dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 815 z 1060
Pokaż wyniki od 16.281 do 16.300 z 21200
  1. #16281

    Domyślnie

    Propozycja na miarę BigEnergy : dla tych co już maja PV i pomiar to na dotychczasowych zasadach, czyli bez bilansowania, a dla nowych posiadaczy pomiar taki jaki będzie określony w rozporządzeniu.
    I gdyby tak miało być to nawet ci co mają w PGE bilansowanie, to mogą nie mieć

  2. #16282

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Propozycja na miarę BigEnergy : dla tych co już maja PV i pomiar to na dotychczasowych zasadach, czyli bez bilansowania, a dla nowych posiadaczy pomiar taki jaki będzie określony w rozporządzeniu.
    I gdyby tak miało być to nawet ci co mają w PGE bilansowanie, to mogą nie mieć
    Nie wątpię, że gdyby mogli, to tak by zrobili. Jednak myślę, że ich systemy nie udźwignęłyby czegoś takiego
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  3. #16283

    Domyślnie

    Oni już mają opracowany system, tylko jeszcze czekają na wybory, co by wyborców nie spłoszyć.
    Po wyborach ich system wejdzie w życie i będzie wyglądał mniej więcej tak:
    + 7% podwyżki na dobry start, a w potem to już bez pardonu! Do następnych wyborów podwyżki, podwyżki i podwyżki póki jest czas! Bo przecież zdają sobie sprawę z tego, że po następnych wyborach parlamentarnych PiS nie będzie już partią rządzącą i nie będzie dopłacał do rentowności spółek energetycznych, więc póki można, to należy ceny prądu podnieść ile się da!
    I nawet Kaizen'owi po nocach zaczną się śnić panele na jego pięknym dachu... No i dopłat za PV już nie będzie.
    Zapiszcie sobie moje słowa
    Ostatnio edytowane przez Stanowska ; 02-06-2020 o 18:13

  4. #16284
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Hm, ci oni są zdolni do wszystkiego, aż strach się bać. Mają systemy i czekają, ciekawie będzie jak przestaną czekać. Myślę jednak, że damy radę, już niejednych onych przeżyłem.

  5. #16285

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Propozycja na miarę BigEnergy : dla tych co już maja PV i pomiar to na dotychczasowych zasadach, czyli bez bilansowania, a dla nowych posiadaczy pomiar taki jaki będzie określony w rozporządzeniu.
    I gdyby tak miało być to nawet ci co mają w PGE bilansowanie, to mogą nie mieć
    Bilansowanie mam 5-ty rok . Od pierwszego uruchomienia PV więc myślę że tak zostanie. Doświadczyłem też sprzedaży energii z PV ( I kwartał 2016r. )
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  6. #16286

    Domyślnie

    Też myślę że system to mają oni opracowany, i nawet wprowadzenie go mają opracowane - ale... chcą ugrać jak najwięcej w jak najdłuższym czasie. Umówmy się nasz prąd sprzedają naszym sąsiadom po standardowej stawce jeśli każdy z nas rocznie klepnie 5000kWh ( PV 5kWp) tyle okręci... z czego w locie niech weźmie 20% czyli 1kW to 4kW nadal lecą do sąsiadów po 0,6pln/kWh. Więc Twoi sąsiedzi kupują Twój prąd po standardowej stawce. Płacą za te 4kWh 2,4PLN a nam oddają 80%. A my nasz prąd pomniejszony o opust odbierzemy zimą.
    ZE opłaca się to kilka razy bardziej.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #16287

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Też myślę że system to mają oni opracowany, i nawet wprowadzenie go mają opracowane - ale... chcą ugrać jak najwięcej w jak najdłuższym czasie. Umówmy się nasz prąd sprzedają naszym sąsiadom po standardowej stawce jeśli każdy z nas rocznie klepnie 5000kWh ( PV 5kWp) tyle okręci... z czego w locie niech weźmie 20% czyli 1kW to 4kW nadal lecą do sąsiadów po 0,6pln/kWh. Więc Twoi sąsiedzi kupują Twój prąd po standardowej stawce. Płacą za te 4kWh 2,4PLN a nam oddają 80%. A my nasz prąd pomniejszony o opust odbierzemy zimą.
    ZE opłaca się to kilka razy bardziej.
    Mam 37% konsumpcji ( średnia roczna) bo zimą to dochodzi 90%
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  8. #16288

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    No to mamy już stanowiska dotyczące bilansowania międzyfazowego. Co ciekawe, ze wszystkich operatorów stanowisko zgłosiło jedynie Innogy. Reszcie najwyraźniej wszystko pasuje. Podejrzane.
    Co do Innogy: godzina to byłoby zbyt piękne i upierają się, że to niemożliwe ze względów prawnych (what?!) oraz technicznych (no tak, sumowanie czterech okresów 15-sto minutowych powoduje mindfuck systemów operatora, ech...). Ale zaproponowali 15 minut, zawsze to lepsze niż brak bilansowania jak teraz lub chwilowe.

    Przy okazji zawnioskowali o zmianę wejścia w życie rozporządzenia z 14 dni do 6 m-cy.
    Jest szansa, że pozostali operatorzy jednak się wypowiedzieli, tylko dane są sukcesywnie uzupełniane, ponieważ pojawiło się stanowisko Taurona.Co ciekawe, Tauron nie zgłosił zastrzeżeń do bilansowania, jedynie zawnioskowali o wydłużenie do 6-mcy oraz zgłosili parę pomniejszych doprecyzowań.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  9. #16289
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Tak na marginesie słyszałem o pomyśle zmiany rozliczeń produkcji i będzie ona korzystniejsza od obecnej bo 1/1 ale wprowadzone będą opłaty od nadprodukcji niewykorzystanej w okresie rozliczeniowym czyli rocznym. I to ma sens

  10. #16290

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Jest szansa, że pozostali operatorzy jednak się wypowiedzieli, tylko dane są sukcesywnie uzupełniane, ponieważ pojawiło się stanowisko Taurona.Co ciekawe, Tauron nie zgłosił zastrzeżeń do bilansowania, jedynie zawnioskowali o wydłużenie do 6-mcy oraz zgłosili parę pomniejszych doprecyzowań.
    Nie tylko, dokładnie tak samo jak innogy, tauron wnioskuje o zastosowanie rozporządzenia tylko dla nowych prosumentów, gdzie układy pomiarowe byłyby instalowane po wejściu w życie tego rozporządzenia, a tych istniejących już prosumentów rozliczać na podstawie tych układów pomiarowych które mają, czyli jak do tej pory, poniżej fragment z "Uwagi TAURON Polska Energia S.A.do projektu rozporządzenia Ministra Klimatu w sprawie dokonywania rejestracji, bilansowania
    i udostępniania danych pomiarowych oraz rozliczeń prosumentów energii odnawialnej - wersja z dnia 16 kwietnia 2020 r."


    § 5. 1. Rozporządzenie wchodzi w życie
    w terminie6 miesięcy od dnia ogłoszenia.
    2. Wymóg określony w § 2. ust. 2
    ma zastosowanie dla urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych instalowanych od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
    Dla urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych zainstalowanych przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia dopuszcza się przekazywanie danych pomiarowych,
    o których mowa w art. 4 ust. 2a Ustawy,
    na podstawie liczników energii elektrycznej dotychczas zainstalowanych w układach pomiarowo-rozliczeniowych.

  11. #16291

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Nie tylko, dokładnie tak samo jak innogy, tauron wnioskuje o zastosowanie rozporządzenia tylko dla nowych prosumentów, gdzie układy pomiarowe byłyby instalowane po wejściu w życie tego rozporządzenia, a tych istniejących już prosumentów rozliczać na podstawie tych układów pomiarowych które mają, czyli jak do tej pory,
    Faktycznie, przegapiłem to.
    No to pozostaje wierzyć, że Ustawodawca nie dopuści do nierównego traktowania prosumentów. Swoją drogą - bezczelność (użyłbym innego słowa, ale boję się o cenzurę) operatorów przekracza wszelkie granice.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  12. #16292
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post


    § 5. 1. Rozporządzenie wchodzi w życie
    w terminie6 miesięcy od dnia ogłoszenia.
    2. Wymóg określony w § 2. ust. 2
    ma zastosowanie dla urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych instalowanych od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
    Dla urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych zainstalowanych przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia dopuszcza się przekazywanie danych pomiarowych,
    o których mowa w art. 4 ust. 2a Ustawy,
    na podstawie liczników energii elektrycznej dotychczas zainstalowanych w układach pomiarowo-rozliczeniowych.
    Miło przeczytać co proponuje ta firma. Czyli już podłączeni "po staremu".
    Tauron może stracić i to dużo, jeśli nie przemyci między wierszami rozliczenia proporcjonalnego.

    Mało kto ma zbilansowaną produkcję PV z konsumpcją EE.

    Zobaczymy "co spłodzą", gdy już przepisy wejdą w życie.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  13. #16293
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jeśli piszesz o tym co ja czytałem, to tam też było płacenie za dystrybucję energii odbieranej, albo wprowadzenie opłaty comiesięcznej za moc Twojej instalacji.
    Pamiętam Twój wpis ale to inne źródło, Natomiast opłata za moc ma sens dlatego mam niecałe 4 kwp a nie 10

  14. #16294

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Faktycznie, przegapiłem to.
    No to pozostaje wierzyć, że Ustawodawca nie dopuści do nierównego traktowania prosumentów. Swoją drogą - bezczelność (użyłbym innego słowa, ale boję się o cenzurę) operatorów przekracza wszelkie granice.
    Nie przesadzaj "Ustawodawca nie dopuści do nierównego traktowania prosumentów" Ustawodawca nie dopuści ale pewnie ulegnie po raz kolejny, gdyby mieli to zrobić to w jednej z nowelizacji wystarczyło zapisać to co teraz ma być w tym rozporządzeniu bo akurat sprawa nieprawidłowego bilansowania była poruszana od 2016 roku

  15. #16295

    Domyślnie

    Ostrołękę C przemianowali z węgla na gaz. źródło: https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/orle...-gazem-4601166
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  16. #16296

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Nie przesadzaj "Ustawodawca nie dopuści do nierównego traktowania prosumentów" Ustawodawca nie dopuści ale pewnie ulegnie po raz kolejny, gdyby mieli to zrobić to w jednej z nowelizacji wystarczyło zapisać to co teraz ma być w tym rozporządzeniu bo akurat sprawa nieprawidłowego bilansowania była poruszana od 2016 roku
    Tymczasem... Jest stanowisko Energi. Z tego, co na szybko przejrzałem, nie domagają się różnego traktowania obecnych od przyszłych prosumentów.
    Z komentarzy:
    "Dodatkowo obecnie trwają prace nad zmianami w zakresie pozyskiwania i udostępniania danych pomiarowych na potrzeby Rynku Bilansującego. Zmiany te ukierunkowane są na odejście od danych godzinowych na dane15 min."
    Czyli dysponują danymi godzinowymi bez żadnych zmian, a tylko chcą sobie ułatwić życie.

    I jeszcze śmieszna rzecz, w jednym punkcie się zamotali i napisali w komentarzu "Proponujemy doprecyzowanie zapisu poprzez dodanie słowa „godzinowych".", ale proponowanej zmianie jest już "15 min". Czyli te 15 minut im wyszło później i jedno przeoczyli
    Ostatnio edytowane przez mitch ; 03-06-2020 o 10:36
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  17. #16297
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Mam pytanie do tych co samodzielnie montują, montowali panele, jak układacie, układaliście przewody pomiędzy panelami.
    Czy przypinaliście do konstrukcji, czy swobodnie leżą na dachu?
    Połączenie dwóch sąsiednich paneli jest oczywiście robione za pomocą kabli panelowych, zwykle są one długości około 1m czyli w sumie około 2m a odległość jest około 1m co robicie z nadwyżką kabla, czy zawijacie w pętelkę itp.
    Mam sam montować panele i chciałbym to zrobić dobrze a nigdzie nie mogę znaleźć opisu jak to zrobić prawidłowo.

  18. #16298

    Domyślnie

    U mnie kable pod panelami są w pętelkę.

  19. #16299

    Domyślnie

    Panowie co to się porobiło somsiad założył PV 6 lat patrzył na moje i w końcu ma.
    Byłem oglądałem ale takich januszy PV to ja dawno nie widziałem, generalnie od strony estetycznej pięknie panele równo inwerter od poziomnicy, ale technika gorzej niż źle. Konstrukcja paneli nie uziemiona... kable DC 30m od jednego budynku do 2 budynku o przekroju 4mm2 ale jest zadowolony bo jest zrobione super!
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  20. #16300

    Domyślnie

    Hej,
    zastanawiam się nad założeniem paneli na dachu. Dach 40-45stopni północ-południe.
    Średnie rachunki miesięczne to 250zł. Ogrzewanie gazowe.

    Opłaca się zakładać?
    Polecicie jakąś firmę z okolic Łodzi?

    Pozdrawiam

Strona 815 z 1060

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony