dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 598 z 1061
Pokaż wyniki od 11.941 do 11.960 z 21202
  1. #11941
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Drogba

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    251

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Problem w tym że my nie wiemy czy ma 1, 2 a może 3 stringi.
    Jedynie się domyślamy.
    Ale nawet gdy stringi są niejednakowe to nie ma to wpływu na ocenę stałości różnicy produkcji między stringami.
    Ja mam 32 panele w 3 stringach.
    Mam dwa stringi.
    jeden 6 paneli
    drugi 17 paneli
    Parterówka 116 m + poddasze 40m. Silka 24 + 20 styropian grafitowy 0,031. Wylewka 10 -12 cm. Skosy na dachu wełna 30 cm 0,039, podłoga 13 cm styropian, Okna trzy szybowe od 0.7-1 (razem około 40 m2), rolety zewnętrzne, wentylacja mechaniczna z reku i GWC. Mostki termiczne i styropian na placki. Wodna podłogówka. Wreszcie pompa Panasonic T-Cap 1 faza (od lipca 2018 r.), zamiast "bezobsługowego kotła na mały węgiel".

  2. #11942
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Drogba

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    251

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Z cyklu: podłączyłem instalację PV do ZE Energa więc co może pójść nie tak?

    Co? Proste, genialne wręcz posunięcie: można przecież wystawić fakturę za zużycie energii, bez uwzględniania produkcji. Termin zapłaty do 20 sierpnia. Szach, mat!

    Majstersztyk wręcz. Jestem pełen podziwu dla tego geniusza zła, który to wymyślił.
    Ja mam inny problem. Energa
    Instalacja podłączona 26 kwietnia.Wcześniej faktury na podstawie rozliczeń rzeczywistych energa24. Teraz mam zablokowaną możliwość podawania zużycia rzeczywistego. Faktury brak do dnia dzisiejszego. Najciekawsze jest to, ze cały czas przychodzą do mnie emaile i listy o konieczności podania zużycia rzeczywistego.
    Ostatnio edytowane przez Drogba ; 08-08-2019 o 07:41
    Parterówka 116 m + poddasze 40m. Silka 24 + 20 styropian grafitowy 0,031. Wylewka 10 -12 cm. Skosy na dachu wełna 30 cm 0,039, podłoga 13 cm styropian, Okna trzy szybowe od 0.7-1 (razem około 40 m2), rolety zewnętrzne, wentylacja mechaniczna z reku i GWC. Mostki termiczne i styropian na placki. Wodna podłogówka. Wreszcie pompa Panasonic T-Cap 1 faza (od lipca 2018 r.), zamiast "bezobsługowego kotła na mały węgiel".

  3. #11943

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drogba Zobacz post
    Ja mam inny problem. Energa
    Instalacja podłączona 26 kwietnia.Wcześniej faktury na podstawie rozliczeń rzeczywistych energa24. Teraz mam zablokowaną możliwość podawania użycia rzeczywistego. Faktury brak do dnia dzisiejszego. najciekawsze jest to, ze cały czas przychodzą do mnie emaile i listy o konieczności podania z użycia rzeczywistego.
    To potwierdza tezę, że ich systemy są kompletnie niedostosowane do takiego idiotycznego wynalazku jakim jest Prosument. Próbowałeś coś z tym zrobić przez infolinię, albo okienko? Bo w końcu Ci prąd odetną. Ja składam reklamację, ale jak do 20/08 mi jej nie rozpatrzą, to zapłacę i później będę od nich to odzyskiwał. Niestety, działu windykacji nie obchodzi zasadność wystawienia faktury. No ale w końcu to jest tylko Energa, ja jeszcze pamiętam jak ludzie przez ponad rok nie dostawali faktur, ale musieli je płacić w terminie
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  4. #11944
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Drogba

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    251

    Domyślnie

    Na infolinii miła pani powiedziała, że należy czekać....
    Parterówka 116 m + poddasze 40m. Silka 24 + 20 styropian grafitowy 0,031. Wylewka 10 -12 cm. Skosy na dachu wełna 30 cm 0,039, podłoga 13 cm styropian, Okna trzy szybowe od 0.7-1 (razem około 40 m2), rolety zewnętrzne, wentylacja mechaniczna z reku i GWC. Mostki termiczne i styropian na placki. Wodna podłogówka. Wreszcie pompa Panasonic T-Cap 1 faza (od lipca 2018 r.), zamiast "bezobsługowego kotła na mały węgiel".

  5. #11945
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Problem w tym że my nie wiemy czy ma 1, 2 a może 3 stringi.
    Jedynie się domyślamy.
    Ale nawet gdy stringi są niejednakowe to nie ma to wpływu na ocenę stałości różnicy produkcji między stringami.
    Ja mam 32 panele w 3 stringach.
    Intuicja mnie nie zawiodła - ma 2 stringi (6 + 17).
    Intuicja mnie nie zawiodła również co do tego, że nie są identyczne...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #11946
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drogba Zobacz post
    Na infolinii miła pani powiedziała, że należy czekać....
    I tak jesteś w lepszej sytuacji od innych Kolegów, bo nie dostałeś faktury (często przychodzą "przewymiarowane kosmicznie").

    Tak się składa, że Operatorzy, jeśli nie zapłacisz w terminie faktury nawet z kwotą "wyssaną z palca" mają prawo doliczyć Ci odsetki za zwłokę. Mogą też odciąć prąd lub nasłać komornika (wyrok Sądu). A za ponowne podłączenie do sieci zapłacisz.

    Każdy delikwent podpisując Umowę otrzymuje do niej aneks w którym powyższe "przyjemności" są podane.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  7. #11947

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drogba Zobacz post
    Na infolinii miła pani powiedziała, że należy czekać....
    Ja takie rozmowy nauczony doświadczeniem nagrywam i przechowuję, by w razie "wypadku" później nie było wątpliwości, po czyjej stronie leży wina.

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    I tak jesteś w lepszej sytuacji od innych Kolegów, bo nie dostałeś faktury (często przychodzą "przewymiarowane kosmicznie").
    Dokładnie Jedynie należy się upewnić, że faktura naprawdę nie została wystawiona, bo jak historia pokazuje, Energa potrafi wystawić fakturę, ale jej nie wysłać.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  8. #11948
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Ja takie rozmowy nauczony doświadczeniem nagrywam i przechowuję, by w razie "wypadku" później nie było wątpliwości, po czyjej stronie leży wina.
    ja nie nagrywam (oni to robią), ale zapisuję sobie datę z godziną i nazwisko osoby , z którą rozmawiam . Kiedyś przepychałem się z Orange , o to co przyznano mi jako gratis do umowy ,podczas rozmowy z konsultantem . Pół roku mnie zbywali , w końcu się wk....m i zażądałem kopii nagrania z dnia... godziny itd ,bo chcę zgłosić do UOKiK'u , następnego dnia zadzwonili i przyznali mi 100zł rabatu . Owszem nagranie może zniknąć bo nie takie 'dowody' znikają , ale ...
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  9. #11949
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Czy one są podłączone do jednego inwertera?
    Jakiego?
    Jeśli do jednego to z 2 wejściami po stronie DC z certyfikatem NC RfG.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  10. #11950
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Z cyklu: podłączyłem instalację PV do ZE Energa więc co może pójść nie tak?

    Co? Proste, genialne wręcz posunięcie: można przecież wystawić fakturę za zużycie energii, bez uwzględniania produkcji. Termin zapłaty do 20 sierpnia. Szach, mat!

    Majstersztyk wręcz. Jestem pełen podziwu dla tego geniusza zła, który to wymyślił.
    tutaj https://www.facebook.com/groups/grup...8045264893954/ , podobny problem . Niby Energa ma 3 miesiące na zmigrowanie konta
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  11. #11951

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    tutaj https://www.facebook.com/groups/grupafotowoltaika/permalink/2618045264893954/ , podobny problem . Niby Energa ma 3 miesiące na zmigrowanie konta
    Grupa zamknięta.
    Ja reklamację złożyłem, najwyżej się z nimi trochę poboksuję. To, że ostatecznie będą musieli skorygować fakturę, nie ulega wątpliwości, to tylko kwestia czasu.

    Ale naprawdę, ręce opadają, oni po tylu latach nadal nie są przygotowani na obsługę prosumentów.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  12. #11952
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Drogba

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    251

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Czy one są podłączone do jednego inwertera?
    Jakiego?
    Podłączone do jednego inwertera. Fronius 8,2
    Parterówka 116 m + poddasze 40m. Silka 24 + 20 styropian grafitowy 0,031. Wylewka 10 -12 cm. Skosy na dachu wełna 30 cm 0,039, podłoga 13 cm styropian, Okna trzy szybowe od 0.7-1 (razem około 40 m2), rolety zewnętrzne, wentylacja mechaniczna z reku i GWC. Mostki termiczne i styropian na placki. Wodna podłogówka. Wreszcie pompa Panasonic T-Cap 1 faza (od lipca 2018 r.), zamiast "bezobsługowego kotła na mały węgiel".

  13. #11953
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Drogba

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    251

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ja nie o to pytam.
    Zastanawia mnie taka duża rożnica w ilości paneli w 2 stringach.
    Jeśli są podłączone do jednego inwertera, z identycznymi dwoma mppt, to ten 6 panelowy pracuje na granicy włączenia.
    Przy lekkim zachmurzeniu nigdy się nie wlączy.
    Tak mi majstry podłączyli
    Te 6 paneli jest od strony południowej. Więcej się nie zmieściło. Do tego stringa na wiosnę dołożę ~ 2kw paneli od strony zachodniej
    Reszta 17 paneli leży od strony wschodniej.
    Parterówka 116 m + poddasze 40m. Silka 24 + 20 styropian grafitowy 0,031. Wylewka 10 -12 cm. Skosy na dachu wełna 30 cm 0,039, podłoga 13 cm styropian, Okna trzy szybowe od 0.7-1 (razem około 40 m2), rolety zewnętrzne, wentylacja mechaniczna z reku i GWC. Mostki termiczne i styropian na placki. Wodna podłogówka. Wreszcie pompa Panasonic T-Cap 1 faza (od lipca 2018 r.), zamiast "bezobsługowego kotła na mały węgiel".

  14. #11954
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Drogba Zobacz post
    Tak mi majstry podłączyli
    Te 6 paneli jest od strony południowej. Więcej się nie zmieściło. Do tego stringa na wiosnę dołożę ~ 2kw paneli od strony zachodniej
    Reszta 17 paneli leży od strony wschodniej.
    A ma kolega jakiś schemat takiego połączenia?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  15. #11955
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Drogba

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    251

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    A ma kolega jakiś schemat takiego połączenia?
    Do czego potrzebujesz mój schemat?
    Parterówka 116 m + poddasze 40m. Silka 24 + 20 styropian grafitowy 0,031. Wylewka 10 -12 cm. Skosy na dachu wełna 30 cm 0,039, podłoga 13 cm styropian, Okna trzy szybowe od 0.7-1 (razem około 40 m2), rolety zewnętrzne, wentylacja mechaniczna z reku i GWC. Mostki termiczne i styropian na placki. Wodna podłogówka. Wreszcie pompa Panasonic T-Cap 1 faza (od lipca 2018 r.), zamiast "bezobsługowego kotła na mały węgiel".

  16. #11956
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Sprawdzić ja to się łączy? Bo krąży opinia, że jak część paneli na wschód,a część na zachód, pod jeden string inwertera to są problemy.
    (pod jedno z wejść MPP) jeśli w ogóle się tak łączy?
    Zawsze wydawało mi się, że aby tak skonfigurować instalację inwerter musi być taki który ma 2 wejścia MPP.
    Ostatnio edytowane przez CityMatic ; 08-08-2019 o 12:19 Powód: uzupełnienie informacji
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  17. #11957
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Do obliczenia pozostały mi zabezpieczenia po stronie DC i AC.
    Proszę również o wskazówki jakie polecacie podzespoły w w/w kwestiach.
    w pierwszej kolejności sprawdź zalecenia producenta falownika co do zabezpieczeń.
    Fronius na przykład podaje, że dla ich falowników Symo:
    - bezpieczniki po stronie DC są niepotrzebne, jeżeli nie masz spiętych równolegle kilku łańcuchów,
    - jakie jest wymagane zabezpieczenie nadprądowe po stronie AC (np. C16),
    - nie jest potrzebne zabezpieczenie RCD AC (wyłącznik różnicowo-prądowy), a jeśli inne przepisy narzucają jego zastosowanie, to jakie ma mieć parametry (100mA typu A jeśli dobrze pamiętam),
    - kiedy i jakie zabezpieczenie przepięciowe jest potrzebne i po stronie DC i AC (ogólnie zalecane jest co najmniej T2, ale to zależy od analizy ryzyka, czyli umiejscowienia, rodzaju konstrukcji, długości przewodów itp ),
    - nie jest potrzebny rozłącznik DC (mają wbudowany).
    Zalecenia dotyczące przepięciówek masz wyjaśnione dobrze w materiałach Dehna.
    Jakich firm? Najlepiej znanych i sprawdzonych typu Dehn, Phoenix, ABB (tylko ich cena.), a nie najtańsza chińszczyzna.

  18. #11958
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Grupa zamknięta....
    oni po tylu latach nadal nie są przygotowani na obsługę prosumentów.
    jak poprosisz o dołączenie te jeszcze pewnie dziś będziesz w grupie . Oni (BE) potrafią , ale lecą w kulki by oskubać prosumenta i liczą ,że ktoś zapłaci i nie będzie mu się chciało kopać z koniem .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  19. #11959
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ja nie o to pytam.
    Zastanawia mnie taka duża rożnica w ilości paneli w 2 stringach.
    Jeśli są podłączone do jednego inwertera, z identycznymi dwoma mppt, to ten 6 panelowy pracuje na granicy włączenia.
    Przy lekkim zachmurzeniu nigdy się nie wlączy.
    Włączy się, ale nie jest to sytuacja najlepsza. Nie chce mi się sprawdzać od jakiego napięcia ten Fronius pracuje, ale jak na jednym stringu napięcie jest właściwe to większość falowników pracuje i "przyjmuje" z drugiego wejścia też prąd nawet o wartości minimalnej podanej przez firmę. Jak obserwowałem Froniusa IG 20 to po załączeniu chodzi nadal mimo, że na DC spada nawet na 140 V . Nie mam porównania z nowszymi modelami Froniusa, ale te z serii IG wszystkie jeszcze oddawały prąd do sieci mimo, że Aurory i SolarMax już "zdychały"
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  20. #11960
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wynosi już blisko 0,9 GW. Jeśli w sierpniu powstanie tyle nowych mocy w PV, co w ubiegłym miesiącu, na koniec tego miesiąca potencjał fotowoltaiki w naszym kraju sięgnie 1 GW.
    http://gramwzielone.pl/energia-slone...j-fotowoltaiki

    Ale ,żeby nie było
    to niemcy w pół roku zrobili 2GW
    http://gramwzielone.pl/energia-slone...owoltaice-2-gw

    a nam to zajęło 15 , czy 20 lat
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

Strona 598 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony