dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 513 z 1059
Pokaż wyniki od 10.241 do 10.260 z 21169
  1. #10241

    Domyślnie

    Może wtrące, inwertor to do spawania. A inwerter solarny ma straty od 2 do 5 % w większości zakresu pracy . Panele moc nominalną osiągają tylko w laboratorium lub w zimny dzień.

  2. #10242
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pkorol
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    31-321
    Posty
    351

    Domyślnie

    Cytat Napisał funky_koval Zobacz post
    Może wtrące, inwertor to do spawania. A inwerter solarny ma straty od 2 do 5 % w większości zakresu pracy . Panele moc nominalną osiągają tylko w laboratorium lub w zimny dzień.
    Pytałem ile pokazuje mocy maksymalnej inwertor.
    Mój zrobiony przez "chłopa Krakowskiego" a nie żadnego chińczyka inwertor zużywa "ma straty" 250mA/h (2,4%) nie zależnie czy to bieg jałowy czy moc maksymalna 2kW/h, operuje napięciem DC 230-300V a AC 225V

  3. #10243

    Domyślnie

    Jakiego krakowskiego chyba z Dobczyc.

  4. #10244
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Polska przekroczyła 600MW w fotowolaice
    http://gramwzielone.pl/energia-slone...roczyla-600-mw

    Jednak celu OZE na 2020 i tak nie wyrobimy , bo apetyt na energię rośnie
    https://wysokienapiecie.pl/18812-zielona-energia/#dalej
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  5. #10245
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    U mnie na wiosce 15km od centrum Poznania mam cały czas 240/243 V czy instalacja chodzi , czy nie . Fakt faktem mam do trafo 70m , ale 500m obok mnie są jeszcze 3 instancje ( 3 , 4 i 10 kWp).
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  6. #10246
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ja mam 1500m do trafo. 60km od Warszawy.
    W słoneczny dzień napięcie podchodzi do 260V.
    Dzwonienie na 991 nic nie daje.
    Ostatnio mi zagrozili że jak będę do nich (991) z tym "problemem" dzwonił to obciążą mnie za przyjaz ekipy.
    Wczoraj pan z PGE powiedział że mam wyłączyć swoją instalację bo w święta jest małe zapotrzebowanie na energię i elektrownie pracują na 20%.
    Nie wiem już jak słaba musi być ta sieć, żeby napięcie podskoczyło o 20V przy wprowadzaniu do niej 2000kW.
    Reklamacje na piśmie. Brak reakcji na reklamacje, zgłąszane do URE. Zwróc się o pomoc do rzecznika praw konsumentów. Mają starą sieć i problemy z tym zwiażane przerzucają na siebie.

    Choć z drugiej strony, 2MW po sieci NN to nie w kij dmuchał.

  7. #10247
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    U mnie na wiosce 15km od centrum Poznania mam cały czas 240/243 V czy instalacja chodzi , czy nie . Fakt faktem mam do trafo 70m , ale 500m obok mnie są jeszcze 3 instancje ( 3 , 4 i 10 kWp).
    To jako jeden z nielicznych jesteś w komfortowej sytuacji.

    U mnie problem rozwiązałem w ten sposób, że w okresach największego słońca włączam urządzenia energożerne, grzanie wody, pralka, zmywarka.
    Mam nadwyżkę produkcji z PV w stosunku do "konsumpcji", więc mimo że jestem w Tauronie rozliczanie proporcjonalne omija mnie od marca ubiegłego roku.
    Martwić się mogą ci, którzy mają bilans ujemny (w taryfie G12 i pochodnych), bo jeśli pobierają prąd w słoneczny dzień w godzinach 13-15 sporo tracą.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #10248
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ja mam 1500m do trafo. 60km od Warszawy.
    W słoneczny dzień napięcie podchodzi do 260V.
    Dzwonienie na 991 nic nie daje.
    Ostatnio mi zagrozili że jak będę do nich (991) z tym "problemem" dzwonił to obciążą mnie za przyjaz ekipy.
    Wczoraj pan z PGE powiedział że mam wyłączyć swoją instalację bo w święta jest małe zapotrzebowanie na energię i elektrownie pracują na 20%.
    Nie wiem już jak słaba musi być ta sieć, żeby napięcie podskoczyło o 20V przy wprowadzaniu do niej 2000kW.
    W danych o ilości mocy w PV jesteś ujęty , a że nie działa ... O to im chodzi. Na papierze moc się zgadza dla UE. Szkoda

    Tutaj walczyli z za wysokim napięciem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3574399.html
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  9. #10249
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Drogba

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    251

    Domyślnie

    Panowie ile czekaliście na podłączenie do ZE od momentu zgłoszenia? Chodzi o Zakład Energa.
    Parterówka 116 m + poddasze 40m. Silka 24 + 20 styropian grafitowy 0,031. Wylewka 10 -12 cm. Skosy na dachu wełna 30 cm 0,039, podłoga 13 cm styropian, Okna trzy szybowe od 0.7-1 (razem około 40 m2), rolety zewnętrzne, wentylacja mechaniczna z reku i GWC. Mostki termiczne i styropian na placki. Wodna podłogówka. Wreszcie pompa Panasonic T-Cap 1 faza (od lipca 2018 r.), zamiast "bezobsługowego kotła na mały węgiel".

  10. #10250
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drogba Zobacz post
    Panowie ile czekaliście na podłączenie do ZE od momentu zgłoszenia? Chodzi o Zakład Energa.
    Jak u Ciebie będzie, to się okaże, bo od poniedziałku mają wejść nowe przepisy dot. podłączenia PV.
    W PGE znajomy czekał w 2018 r. nieco ponad 1 miesiąc.
    Ja w Tauronie na wymianę licznika na pierwszym przyłączy ponad 2 miesiące, ale to z powodu małego błędu w zgłoszeniu.
    Drugie przyłącze zostało przyjęte po 9 dniach, a u sąsiada po 12-tu.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  11. #10251
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Czy ktoś się orientuje ile czasu minie od podpisania umowy do montażu instalacji na moim domu ? Sprawa dotyczy programu z dofinansowaniem do 80%.

    https://www.funduszedlamazowsza.eu/a...3ra%20kalwaria
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  12. #10252
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Czy ktoś się orientuje ile czasu minie od podpisania umowy do montażu instalacji na moim domu ? Sprawa dotyczy programu z dofinansowaniem do 80%.

    https://www.funduszedlamazowsza.eu/a...3ra%20kalwaria

    To pytanie raczej do Gminy.
    Dotacja jest z programu 2014 - 2020 , także nie dalej jak w 2020r bo muszą się rozliczyć z UE do konća 2020. Audyty już były bo wiedzą ile i jakich instalacji powstanie , czyli kwestia przetargów ...do których może nikt się nie zgłosić ze względu na wymogi , koszty lub terminy czy dostepność sprzętu . Ostatnio Fronius ogłaszał ,że trzeba czekać 26 tygodni...
    W Wielkopolsce 14 miesięcy temu rozstzrygnięto konrkusy WRPO i u niektórych dopiero do kolejnego przetargu zgłosili się chętni... Niemcy ( piszę o 3 instalacjach po około 1500kWp na CLIP w Swarzędzu) w lutym tego roku .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  13. #10253
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drogba Zobacz post
    Panowie ile czekaliście na podłączenie do ZE od momentu zgłoszenia? Chodzi o Zakład Energa.
    u mnie instalację skończyli 27.04.18 o godz 18 ,a już 02.05.18 miałem nowy licznik ( ale ostatnio dopatrzyłem się gdzieś w papierach ,że zgłoszenie poszło jakoś 22.04) Enea .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  14. #10254

    Domyślnie

    Cytat Napisał pkorol Zobacz post
    Czyli inwertor może je ograniczać? Bo masz na 5,72 i powinno być więcej niż mniej?
    Porównuję dane z moja instalacją i wychodzi nie źle, moje mają 80% wydajności w porównaniu do twoich. Oczywiście z tym dziwnym tworem co się zwie dopalaczem, bez niego góra 50% wydajności.
    A gdzie można poczytać o twoim piecu elektrycznym? Jestem na etapie budowy bufora na 1m3 więc przeglądam co inni wymyślili w dziedzinie CO. Bo nie mam gdzie podziać nadmiar prądu a to ogranicza w rozbudowie instalacji PV.
    Piec sam spawałem, prostokąt wys. szer. gł 470mm x510 x100 coś koło tego grzały 2x6kW +3kW+2kW sterowany salusem bezprzewo
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  15. #10255

    Domyślnie

    Cytat Napisał funky_koval Zobacz post
    Może wtrące, inwertor to do spawania. A inwerter solarny ma straty od 2 do 5 % w większości zakresu pracy . Panele moc nominalną osiągają tylko w laboratorium lub w zimny dzień.
    Niech tam sobie te % uciekają jak chcą byle produkcja i opust z ZE był taki sam jak ja to spisałem. I o dziwo od 3lat tak właśnie jest
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  16. #10256
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    To pytanie raczej do Gminy.
    Dotacja jest z programu 2014 - 2020 , także nie dalej jak w 2020r bo muszą się rozliczyć z UE do konća 2020. Audyty już były bo wiedzą ile i jakich instalacji powstanie , czyli kwestia przetargów ...do których może nikt się nie zgłosić ze względu na wymogi , koszty lub terminy czy dostepność sprzętu . Ostatnio Fronius ogłaszał ,że trzeba czekać 26 tygodni...
    W Wielkopolsce 14 miesięcy temu rozstzrygnięto konrkusy WRPO i u niektórych dopiero do kolejnego przetargu zgłosili się chętni... Niemcy ( piszę o 3 instalacjach po około 1500kWp na CLIP w Swarzędzu) w lutym tego roku .
    Projekt mocno " wspierała " jedna firma z Raszyna, robiła audyt, organizowała spotkanie informacyjne więc raczej do przetargu się zgłosi / wygra. Na rynku są też inni producenci falowników, więc może nie będzie tak żle. Znalazłem swój audyt z 2016 roku i zaproponowano mi instalacje prawie 10 Kw, znając swoje zużycie prądu zdecyduję się na układ wschód - zachód, ciekaw jestem jak droga będzie cena 1 kW instalacji.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  17. #10257
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Drogba

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    251

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Jak u Ciebie będzie, to się okaże, bo od poniedziałku mają wejść nowe przepisy dot. podłączenia PV.
    W PGE znajomy czekał w 2018 r. nieco ponad 1 miesiąc.
    Ja w Tauronie na wymianę licznika na pierwszym przyłączy ponad 2 miesiące, ale to z powodu małego błędu w zgłoszeniu.
    Drugie przyłącze zostało przyjęte po 9 dniach, a u sąsiada po 12-tu.
    Ja składałem wniosek 10.04.2019 r. Co to za przepisy?
    Parterówka 116 m + poddasze 40m. Silka 24 + 20 styropian grafitowy 0,031. Wylewka 10 -12 cm. Skosy na dachu wełna 30 cm 0,039, podłoga 13 cm styropian, Okna trzy szybowe od 0.7-1 (razem około 40 m2), rolety zewnętrzne, wentylacja mechaniczna z reku i GWC. Mostki termiczne i styropian na placki. Wodna podłogówka. Wreszcie pompa Panasonic T-Cap 1 faza (od lipca 2018 r.), zamiast "bezobsługowego kotła na mały węgiel".

  18. #10258
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Przepisy wchodzą po to żeby niby ułatwić

  19. #10259
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drogba Zobacz post
    Ja składałem wniosek 10.04.2019 r. Co to za przepisy?
    Między innymi tu o tym piszą:

    https://www.gramwzielone.pl/trendy/1...czych-do-sieci

    Jak już wniosek złożyłeś i przyjęli, to raczej będzie rozpatrzony wg "starych" zasad.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  20. #10260
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    erthh

    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Dębica
    Kod pocztowy
    39-200
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam Szanownych Forumowiczów.
    Właśnie zostałem świeżo upieczonym prosumentem i od razu chciałbym podzielić się uwagami, opiniami i problemami, które niestety pojawiły się od razu.
    Na początek plusy - instalacja świetnie się sprawuje i wczoraj (25.04.2019.) podczas słonecznego dnia wyprodukowała prawie 25 kWh prądu. Licznik pokazał, że calutką energię wyprodukowaną przekazałem do sieci (wskazania na inwerterze takie same jak na liczniku). Już to wydało mi się podejrzane ponieważ wyobrażałem sobie, że jeśli miałem jakieś zużycie to będzie ono odjęte i na liczniku będę miał różnicę wynikającą z produkcji i zużycia na własne potrzeby, czyli np. inwerter pokazuje produkcję 25, zużyłem 5 czyli do sieci odprowadziłem 20 kWh.
    Większe problemy pojawiają się dalej, gdyż zauważyłem że licznik pokazując energię wprowadzoną do sieci, dokładnie tyle samo nalicza jako zużycie. Sprawdzałem to w kilku przedziałach czasowych i tak np między godz. 8.00 a 12.00 wyprodukowałem 10 kWh i tyle samo licznik pokazał, że zużyłem (przy minimalnym faktycznym zużyciu prądu - lodówka, czajnik przez chwilę, wpięte ładowarki, zero oświetlenia). 10 kWh przez 4 godziny to tak jakbym miał włączone cały czas jakieś urządzenie o mocy 2,5 kW. Gdy o 19.00 wyłączyłem fotowoltaikę to zużycie przez wieczór (największy pobór, bo i światło i komputery i telewizor) i noc do 6.00 wyniosło 3 kWh. Czyli w dzień właściwie bez poboru zużyłem w 4 godz. 10 kWh, a wieczorem i w nocy przez 11 godzin 3 kWh.
    Dziś doświadczenie powtórzyłem, z tą różnicą, że wyłączyłem prawie wszystkie bezpieczniki, pracowała właściwie tylko fotowoltaika a mimo tego licznik pokazał zużycie 6 kWh przez niecałe 2 godziny. Nie będzie zaskoczeniem zatem jeśli napiszę, że właśnie tyle wyprodukowałem w tym czasie energii i tyle oddałem do sieci.
    Więc albo licznik jest źle podłączony i zlicza wyprodukowaną energię również jako zużytą albo instalacja fotowoltaiczna do swej pracy zużywa tyle prądu ile wytwarza.
    Mam licznik dwukierunkowy Apator Norax 3, sprawę zgłosiłem od razu do Tauronu, gdy się wyjaśni to napiszę na forum.
    I jeszcze parę danych:
    instalacja o mocy 4,2 kW
    panele monokrystaliczne Kioto Solar
    inwerter trójfazowy Solax Power X3
    wykonawca Flexi Power

Strona 513 z 1059

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony