domyślnie

    Wczytaj się w warunki gwarancji bo sprawność pewnie podobna u całej trójki. Panele już tanieją ktoś z Torunia miał za 450 Trina solar 270W.

  11. #7311
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Tak masz rację. Patrzałem na dane mniejszego Froniusa Symo, który ma tylko 2 wejścia MPP. No to napięcie 1000 V sprawę załatwia.
    Przy mrozie Twoje obawy o przekroczenie napięcia maksymalnego są uzasadnione. Pewnie, jak by wystąpiło przekroczenie o kilka wolt, to by się raczej nic nie stało. Ale jeśli wyższe napięcie zapisze się to do pamięci, a potem coś uszkodzi, chociaż by z innego powodu, mogą być kłopoty z gwarancją.
    Nie zawsze dane techniczne podawane przez sprzedawców pokrywają się z danymi producentów - inwerter ma 2 niezależne wejścia, a w opisach są podawane trzy, lub odwrotnie.
    Z moich obserwacji, w polskich wersjach są błędy. W angielksich jest zdecydowanie lepiej.

    Policzyłenm raz jeszcze i wychodzi że moich paneli przy -25C mogę połaczyć w string 21,8 sztuki
    Ale nadal, jest to liczone podług parametrów standardowych (1000W/m2).
    Chciałbym się dowiedzieć od jakichś praktyków czy to mozna policzyć po parametrach w warunkach normlanych (800W/m2) Wtedy te 23 sztuki by weszły. Zdrowy rozsądek podpowiada że tak, po tych 1000Wm2 nigdy nie osiągne, nie mieszkam w góraych wysoko.

    Jak dojdę do motnazu kabli a nie znajde ospowiedzi to będą 3 stringi po 15 dla bezpieczeństwa.

  12. #7312

    Domyślnie

    Umówmy się słońce w zimę jest bardzo nisko, i praktycznie nigdy nie daje 1000W/m2, podobnie jak temperatura -25*C na panelach... To powietrze będziemiało około -40*C. A to będzie już jakiś rekord Polski bo jeśli dobrze pamiętam to rekord wynosi 38,X*C.
    Ja bym robił 22 panele w stringu.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  13. #7313
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Umówmy się słońce w zimę jest bardzo nisko, i praktycznie nigdy nie daje 1000W/m2, podobnie jak temperatura -25*C na panelach... To powietrze będziemiało około -40*C. A to będzie już jakiś rekord Polski bo jeśli dobrze pamiętam to rekord wynosi 38,X*C.
    Ja bym robił 22 panele w stringu.
    Pechowo mam 45 sztuk, wiec jeden string to 23sztuki.
    22 to wychodzą bezpiecznie wedlug ksiązkowych obliczen. Co z 23 sztukami?

  14. #7314

    Domyślnie

    Ja bym robił 2 stringi po 22 panele, a ten jeden schował w garażu.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  15. #7315
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Ja bym robił 2 stringi po 22 panele, a ten jeden schował w garażu.
    Wiecej wyprodukuje z 3x15 niż 2x22 + jedna w garazu. Juz kupiona, wiec po ptakach.

  16. #7316

    Domyślnie

    jeśli 3 x 15 paneli łapie się w widełkach MPPT to ok. U mnie na początku był 1 MPPT dla 2 stringów po 180V działało w miarę. Po przepięciu na 1 string 360V dopiero inwerter pokazał pazurki. Bo optymalne napięcie pracy było właśnie 360V.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  17. #7317
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    jeśli 3 x 15 paneli łapie się w widełkach MPPT to ok. U mnie na początku był 1 MPPT dla 2 stringów po 180V działało w miarę. Po przepięciu na 1 string 360V dopiero inwerter pokazał pazurki. Bo optymalne napięcie pracy było właśnie 360V.
    Zrobiłem obliczenia według tej strony:
    http://www.instsani.pl/524/dobor-falownikow
    I wyszło mi o ile pamietam od 7 do 21 paneli w stringu.

  18. #7318

    Domyślnie

    Jak Ty to liczyłeś powiedz... dla Fronka masz 200V start a napięcie znamionowe 595,0 V, MPP od 195V
    Przy super słonecznej pogodzie panel (+ 55*C) zamiast 30V za powiedzmy 27V i teraz 7 * 27V = 189V

    595V znamionowe / 30V = 19,8 panela
    Ty chcesz wpiąć 22 panele 22 * 30V = 660V OK w słoneczny dzień bo będą straty, ale zimowy -20*C 22 * 37V = 814V a to już poza MPPT.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  19. #7319
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Jak Ty to liczyłeś powiedz... dla Fronka masz 200V start a napięcie znamionowe 595,0 V, MPP od 195V
    Przy super słonecznej pogodzie panel (+ 55*C) zamiast 30V za powiedzmy 27V i teraz 7 * 27V = 189V

    595V znamionowe / 30V = 19,8 panela
    Ty chcesz wpiąć 22 panele 22 * 30V = 660V OK w słoneczny dzień bo będą straty, ale zimowy -20*C 22 * 37V = 814V a to już poza MPPT.
    Nie twierdze że policzyłem dobrze. Próbuje się tego sam nauczyc, bo nie idzie znależć firmy, która to policzy i zoptymalizuje za pieniądze, bez wystawienia rachunku na 5000PLN.

    Według karty panelu Vmpp = 33,32, z -0,28%/K, co daje:
    w +70C Vmpp = 29,12V
    W -25C Vmpp = 38V

    co jest ok 7*29=204. Ale olac to na pewno tak mały string nie bedzie.

    22*29,12 = 644V, troche ponad optymalne 600, ale to będzie róznica żadna.
    22*38 = 836V tu jest ciut powyzej. Ale pisałem wcześniej ze wyszły prawoie 22 panele


    W takim razie dla bezpieczeństwa bedą stringi po 15 sztuk. Będe spał spokojnie.
    Wprawdzie napięcia będą inne od optymalnego 600V, ale na wykresie froniusa pomiedzy 420V a 800V jest 1% róznicy, Tym się nie zamierzam przejmować.

    15*29,12= 436V
    15*38,00 = 570

    Ja to wsio wstawiałem do programu, który jak zakładam wszystkiue aspekty uwzględnia łączenie ze stratatmi na okablowaniu. 3x15 względem 22+23 daje mi 100KWh mniej produkcji. Ale tych 23 paneli nie chce ryzykować.

  20. #7320
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post

    W takim razie dla bezpieczeństwa bedą stringi po 15 sztuk. Będe spał spokojnie.
    Wprawdzie napięcia będą inne od optymalnego 600V, ale na wykresie froniusa pomiedzy 420V a 800V jest 1% róznicy, Tym się nie zamierzam przejmować.
    .
    Jest jeszcze inne wyjście - dać 2 razy po 22 panele, a ostatni podłączyć do sieci za pomocą mikroinwerter. Koszt nie jest zbyt duży. Jeśli jeszcze gdzieś jest jakiś komin, czy inna przeszkoda, która może cieniować na któryś panel, to może być wyjście optymalne. Jak mówi przysłowie : "wilk syty i owca cała".
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 366 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony