dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 813 z 1061
Pokaż wyniki od 16.241 do 16.260 z 21202
  1. #16241
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tomwar86

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Nakło Śląskie
    Kod pocztowy
    42-620
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Oj tam dla sprzedawcy są najlepsze - droższej za kWp jeszcze nie widziałem

    Celuj w ceny na poziomie 4 tys zł / kWp na dobrym osprzęcie z robocizną - to ma sens, a te po ok. 6 tys / kWp sobie od razu odpuść bo ktoś tu ładnie chce na Tobie przyciąć.
    Dzięki A jakieś wskazania co do sprzętu? Czego szukać albo na co zwrócić uwagę poza ceną?

  2. #16242

    Domyślnie

    Cytat Napisał sslawekk Zobacz post
    Dzięki wszystkim za wypowiedzi, wezmę tego Sofara, zobaczymy jak się będzie sprawował. Natomiast co do paneli kuszą mnie najbardziej te Riseny i Leaptony, cena ta sama za zestaw...chyba rzucę monetą
    Najlepiej dwoma w panele - ten który mniej uszkodzisz = bierz.

  3. #16243
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    eprom

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Suwałki
    Kod pocztowy
    16-402
    Posty
    244
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

  4. #16244
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Witja04

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Pomiechówek
    Kod pocztowy
    05-180
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam serdecznie.
    Potrzebuję wybrać pomiędzy dwoma panelami:
    REC 330 N-Peak, a SunPower P3 325 W Full Black.
    Oba panele z 25 letnią gwarancją na produkt.
    1
    Sunpower-najniższy model w ich ofercie
    REC-ze średniej półki.
    2
    Sunpower miał(ma?) jakieś problemy z płynnością finansową-co z gwarancją?
    3
    Jak z wydajnością powyższych paneli?

    Pozdrawiam

  5. #16245
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Witja04 Zobacz post
    Witam serdecznie.
    Potrzebuję wybrać pomiędzy dwoma panelami:
    REC 330 N-Peak, a SunPower P3 325 W Full Black.
    Oba panele z 25 letnią gwarancją na produkt.
    1
    Sunpower-najniższy model w ich ofercie
    REC-ze średniej półki.
    2
    Sunpower miał(ma?) jakieś problemy z płynnością finansową-co z gwarancją?
    3
    Jak z wydajnością powyższych paneli?

    Pozdrawiam
    Powiem tak.
    Czy wierzysz w 25-letnią gwarancję i czy jesteś w stanie ją wyegzekwować np po 20 latach.
    Co do wydajności to zależy to od wielu czynników i nikt tu na forum nie robił badań laboratoryjnych porównując poszczególne panele między sobą w takich samych warunkach i do tego przez okres np 10 lat.
    Płynność finansową każda firma może stracić przez zawirowania na świecie, patrz ostatni przykład z pandemią.
    Tu na forum doradzili mi, że jak mam dużo miejsca, abym brał panele polikrystaliczne bo lepiej sprawują się przy niepełnym oświetleniu szczególnie rozproszonym. I zamówiłem właśnie takie.
    Po dziesięciu latach jak mi się spodoba i będę jeszcze żył, to może wymienię na super hiper itp.

    Dodam jeszcze, że jakość wykonania samej instalacji ma zapewne też niemały wpływ na trwałość całego systemu. Oczekujemy, że będzie on działał z 20 lat. Czy kabelki, jak widziałem na filmikach, "puszczone" bezpośrednio pod dachu dają taką gwarancję. Czy sam montaż paneli, pokazany przez profesjonalną firmę, gdzie podczas wciągania ich na dach "skrobią" spodem panela o drabinę daje taką gwarancję.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 31-05-2020 o 17:40 Powód: Łączenie postów

  6. #16246

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Tu na forum doradzili mi, że jak mam dużo miejsca, abym brał panele polikrystaliczne bo lepiej sprawują się przy niepełnym oświetleniu szczególnie rozproszonym. I zamówiłem właśnie takie.
    Mam 2 mniejsze instalacje po około 1,5kW jedne w panelach polikrystalicznych Tecsun i kolejne 1,5kW na ReCom. Recomy leżą pod kątem około 8* a polikryształy 35* azymut taki sam.. Wydawać by się mogło że polikryształy mają lepszą ekspozycję i powinny produkować więcej prądu guzik prawda Recomy które leżą prawie płasko za każdym razem robią więcej prądu, każdego dowolnego dnia a leżą na 2 dachach oddalonych od siebie o 10m.
    Dane z dziś (falowniki identyczne SolaX 1500:
    Recom 6,8kWh
    Tecsun 5,6kWh
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #16247

    Domyślnie

    Cytat Napisał Witja04 Zobacz post
    Witam serdecznie.
    Potrzebuję wybrać pomiędzy dwoma panelami:
    REC 330 N-Peak, a SunPower P3 325 W Full Black.
    Oba panele z 25 letnią gwarancją na produkt.
    1
    Sunpower-najniższy model w ich ofercie
    REC-ze średniej półki.
    2
    Sunpower miał(ma?) jakieś problemy z płynnością finansową-co z gwarancją?
    3
    Jak z wydajnością powyższych paneli?

    Pozdrawiam
    Panele REC użytkuję piąty rok i jestem mega zadowolony. Wybrał bym je ponownie.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  8. #16248
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Mam 2 mniejsze instalacje po około 1,5kW jedne w panelach polikrystalicznych Tecsun i kolejne 1,5kW na ReCom. Recomy leżą pod kątem około 8* a polikryształy 35* azymut taki sam.. Wydawać by się mogło że polikryształy mają lepszą ekspozycję i powinny produkować więcej prądu guzik prawda Recomy które leżą prawie płasko za każdym razem robią więcej prądu, każdego dowolnego dnia a leżą na 2 dachach oddalonych od siebie o 10m.
    Dane z dziś (falowniki identyczne SolaX 1500:
    Recom 6,8kWh
    Tecsun 5,6kWh
    Jak długo masz te instalacje i od kiedy porównujesz ich uzyski?

  9. #16249
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    U teściówki zamontowane (same panele 14 szt. wrzucaliśmy w 3 osoby 3h -- z rusztowania warszawskiego szło na złamaniu dachu na górę), jutro lecą papiry do ZE. Jeszcze tylko klimatyzatory trzeba zamontować do kompletu i będzie dom na słońce.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2020-05-29.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	78,8 KB
ID:	444724
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  10. #16250

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Jak długo masz te instalacje i od kiedy porównujesz ich uzyski?
    Jedna ma 4 inna ma rok, uzyski porównuje praktycznie codziennie. Niestety do jednego inwertera nie mam podłączonego internetu więc nie mam jak wskazać uzysków z wcześniejszych okresów
    .
    Dzisiejsza różnica w uzyskach/
    polikryształ 3,7kWh
    monokryształ 4,2kWh
    A różnica z każdym dniem jest większa, jednego dnia 1,5kWh innego 0,5kWh jednak rok ma 365 dni wystarczy oszacować że rocznie różnica będzie wynosić około 300kWh.i teraz pomnóż to przez moc którą zaplanowałeś na dachu, przy 5kWp różnica może wynosić 1,5MWh rocznie a to kolosalna ilość.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  11. #16251
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    eprom

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Suwałki
    Kod pocztowy
    16-402
    Posty
    244
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A przypadkiem polikryształy nie lepiej radzą w pochmurne dni ?

  12. #16252
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał eprom Zobacz post
    A przypadkiem polikryształy nie lepiej radzą w pochmurne dni ?
    To było dawno, jeszcze gdy moc dochodziła do 150W z m2, teraz już nie ma różnicy.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  13. #16253

    Domyślnie

    Witam. Co sądzicie o panelach boviet i falowniku Huawei???

  14. #16254
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Jedna ma 4 inna ma rok, uzyski porównuje praktycznie codziennie. Niestety do jednego inwertera nie mam podłączonego internetu więc nie mam jak wskazać uzysków z wcześniejszych okresów
    .
    Dzisiejsza różnica w uzyskach/
    polikryształ 3,7kWh
    monokryształ 4,2kWh
    A różnica z każdym dniem jest większa, jednego dnia 1,5kWh innego 0,5kWh jednak rok ma 365 dni wystarczy oszacować że rocznie różnica będzie wynosić około 300kWh.i teraz pomnóż to przez moc którą zaplanowałeś na dachu, przy 5kWp różnica może wynosić 1,5MWh rocznie a to kolosalna ilość.
    Zastanawia mnie czy ułożenie paneli bardziej płasko, czyli w Twoim przypadku 8* nie jest korzystniejsze latem ze względu na dłuższe oświetlenie słońcem w dni słoneczne a w dni pochmurne panele ułożone bardziej płasko zbierają więcej światła rozproszonego gdyż "patrzą" na całe niebo (chmury) a panele pod większym kątem "widzą" też ziemię, drzewa, budynki skąd nie dociera tyle światła co z nieba a właściwie z chmur. To takie moje dywagacje.
    W moim przypadku nie mam wyboru. Mam tylko do dyspozycji wschód i zachód. Do tego zachód jest, w moim przypadku, mniej korzystny bo mieszkam w terenie można powiedzieć górzystym i dom stoi na wschodniej stronie wzgórza i do tego powyżej mam jeszcze kolejny dom, z którego okna sąsiad zagląda mi do komina . Słońce będzie padać na panele zachodnie góra do 17.30.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 01-06-2020 o 09:13

  15. #16255
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Witam Towarzystwo,
    widzę ,że jest jakiś problem z danymi w Tauronie na E-liczniku tj nie pokazuje energii oddanej (na tel i na komp)...zobaczymy czy to chwilowa zwiecha ,czy coś więcej...
    Co innego mnie jednak zaniepokoiło-chodzi o udział T2.Do tej pory od pięciu lat miałem ok 60% w T2 -natomiast za cały maj wskoczył mi udział do 65%.Więc im będzie cieplej , to prawie cały dzień będzie na bliskim zeru zużyciu (bo PV)-czyli zużycie pojawi w głównie nocy w T2.

    Teraz liczymy dla takiego założenia : 12 000 kWh rocznego zużycia i 11 000kWh z tego autokonsumpcja ok 4 000kWh.
    Czyli 12 000 -4 000=8 000kWh -(7 000kWhx 0.=8 000-5 600=2 400kWh do zapłaty , pytanie tylko w jakich proporcjach T2 ?

    Pojawia się także takie pytanie : jaki to będzie miało wpływ na rozliczenie zimą wyprodukowanej energii latem np w proporcji oddanej energii 70% w T1 ?
    Jeśli dobrze rozumiem w każdym miesiącu będzie inny udział T2 w zużyciu i produkcji-jak to zatem policzy Tauron po całym sezonie np za rok o tej porze ?
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  16. #16256
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bpiter79

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Posty
    381

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Witam Towarzystwo,
    widzę ,że jest jakiś problem z danymi w Tauronie na E-liczniku tj nie pokazuje energii oddanej (na tel i na komp)...zobaczymy czy to chwilowa zwiecha ,czy coś więcej...
    Co innego mnie jednak zaniepokoiło-chodzi o udział T2.Do tej pory od pięciu lat miałem ok 60% w T2 -natomiast za cały maj wskoczył mi udział do 65%.Więc im będzie cieplej , to prawie cały dzień będzie na bliskim zeru zużyciu (bo PV)-czyli zużycie pojawi w głównie nocy w T2.

    Teraz liczymy dla takiego założenia : 12 000 kWh rocznego zużycia i 11 000kWh z tego autokonsumpcja ok 4 000kWh.
    Czyli 12 000 -4 000=8 000kWh -(7 000kWhx 0.=8 000-5 600=2 400kWh do zapłaty , pytanie tylko w jakich proporcjach T2 ?

    Pojawia się także takie pytanie : jaki to będzie miało wpływ na rozliczenie zimą wyprodukowanej energii latem np w proporcji oddanej energii 70% w T1 ?
    Jeśli dobrze rozumiem w każdym miesiącu będzie inny udział T2 w zużyciu i produkcji-jak to zatem policzy Tauron po całym sezonie np za rok o tej porze ?
    Też zauważyłem, że Tauron coś majstruje w eLiczniku. Pisałem o tym w innym wątku.
    Jeśli chodzi o rozliczenie T2, to wydaje mi się, że w zależności jakie masz rozliczenie (1, 2, 6, czy 12 mies,). Choć głowy nie dam.
    Projekt indywidualny, 126m2 pow. użytkowej, 151m2 mieszkalnej po podłogach, 181m2 pow. całkowitej. Silikat 18cm, ocieplenie: ściany 18cm styro, podłoga "aż" 7cm 0,031 , poddasze 25cm wełny 0,033. Projektowe obciążenie cieplne budynku - 6718W
    Pompa ciepła ECOFOREST ecoGEO Compact 1-9 kW, DZ odwierty 2x90m.
    PV 3,63kW (Sofar Solar 3KTLM-G2, 11szt. Leapton LP156*156-M-60-H 330W)
    https://www.solarmanpv.com/portal/Te...aspx?pid=98117

  17. #16257
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Rozliczam się co miesiąc-jeśli dobrze rozumiem ten system , to kiedy zużyję oddaną energię to zużycie zostanie rozliczone wg ostatniej proporcji w danym miesiącu...
    Jeśli tak , to :
    -nie muszę się obawiać ,że mi kulawo wyjdzie T2 za prawie rok
    -im większe zużycie w T2 , tym mniej na końcu zapłacę
    Wstępnie jednak się kalkuluje G12W....
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  18. #16258
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Rozliczam się co miesiąc-jeśli dobrze rozumiem ten system , to kiedy zużyję oddaną energię to zużycie zostanie rozliczone wg ostatniej proporcji w danym miesiącu...
    Jeśli tak , to :
    -nie muszę się obawiać ,że mi kulawo wyjdzie T2 za prawie rok
    -im większe zużycie w T2 , tym mniej na końcu zapłacę
    Wstępnie jednak się kalkuluje G12W....
    2 lata temu mi zasugerowano (anonimowy pracownik ZE), że przy rozliczeniu proporcjonalnym, gdy jest mały brak własnej energii z PV to rozliczenie co miesiąc jest wskazane. Ale przy pełnym pokryciu można wybrać dowolnie, nawet G11.
    Rozliczenie proporcjonalne nie powinno być stosowane przy sprawnym liczniku.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  19. #16259

    Domyślnie

    Cytat Napisał eprom Zobacz post
    A przypadkiem polikryształy nie lepiej radzą w pochmurne dni ?
    Lepiej nastawiaj się na dni słoneczne niż pochmurne, bo mija się z celem zakładanie PV
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  20. #16260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Zastanawia mnie czy ułożenie paneli bardziej płasko, czyli w Twoim przypadku 8* nie jest korzystniejsze latem ze względu na dłuższe oświetlenie słońcem w dni słoneczne a w dni pochmurne panele ułożone bardziej płasko zbierają więcej światła rozproszonego gdyż "patrzą" na całe niebo (chmury) a panele pod większym kątem "widzą" też ziemię, drzewa, budynki skąd nie dociera tyle światła co z nieba a właściwie z chmur. To takie moje dywagacje.
    Gdyby ułożenie paleni poziomo było by korzystniejsze latem (kiedy słońca jest dużo) i w zimę zbierają więcej światła rozproszonego to powiedz mi dlaczego wszyscy instalują panele pod kątem około 35* a nie kładą ich na płasko na trawniku?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Strona 813 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony