dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 886 z 1061
Pokaż wyniki od 17.701 do 17.720 z 21202
  1. #17701
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    Dla czego przez 5 lat będzie przynosił stratę?
    A co dołożysz dodatkowe panele wcześniej przy dotacji?.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  2. #17702

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Jaka 12 kWp? przecież modułów ma poniżej 10 a że falownik 12
    W ustawie jest tak że: Moc instalacji jest brana w zależności co jest większe
    1) jak paneli jest do 10kW a falownik 12kW to instalacja jest 12kW i opust 70%
    2) ----II-------II---- jest np. 11kW czy tam 12kW a falownik 9kW to instalacja też jest 11kW lub 12kW i opust też 70%
    WNIOSEK---jak instalacja ma być z opustem 80% to nie można mieć (falownika jak i paneli powyżej 10kW)

    PS. Myślisz że jesteś cwaniak? że zrobisz ZE w balona i dasz paneli poniżej 10kW a falownik 12 i ci odbiorą jako PV do 10kW? A po odbiorze dołożysz paneli ? ( to nie złośliwość z mojej strony) Twoja kasa i twój wybór ale żeby później nie było lamentu tak jak marcnbbb powiedział
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 03-11-2020 o 11:54
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  3. #17703

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    WNIOSEK---jak instalacja ma być z opustem 80% to nie można mieć (falownika jak i paneli powyżej 10kW)
    ...oczywiście legalnie

  4. #17704

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Inwerter wszędzie taki sam.
    Czwarta oferta paneli najgorsza sprawność wywaliłem.
    Pierwsza i druga oferta podobna sprawność paneli
    Trzecia oferta źle podana 6,29 / 6,66 / 7,03 / 7,4
    W każdym zestawie za duży inwerter.
    Ramka lepsza srebrna.

    Dzięki.
    Tak faktycznie mój błąd w tej trzeciej ofercie jest 6,29.
    Jaka moc inwertera tu powinna być? Ewentualnie jaki model?
    Duża różnica jest w stosunku do czarnej ramki? Przyznam szczerze, że estetyka ma znaczenie bo mam czarny dach i chciałbym żeby tak zostało.
    Najbardziej skłaniałem się do tych paneli SUNLINK - błędnie myślę, że są najmocniejsze? Cenowo wychodzi najlepiej 22k + Sofar. Może będzie i 21K.

  5. #17705
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał artito Zobacz post
    Dzięki.
    Tak faktycznie mój błąd w tej trzeciej ofercie jest 6,29.
    Jaka moc inwertera tu powinna być? Ewentualnie jaki model?
    Duża różnica jest w stosunku do czarnej ramki? Przyznam szczerze, że estetyka ma znaczenie bo mam czarny dach i chciałbym żeby tak zostało.
    Najbardziej skłaniałem się do tych paneli SUNLINK - błędnie myślę, że są najmocniejsze? Cenowo wychodzi najlepiej 22k + Sofar. Może będzie i 21K.
    Moje Sun linki mają grubsze szkło ale musisz sprawdzić swoje bo te co mam to starszy model bo polikrystaliczne.

  6. #17706
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał artito Zobacz post
    Dzięki.
    Tak faktycznie mój błąd w tej trzeciej ofercie jest 6,29.Przyznam szczerze, że estetyka ma znaczenie bo mam czarny dach i chciałbym żeby tak zostało.
    Duża różnica jest w stosunku do czarnej ramki?
    Coś tam po przecinku ale też się starzeją szybciej, im wyższa temperatura na zewnątrz tym niższa sprawność paneli słonecznych, a masz w dodatku czary dach.
    Najbardziej skłaniałem się do tych paneli SUNLINK - błędnie myślę, że są najmocniejsze? Cenowo wychodzi najlepiej 22k + Sofar. Może będzie i 21K
    Najmocniejsze są z pozycji 1 i 2
    Sunlink370W mają więcej komórek, większą powierzchnię zajmują i tyle.
    Jaka moc inwertera tu powinna być? Ewentualnie jaki model?
    Model musisz wybrać sam, a do zestawów z Inwerterem Sofar Solar 6.6KTL-X trzeba dołożyć jeszcze 1-3 panele, wszystko zależy jak bardzo na wschód masz wywaloną instalację.
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 03-11-2020 o 14:43
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  7. #17707
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Coś tam po przecinku
    To jeszcze napisz, które miejsce po...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #17708

    Domyślnie

    Dach jest bardziej skierowany na południe niż na wschód. Mogę jeszcze podzielić instalację na dwa stringi i dać część paneli na dach nad garażem, który ma wystawę południe-zach.
    Rozumiem, że inwerter mógłby być 5,5 do tego zestawu? Różnica w cenie jest 100 PLN więc nie wiem czy jest sens. Chyba, że jak za duży to spada sprawność.
    Panele lepiej GCL lub JA będą lepsze.

  9. #17709
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Jaka 12 kWp? przecież modułów ma poniżej 10 a że falownik 12
    Już leci piąty rok od Ustawy OZE a wciąż są różne interpretacje mocy PV.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  10. #17710

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    W ustawie jest tak że: Moc instalacji jest brana w zależności co jest większe
    1) jak paneli jest do 10kW a falownik 12kW to instalacja jest 12kW i opust 70%
    2) ----II-------II---- jest np. 11kW czy tam 12kW a falownik 9kW to instalacja też jest 11kW lub 12kW i opust też 70%
    WNIOSEK---jak instalacja ma być z opustem 80% to nie można mieć (falownika jak i paneli powyżej 10kW)

    PS. Myślisz że jesteś cwaniak? że zrobisz ZE w balona i dasz paneli poniżej 10kW a falownik 12 i ci odbiorą jako PV do 10kW? A po odbiorze dołożysz paneli ? ( to nie złośliwość z mojej strony) Twoja kasa i twój wybór ale żeby później nie było lamentu tak jak marcnbbb powiedział
    Możesz przytoczyć który to paragraf i strona tej ustawy o OZE gdzie jest mowa o modułach i falowniku, w dostępnej ustawie jest tylko napisane o "mocy zainstalowanej elektrycznej" bez definicji.

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Już leci piąty rok od Ustawy OZE a wciąż są różne interpretacje mocy PV.
    I nowelizacji też parę a jednoznacznej odpowiedzi brak nawet tu https://forum.muratordom.pl/showthre...nie-0-7-vs-0-8, https://forum.muratordom.pl/showthre...-czy-falownika

  11. #17711
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Możesz przytoczyć który to paragraf i strona tej ustawy o OZE gdzie jest mowa o modułach i falowniku, w dostępnej ustawie jest tylko napisane o "mocy zainstalowanej elektrycznej" bez definicji.


    I nowelizacji też parę a jednoznacznej odpowiedzi brak nawet tu https://forum.muratordom.pl/showthre...nie-0-7-vs-0-8, https://forum.muratordom.pl/showthre...-czy-falownika
    We wniosku PGE dopisali w formularzu moc zainstalowana PV i niestety ale trzeba wpisać moc PV choćby nawet ustawienie było wsch zach i nigdy nie będzie mocy maksymalnej całości a falownik jest na poziomie 70% mocy wszystkich pv co w zupełności wystarcza.

  12. #17712

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    We wniosku PGE dopisali w formularzu moc zainstalowana PV i niestety ale trzeba wpisać moc PV choćby nawet ustawienie było wsch zach i nigdy nie będzie mocy maksymalnej całości a falownik jest na poziomie 70% mocy wszystkich pv co w zupełności wystarcza.
    No dobrze, tylko co to jest ta moc PV, masz jakieś bardziej szczegółową definicję ? w ustawie takiego tworu nie ma i jak wcześniej napisałem jest "moc zainstalowana elektryczna"

  13. #17713

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    No dobrze, tylko co to jest ta moc PV, masz jakieś bardziej szczegółową definicję ? w ustawie takiego tworu nie ma i jak wcześniej napisałem jest "moc zainstalowana elektryczna"
    Nie zamierzam tracić czas i szukać ci ustawy punkt po punkcie za free .Dostałeś wskazówki to chyba w twoim interesie jest dociec sedna. Trzeba zapytać w ZE przeczytać ustawę i jak jest luka to zapewne zostanie wykorzystana przez ZE. Ja to o czym piszę czytałem dawno w (GW) jak i słuchałem wypowiedzi ministra.(moc PV zależy co jest większe) tak jak było wałkowane .Jak PV jest do 10kW to jest bez znaczenia jak ZE przyjmie moc PV np. falownik 9kW a paneli 9.95kW
    W tym przypadku czy ci napiszą MOC 9kW czy 9,95kW nie ma znaczenia ,bo opust w pierwszy jak i drugim przypadku jest 80%
    Natomiast jak jak panele lub falownik będzie powyżej wartości 10kW to opust 70%.
    Ja mam poniżej 10kW więc mi Lotto.
    PS. Skoro jesteś pewny swych racji i nie chcesz słuchać to po co zadajesz tytania?
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 04-11-2020 o 10:45
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  14. #17714
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    też mam ta ustawę i nic takiego tam nie znajduję. Ale jak to tam jest to znajdę.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  15. #17715

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    No dobrze, tylko co to jest ta moc PV, masz jakieś bardziej szczegółową definicję ? w ustawie takiego tworu nie ma i jak wcześniej napisałem jest "moc zainstalowana elektryczna"
    Czego nie rozumiesz?
    "moc zainstalowana elektryczna"[/QUOTE] ---Ta właśnie jest brana z falownika lub paneli w zależności od mocy.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  16. #17716

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    też mam ta ustawę i nic takiego tam nie znajduję. Ale jak to tam jest to znajdę.
    Tutaj to każdy ZE może to interpretować różnie ale zawsze na swoje.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  17. #17717

    Domyślnie

    Mam odp. ministra dot. doprecyzowania definicji mocy zainstalowanej elektrycznej instalacji odnawialnego źródła energii w świetle art. 93 ust. 13 ustawy o OZE

    https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/info...nych-zrod.html

    Tylko po co pisać jak się nie wie, a na końcu " więc mi lotto"

  18. #17718

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Mam odp. ministra dot. doprecyzowania definicji mocy zainstalowanej elektrycznej instalacji odnawialnego źródła energii w świetle art. 93 ust. 13 ustawy o OZE

    https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/info...nych-zrod.html

    Tylko po co pisać jak się nie wie, a na końcu " więc mi lotto"
    Lotto tyczyło się mojej PV bo jest poniżej 10kW.
    Jak przewymiarujesz panele lub falownik to się przekonasz. Tyle z mojej strony. Jak w przysłowiu Mądry Polak Po Szkodzie.POWODZENIA.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  19. #17719
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Tak to wyglada:

    Informacja Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (nr 44/2016) w sprawie stosowania pojęcia „mocy zainstalowanej elektrycznej”



    W konsekwencji należy podkreślić, że mocą zainstalowaną elektryczną instalacji odnawialnego źródła energii nie jest w szczególności:
     moc turbiny wiatrowej – w przypadku instalacji wykorzystujących energię wiatru,
    moc inwerterów (falowników) – w przypadku instalacji wykorzystujących energię promieniowania słonecznego,
     moc silnika spalinowego – w przypadku instalacji spalających paliwa w postaci ciekłej lub gazowej,
     moc turbiny wodnej,
     moc przyłączeniowa wynikająca z warunków przyłączenia lub umowy o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej, jak również
     moc osiągalna, maksymalna moc osiągalna, moc netto, moc osiągalna netto, moc użyteczna, moc potencjalna, moc surowa oraz moc efektywna jednostki (np. turbiny wiatrowej czy hydrozespołu) lub generatora.

    Pytanie czy po tym terminie w jakiejś nowelizacji nie zostało to zmienione.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  20. #17720
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    @autorus

    Prezes URE to może co najwyżej takim monopolistom jak koncerny energetyczne pogrozić (palcem i to nie wykluczone, że palcem w bucie) jeśli będą obstawać przy swoich zasadach ustalania mocy.
    Jest totalny bałagan i różne interpretacje Ustawy w większości tylko korzystne dla OSD.

    Oddałem na zgłoszenie 2 przyłącza u mojego Dostawcy oraz jedno z nich rozbudowałem powiadamiając ZE i za każdym razem w aneksie do Umowy inaczej moc została przyjęta. Obie PV są dużo poniżej 10 kW, więc nie muszę się martwić wysokością przekazanej darmo energii do ZE.

    Kolega @bobrow przed montażem PV przezornie zapytał naszego Sprzedawcę jak on określa moc mikroinstalacji by nie wpaść w haracz 30 %.

    I tak warto robić, by nie wpaść w pułapkę 30 %.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 886 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony