dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 830 z 1061
Pokaż wyniki od 16.581 do 16.600 z 21202
  1. #16581
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Większość z tych co założyli do 5kW powiększa. Tym bardziej, że załatwienie papierkologi nic nie kosztuje, licznika się nie wymienia, a rozliczenie jest takie jak dawniej.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  2. #16582
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Ja też przymierzam się do rozbudowy a jeszcze nie mam wymienionego licznika, zgłoszenie do ZE poszło dwa dni temu. Wychodzi, że przy panelach wschód zachód, nachylenie dachu 40 stopni, można dać znacznie więcej mocy paneli niż jest moc falownika. Wychodzi, że u mnie przy 6,7 kWp w panelach jest w stanie wykrzesać w południe około 4,5 kW, moc falownika 6 kW. W porywach widziałem 5 kW ale to było tylko przy zimnych panelach jak wyszło słonko z za chmury. Pewnie dołożę jeszcze z 1,5 kW na stronę wschodnią, jest bardziej atrakcyjna dla paneli, bo brak przeszkód terenowych. Od zachodu mam górkę i jeszcze sąsiad zagląda mi z okien do mojego komina, taką mam górkę .

  3. #16583

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Hm. nie ma sensu finansowego? Zależy dla kogo. W sierpniu dobudowuję o 4,24kW z inwenterem za 7,5k
    No fakt. Zależy dla kogo. W moim przypadku nie byłoby sensu zakładać jedną instalację, a potem drugą włącznie z falownikiem. Bo to byłoby wyrzucenie kasy na falownik. Lepiej wziąć większy falownik, a potem tylko dołożyć paneli. Choć pewnie nie w każdym przypadku da się tak zrobić. Lepiej pokombinować tak, żeby się dało
    No i oczywiście wszystko zależy od tego, czy robi się instalację swoimi ręcamy czy firmowymi i na jakim sprzęcie.

    W Twoim przypadku - jeśli cała instalacja 4,24 wyniesie Cię 7,5kpln, to żyć nie umierać. Jednak to jest dość specyficzna i rzadko spotykana sytuacja.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  4. #16584

    Domyślnie

    Drodzy forumowicze
    Zamierzam zainwestować w instalację pv oraz pompę ciepła pow/woda. Zastanawiam się czy robić to teraz tzn październik/listopad czy zaczekać do marca/kwietnia. Chodzi o to że w miesiącach zimowych instalacja nie zdąży naprodukowac tyle energii aby pokryć zapotrzebowanie. Jestem w Enerdze gdzie niby bilans jest roczny ale rozrachunki są co 2 miesiące.
    Stąd moje pytanie czy te pierwsze rachunki zimowe gdzie bilans będzie ujemny będę musiał normalnie płacić czy ten ujemny bilans będzie przechodził dalej z miesiąca na miesiąc aż w lato się wyzeruje ?
    No i drugie jeśli nawet bilans się wyzeruje w lato to czy warto zakładać pv teraz bo za każdym razem wchodząc w sezon zimowy nie będę wiedział ile energii mam do zużycia/w zapasie bo to co się wytworzyło w lato poszło na sezon poprzedni ?

  5. #16585
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał josephik Zobacz post
    Drodzy forumowicze
    Zamierzam zainwestować w instalację pv oraz pompę ciepła pow/woda. Zastanawiam się czy robić to teraz tzn październik/listopad czy zaczekać do marca/kwietnia. Chodzi o to że w miesiącach zimowych instalacja nie zdąży naprodukowac tyle energii aby pokryć zapotrzebowanie. Jestem w Enerdze gdzie niby bilans jest roczny ale rozrachunki są co 2 miesiące.
    Stąd moje pytanie czy te pierwsze rachunki zimowe gdzie bilans będzie ujemny będę musiał normalnie płacić czy ten ujemny bilans będzie przechodził dalej z miesiąca na miesiąc aż w lato się wyzeruje ?
    No i drugie jeśli nawet bilans się wyzeruje w lato to czy warto zakładać pv teraz bo za każdym razem wchodząc w sezon zimowy nie będę wiedział ile energii mam do zużycia/w zapasie bo to co się wytworzyło w lato poszło na sezon poprzedni ?
    Jeżeli przejmujesz się takimi pierdołami to nawet tego nie skomentuję. Cokolwiek zrobisz będzie rewelacyjne.

  6. #16586

    Domyślnie

    Cytat Napisał josephik Zobacz post
    Zamierzam zainwestować w instalację pv oraz pompę ciepła pow/woda. Zastanawiam się czy robić to teraz tzn październik/listopad czy zaczekać do marca/kwietnia. Chodzi o to że w miesiącach zimowych instalacja nie zdąży naprodukowac tyle energii aby pokryć zapotrzebowanie. Jestem w Enerdze gdzie niby bilans jest roczny ale rozrachunki są co 2 miesiące.
    Stąd moje pytanie czy te pierwsze rachunki zimowe gdzie bilans będzie ujemny będę musiał normalnie płacić czy ten ujemny bilans będzie przechodził dalej z miesiąca na miesiąc aż w lato się wyzeruje ?
    No i drugie jeśli nawet bilans się wyzeruje w lato to czy warto zakładać pv teraz bo za każdym razem wchodząc w sezon zimowy nie będę wiedział ile energii mam do zużycia/w zapasie bo to co się wytworzyło w lato poszło na sezon poprzedni ?
    Energa przysyła co 2 m-ce rachunek. Jeśli jest zużycie, to musisz za nie zapłacić. Ostatniego zdania nie rozumiem. Zapłacisz rachunek za zimę i od wiosny będziesz "zbierał zapasy" w magazynie na zimę. Na każdym rachunku masz podany stan magazynu.
    Czy warto zakładać teraz? To zależy. Jeśli najważniejszy jest okres zwrotu, to nie warto. Z drugiej strony, zakładając teraz, pomniejszysz nieco rachunki płacone do Energi już teraz.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  7. #16587
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    EdytaWe

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Ostróda
    Kod pocztowy
    11-041
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Jakie straty?
    Szanowny d7d
    To tu mają pisać ludzie z zerowy pojęciem o fotowoltaice? Bo już nie rozumem twojego toku rozumowania ?
    REKLAMA NA FORUM JEST PŁATNA

  8. #16588
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał EdytaWe Zobacz post
    Szanowny d7d
    To tu mają pisać ludzie z zerowy pojęciem o fotowoltaice? Bo już nie rozumem twojego toku rozumowania ?
    Szanowna EdytaWe
    1. Czego nie rozumiesz? Panele (moduły) mają określoną sparwność a nie generują strat.
    2. REKLAMA NA FORUM JEST PŁATNA
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #16589
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał EdytaWe Zobacz post
    Szanowny d7d
    To tu mają pisać ludzie z zerowy pojęciem o fotowoltaice? Bo już nie rozumem twojego toku rozumowania ?
    Stratą jest generowanie przez ciebie spamu i produkcja CO2 przy jednoczesnym zużywaniu tlenu.

  10. #16590
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    Witam

    Możecie polecić jakis miarodajny ranking inwerterów na necie?
    Chodzi mi oprócz standardowych danych o THD (Total Harmonic Distortion) - co się praktycznie tyczy zastosowanej przetwornicy impulsowej DC/AC.
    Macie w Waszych jednostkach podane te dane lub czy ktos z Was pokusił się o pomiary "brudnej elektrycznosci" ?
    Wiem, że wielu ludzi olewa ten temat lub "nie wierzy" w takie "rzeczy", tak więc proszę się powstrzymać od komentarzy typu - po co ci to itp.....
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  11. #16591
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    co to jest brudna elektryczność?

  12. #16592
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał dpo Zobacz post
    Witam

    Możecie polecić jakis miarodajny ranking inwerterów na necie?
    Chodzi mi oprócz standardowych danych o THD (Total Harmonic Distortion) - co się praktycznie tyczy zastosowanej przetwornicy impulsowej DC/AC.
    Macie w Waszych jednostkach podane te dane lub czy ktos z Was pokusił się o pomiary "brudnej elektrycznosci" ?
    Wiem, że wielu ludzi olewa ten temat lub "nie wierzy" w takie "rzeczy", tak więc proszę się powstrzymać od komentarzy typu - po co ci to itp.....
    obawiam się, że falownik generuje czystszą sinusoidę niż to co do Ciebie dociera z sieci w tej chwili..

  13. #16593

    Domyślnie

    Mam instalację 5kW, a falownik posiada zapas mocy. Ponieważ toeretycznie nie powinienem ingerować w instalację, bo dofinansowana została z gminnej dotacji, ale zastanawiam się co by było korzystniejsze, jeżeli chodzi o rozbudowę.
    Mógłbym dołożyć 6 paneli, czyli powiedzmy ok. 1.8kW, albo też zrobić odzielną instalację, nawet na falowniku 1f i wziąć dotację z Mojego Prądu.
    Na rozbudowę dotacja się nie należy, ale na nową już tak, prawda? I nie ma znaczenia, że już jestem prosumentem. Dobrze myślę?

  14. #16594

    Domyślnie

    Cytat Napisał dpo Zobacz post
    Witam

    Możecie polecić jakis miarodajny ranking inwerterów na necie?
    Chodzi mi oprócz standardowych danych o THD (Total Harmonic Distortion) - co się praktycznie tyczy zastosowanej przetwornicy impulsowej DC/AC.
    Macie w Waszych jednostkach podane te dane lub czy ktos z Was pokusił się o pomiary "brudnej elektrycznosci" ?
    Wiem, że wielu ludzi olewa ten temat lub "nie wierzy" w takie "rzeczy", tak więc proszę się powstrzymać od komentarzy typu - po co ci to itp.....
    Jeszcze poproś aby ktoś pomierzył "elektrosmog".

  15. #16595
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał r19 Zobacz post
    Mam instalację 5kW, a falownik posiada zapas mocy. Ponieważ toeretycznie nie powinienem ingerować w instalację, bo dofinansowana została z gminnej dotacji, ale zastanawiam się co by było korzystniejsze, jeżeli chodzi o rozbudowę.
    Mógłbym dołożyć 6 paneli, czyli powiedzmy ok. 1.8kW, albo też zrobić odzielną instalację, nawet na falowniku 1f i wziąć dotację z Mojego Prądu.
    Na rozbudowę dotacja się nie należy, ale na nową już tak, prawda? I nie ma znaczenia, że już jestem prosumentem. Dobrze myślę?
    Owszem ale żeby skorzystać z 5000 dotacji instalacja musi kosztować 10000 zł a 1,8 kwp to marny interes za tą cene.

  16. #16596

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Owszem ale żeby skorzystać z 5000 dotacji instalacja musi kosztować 10000 zł a 1,8 kwp to marny interes za tą cene.
    No tego nie wziąłem pod uwagę.
    Dzięki.

  17. #16597

    Domyślnie

    Cytat Napisał r19 Zobacz post
    Mógłbym dołożyć 6 paneli, czyli powiedzmy ok. 1.8kW, albo też zrobić odzielną instalację, nawet na falowniku 1f i wziąć dotację z Mojego Prądu.
    Na rozbudowę dotacja się nie należy, ale na nową już tak, prawda? I nie ma znaczenia, że już jestem prosumentem. Dobrze myślę?
    Dotację uzyskasz, gdy nowa instalacja zostanie podpięta pod drugi licznik.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  18. #16598
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Waldi005

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Jankowice
    Kod pocztowy
    43-215
    Posty
    7

    Domyślnie Po 3-miesiącach

    Trochę moich danych po 3-miesiącach fotowoltaiki.
    Falownik :Nazwa urządzenia: KACO
    blueplanet 4.0 TL3 Typ:4,00 kW Moc znamionowa, trójfazowy
    Wartości zysku na falowniku
    Do dzisiaj od 7 kwietnia-2170 kWh

    Licznik dwukierunkowy
    pobór -526,5 kWh/rok
    generacja-1708,2 kWh/rok

    16 paneli ,4,96kwp dach prawie płaski.

    Dotacja z programu mój prąd wypłacona po ok 10 tygodniach.
    Jak na razie myślę że idzie dobrze.Pozdrawiam.

  19. #16599
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Dla porównania jak to u mnie wygląda:

    Falownik :Nazwa urządzenia: Growatt 6 kW Moc znamionowa, trójfazowy
    Wartości zysku na falowniku
    Do dzisiaj od 24 kwietnia-1735 kWh


    16 paneli ,5,6kwp dach p45 stopni 11 szt plus daszek z paneli 5 szt na drugim stringu - orientacja południowy wschód

    Dotacja z programu mój prąd dotąd nie wypłacona - czekam ...
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  20. #16600
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    Cytat Napisał mibas Zobacz post
    obawiam się, że falownik generuje czystszą sinusoidę niż to co do Ciebie dociera z sieci w tej chwili..
    Nie wiesz dopóki nie zmierzysz.
    Na wejsciu do domu bedę mial kompensator.
    Nie chce poprostu sobie "namieszać" złym inwerterem.
    Np Solaredge ma THD<3%, ale nie każdy się chwali tym parametrem.
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

Strona 830 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony